referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Piatok, 1. decembra 2023
Božena Slančíková – Timrava: Bez hrdosti
Dátum pridania: 26.03.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Element29
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 060
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 

Bez hrdosti
Božena Slančíková – Timrava


Útvar: novela

Miesto deja
: dedinka Matúšová

Hlavné postavy:
• Milina Adamčíková – čestná, priateľská, dobrá, slepo zaľúbená
• Samo Jablovský – sukničkár, namyslený, samoľúby
• Kamila Jablovská – rozhodná, vážna, rozvážna
• Milan Adamčík – dobrosrdečný, seriózny, so zmyslom pre povinnosť
• Vilo Havran – láskavý, trochu utiahnutý, prostoreký
• Vážecký – zábavný, milý, úprimný
• Ira Pávová – urážlivá, dobroprajná, dobrá priateľka
• Paula Chrípková – namyslená, samoľúba, sebavedomá, vzdelaná

Dej:
V dedinke Matúšová sa v jeden deň stretli priateľky. Ira, Kamila, Paula a Milina. Popri rozprávaní príbehov im Kamila ukázala časopis Napred, ktorý napísal jej brat Samo a Vážecký. Všetky boli časopisom očarené, najviac sa však páčil Miline, ktorá bola zaľúbená do Sama. Samo je najkrajší ale najprelietavejší chlapec v dedine. Zrazu sa pred nimi zjavil Samo aj so skupinou dedinských chlapcov, ktorý pod jeho vedením prišli nacvičovať piesne na majáles. Tak sa rozhodli ísť za nimi.

Milina sa hneď za ním rozbehla, našťastie sa o chvíľu zjavil Milan, ktorý je Milinin brat. V Milanovej prítomnosti sa všetci vzorne správali. Ako náhle odišiel všetci sa začali zabávať. V dome ostali dievčatá, Samo, Vilo a Važecký. Ako sa ostatný zabávali, Samo podišiel ku Miline zozadu a zakryl jej oči. Miline sa to však moc nepáčilo a chcela ho udrieť, ale Samo jej nežne chytil ruku a pohladil ju. Milina ostala v rozpakoch a začala sa červenať. Vtom začala hrať na klavíri Kamila. Samo sa od tej chvíle začal Miline vyhýbať, aby si nemyslela že ju ma aj on rád. Medzitým Milan sedel v kuchyni a čakal na Milinu. Keď prišla domov Milan sa pohoršoval sa nad ich ničnerobení a nad tým, ako sú všetky dievčatá v dedine slepo zaľúbené do Sama, najmä Milina. O niekoľko dní Milan odcestoval a chlapci a dievčatá si spravili v dedine oslavu.

Prišiel aj Michal Jablovský, ktorý začal dvoriť Miline. Všetci sa dobre zabávali okrem Sama, ktorý odišiel medzi prvými. Nakoniec odišli všetci okrem dievčat, ktoré sa začali zhovárať. Kamila spomenula i to, že Samo má priateľku v susednej dedine. Týmito slovami chcela odradiť Milinu od Sama. Tá sa však jej slovám len zasmiala. Kamila s Paulou nahnevané odišli. Ira presvedčila Milinu, aby sa prišla pozrieť na spevokol. Keď však prišli k Jablovským, spevokol ani Samo tam neboli. Popíjalo sa tam len víno. Jeden chlapec podišiel k Miline a núkal ju vínom a popritom jej oblial šaty. Michala a Kamilu to nahnevalo, ale Milina im chcela urobiť napriek a víno pila, pila až sa opila. Onedlho vyšla von, kde stretla Michala, ktorý sa ju pokúsil objať. Milina sa mu vyšmykla. Onedlho prišiel Samo, ktorý si Milinu ani nevšímal.
O niekoľko dní sa v dedinke konal majáles. Jediný mladý, ktorého to nezaujímalo bol Milan. Dokonca sa hneval na Milinu, že nič iné nerobí, len si skúša celý deň šaty. Milinu zas hnevalo, že sa Milan ešte neoblieka. Chcela odísť za Kamilou, ale uvedomila si že tam bude Samo. Keď sa vrátila znovu na faru, bola už trochu spokojnejšia, lebo zbadala Milana už oblečeného.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Božena Slančíková – Timrava: Bez hrdosti GYM 2.9740 3287 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.