referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Slavomír
Pondelok, 22. apríla 2024
Romain Rolland - Peter a Lucia
Dátum pridania: 30.01.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: scarlett1861
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 741
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Peter a Lucia – Romain Rolland

Psychologická novela odohrávajúca sa v rozmedzí od stredajšieho večera 30. januára do Veľkého piatku 29. marca roku 1918. Autor v diele zachytáva ostrý kontrast medzi vojnovým zabíjaním a láskou dvoch mladých ľudí.

DEJ: Peter nastupuje večer do metra plného ľudí. O chvíľu nastupuje aj Lucia, do ktorej sa Peter na prvý pohľad zamiluje. Pri bombardovaní Paríža aj vo vlaku nastáva zmätok a akosi náhodne sa títo dvaja chytia za ruky. Vtedy si Peter zafixuje každý jej detail a vie, že je to jeho životná láska. Bolo takmer isté, že sa viackrát neuvidia, keď obaja vystúpili. Keď večer rozmýšľal, uvedomil si, že jeho nezmyselný život odrazu dostal význam. Túžil sa s ňou opäť stretnúť, čo sa aj stáva na nábreží Seiny, kde ju však len na chvíľu zazrie, lebo Lucia sa hneď stráca v dave. K ich prvému rozhovoru dôjde v Luxemburských záhradách, pričom Peter sa s ňou podelí o olovrant – žemľu a na tomto mieste, pri fontáne, sa často stretávajú. Stále žijú pre dnešok a sú šťastní, že môžu byť spolu. Luciina mama pracuje v muničnej továrni, čo sa však Petrovi vôbec nepáči, lebo nedokáže pochopiť vojnu.

Petrov otec bol vysokopostavený úradník, teda Peter pochádza z vyššej spoločenskej vrstvy. Keď chce Peter Lucii kúpiť topánky, ktoré sa jej veľmi páčia, dievča nesúhlasí. Nechce ich len tak, zadarmo. Dohodnú sa teda, že ho Lucia bude portrétovať, aby jej ich kúpiť mohol. Lucia sa totiž živí maľovaním, v ktorom však nie je veľmi šikovná a zvyčajne sa jej vydaria akési gýče, ktoré potom lacno predáva. Luciini starí rodičia boli z vyššej vrstvy, no nesúhlasili s tým, že sa jej mama vydala za jej otca a odmietli im pomôcť, ani keď jej otec umrel. Lucia sa trápi, keď jej matka ostane tehotná so svojim milencom a je z toho sklamaná.

Peter a Lucia sa prvý raz pobozkajú, keď od nej odchádza po prvom sedení, ale iba cez okenné sklo. Petrov starší brat Filip sa vracia z vojny na krátku dovolenku a uvedomuje si, že Peter sa zmenil. Už sa oňho tak veľmi nezaujíma, ako predtým, keď bol jeho vzorom a Peter ho obdivoval, ba dokonca aj chvíľu žiarli. Na ďalší deň Filip stretne zaľúbencov a pochopí svojho brata. Ich vzťah sa znovu prehĺbi a opäť si začnú dôverovať.

Na výlete v lese si mladí dajú sľub, že na veľkonočnú nedeľu sa oddajú jeden druhému a to budú akési ich zásnuby. Hoci ani jeden z nich v Boha neverí, predsa vojdú do chrámu na omšu. Usadia sa pod nosným pilierom, ktorý sa na nich pri bombardovaní zrúti a obaja zahynú. Posledné, čo Lucia vidí, je malé červenovlasé dievčatko...

POSTAVY:

Peter Aubier je osemnásťročný mladík, ktorý má onedlho narukovať do francúzskej armády v 1. svetovej vojne. Je to samotár, ktorý nechápe význam vlastného života a tobôž nie význam vojny ako takej. Skutočnosť, že čoskoro má ísť zabíjať ho ťaží a desí zároveň. Vojna zasahuje do jeho života, keď ešte ani sám nevie, čo by mu život mohol priniesť a mal by hľadať svoju úlohu vo svete.

Lucia je chudobná mladá dievčina, ktorá sa živí maľovaním portrétov, aby si zarobila. Nerozmýšľa nad budúcnosťou a snaží sa žiť len pre chvíle dneška, lebo vie, že život zďaleka nie je taký ľahký, ako sa zdá. Vojna jej zmenila vzťah s matkou, s ktorou sú si akosi cudzie.

Filip je Petrov 24-ročný brat, v ktorom Peter vidí svoj veľký vzor. Veľmi si dôverujú a majú krásny vzťah, až kým Filip nenarukuje. Vojna ich rozdelí a sú si čím ďalej, tým väčšmi vzdialenejší. K náprave dôjde, keď Filip príde na dovolenku a zistí, že Peter je zamilovaný.
 
Podobné referáty
Romain Rolland - Peter a Lucia GYM 2.9622 681 slov
Romain Rolland - Peter a Lucia GYM 3.0190 590 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.