referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratko
Pondelok, 29. novembra 2021
D. H. Lawrence : Milenec Lady Chatterleyovej
Dátum pridania: 17.07.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Bullseve
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 602
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
D. H. Lawrence : Milenec Lady Chatterleyovej

Druh:
epika, román

Téma:
autor šokujúco otvorene opísal sexuálne vzťahy dvoch milencov a použil také výrazy z oblasti erotiky, aké sa v anglickej literatúre, dovtedy spútanej viktoriánskym pokrytectvom a prudériou nikdy predtým neobjavili.

Postavy:

Constance Chatterleyova:
hlavná postava, manželka Clifforda Chatterleyho, mladá

Clifford Chatterley:
ochrnul počas vojny, žil na Wragby

Pani Boltonová:
starala sa o Clifforda, predtým bola zdravotná sestra, starala sa o baníkov

Mellosr:
hájnik, milenec Connie, bledý, chudý, žil v hájovni

Berta:
žena Mellorsa, opustila ho, no potom sa vrátila a narobila problémy

Hilda:
sestra Connie, bola proti vzťahu sestry s hájnikom

Michaelis:
30-ročný, písal divadelné hry, bol prvým milencom Connie

Dej:

Na začiatku diela autor opisuje štúdium Connie a jej sestry Hildy v Drážďanoch. Priateľov čo mali im odišli do vojny. V roku 1917 keď mala 23 rokov sa vydala za Clifforda Chatterleyho. Prežili 4 medové týždne, potom sa vrátil do Flámska odkiaľ sa už vrátil chorý a ostal na vozíku. Connie sním žila na Wragby. Wragby bol dlhý, nízky, starý dom, blízko trčal komín Tovershallskej bane. Celé prostredie bolo pochmúrne, stále bolo šero. Za Cliffordom chodili na Wragby známy, s ktorými viedol dlhé rozhovory a Connie ich počúvala. Clifford začal písať diela tak raz k ním prišiel Michaelis, ktorý písal známe divadelné hry. Stal sa milencom Connie no len na krátku dobu. Keď odišiel z Wragby vážne ochorela a jej sestra aj otec chceli aby odišla z Wragby no ona nechcela.

Chodievala sa často prechádzať do parku a do lesa, kde raz narazila na hájovnu o ktorej nevedela a uvidela tam hájnika Mellorsa ako sa umýva. Viac krát po sebe sa vracala k hájovni. Zapáčilo sa jej tam, ale hájnik jej nechcel dať kľúč. Nechcel sa zblížiť, lebo mal ženu, ktorá sním nežila a dieťa. Po dlhšej dobe začali byť milenci. Nazačiatku sním Connie spávala len tak, aj keď k nemu nič necítila. Zistila, že je zaľúbená, až keď sním zažila orgazmus. Stretávali sa stále častejšie, utekala za ním aj počas noci a skoro ráno sa vracala. Pani Boltonová, ktorá sa starala o Clifforda vedela, ako to je Medzi Connie a Mellorsom, no nehovorila o tom, aj keď to bola typická klebetnica. Connie začala túžiť po dieťati a vedela že s Cliffordom ho nemôže mať. Clifford jej navrhoval aby ho mala s iným a budú ho vychovávať spolu.

Otehotnela s hájnikom, no chcela žiť sním, lebo bola do neho veľmi zaľúbená. So Sestrou odišla do Benátok a kým nebola doma k hájnikovi sa chcela vrátiť žena Berta. Keď prišla do hájovne objavila Constancine veci a povedala ľudom že sama lady Chatterleyova je milenkou hájnika. O tejto situácii sa dozvedela Connie z listov od pani Boltonovej. Keď jej písal Clifford, písal iné ako Mellors. Clifford písal tak, aby sa Connie vrátila a bolo všetko v poriadku, Mellorsa vyhodil. Connie sa cez listy dohadovala s Cliffordom na ich rozchode, no on nechcel pristúpiť. Povedal, že jej nedá slobodu. Connie sa dohodla s Mellorsom, že aspoň on si vybaví rozvod. Chcel vychovávať dieťa s Connie.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.