referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oskar
Pondelok, 8. augusta 2022
Victor Hugo - Chrám matky božej v Paríži
Dátum pridania: 20.10.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Galadriel
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 874
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
Chrám matky božej v Paríži

Autor a názov diela: Victor Hugo, Chrám matky božej v Paríži
Literárne obdobie: klasicizmus
Téma:Život Parížanov v rôznych sociálnych vrstvách. Ich vzťahy, krízy, úspechy, vášeň a láska mnohých tvárí.

Hl.postava: Esmeralda:Krásna, očarujúca 16 ročná cigánka. Mala veĺmi dobré srdce. Bola milá skoro ku všetkým a za to ju mali ľudia radi.
Quasimodo:Znetvorený ryšavý hrbáč. Tak isto ako Esmeralda mal dobré srdce ale kvôli jeho odpudivému vzhľadu sa ho všetci báli a odsudzovali ho. Miloval a chránil Esmeraldu natoľko, že vedľa nej zomrel.

Vedľajšie postavy:Claude Frollo:Arcibiskup v Paríži, ktorý vychoval Quasimoda. Vzdelaný ale žiarlivý.
Pierre Gringoire:Chudobný básnik a dramatik. Esmeralda mu zachránila život a preto ju mal veľmi rád.
Phoebus:Mladý, pekný muž, veliteľ královskej gardy. Známy sukničkár, ktorý využil Esmeraldu.

Žáner: román
Druh: epika
Stručný obsah:Dej sa začína dňom, kedy sa odohrávajú dve slávnosti:sviatok 3 králov a Slávnosť bláznov. Predstavenie, ktoré sa konalo nikoho nezaujímalo a tak sa začali zabávať tak, že si zvolili kráľa bláznov a to bol Quasimodo. Na námesti pri veľkom ohni tancovala krásna Esmeralda, ktorá sa veľmi zapáčila Pierrovi G.

Večer po skončení slávnosti sa Pierre Gringoire túlal po parížskych uliciach a zbadal ako chce Quasimodo uniesť Esmeraldu a tak jej utekal na pomoc. Mladú krásku však zachránil Phoebus. Pierre sa teda ďalej túlal ulicami až zablúdil na Dvor divov, kde ho chceli obesiť cigáni. Esmeralda mu však zachránila život a to tak, že si ho zobrala za manžela. Pierre bol pre ňu iba ako priateľ. Quasimodo bol za ten svoj čin odsúdený na pranier. Jedine Esmeralda mu prišla na pomoc a dala mu piť a práve vtedy sa do nej zamiloval.

V dave bola aj Gedula, ktorá ju preklínala za to, že je cigánka pretože nenávidela cigánov za to, že jej ukradli dcéru. Esmeraldin záchranca na krásnu cigánku nezabudol a dohodol si s ňou večer stretnutie. Keď sa o tom rozprával so svojím priateľom počul ich aj Claude Frollo, ktorý sa už raz pokúsil Esmeraldu uniesť a tak začal Phoeba sledovať. Dobehol ho a povedal mu aby ho zobral so sebou či je to naozaj Esmeralda s ktorou sa to má stretnúť. Phoebus, ktorý bol už mierne podnapity schoval Frolla do komory. Rozprávali sa veľmi zamilovane a keď malo dojsť k bozkávaniu,žiarlivý Claude im to prekazil. Nožom bodol Phoeba do chrbta a Esmeralda omdlela.

Keď sa prebrala obvinili ju z vraždy, strašne ju mučili až sa nakoniec priznala k vražde, ktorá sa ani nestala pretože Phoebus bol nažive. Kedže Esmeralda bola pre neho iba zábavka, tak jej vôbec nepomohol a vykašlal sa na ňu. Stráž ju zviazanú odviedla do chrámu a potom mala byť obesená. Quasimodo to všetko sledoval a vo chvíli keď ju mali obesiť ju zachránil a odviedol do chrámu kde jej nemohol nikto ublížiť. Quasimodo a Esmeralda sa spriatelili a Quasimodo jej daroval píšťalku aby ho mohla kedykoľvek zavolať.

Raz Frollo prišiel do Esmeraldinej izby a ona zapískala na píšťalku a Quasimodo jej prišiel na pomoc, napadol svojho pána nevediac o tom, že je to on a tak ho potom Frollo potrestal. Avšak Frollo už nikdy za Esmeraldou neprišiel. Gringoir sa pokúšal Esmeraldu z chrámu zachrániť a zvolal všetkých tulákov, žobrákov a Esmeraldiných známich z Dvora divov. Keď ich Quasimodo zbadal, myslel si, že ju chcú zabiť a zhodil na nich veľký trám. Oni ho však použili ako baranidlo. Quasimodo chrám ubránil a dnu sa dostal iba Frollo a Gringoire. Frollo jej dal poslednú šancu rozhodnúť sa či si vyberie smrť alebo jeho. Esmeralda volí smrť.

Esmeraldu mala postrážiť Gedula. Vďaka topánke, ktorú Esmeralda nosila vo vrecku na krku v nej Gedula spoznala svoju stratenú dcérku. Gedula chcela svoju dcérku zachrániť a tak ju schovala. Esmeralda však zavolala na Phoeba, ktorý išiel okolo. Vojaci ju začuli a chytili. Kat držal Esmeraldu avšak sa nemohol zbaviť Geduly, ktorá sa ich pevne držala. Tak zhodil Gedulu z rebríka a tá zomrela.

Keď Quasimodo zistil, že Esmeralda zmizla, bol veľmi smutný. Všetko prehladal ale nenašiel ju a tak ho napadlo, že sa pozrie zo strechy na námestie. Ale to už bolo neskoro, Esmeralda bola obesená a Frollo sa tomu len smial. Zhrozený Quasimodo ho zhodil z chrámu a zmizol. Phoebus sa oženil a Gringoire mal úspech v tragedii. Po dvoch rokoch v pivnici našli kostru obeseneho Quasimoda.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.