referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gejza
Utorok, 25. januára 2022
Charles Dickens Oliver Twist
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mishinko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 973
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 
Niečo o autorovi knihy:
Charles Dickens (1812 – 1870), anglický prozaik, predstaviteľ kritického realizmu. Jeho diela sa vyznačujú kritikou spoločenských nedostatkov a nespravodlivosti, súcitom s biednymi. Najznámejšie romány: Malá Dorritka, David Copperfield, Pamäti Klubu Pickwickovcov, Vianočná koleda.

Obsah knihy:
Hlavnou postavou diela je Oliver. Po narodení mu matka zomrela. Dali ho do sirotinca, ale keďže tam nebolo ženy, ktorá by sa o neho mohla starať, dali ho ku pani Mannovej. Tá sa starala o 20 či 30 takýchto detí. Pri pani Mannovej bol až do svojich 9 rokov. Potom ho dali jednému hrobárovi a pridali mu 5 libier. Hrobár ho zaučil. Mal ešte druhého učňa, ktorý do Olivera stále rýpal. Až raz zarýpal do Oliverovej matky a Oliver ho zmlátil. Potom Olivera zavreli do pivnice. Ráno si zbalil veci a ušiel. Vydal sa smerom na Londýn. Po ceste stretol Jacka Dawkinsa prezývaného Lišiak.
Lišiak ho zaviedol do Londýna ku starému Židovi – Faginovi. Žid mu dal jesť a ostal u neho aj s inými deťmi. Keď sa zobudil boli už všetci preč; okrem Žida, ktorý chystal raňajky. O chvíľu prišiel Lišiak, aj s Charley Batesom.
Židovi ukázali, čo ukradli. Hrávali sa hru na vyťahovanie vecí Židovi z vreciek. Oliver tomu nechápal. Raz sa s Lišiakom a Charlim vybral von aj Oliver. Okradli jedného pána o vreckovku. Oliver, keď to zbadal, zistil, čím sa živia. Začal bežať za nimi a vtedy okradnutý zistil, že je okradnutý a začal kričať zlodej. Keď sa obzrel uvidel bežať Olivera a myslel si že to bol on. Olivera začalo naháňať kopec ľudí a nakoniec ho chytili. Policajt ho odviedol rovno k súdu. Keď skoro už Olivera obvinili a dávali mu trest 3 mesiace nútených prác vbehol do súdnej siene kníhkupec, pri ktorom vtedy stál a vyberal si okradnutý, a povedal že to Oliver nebol ale iní dvaja chlapci. Oliver medzi tým odpadol. Keď vonku vychádzal okradnutý pán Brownlov, uvidel ako sa policajti pokúšajú prebrať Olivera. Pán Brownlov sa Olivera ujal, lebo už od začiatku mu ho bolo ľúto. A naložil si ho do koča.
Keď Oliver vyzdravel, veľmi ďakoval pánovi Brownlowi, že si ho nechal pri sebe a pán mu veril. Raz, keď ho poslal za kníhkupcom, o ktorom sme už hovorili, dal mu knihy a peniaze. Po ceste ho ale zbadala Nancy a Sikes – priateľ Fagina. Tí Olivera uniesli. Nechali ho veľa dní zavretého v dome. A hrávali sa hru na kradnutie. Sikes s Faginom mali dohodnutý kšeft do ktorého potrebovali malého chlapca.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Charles Dickens Oliver Twist SOŠ 2.9674 869 slov
Charles Dickens Oliver Twist SOŠ 2.9682 2193 slov
Charles Dickens Oliver Twist SOŠ 2.9137 462 slov
Charles Dickens Oliver Twist SOŠ 2.9564 1552 slov
Charles Dickens Oliver Twist SOŠ 2.9957 1702 slov
Charles Dickens Oliver Twist SOŠ 2.9801 606 slov
Charles Dickens Oliver Twist SOŠ 2.9766 619 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.