referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zuzana
Štvrtok, 11. augusta 2022
Narnia - strieborná stolička
Dátum pridania: 14.05.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: BullittEvoX
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 467
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 

Narnia - strieborná stolička

C.S.Lewis : Strieborná stolička - Kroniky Narnie

Postavy:

Eustace - odvážny, trocha pojašený,
Jill - múdra, odvážna, milá
Princ Rillián - odvážny, hrdý, múdry, chrabrý
Bahnomrač - zachmúrený, bojazlivý

Bol nepokojný jesenný deň a vzadu za školou plakala Jill. Prišiel za ňou Eustace a hneď vedel, že plače preto lebo ju šikanujú. Za chvíľu za nimi prišla banda tých, čo šikanovali všetky deti v škole. Jill a Eustace im utiekli a dostali sa ku veľkej bráne za školou, ktorú si nikdy nevšimli. Váhali, ale nakoniec ju otvorili a vošli dnu. Pocítili magickú energiu a dostali sa do krajiny Narnia. Zbadali tam leva Aslana, ktorý im dal za úlohu nájsť strateného princa Riliána, lebo kráľ narnie mal už 88 rokov a umieral.

Aslan im dal 4 indície podľa ktorých sa mali riadiť. Hneď nato ich odfúkol k bažinám, kde sa mali stretnúť s Bahnomračom, ktorý ich bude doprevádzať. Na druhý deň sa vydali na cestu a dostali sa až na sever, až po krajinu obrov, kde má byť princ. Putovali deň po dni a pomaly spoznávali indície, ktoré mali zadané. Našli obrov veľký nápis a hrad Hafrang, kde sa schovávali obri. Vošli dnu, aby sa zohriali a obri ich milo privítali, no deti nevedeli, že ich chcú za pár dní zožrať.

Ako ubiehali dni a obri boli hladnejší, počas jednej noci sa deti rozhodli ujsť lebo počuli rozprávať obrov zo sna o ľudskom jedle. Dostali sa podľa indície do podzemia, kde našli škriatkov, ktorý im povedali o princovi, že je tu dole ale je zakliaty, lebo sedí na striebornej stoličke, ktorá má silnú moc. Putovali za princom v podzemí celé 3dni. Najskôr zničili stoličku strieborným mečom a potom vyslobodili princa. Zabili aj kráľovnú podzemných obrov a začali utekať preč lebo podzemie sa začalo napĺnať lávou. Škriatkovia im ponúkli aby zostali v ich kryte, no odmietli.

Dostali sa až do Narnie s princom a prišli k hradu Cairl Paravel. Princov otec kráľ Kaspián desiaty bol vo veľmi zlom stave a zomrel pred pricom. Rilián oplakal otcovu smrť a nastúpil ako kráľ na Narnijský trón. Deti sa stretli s Aslanom a ten im poďakoval za splnenie úlohy a sľúbil im že potrestá všetkých tyranov v ich škole. Premiestnil sa do nášho sveta aj s deťmi, ktoré tam nechal a každý tyran dostal taký výprask, že celý život na to nezabudol.

A tak sa končí 6 časť Kroniky Narnie.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.