referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Izabela
Štvrtok, 9. decembra 2021
Anna zo zeleného domu
Dátum pridania: 10.07.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ancamanca
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 749
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Lucy Mand Mongomery: Anna zo zeleného domu

Bolo raz malé mestečko Avonlea. Súrodenci Matej a Marilla sa rozhodnú, že si adoptujú syna. Zhodou náhod postretnú brata p. Spencerovej a poprosia ho, aby jej odovzdal odkaz. Požiadajú ju o pomoc pri výbere chlapca. No odkaz sa popletie a miesto chlapca príchádza do zeleného domu malé ryšavé dievčatko menom Anna Shirleyová. Spočiatku Marilla odmieta si Annu nechať, ale Matej je iného názoru. Veľmi si dievčatko obľúbi a bol by sklamaný keby odišla niekde do neznáma. Rozhodne sa presvedčiť Marillu, ktorá sa snaží vychovať z Anny slušné dievča. V lete Marilla začne Annu pripravovať na školskú dochádzku. V škole spoznáva mnoho nových spolužiakov. Medzi nimi aj spriaznenú dušu Dianu Beryovú. Jedného dňa Diana ukáže Anne Gilberta Blytha, ktorý ju nazve ryšavkou. Annu to tak nahnevá, že neovládne svoj hnev a rozbije mu tabuľku o hlavu. Odvtedy neprehovorí s Gilbertom ani slovko, ale on voči nej necíti nenávisť, práve naopak, má radosť z úspechov spolužiačky. Lenže Anna má jasný cieľ a nikto by ju od toho neodhovoril. Toto dievča za každú cenu bojuje o prvenstvo s Gilbertom Blythom.

Za krásneho slnečného dňa prichádza pán Philips s veľkým prekvapením. Rozhodne sa usporiadať školský piknik. Anna je šťastím celá bez seba. Už sa nevie dočkať, kedy sa pochváli Marille s touto úžasnou novinou. Dni sa míňajú a Anna nehovorí o ničom inom len o pikniku, no ako to vždy býva, plány sa často menia. A tak to bolo aj v tomto prípade. Marilla stratila svoju ametistovú brošňu, ktorú zdedila po matke. Keďže vie ako ju Anna obdivuje, pomyslí si, že brošňu vzala bez jej vedomia. Marilla si zaumieni Annu potrestať. Neostáva jej nič iné než zakázať Anne isť na vytúžený piknik. Márne sa dievča snaží vyvracať Merilline obvinenia, nič nepomáha. V ten istý deň si Marilla otvorí skrinku a čo nevidí! Ametistová brošňa a zapletená do šálu! Marilla si až teraz uvedomí ako sa previnila voči Anne, ale nakoniec sa všetko vysvetlí a Marilla vychystá Annu na piknik. Keď sa táto mladá dáma vracia z pikniku, zrodí sa v jej hlávke geniálný nápad. Rozhodne sa pozvať Dianu na čaj. Marilla dovolí Anne pohostiť Dianu ríbezlovým muštom. Lenže Anna si popletie fľaše a namiesto ríbezľového muštu ponúkne Diane Merilline preslávené víno. Po tomto incidente p. Beryová zakáže dievčatám ich verné priateľstvo, pretože si myslí že Anna opila Dianu náročky.

O niekoľko dní Minimay dostane záškrt. Diana je celá vyľakaná a požiada priateľku o pomoc. Zatiaľ čo sa Matej snaží zohnať tunajšieho lekára, Anna bojuje so záškrtom, ktorý u malého dievčatka stále neustupuje. Zrazu začne Minimay vykašliavaťa rýchlo sa jej uľavuje. Po tomto hrdinskom čine si p. Beryová uvedomí, ako sa v Anne mýlila a dôverné priateľstvo medzi dvoma dievčatami opäť zotrváva. Medzi tým Anna dospieva a neúnavne pokračuje v štúdiu. Táto cieľavedomá mladá slečna si svojou snahou vybojuje Averyho štipendium a získava učiteľské miesto v meste. Postupom času sa v zelenom dome stane udalosť, ktorú nikto nečaká. Mateja veľmi rozruší zlá správa. Práve sa dozvedá o skrachovaní banky, kde ukladá všetky úspory, čo majú s Marillou našetrené a napokon zomiera na srdcový infarkt. Navyše Marilla stráca zrak. Hneď potom ako sa Gilbert Blythe dozvedá o smútku Anny, požiada o výmenu miest, a tak do Avonlejskej školy prichádza mladá pôvabná učiteľka Anna Shirleyová. Tento Gilbertov čin veľmi poteší citlivívú dušu Anny a stávajú sa z nich dobrí priatelia.

Na tomto príbehu sa mi páčilo, ako autorka poeticky vyzdvihla krásy tohto sveta. Ľudia by si nemali všímať iba hmotné dary, mali by sa poučiť zo svojich chýb a pevne ísť za svojím cieľom.
 
Podobné referáty
Anna zo zeleného domu GYM 2.9414 292 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.