referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vojtech
Utorok, 23. apríla 2024
Lucy Maud Montgomeryová : Anna zo zeleného domu
Dátum pridania: 17.04.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: cucy0015
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 071
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 
Lucy Maud Montgomeryová : Anna zo zeleného domu

Charakteristika Anny:
Anna je milé, veselé dievča s obrovskou fantáziou. Je veľmi hravá a múdra. Anna bola často neštastná pre jej ryšavé vlasy. Kvôli nim si aj veľa krát poplakala, pretože sa jej zdalo, že je veľmi škaredé, pehaté dievčisko, ktoré je veľmi chudé. Niektorí ju tak považovali, ale iní ju vnímali ako hravé dievčatko, ktoré spoznáva okolitý svet. V škole chcela byť vždy najlepšia, aby dosiahla svoj vytúžený cieľ - stať sa učiteľkou. Asi preto, lebo ju bavilo učenie a mala veľmi rada deti.

Obsah:
Príbeh sa odohráva v mestečku Avonlea na ostrove Princa Eduarda.
Súrodenci Marilla a Matej sa rozhodli adoptovať si syna, ktorý by pomohol Matejovi okolo domu. Osud však často želania mení. Namiesto chlapca prišla do Zeleného domu s Matejom zo stanice Anna Shirleyová. Nebola ani veľmi pekná, ani milá a už vôbec nebola prispôsobivá. Matej si ju chce nechať a prehovorí aj tvrdohlavú Marillu, ktorá z Anny snaží vychovať slušné a pracovité dievča. Anna spoznáva veľa nových vecí a aj ľudí. Zvedavá a klebetná pani Rachel Lyndová bola na Annu zvedavá, lebo bola vždy proti tomu, aby si Cuthbertovci adoptovali dieťa.

Anna sa u nej nemilo uviedla. Pani Rachel totiž Anne do očí povedala, že je škaredá. Prchká Anna si to nenechala a vybuchla od hnevu. Keďže bolo leto a Marilla ju chcela pripraviť na školskú dochádzku, dala ju do Nedeľnej školy. Tu spoznávala Anna nových spolužiakov, ktorí si ju hneď obľúbili pre jej fantáziu. V septembri išla do normálnej školy v Avonlea. V nej si našla aj jej dôvernú priateľku Dianu Barryovú, s ktorou zažila veľa pekných chvíľ. Raz im v škole oznámili, že sa koná piknik. Anna bola taká šťastná ako ešte nikdy. Samozrejme okrem chvíle, keď prišla do Zeleného domu. Anna sa vždy zaplietla do nejakej pletky. Tak tomu bolo aj teraz. Marille sa stratila jej obľúbená brošňa a zmyslela si, že to má na svedomí Anna. Nakoniec sa všetko vyriešilo. Marilla našla brošňu v skrinke nad miestom, kde si brošňu odkladala.

Anna zažila rozpravkovokrásne popoludnie. Jedného dňa sa Marilla spýtala na Annin životopis. Bol naozaj pestrý. Sprvoti bývala u Thomasovcoch, potom sa musela presťahovať ku Hammondovcom, ktorí mali osem detí a nakoniec skončila v sirotinci. Všade musela pilne pracovať a veľa sa naučila aj o opatere detí, čo sa jej neskôr zišlo. Raz Anne Diana ukázala Gilberta Blytha, ktorý ustavične podpichoval dievčatá. Hneď prvý deň Annu nazval ryšavkou, vtedy sa Anna strašne nahnevala a zlomila mu na hlave tabuľku. To si odstála pred tabuľou s nápisom, aby krotila hnev. Aby to nestačilo, raz prišla aj s niektorými chlapcami neskôr do triedy. Učiteľ si ju vybral ako obetného baránka a musela si sadnúť s Gil..., to meno radšej nevyslovovala. Táto chvíľa zapríčinila vyhlásenie Anny, že sa s ním už nikdy nebude rozprávať.

Anna si raz pozvala na návštevu Dianu. Chcela urobiť všetko poriadne, aby nič nevyviedla. Anna však Diane namiesto muštu naliala víno. Tá sa pripila a pani Barryová im zakázala stretávať sa. Život opäť všetko zvrhol. Dianina sestra Minnie May dostala záškrt. Lekára na blízku nebola a tak sa Anna dala do práce.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.