referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oldrich
Nedeľa, 3. decembra 2023
John Ernst Steinbeck Túlavý autobus
Dátum pridania: 14.04.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Anjel s krvou satana
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 108
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 6m 50s
Pomalé čítanie: 10m 15s
 
John Ernst Steinbeck- Túlavý autobus

Autor:
John Steinbeck sa narodil 27. Februára 1902 v kalifornskom mestečku Salinas, v zmiešanej rodine nemeckých a írskych prisťahovalcov. Jeho otec, John Steinbeck senior bol úradník a jeho matka, Olive Hamilton učiteľka. Steinbeck študoval na Salinas High School a po ukončení v roku 1919, pokračoval na Leland Stanford University s prestávkami až do roku 1925. Nikdy však univerzitu neukončil. Vystriedal celý rad príležitostných zamestnaní. Istý čas pôsobil ako novinár v New Yorku. Kvôli neúspechom sa vrátil do svojej rodnej Kalifornie a začal sa venovať spisovateľskej činnosti. V roku 1930 sa oženil so svojou prvou manželkou, Carol Henning a presťahoval sa do Pacific Grove. Nikdy nepísal pre „trh“, ale z vnútornej potreby .V roku 1929 vyšla jeho prvá kniha pod názvom Cup of Gold ( Zlatý pohár). Dielo nebolo úspešné ale Steinbecka sa tým nedal odradiť. Neúspešné boli aj jeho Ďalšie diela- Nebeské pastviny a Neznámemu bohu. Prielom nastal v roku 1935. Steinbeck získal svoj prvý veľký úspech románom Tortilla flat (Pod kalifornským slnkom). Jeho ďalšie romány boli In dubious battle (V neistom boji), Of mice and men (O myšiach a ľuďoch) a v roku 1939 publikoval svoj vrcholný román The grapes of wrath (Ovocie hnevu). Týmto dielom získal Pulitzerovu cenu. Počas druhej svetovej vojny bol Steinbeck vojnový korešpondent pre New York Herald Tribune. Ďalšími románmi boli The wayward bus (Túlavý autobus), East of eden (Na východ od raja), The winter of our discontent (Zima našej nespokojnosti) a mnoho ďalších.
John Steinbeck získal v roku 1962 Nobelovu cenu za literatúru „.. za jeho realistické ako aj imaginárne písania, význačné súcitným humorom a náruživým sociálnym vnímaním.“
John Steinbeck umrel 20. Decembra 1968 v New Yorku. Jeho telesné pozostatky sú umiestnené v Garden of Memories Cemetery (cintorín Záhrada spomienok) v Salinas.
Literárny útvar: román

Kompozícia: Román je členený na 22 kapitol, ktoré sú pospájané
voľne.

Charakteristika: Autor ani slovom nekritizuje spoločenské pozadie a predsa je tento román jedným z veľmi kritických diel americkej literatúry. Kritika spoločnosti plnej pokrytectva a pretvárky vyplýva z výstižného, presného a pritom umeleckého zobrazenia konania a vzájomných vzťahov ľudí, ktorí sa náhodou ocitli na dlhší čas spolu v autobuse.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.