referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Pondelok, 23. mája 2022
Martin Kukučín - Rysavá jalovica
Dátum pridania: 13.08.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: green7071
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 436
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 

Hlavné postavy:
Adam a Eva Krtoví, kmotor Trnka

Hlavná myšlienka: 
Adam krt bol vyhnaný z domu svojou ženou po tom, čo z jarmoku nepriniesol kravu

Obsah:
Adam Krt bol obuvník, šil kapce. Jedného dňa mu Eva - jeho žena nakázala, aby išiel na jarmok do Mrhanoviec, predal kapce, kúpil jalovicu a aby cetsou nepil. Bol to poslušný muž. Nosisko dlhé ľavá noha kratšia ako pravá, zuby nemal no rád si vypil. Keď tam prišiel, do obeda popredal všetky kapce a dostal za ne viac ako 150 grošov. Išiel sa poobzerať  po kravke, aj našiel, ale kupec  s ním vyjednal privysokú sumu a tak ju Adam radšej nechcel. Aj svojej žene kúpil čo chchela. Bolo už podvečer, keď sa vybral domov, no stretol suseda Trnku, s ktorým sa pred dvoma rokmi pohnevali a tak sa chceli udobriť.

Adam chcel kúpiť rysavú jalovicu, ktorú Trnka vláčil za chrbtom i ujednali cenu 30 grajciarov. Svoje zmierenie išli osláviť do krčmy. Kravu priviazali na plot. Keď vyšli opití z krčmy, kravy nebolo. Išli sa spytovať, či niekto kravu nevidel, ale len sa im posmievali. Tak smutní a opití sa vrátili domov. Adam v dedine uvidel bezhlavú ježibabu i omdlel a zvalil sa do dutiny stromu. Po dlhšom čase sa vrátil domov a žena na neho hneď skríkla: kde máš všetok nákup, peniaze a kravu? No Adam sa len zvalil na drevený stolec a spal do zajtra. Keď a zobudil o štvrtej opoludní, žena sedela vedľa neho a priadla. Len čo as obliekol pustil sa do roboty len aby žena nenašla dôvod kričať... Keď všetko porobil sadol si vedľa nej a žena spustila: "Kde máš všetky hrnse? Peniaze kde sú? Jalovicu máš? Prečo si pil?" Všetko jej vysvetlil no o jalovici nevedel nič povedať. Ona ho vyhnala z domu že kým neprivedie jalovicu nech sa domov ani nevracia.

Po kriku bolo ticho. Adam sa obliekal keď vtom prišli Trnkovci a vysvitlo, že jalovicu vzala Trnkova žena a že ju už majú priviazanú v stodole. Lenže zatiaľ Adam odišiel a tak ho začala hľadať celá dedina. Hľadali deň, dva, tri, mesiac, no Adama nikde. Našli ho až na Vianoce. Našiel si prácu drevorubača a keď sa vrátil prestal piť, a polepúšil sa. Adam bol šťastný že je doma a Eva bola šťastná že má aj muža aj jalovicu.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.