referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Leonard
Utorok, 16. augusta 2022
Ernest Hemingway - Zbohom zbraniam
Dátum pridania: 08.10.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: moncaaa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 417
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Ernest Hemingway - Zbohom zbraniam

Miesto a čas: Taliansko a Švajčiarsko počas prvej svetovej vojny
Idea: pred vojnou niet úniku, vojna sa týka všetkých
Téma: následky vojny na láske a živote dvoch mladých ľudí

Kompozícia: 5 kníh, 41 kapitol

Postavy:
Frederick Henry- americký dobrovoľník, ktorý si chce skúsiť vojnu, ale pomaly ju začína nenávidieť, vlastne ako všetci. Jeho vzťah ku Cat sa náhle mení z ľahkomyseľného randenia pre potešenie na ozajstnú lásku. Frederick sa sám nepovažuje za hrdinu. Koná si len svoje vojenské remeslo v neustálom presvedčení, že táto vojna s ním nemá nič spoločného.
Catherine Berkeleyová- anglická ošetrovateľka, ktorá je od začiatku zaľúbená do Frederika a urobila by preňho čokoľvek. Je odvážna, schopná žena.

Jazyk a štýl: Extrémne jednoduchá, prostá hovorová reč, bez cudzích slov a zložitých expresívnych výrazov. Hemingway volí tuctové slová a občas pridáva talianske výrazy.
Je použitá reč je v 1. osobe singuláru, vnútorné monológy sú hlavne o vojne. Dejová línia je priama, bez veľkých odbočení, bez akejkoľvek retrospektívy a vysvetlenia udalostí na konci.


Dej: Frederick na fronte spoznáva Catherine, s ktorou to najprv vôbec nemyslí vážne, ona to vie, ale aj napriek tomu je doňho zaľúbená. Potom je však Frederick ranený a odchádza sa liečiť do Milána, kde sa Catherine nechá preložiť. Tu sa do nej Frederick naozaj zaľúbi a prežijú spolu šťastné mesiace počas jeho liečby. Catherine otehotnie, ale Frederick sa musí vrátiť na front. Onedlho však Rakúšania podniknú útok, počas ktorého Frederick dezertuje, jednoducho preto, že vojna mu bráni normálne žiť a byť šťastným. Vyhľadá Catherine a spolu ujdú do Švajčiarska. Tam žijú spokojným životom a myslia si, že vojne naozaj ušli. Nadíde čas Catherininho pôrodu a ona musí podstúpiť cisársky rez. Dieťa sa narodí mŕtve a Catherine pri pôrode zomiera. Teda Frederick stráca všetko. Aj keď si myslel že vojna s ním nemá nič spoločného, tak si uvedomí, že sa týka všetkých a že on je ňou už taký otupený, že nie je schopný nič cítitť.
 
Podobné referáty
Ernest Hemingway - Zbohom zbraniam SOŠ 2.9832 669 slov
Ernest Hemingway - Zbohom zbraniam GYM 2.9734 1067 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.