Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Božena Slančíková – Timrava: Bez hrdosti

Bez hrdosti
Božena Slančíková – Timrava


Útvar: novela

Miesto deja
: dedinka Matúšová

Hlavné postavy:
• Milina Adamčíková – čestná, priateľská, dobrá, slepo zaľúbená
• Samo Jablovský – sukničkár, namyslený, samoľúby
• Kamila Jablovská – rozhodná, vážna, rozvážna
• Milan Adamčík – dobrosrdečný, seriózny, so zmyslom pre povinnosť
• Vilo Havran – láskavý, trochu utiahnutý, prostoreký
• Vážecký – zábavný, milý, úprimný
• Ira Pávová – urážlivá, dobroprajná, dobrá priateľka
• Paula Chrípková – namyslená, samoľúba, sebavedomá, vzdelaná

Dej:
V dedinke Matúšová sa v jeden deň stretli priateľky. Ira, Kamila, Paula a Milina. Popri rozprávaní príbehov im Kamila ukázala časopis Napred, ktorý napísal jej brat Samo a Vážecký. Všetky boli časopisom očarené, najviac sa však páčil Miline, ktorá bola zaľúbená do Sama. Samo je najkrajší ale najprelietavejší chlapec v dedine. Zrazu sa pred nimi zjavil Samo aj so skupinou dedinských chlapcov, ktorý pod jeho vedením prišli nacvičovať piesne na majáles. Tak sa rozhodli ísť za nimi.

Milina sa hneď za ním rozbehla, našťastie sa o chvíľu zjavil Milan, ktorý je Milinin brat. V Milanovej prítomnosti sa všetci vzorne správali. Ako náhle odišiel všetci sa začali zabávať. V dome ostali dievčatá, Samo, Vilo a Važecký. Ako sa ostatný zabávali, Samo podišiel ku Miline zozadu a zakryl jej oči. Miline sa to však moc nepáčilo a chcela ho udrieť, ale Samo jej nežne chytil ruku a pohladil ju. Milina ostala v rozpakoch a začala sa červenať. Vtom začala hrať na klavíri Kamila. Samo sa od tej chvíle začal Miline vyhýbať, aby si nemyslela že ju ma aj on rád. Medzitým Milan sedel v kuchyni a čakal na Milinu. Keď prišla domov Milan sa pohoršoval sa nad ich ničnerobení a nad tým, ako sú všetky dievčatá v dedine slepo zaľúbené do Sama, najmä Milina. O niekoľko dní Milan odcestoval a chlapci a dievčatá si spravili v dedine oslavu.

Prišiel aj Michal Jablovský, ktorý začal dvoriť Miline. Všetci sa dobre zabávali okrem Sama, ktorý odišiel medzi prvými. Nakoniec odišli všetci okrem dievčat, ktoré sa začali zhovárať. Kamila spomenula i to, že Samo má priateľku v susednej dedine. Týmito slovami chcela odradiť Milinu od Sama. Tá sa však jej slovám len zasmiala. Kamila s Paulou nahnevané odišli. Ira presvedčila Milinu, aby sa prišla pozrieť na spevokol. Keď však prišli k Jablovským, spevokol ani Samo tam neboli. Popíjalo sa tam len víno. Jeden chlapec podišiel k Miline a núkal ju vínom a popritom jej oblial šaty. Michala a Kamilu to nahnevalo, ale Milina im chcela urobiť napriek a víno pila, pila až sa opila. Onedlho vyšla von, kde stretla Michala, ktorý sa ju pokúsil objať. Milina sa mu vyšmykla. Onedlho prišiel Samo, ktorý si Milinu ani nevšímal.
O niekoľko dní sa v dedinke konal majáles. Jediný mladý, ktorého to nezaujímalo bol Milan. Dokonca sa hneval na Milinu, že nič iné nerobí, len si skúša celý deň šaty. Milinu zas hnevalo, že sa Milan ešte neoblieka. Chcela odísť za Kamilou, ale uvedomila si že tam bude Samo. Keď sa vrátila znovu na faru, bola už trochu spokojnejšia, lebo zbadala Milana už oblečeného.

Na bál prišlo veľa ľudí. Prišli i ľudia z mesta, ktorý si mysleli, že na bále nebude dobrá zábava. Ako náhle začal Samo a spol spievať ich názor sa zmenil. Všetci sa začali zabávať a začali tancovať. Všetci mali partnera okrem Milini. Miline sa všetci vyhýbali, pretože vyzerala dosť zle. Bola smutná, lebo ju Samo odmietal. Nakoniec s ňou tancoval Vilo. Milina to však skoro ani nevnímala, iba smutno hľadela na Sama, ako tancuje s ostatnými dievčatami. Až teraz si uvedomila, že Samo ju nechce, čo ju veľmi ranilo. Na druhý deň prišiel Samo na faru. Doma bola len Milina. Začal sa s Milinou rozprávať, ale ona sa zaprisahala, že už nikdy nebude na Sama pozerať zamilovane a nebude na neho ani myslieť. Samo si potom sadol na dvor a sedel tam až do večera a rozmýšľal nad tým, že sa mu Milina páči, ale ako náhle je s iným dievčaťom na Milinu zabúda. Pri večeri povedal Milan Miline že idú k Jablovským. Milina tam však nechcela, ale nechcela povedať bratovi nie. A tak sa u Jablovských stretla zo Samom a Važeckým. Samo zrazu začal Miline dvoriť a to iste skúšal i Važecký na Kamile. Milan medzitým odišiel. Nakoniec keď videla Kamila ako Samo objíma Milinu prikázala jej aby mu dala facku. Milina tak však neurobila.

O niekoľko dní oznámil Milan sestre, že odchádza k rodičom do Hagarova. Milina súhlasila, že pôjde aj ona. Ešte pred odchodom sa však musela stretnúť s Irou. Keď sa dorozprávali a Milina chcela ísť domov, musela ísť okolo domu Jablovských. V tom ich videl Michal a zavolal ich. Milina sa tam nakoniec stretla so Samom ktorý ju objal. Milina sa však rozplakala a utiekla preč. Pri jarku zle skočila a pred pádom ju zachránil Michal. Doma v Hagarove sa Miline začala vysmievať sestra Anička, ktorá sa na nej smiala, aká je chudá. Až vtedy si Milina uvedomila, aká je Anička pekná a tiež, že taká pekná bola i ona pred tým než spoznala Sama. Onedlho bola ďalšia zábava. Samo sedel za stolom a pil. Povedal si, že si Milinu ani nevšimne a tak i urobil. Celý večer tancoval len s Hermínkou. Milinu to vôbec netrápilo lebo si povedala, že samo je v podstate pre ňu odporný a už vôbec nie úžasný, akého si ho predstavovala.


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk