referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Štvrtok, 2. decembra 2021
Cesta okolo sveta za 80 dní
Dátum pridania: 09.07.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: k0st0
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 717
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Pán Phileas Fogg býval na ulici Seville Row vo štvrti Burlington v Londýne. Pán Fogg bol členom iba Reformného klubu. Pán Fogg prijal nového sluhu Jeana Prešmyka. Za tých pár minút, ktoré Prešmyk strávil s Phileasom Foggom, rýchlo  preskúmal svojho budúceho pána. Prešmyk bol presvedčený, že konečne našiel svoj ideál. Phileas Fogg bol matematicky presný a málovravný človek. Pán Fogg mal každodenný rozvrh služieb od ôsmej hodiny ráno, keď vstával, až do pol dvanástej, keď odchádzal z domu na obed do Reformného klubu. Spať chodil pravidelne o polnoci.

Druhého októbra sa pán Fogg stavil s členmi Reformného klubu, že prejde svet za osemdesiat dní. Do stávky dal sumu dvadsaťtisíc libier. Sluha Jean Prešmyk najprv nechápal, čo sa deje, ale napokon sa musel prispôsobiť a začal brať plány pána Fogga vážne. Pán Fogg a jeho sluha prežili na ceste okolo sveta veľa dobrodružstiev. Zoznámili sa s Fixom, ktorý bol agent anglickej polície. Medzitým v Londýne ušiel polícii utečenec, ktorý sa podobal na Fogga, a ktorý ukradol peniaze. Fogg už prešiel Parížom, Turinom a cez Brindis, kde sa nalodil na loď Mongolia, s ktorou prišiel do Suezu. Pán Fogg išiel v Sueze do konzulovej kancelárie, kde si chcel dať do pasu vízum, aby mohol dokázať, že tadiaľ prešiel. Medzitým však Fix rozprával s konzulom a nechcel dovoliť, aby konzul dal Foggovi do pasu vízum, lebo on nemohol nič robiť, pokiaľ bol pas v poriadku. Konzul napokon Foggovi vízum dal. Fogg sa vrátil do svojej kajuty na lodi Mongolia, a ako na každej zastávke, si poznačil do svojho zápisníku príchod do Suezu. Na ceste zo Suezu do Bombaja Prešmyk povedal Fixovi viac, ako mal, keďže ho považoval za priateľa a nevedel o tom, že je to agent.

Dvadsiateho októbra sa priplavili do Bombaja, kde vystúpili. V Bombaji nastúpili na vlak, v ktorom cestovalo niekoľko dôstojníkov, civilných úradníkov a obchodníkov. Pán Fogg v osade Kholba zistil, že železničná trať tam končí, pretože nebola dostavaná, ako to písali v novinách. Pán Fogg tam kúpil slona, aby sa mohol prepraviť do Alahabádu, kde trať opäť pokračovala. Fogg a Prešmyk odbočili od rozostavanej trate, aby si skrátili cestu. Na tejto ceste zachránili pani Audu pred istou smrťou. Medzitým zatkli pravého zlodeja Jamesa Granda. Verejná mienka sa zmenila a Fogg, ktorý len nedávno bol v očiach ľudu bankovým lupičom, sa stal tým najstatočnejším gentlemanom na svete. Inšpektor Fix zúril. Fogg prišiel do cieľa o jeden deň neskôr.  V Londýne navrhla pani Auda Foggovi manželstvo. Pán Fogg poveril Prešmyka, aby šiel dôstojnému pánovi Samuelovi Wilsonovi zahlásiť svadbu, ktorá sa mala konať na druhý deň. Keď sa Prešmyk dozvedel, že je sobota a nie nedeľa, ako si Fogg myslel, bežal mu túto správu ohlásiť. Fogg sa vyrútil na cestu, nastúpil do koča a sľúbil kočišovi 100 libier, ak pôjde čo najrýchlejšie do Reformného klubu. Otvoril dvere, kde sa zdržiavali členovia Reformného klubu a pokojne povedal: „Tu som páni."

Fogg vykonal cestu okolo sveta za osemdesiat dní. Ale ako to bolo možné, že sa taký matematický génius mohol pomýliť o jeden deň. Jednoducho. Bolo to spôsobené posunom času a tým, že vyrazil smerom na východ a nie smerom na západ, kde by jeden deň stratil, ale on tým jeden deň získal. Pán Fogg nemal radosť z výhry, ale z toho, že našiel to, čo hľadal. Ukázalo sa že pán Phileas Fogg cestou okolo sveta nezískal nič, iba šťastie.

 

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.