referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Nedeľa, 29. mája 2022
Výrazné ženské postavy v Timravinej tvorbe alebo Timravine ženské postavy
Dátum pridania: 26.03.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mandolinka05
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 631
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 

Božena Slančíková - Timrava sa narodila v rodine evanjelického farára v Polichne. Po skončení štúdia žila veľmi monotónne a chcela sa vymaniť z prázdneho nenaplneného života. Písala diela s dedinskou problematikou, ale aj diela, v ktorých zobrazuje zložité medziľudské vzťahy.

Vo svojich dielach opisuje zložité, protirečivé ženské postavy, duševný svet ženy a mužov opisuje ako slabochov. Taktiež odromantizovala lásku, t. j. prezradila vnútorné skutočnosti ženy. V jej dielach prechádzajú ženy veľkými zmenami - prechádzajú cez svoje lásky, trápenia a sny, no potom sa im ich sny rozpadnú, ony "vytriezvejú" a spoznávajú svoju skutočnú cenu.

Jednou z najkritickejších poviedok v slovenskej literatúre je Timravine dielo Ťapákovci. V tomto diele autorka odsudzuje a kritizuje jeden z ľudských neduhov - lenivosť. Hlavná postava tohto diela - Iľa "kráľovná" - je hrdá a usilovná žena, ktorá sa nevie zmieriť s lenivosťou a spôsobom života Ťapákovcov. Iľa nahovárala svojho muža Paľa, aby im postavil nový dom, no nevedel sa rozhýbať. Iľa pod vplyvom svojich snov opustila svojho manžela, šla robiť slúžku a čakala, že ju Paľo príde odprosiť a urobí, čo chce. Ale zakrátko sa jej sny začali rozplývať, keď nakoniec pochopila, že jej je lepšie byť paňou vo vlastnom dome, aj keď je plný lenivcov, ako robiť v panskom dome slúžku. Autorka tu otvára aj vnútorný svet krivej Anči "zmiji", Ilinej švagrinej, ktorá sa pre svoju chorobu nemohla vydať za svojho milovaného, preto je chladná a s Iľou prichádza do konfliktu. 

Vnútorný svet žien vykresľuje Timrava aj vo svojej novele Veľké šťastie, v ktorej vystupujú tri mladé ženy: Katuša Nivská, Otília Nivská a Józa Jakubovičová. Staršia nevlastná dcéra Katuša je milá a túži po láske. Mladšia - vlastná dcéra Nivských Otília je krásna a presvedčená o tom, že ju tajne miluje mladý levita Izidor Červenčík, ktorý si svojou skromnosťou a citlivosťou získal sympatie aj domácej pani. Józa Jakubovičová, kamarátka Otílie a Katušky, je aj napriek svojej kráse "starou dievkou" a má sa vydať za svojho strýka Leva. Dej sa začína očakávaním mladého advokáta Stana Hraboňa, nádejného manžela Otílie, do ktorého sa všetky tri zaľúbia. V závere novely sa všetkým trom dievčatám "otvoria oči" a uvedomia si, že Hraboň je pyšný a namyslený a že skutočnú cenu skrýva levita Červenčík, ktorý si vezme Katušku za ženu.

Duševný svet ženy odzrkadľuje Timrava aj vo svojom diele Bez hrdosti, kde opisuje hlavnú postavu - mladú vzdelanú Milinu Adamčíkovú ako ženu, ktorá sa zaľúbi a sníva o učiteľovi Samovi Jablonskom. Keďže ho Milina veľmi ľúbi, nevidí, ako sa s ňou Jablonský zahráva - raz sa jej venuje a raz ju ignoruje. No netrvá dlho a Milina vytriezvie zo svojich snov - vidí skutočnú tvár svojho milovaného učiteľa a zároveň spoznáva svoju skutočnú cenu. 

Božena Slančíková bola jednou z mála autoriek svojej doby, ktoré sa nebáli písať a otvárať svetu skutočný obraz ženskej duše, čím ukázali samostatnosť a racionálne uvažovanie žien. A práve vďaka tomu dala v slovenskej literárnej tvorbe pevné zázemie budúcim generáciám ženských autoriek.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.