referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Pondelok, 23. mája 2022
Alberto Moravia - Vrchárka
Dátum pridania: 14.10.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: thais
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 929
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
ALBERTO MORVIA - VRCHÁRKA

Dej sa odohráva v Taliansku v rokoch 1943 a 1944. Vojna sa blíži k Rímu, preto sa ľudia z obavy, že Rím bude bombardovaný, húfne sťahujú na vidiek.
Tak robí aj hlavná hrdinka románu Cesira. Obchod, ktorý viedla po smrti muža, zanecháva do nájmu priateľovi Givannimu, a s osemnásťročnou dcérou Rosettou odchádza k svojim rodičom do Vallecorsy. Vlak však nejde až k cieľu ich cesty a preto ostávajú vo Fondi u manželov Concetty a Vincenza. U nich žijú dlhý čas v biednych pomeroch. Concetta má dvoch synov, ktorí sú vojenskí zbehovia. Aby ich zachránila pred nemeckými fašistami, ktorí už niečo tušia, ponúkne im Rosettu ako dievča do kychyne. Cesira sa o dcéru právom bojí, pretože počula, čo robia nemeckí vojaci s dievčatami, preto obidve v noci ujdú. K rodičom Cesira nemôže ísť, pretože všetci obyvatelia sú v zbernom tábore vo Fronsinone.
Pretože má Cesira peniaze, nejako sa pretlčie a obidve ženy sa dostanú do horskej osady Sant´ Eufemia k roľníkovi Paridovi. Nie sú sami, u Parida je viac uprchlíckych rodín. V protiklade s Paridom, ktorý vidí zmysel života len v peniazoch a jedle, je jeho syn Michelo. S ním sa obe ženy spriatelia. Rosette sa s ním nezhodne v náboženskej otázke, pretože Michelo neverí v Boha, ale zistí, že má tiež rád prostých roľníkov a má tiež takú jemnú a šľachetnú dušu ako ona. Celé dni trávia s ním a keď sa Michelo musí skrývať pred Nemcami, ktorí verbujú mládencov na front, skrývajú sa s ním. Občas sa stretnú aj s vojakmi iných národností a od nich sa dozvedia, že došlo k vylodeniu spojencov. Cesira si uvedomuje, že pre blaho Talianska musia vyhrať vojnu spojenci a cez zimu poskytne úkryt dvom Angličanom, ktorí im dajú nejakú správu pre anglické jednotky.
Raz príde do osady skupina Nemcov a odvedú Michela, aby im v horách ukázal cestu. Michelo sa už nevráti. Cesira si uvedomuje, že ani Sant´ Eufemia nie je pre nich bezpečné miesto a preto s Rosettou odchádzajú od Parida a jeho rodiny. So zásobami jedla sú už tiež na konci.
Dolné dediny sú už oslobodené. Vďaka lístku od Angličanov dostanú Cesira a Rosetta potraviny, oblečenie a tiež auto, ktoré ich odvezie do Vallecorsy. Keď tam prídu, v dedine nik nie je a ženy odpočívajú v kaplnke. Keď už chcú odísť, prídu tam vojaci z Maroka a chcú ich znásilniť. Cesira sa ubráni, ale neskúsená Rosetta nie. Toto na ňu zapôsobí tak, že sa stane ľahkou ženou. Najprv s vodičom, ktorý ich odvezie ku Concette a Vincenzovi. Vodič Clorindo ju nechá, pretože má ženu. Neskôr sa Rosetta zapletie aj s Concettiným synom Rosariom.

Cesira sa o jej budúcnosť obáva. Chce sa vrátiť do Ríma. Rosario ich tam vezie na aute, ale na ceste ho zabijú zlodeji. Cesira mu zoberie peniaze a s hrôzou rozmýšľa, čo všetko z nich vojna spravila. Keď uvidí Rím, spomenie si na Michela, do ktorého vkladala všetky nádeje, ktorého si obľúbila ako vlastného syna a ktorého Nemci zastrelili.

Charakteristika postáv:

CESIRA – je rozprávačkou príbehu. Aj napriek tomu, že sa vydala za mešťana, keď sa dostane do rodného vrchársekho prostredia, prebudí sa v nej znovu vrchárka. V začiatkoch vojny jej súčasné pomery vyhovovali, pretože sa jej darí v jej obchode, ktorý jej ostal po nebohom manželovi. No situácia, ktorá vládla v Ríme ju prinútila odísť s dcérou na vidiek.
Je to silná odvážna žena, ktorá sa nikdy nevzdáva, vždy vie, čo povedať a čo urobiť. Nadovšetko miluje svoju dcéru, ochotná spraviť pre ňu čokoľvek. Veľmi sa spriatelí s Michelom, ktorého stretáva v horách. Keď sa to dozvedá o jeho smrti, veľmi ju to zarmucuje, no spomína na rozhovory s ním.

ROSETTE – dcéra Cesiry, je silno veriaca, stále sa modlí. Zo začiatku je stalesnením anjela. Spolu s matkou čelia nástrahám vojny a bez matky by bola stratená. Má snúbenca vo vojne v Juhoslávii, a je rozhodnutá počkať naňho. Po tom, ako ju zneužijú marockí spojenci v kostole sa stáva iným človekom. Stáva sa ženou ľahkých mravov. K matke je odmeraná, takmer sa s ňou nerozpráva a privádza ju k zúfalstvu. Zaplieta sa s hocikým a je jej všetko jedno. Je bezcitná a nepohne s ňou ani zpráva o Michelleho smrti, s ktorým si bola blízka.

MICHELLE – je to múdry mladý muž, je prejavom uvedomelého človeka, ktorý má svoj pevný svetonázor, vie, čo chce, a ovláda aj umenie voliť si menšie zlo, aby nedopustil väčšie. Veľmi dobre si rozumie s Cesirou a Rosettou, s ktorými trávi veľa času. Spolu sa skrývajú pred Nemcami, no raz ho chytia, aby im ukázal cestu, ale už sa nikdy nevráti.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.