referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Izabela
Štvrtok, 9. decembra 2021
Theodore Dreiser - Sestra Carrie
Dátum pridania: 10.07.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Magi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 319
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 6.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 10m 20s
Pomalé čítanie: 15m 30s
 
Theodore Dreiser - Sestra Carrie

Postavy

Charles Drouet [drué]
– záletný a samoľúby obchodník.
Vypracoval sa vlastnou šikovnosťou a môže si dovoliť dosť vysoký životný štandard. Zaujme ho krásna Carrie, prichýli ju k sebe a materiálne veľmi slušne zabezpečí. Nedá sa však povedať, že by venoval ich vzťahu prehnanú pozornosť a to, že Carrie stráca si uvedomí až príliš neskoro. Odchod Carrie ho priveľmi nepoznačí, ale na Carrie nezabudne a v čase jej úspechu sa k nej snaží po dlhých rokoch vrátiť.

George Hurstwood
– vedúci baru, najtragickejšia postava románu, ktorá sa dostane zo spoločenskej špice na jej dno.
Pracuje vo vychýrenom chicagskom bare, do ktorého chodí vysoká spoločnosť a vďaka vysokému platu sa do nej zaraďuje aj on sám. V bare naplno využíva svoje výnimočné schopnosti pohybovať sa medzi ľuďmi a spraviť na každého človeka vynikajúci dojem.

Rodinný život Hurstwooda nijako nenapĺňa, a keď sa spozná s Carrie, úplne mu to zmení život. Zaľúbi sa do nej, ale prekážkou v láske mu je Drouet žijúci s Carrie a tiež jeho vlastná manželka, na ktorú napísal celý svoj majetok. Keď ho kvôli nevere manželka opustí, chce ostať s Carrie. Ona s ním už nechce mať nič spoločné kvôli tomu, že jej zatajil svoje manželstvo. V opitosti sa dopustí skratového konania a ukradne peniaze z baru. Tieto udalosti mu prevrátia život hore nohami. Donúti Carrie odísť s ním a peniaze neskôr vráti. V New Yorku sa začína jeho úpadok. Keď príde o svoju prácu, začína byť chudobný a nie je schopný nájsť si inú robotu. V ťažkých chvíľach sa prejavuje jeho bezmocnosť vyplývajúca z neochoty spraviť niečo aby sa dostal zo zlej situácie. Postupne úplne poklesne na duchu a nevenuje pozornosť ničomu naokolo. Namiesto hľadania zamestnania sedí celé dni v kresle a číta noviny. Keď ho Carrie opustí, tak onedlho skončí ako žobrák. Pokúša sa prežiť na ulici ale nakoniec ako tulák úplne zničený osudom, dotrhaný, vyhladovaný a chorý spácha samovraždu.

Pani Hurstwoodová
– manželka pána Hurstwooda.
Opúšťa Hurstwooda pri prvej príležitosti, keď má dôvod k rozvodu kvôli inej žene v manželovom živote.

Carolina Meeberová
– jednoduché ale vzhľadné mladé dievča, vyvezie sa zo spodku spoločenského rebríčka vďaka milencom a neskôr svojim hereckým schopnostiam až na vrchol.
Ako chudobná vidiečanka prichádza do veľkomesta a začína pracovať v továrni na topánky, ale keď príde o prácu, musí sa odsťahovať od Hansonovcov. Pomôže jej Drouet, začne u neho bývať a myslí si, že ho ľúbi. Keď spozná Hurstwooda, tak zistí že tomu tak nie je a odchádza s ním žiť nový život do New Yorku. Spočiatku je spokojná, no keď Hurstwood príde o robotu a začnú byť chudobný, hľadá východisko.

Skúša šťastie ako herečka, lebo si je vedomá svojho veľkého talentu. Hurstwood ju svojim správaním a ľahostajným postojom k svojmu osudu sám núti premýšľať o odchode od neho. Keď sa nedokáže znovu postaviť na nohy a sama ho živí zo svojho divadelného zárobku, tak ho definitívne opúšťa. Samej sa jej veľmi dobre darí, buduje sľubnú hereckú kariéru a stáva sa z nej veľká hviezda. Veľké peniaze, ktoré boli vždy jej snom, získala vďaka sebe samej, ale zisťuje že jej nepriniesli očakávané šťastie.

Minnie Hansonová, Pán Hanson
– prichýlia Carrie, keď pride do veľkomesta, lebo Minnie je jej sestra, ale odmietnú ju živiť, ak nemá robotu.

Pani Halová
– susedka Carrie v Chicagu
Jediná priateľka s ktorou sa stýkala Carrie, keď žila s Drouetom. Kvôli nej si uvedomí, že Drouet vôbec nie je tak veľmi bohatý, že by sa nemohla niekedy posunúť v spoločenskom rebríčku ešte vyššie
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.