referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Sobota, 4. decembra 2021
Jar Adely Ostrolúckej - Ľudo Zúbek
Dátum pridania: 07.05.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: silwa23
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 978
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Jar Adely Ostrolúckej - Ľudo Zúbek

Autor: Ľudo Zúbek (1907-1969)
V literatúre pre mládež je známy ako jeden z popredných autorov historickej a biografickej prózy, umelecko-náučnej literatúry alebo literatúry faktu.

Tvorba:

Doktor Jesenius - svedectvo o živote významného lekára a o dobe, v ktorej žil
Farebný svet - v románe zobrazil osud maliara Kupeckého
Skrytý prameň - o tovarišovi z rezbárskej dielne Majstra Pavla z Levoče
Vslužbách Mateja Hebendu - národná minulosť z druhej polovice 19.storočia
Rytieri bez meča - o významných autoroch svetovej literatúry

Hlavné postavy:

Adela Ostrolúcka, Ľudovít Štúr, Eva Jonášová

Charakteristika:

Adela - šľachtická dcéra, veľmi múdra a skoro všetko ovláda. Najprv Štúrom pohrda, ale potom sa donho zaľúbi. Navonok vyzerá byť chladná, ale naozaj je veľmi citlivá a z nenaplnenej lásky je veľmi nešťastná.

Téma:

Veľká, no nenaplnená láska Ľudovíta Štúra k Adele Ostrolúckej.

Obsah:

Tento príbeh rozpráva Evka Jonášová. Pochádza zo Zitnian a je dcéra učiteľa. Často mu pomáha učiť aj ona a ide jej to. Jedného dňa ich navštívila rodina Ostrolúckych, ktorým sa pokazil koč. Boli traja: pán a pani Ostrolúcki a ich dcéra Adela. Keď sa tak zhovárali, Ostrolúckovci navrhli Evke, či nechce ísť s nimi, aby učila Adelu slovenčinu. Evka po dlhom rozmýšľaní návrh prijala a išla s nimi do Zemnianseho Podhradia. Ostrolúckovci bývali vo veľkom kaštieli a Evka sa s Adelou rýchlo spriatelila a slovenčinu ju učila tak, že sa rozprávali a keď Adela urobila nejakú chybu, Evka jej to vysvetlila. Evka však nebola zvyknutá na život bez práce. Nemohla celý deň nič nerobiť, a preto, ked chcela pomôcť v kuchyni, Tante-Lora - členka rodiny jej povedala, že si nevie ceniť to, že ju pokladajú za členku rodiny. Evka sa tam cítila cudzo a nemohla sa zmieriť s tým, že sa má vzdať starého života. Ale to všetko si nechávala pre seba...

Raz Evka Adele hovorila o slovenských spisovateľoch. Hovorila aj o Ľudovítovi Štúrovi. Adela ním však pohŕdala, lebo raz nechal svoje milované dievča kvôli boju za vlasť, a preto naňho zanevrela. Až jedného dňa prišiel Ľudovít Štúr do Zemnianskeho Podhradia za svojím bratom a vtedy bola Evka strašne šťastná, že sa s ním stretne. Ked o ňom hovorila Adele viac, aj tá už bola na neho zvedavá. A potom sa konečne so Štúrom stretli v kostole a neskôr prišiel k nim na večeru. Adele sa jeho slová veľmi páčili a trávila s ním veľa času. Odkedy bola Evka u rodiny Ostrolúckych, rozhodla sa, že pôjde domov. Keď prišla, vyrozprávala všetkým, ako stretla Štúra. Povedala im aj to, že prišla iba na tri dni a potom ide s Adelou na Ostrú Lúku.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Jar Adely Ostrolúckej - Ľudo Zúbek 2.9122 798 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.