referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Izabela
Štvrtok, 9. decembra 2021
Ján Chalupka - Bendeguz
Dátum pridania: 20.10.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: klistirka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 860
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
Na začiatok Vám chcem len povedať, že tento referát sem pridávam len preto, že nikde na internete sa nedá zohnať obsah tohto diela...sú to len poznámky z môjho čitateľského denníka takže nemá dokonalú štruktúru ani slovnú zásobu..ale..dúfam, že pomôže..:)


1.-2. kapitola: Narodenie Bendeguza. Matka aj otec majú odlišnú predstavu o mene ich dieťaťa tak sa dohodnú, že bude mať dve mená. Otec ale skoro zomrie tak matka presadí svoj návrh a dieťa sa oficiálne volá Arpád. Matka chce aby sa učil po maďarsky, ale on naschvál robí chyby aj v jednoduchých vetách aby matku nahneval.

3. kapitola: Cesta Arpáda a jeho spolužiakov do Gemera (býva v obci Žebrákovce). Tam stretne pastiera svíň, ktorému sa bez ostychu prihovorí a uvidí v ňom svoj idol. To ho prinúti poctivo sa učiť po maďarsky. Keď sa vráti domov prekvapí matku maďarskými modlitbami.

4. kapitola: 6 rokov študoval na Gemeri, iba trikrát do roka odbehol domov doplniť zásoby.

5. kapitola: Mama zomrela. Oženil sa za najstaršiu zo 7 dcér svojho suseda po tom ako ho odmietla bohatá dcéra šľachtica.

6. kapitola: Narodili sa mu dve deti: dcérka Etelka a syn Lehel. Pri príležitosti synovho krstu sa rozhodne sám si zmeniť meno na Bendeguz (pozn. doteraz sa ešte stále volal Arpád).
Pišta-jeho sluha, ktorý sa stará hlavne o kone. Išli s Pištom na politické zhromaždenie a cestou späť sa zastavili u Bendeguzovho priateľa Gyulu. Po ceste k nemu zablúdili tak prišli neskoro v noci, ale starý priateľ ich aj tak rád privítal aj keď jeho slúžka Sussette príliš nadšená nebola. Bendeguz a Gyula v túto noc uzavreli dohodu, že vypátrajú históriu maďarského národa.

7. kapitola: Zavolali si farára, aby im pomohol vymyslieť najlepšiu trasu.

8. kapitola: Odišli zo Žebrákovíc ku Guylovi.

9. kapitola: Pohádali sa, lebo Pišta a Guyla spievali po slovensky (str. 54)

10. kapitola: Zistili, že Pišta zabudol doma jedlo, tak ho poslali nech sa vráti.

11. kapitola: Polemizovali o maďarčine-o slovách; všetky slová, zo všetkých jazykov majú korene v maďarčine. (str. 62)

13. kapitola: Rozhodovali sa, či pôjdu cez Pešt alebo Rimavskú Sobotu. Nakoniec sa rozhodnú pre Rimavskú Sobotu, lebo tam majú dobrú pečienku :) .
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.