referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Pondelok, 29. mája 2023
Franz Kafka - životopis a dielo
Dátum pridania: 13.10.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Nienna
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 115
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 5m 20s
Pomalé čítanie: 8m 0s
 
Franz Kafka – životopis a dielo

Franz Kafka sa narodil v roku 1883 v Prahe, v rodine Hermanna Franza, ktorý vlastnil galantériu. Mal 3 sestry, blízka mu bola Ottla, ktorá mu bola veľkou oporou, hlavne v staršom veku. Celé detstvo prežil v pražskom židovskom gete. Situácia bola na začiatku 20. storočia pre Židov ťažká, boli im prisudzované zločiny, včetne upírstva. Ako národnostnú menšinu ich českí obyvatelia netolerovali, ba prejavovali až priame útoky, hlavne proti obchodníkom, ktorých chceli bojkotovať. Mladý Franz bol v tomto čase ovplyvňovaný židovskými legendami, napr. o obrovi Golemovi, ktorý na príkaz jeho tvorcu ochraňuje geto. Nikdy však neprejavil hlbší záujem o judaizmus, do synagógy chodil len pár krát za rok. Významnejšie v jeho detstve bolo potulné židovské rozprávkové divadlo.

Nemal šťastné detstvo, nerozumel si s otcom, ktorý ho neprestajne ponižoval a psychicky týral. Franz si v tomto období získal pocity viny, menejcennosti a jeho typický bezmocný odpor proti nespravodlivej moci a nadradenosti. Po čase začal vidieť sám seba otcovými očami. Aj napriek neradostnému životu v rodine žil s rodičmi aj ako samostatne zarábajúci dospelý, až k sklonku života žil u svojej sestry a v sanatóriu.

Po štúdiách pracoval ako právnik v robotníckej poisťovni. V tomto čase sa začal venovať písaniu poviedok. Cez deň nemal vhodné podmienky, tak písal v noci. Za jeho života sa nepreslávil, väčšina jeho poviedok bola vydaná až po jeho smrti. On sám chcel, aby sa jeho diela po smrti spálili, lenže jeho priateľ Max Brod sa pričinil o to, aby boli vydané. Aj napriek tomu sa však všetky jeho diela nezachovali, niektoré zničilo neskôr gestapo pri domovej prehliadke u jeho priateľky.

K ďalším zvláštnostiam jeho života patril vzťah k ženám. Nikdy sa neoženil, aj keď by sa dalo povedať, že romantický pomer mal s troma ženami. Prvou jeho priateľkou bola Felice Bayerová. Ich vzťah bol podivný, bola to vlastne len listová komunikácia. Boli 2krát zasnúbený a 2krát Kafka zasnúbenie zrušil. Ženou, ktorú skutočne miloval, bola Milena Jesenská. Bola jeho českou prekladateľkou, ich vzťah je zobrazený v diele Dopisy Milene. V nekrológu ho nazvala „mužom odsúdeným k tak jasnému videniu sveta, že to neuniesol a musel zomrieť. Pred koncom jeho života sa Kafka dal dokopy z devätnásť ročnou Dorou Diamantovou, s ktorou snívali o spoločnej reštaurácii v Tel Avive.

Zomrel na tuberkulózu ako 42 ročný. Tým sa splnili jeho obľúbené starostlivo prepracované predstavy vlastnej smrti.


Diela

Romány:

Proces. Opisuje obvinenie nevinného človeka Jozefa K. z nespáchaného zločinu. Príbeh sa začína nepríjemným zobudením cudzími mužmi, ktorí chcú Jozefa K. popraviť. Zúfalo sa usiluje zistiť, za čo ho vlastne odsúdili, pokúša sa vyslobodiť z tejto beznádejnej situácie, no jeho boj je márny. Potupne ho zabijú, akoby ho mala tá hanba prežiť.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.