referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bohuš
Piatok, 27. januára 2023
Kim Be Howard, A.G. (C.I.G) Jadeit
Dátum pridania: 21.04.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: janulienka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 8 905
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 33.7
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 56m 10s
Pomalé čítanie: 84m 15s
 
Jadeit
Kim Be Howard, A.G. (C.I.G.)


1. Úvod

Jadeit je jeden z minerálov, ktoré sa zaraďujú do všeobecnej kategórie jadeitov. Názov jadeit /jade/ sa používa v angličtine, ale aj vo francúzštine, a podľa Oxfordského univerzálneho slovníka / Little, Fowler, and Coulson 1955: 1057/ pochádza zo španielskeho slova ijada. V španielčine sa nazýva „piedra de ijada“ čiže kolikový kameň. Tento názov pochádza ešte z čias, keď španieli dobyli Mexiko a objavili, že mexičania drtia jadeit na prášok a zmiešaný s vodou ho používajú ako liek na mnohé tráviace ťažkosti. Prvé písomné použitie tohto názvu je v práci Nicola Monardesa o liečivých rastlinách Nového sveta, napísanej v roku 1565 /Easby 1968: 7/.
Dva nerasty, ktoré sú kategorizované ako jadeity v prvej rade sú nefrity a jadeity. Pôvodne boli považované za rovnaké minerály, ale v roku 1863 bolo objavené, že sa líšia /Damour 1863, Damour 1846, 1881/. Damour objavil, že jeden typ jadeitu bol silikát sodíka a hliníka, kým druhý bol silikát vápnika a magnézia. Ako výsledok svojich zistení /1863:865/ navrhol pre prvý minerál názov „jadéite“, jadeit, aby sa tak rozlíšil do druhého /nefrit/. Táto štúdia sa zameriava na jadeit.

2. História Jadeitu

Jadeit je blízko spájaný s dvomi antickými civilizáciami – zo Stredoameriky – Mesoamerica - /tento termín je použitý pre označenie centrálneho a južného Mexika, Guatemaly, Belize a západnej Guatemaly/ a z Číny. Jadeit bol používaný väčšinou veľkých civilizácii v antickej Stredoamerike: Olmekovia, Aztékovia, Mayovia atď. Bol vysoko cenený v celej oblasti : „Zlato nemalo tú istú vnútornú hodnotu pre Stredoamerických ľudí...akú má pre nás...Jadeit mal väčšiu hodnotu“ /Noduera 1971: 268/. Spomedzi skorých španielskych spisovateľov šestnásteho storočia to bol Sahagun /1963: 222/, ktorý poznamenal, že „smaragdovo zelený jadeit ...jeho vzhľad je ako zelený quetzalovo pero. A jeho telo je také priezračné a také úplné ako obsidián. Je drahý, uctievaný, hodnotný...“ V jeho úvahe o Aztéckej civilizácii – Vaillant /1965:139 – 140/ poznamenáva:

Najdrahším majetkom medzi aztékmi bol jadeit, alebo kamene pripomínajúce jadeit v štruktúre a farbe.. Aztékovia nemali našu modernú úctu k zlatu, takže španieli mali najprv veľký problém s jeho získaním. Mexický indiáni reagovali na požiadavky dobyvateľov ponúkaním jadeitu a tyrkysu ako hodnotných vecí, bol to majetok, ktorý bol najdrahší pre nich..
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.