referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oskar
Pondelok, 8. augusta 2022
Večer trojkráľový
Dátum pridania: 12.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Diva0001
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 365
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 5m 40s
Pomalé čítanie: 8m 30s
 
Večer trojkráľový

Autor: William Shakespeare
Postavy: Orsino – ilýrsky vojvoda, Sebastian – Violin brat, Antonio – kapitán, Sebastianov priateľ, Kapitán, Valentín, Curio – šľachtici vo vojvodových službách, Pán Tobiáš, Pán Ondrej, Malvolio – Olíviin správca domu, Fabian, Olíviin šašo, Kňaz, Grófka Olívia, Viola – vystupujúca ako Cesario, Mária – Olíviina komorná a spoločníčka

Prvé dejstvo
Ilýrsky vojvoda Orsino je nešťastný kvôli láske k Olívii, ktorá ho stále odmieta. Posiela k nej sluhov, ale nikdy sa k nej nedostanú. Olívia drží smútok, pretože stratila otca aj brata. V tú istú chvíľu sa na mori rozpráva kapitán s Violou. Zachránil ju pred smrťou a ona teraz smúti za svojím mŕtvym bratom Sebastianom. Poprosila kapitána, aby ju dostal na dvor vojvodu Orsina. Chcela sa tam dostať v preoblečení za mladé páža. Vojvoda Orsino nie je jediný, kto chce, aby sa Olívia vydala. Chce to aj jej strýko Tobiáš. Dokonca jej už vybral aj ženícha. Volal sa Ondrej Bledáň.

Chodili spolu s Tobiášom piť. Jeden večer ich načapala Mária. Snažila sa ich upokojiť a poslať spať. Viola v prezlečení za Cesaria slúži vojvodovi Orsinovi už nejaký čas. Počas jej služby sa zaľúbi do Orsina. Bolo pre ňu hrozné chodiť za Olíviou a presviedčať ju o láske vojvodu Orsina. Olívia Orsina stále odmieta. Upútal ju však Cesario. Pán Tobiáš a slúžka Mária sa dohodli, že potrestajú majordómusa Malvolia. Olívia zistila, že sa do Cesaria zamilovala. Chcela ho vidieť každý deň. Po Malvoliovi poslala Cesariovi prsteň. Ten ho však odmietol.

Druhé dejstvo
Na brehu sa Antonio rozpráva so Sebastianom. Sebastian mal šťastie, že ho Antonio zachránil. Sebastian si myslel, že jeho sestra zomrela. Chcel sa vydať do Ilýrie. Antonio sa ponúkne, že pôjde s ním. Sebastian to zamietne, no nakoniec sa dá presvedčiť. Zatiaľ sa opitý pán Tobiáš vracia aj s pánom Ondrejom domov. Mária ich znovu hreší. Zobudí sa aj Malvolio a vynadá im. Pán Tobiáš a Mária sa dohodli, že Malvoliovi podhodia zopár listov. Napíše ich Mária, ktorej písmo sa podobá na Olíviino. Orsino je vo svojom dome a nie je nadšený z Olíviinej odpovedi. Príde šašo, aby mu zaspieval a zlepšil náladu. Cesario mu hovorí o svojej láske, nepovie však, že miluje vojvodu. Ten prezlečenú Violu znovu posiela za Olíviou. Stále ju chce za ženu. Plán pána Tobiáša a Márie sa dáva do pohybu. Malvolio našiel list. Po jeho prečítaní si myslí, že Olívia ho miluje. Rozhodne sa splniť požiadavky, ktoré sú uvedené v liste. Malvolio všetkému uveril. Tobiáš, Fabian, Ondrej a Mária sa už tešia na koniec tejto komédie.

Tretie dejstvo
Viola prišla znovu za Olíviou. Cestou stretne šaša. Ako odmenu za jeho uštipačné reči mu dá mincu. Stretne sa aj s pánom Tobiášom a Ondrejom. Viola sa stretáva s Olíviou. Znovu prišla za ňou v mene vojvodu Orsina. Olívia však aj naďalej nechce o ňom počuť. Ostatní odchádzajú preč. Cesario, prezlečená Viola, sa najskôr Ondrejovi páčila ako správny chlap. Keď však videl, ako sa k nemu správa Olívia, znenávidel ho. Pán Tobiáš ho presvedčí, aby ho vyzval na súboj. Pán Ondrej súhlasí. Malvolio sa zatiaľ pripravuje podľa pokynov v liste. Mária odvádza pána Tobiáša, aby si to išiel pozrieť. Sebastian a Antonio sa dostali do Ilýrie. Sebastian si ide miesto pozrieť a Antonio sa ide skryť do hostinca, pretože je v nemilosti u vojvodu Orsina. Olívia sa zatiaľ stretáva v záhrade s Malvoliom a Máriou. Malvolio sa správa veľmi čudne. Pošle po stýka Tobiáša, aby sa o majordómusa postaral. Ten sa začne s Malvoliom rozprávať, ako keby bol posadnutý diablom. Ostávajú spolu sami, pretože Olívia bežala za Cesariom. Malvolio sa správa hrubo ku všetkým ostatným.

Keď Malvolio odíde, príde pán Ondrej aj s výzvou. Skutočnosť je taká, že sa nechce biť. Pán Tobiáš s ním odíde do záhrady. Rozpráva mu, aký je Cesario šikovný v boji a nebezpečný. Vstúpi Olívia s Violou. Olívia vyzná Viole svoje pravé city, no Viola ju odmietne. Cestou preč Violu zastavia Fabian a pán Tobiáš. Povedia mu o výzve a opíšu pána Ondreja ako veľkého bojovníka. Ani Cesario nechce bojovať. Nakoniec však Cesario a pán Ondrej tasia kordy. Do súboja zasahuje Antonio. Je sklamaný, že ho Cesario zapiera, keď ho chytia drábi. Myslí si totiž, že je to Sebastian. Viole dôjde, že jej brat nie je pravdepodobné mŕtvy. Pán Tobiáš a Fabian si myslia, že Cesario je obyčajný zbabelec. Chcú mu dať príučku a rozhodli sa ho hľadať.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.