referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
P. O. Hviezdoslav - Hájnikova žena
Dátum pridania: 30.01.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: scarlett1861
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 549
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 6m 20s
Pomalé čítanie: 9m 30s
 
Pavol Országh – Hviezdoslav – Hájnikova žena

Hlavné postavy:
Michal Čajka (hájnik)
Hanka Čajková (Miškova žena)
Artuš Villáni

Poznámky:
Miesto: okolie Babej hory, 1.polovica 19.storočia
Lit. obdobie: Realizmus
Žáner: lyricko – epická skladba (lyrika hlavne v opisoch prírody)
-úvod – Pozdrav, záver – Zbohom
XV spevov, v ktorých sa striedajú lyrické a epické časti.

Obsah:

Autor najskôr oboznamuje čitateľa s prostredím, v ktorom sa príbeh odohráva. Je to les, ktorý obklopuje starú hájovňu. Pritom porovnáva túto biednu chalúpku s hradom.
Horár Čajka, ktorý je už starý, zomiera. Na jeho miesto chce nastúpiť jeho syn Michal, ktorý až do otcovej smrti chodil z jednej služby do druhej. Požiada teda starého pána Villániho, aby mohol nastúpiť na otcovo miesto a dostane povolenie. Miško sa teda nasťahuje do hájovne. Už dlhšiu dobu sa uchádza o ruku Hanky, ktorej bohatí rodičia sú proti tomu, aby si ju vzal. Kaď však Hanka dlho odmieta každého nápadníka a Michal dostane miesto hájnika, rodičia napokon svadbu povolia.

Čajka sa spolu so ženou usadí v hájovni. V jednu nedeľu, cestou do kostola, Hana vyrozpráva svojmu mužovi, že mala sen, v ktorom zomrel po tom, ako ju zachránil pred strašnou obludou a zrútil sa s obludou do priepasti. Michal svoju ženu upokojí a prídu do kostola. Tam sa Hanka zapáčila mladému Artušovi Villlánimu, synovi hradného pána.

Jedného dňa, keď Michal znovu odišiel do hory, Hanka sa pobrala prať ku potoku. V ten deň sa do hory vybral na poľovačku aj mladý pán Artuš so svojím sluhom Jančim. Hanka ich cestou od potoka stretne a budú k nej hrubí. Potom sa jej Artuš spytuje, ako dlho je už Miškovou ženou, či je s ním šťastná a či žijú v pohodlí. Ona mu odpovie, že im nič nechýba a on jej povie, že by im pomohol. Keď ho opäť Hana vyzve, aby už odišli, požiada ju o pohár vody. Hanka mu ju prinesie a keď Artuš po dlhej chvíli dopije a poďakuje, štipne ju do líca a poďakuje. Hanka sa odtiahne a smelo mu povie, že nie je žiadna pobehlica a že má muža. Artuš sa jej spýta, či sa naňho hnevá a ona odpovie, že nehnevá, ale že by už páni mali ísť. Artuš ju na znak zmierenia požiada o nechtík z jej záhradky. Predtým, než odídu, Artuš sa jej spýta, či nemá niečo odkázať jej mužovi a ona mu odovzdá odkaz. Potom obaja odídu. Keď Hanka vylieva zvyšnú vodu z krčaha, z ktorého Artuš pil, na dne nájde zlaté mince. Nechápe, kde sa vzali a najskôr si myslí, že si ich tam Artuš zabudol. Keď sa však po na nevracal, hodila ich do potoka, lebo si uvedomuje, že ich tam naschvál nechal. Večer sa Michal vrátil domov hladný a unavený, tak mu Hanka varí večeru. Keď sa ho však spýta na dvoch mužov, manžel jej zakaždým len odvrkne.

Nastáva jeseň. Autor opisuje krásy prírody.
Na Podvršie, kde býva hájnik so ženou, pán Villáni odkázal, že na ďalší deň bude poľovačka, nech nikto nepracuje a nech hájnici pripravia revíry, aby zabezpečili úlovok. Artuš však zo začiatku nemal šťastie a nič neulovil. V jeho revíri niekto skolil srnca. Všetci poľovníci sa zbehli dokopy. Hájnik Habáň povedal Artušovi, že zver je otlčená. Artuš sa spýta, kto je tu hájnik, na čo sa
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.