referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Leonard
Utorok, 16. augusta 2022
Silmarillion
Dátum pridania: 19.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Diva0001
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 895
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Silmarillion

Postavy: Valari, elfovia, ľudia, Morgot
Autor: J. R. R. Tolkien

Kniha hovorí o stvorení sveta. Eru stvoril Ainur. Z ich hudby sa odvinuli myšlienky sveta. Už vtedy sa od nich oddelil Melkor. Mal svoju vlastnú hudbu. Eru sa rozhodol poslať niektorých zo svojich Ainur na Zem a medzi nimi bol aj Melkor. Všetko čo Ainur postavili, Melkor pokazil. Yavanna stvorila prvú jar. Všetko bolo nádherné a v rozpuku. Melkor si zatiaľ vytvoril svoje pevnosti, kde vytváral ohyzdov a balrogov. Počas prvej jari poslal Melkor na svet tmu. Zvieratá sa stali hroznými beštiami, rieky sa zazeleneli a páchlo z nich. Aby všetko nezaniklo alebo nepodľahlo zlu, uvalila Yavanna na to spánok. Manvë vyzdvihol pohorie Pelóri a za ním Valari postavili Valinor – požehnanú zem. V Stredozemi ostala iba Melian, jedna z Maiarov. Blížil sa príchod prvorodených – elfov. Zobudili sa pri veľkom jazere. Őlve sa často preháňal po lesoch Stredozeme. Lovil tam tvory stvorené Melkorom. Zrazu ich našiel pri jazere. Rozprával sa s náčelníkmi elfov o príchode do Valinoru. Vzal ich so sebou, aby mohli zvestovať správy ostatným elfom o požehnanej ríši. Náčelníci sa vrátili naspäť a elfovia sa pomaly vydali na cestu do Valinoru, ale iba niektorí. Ostatní chceli zostať. Tí, čo sa tam vydali, došli až k moru, kde pobudli niekoľko dní. Keď sa po nich neskôr Valari vrátili, niektorí ostali pri mori, lebo ho lákali jeho krásy.

Elfský princ, ktorý dostal meno Thingol sa ponevieral po lesoch, kde zbadal Melian a zamilovali sa. Jeho ľud tam ostal, pretože ho hľadal. Všetci ostatní elfovia odišli do Valinoru. Ich cesta bola dlhá a namáhavá. V tom čase bola všade tma iba vo Valinore bolo svetlo. Vyrástli tam dva stromy Telperion a Lauriel, ktoré vznikli z Yavanninej najkrajšej piesne. Keď elfovia dorazili do Valinoru, boli ohromení jeho krásou. Vzniklo tu niekoľko rodov a najväčší z nich bol Finveho. Jeho prvorodený syn Feanor bol veľmi zručný a v troch silmariloch schoval časť svetiel zo stromov svetla. Časom sa však stalo, že kvôli Morgotovým lžiam sa Feanor vzbúril proti Valarom, vzal silmarily a odišiel na pobrežie. Tam si postavil pevnosť. No ešte predtým sa stalo niečo hrozné. Elfovia, ktorí išli s ním sa dopustili bratovraždy Teleriov. Feanor chránil silmarily zo všetkých síl. Jedného dňa sa Feanor vrátil do Valinoru, pretože Valari s ním chceli vyjednávať. Túto chvíľu jeho neprítomnosti využil Morgot a silmarily ukradol. Feanor a jeho synovia zložili prísahu, ktorá bola ich záhubou. Začalo sa obdobie dlhých vojen proti Morgotovi. Padlo mnoho elfov a aj Morgotových služobníkov, kým bol Morgot uväznení v sieňach Mandosu. Na zemi vládol mier, ktorý bol tak dlho očakávaný. Keď Morgota pustili, bol poslušný, ale netrvalo to dlho. Zakrátko ušiel a narazil na Uzrutu. Spolu sa schovávali, lebo ich poslovia Valarov dlho hľadali. Morgot vo svojej tmavej diere hútal ako zničiť Valinor. V deň druhej Yavanninej jari boli južné hranice nestrážené. Morgot to využil, s Uzrutiným čiernym závojom pokryl Valinor. Uzruta sa dostala až k Telperionu a Lauriel a potom ich vycucala. Stromy uhynuli.

Na Valinor padla tma. Jediné svetlo, okrem hviezd, bolo v silmariloch. Morgot ich nosil vo svojej železnej korune. V tom čase sa začali prebúdzať druhorodení – ľudia. Elfovia a ľudia sa začali kamarátiť. Nakoniec sa aj spojili. Zatiaľ čo na zemi trval mier, Morgot v podzemí mobilizoval svoje sily. Jedného dňa sa znovu rozpútal boj medzi Morgotom. Vtedy ľudia spolu s elfmi povstali proti Morgotovým balrogom, ohyzdom, drakom a aj vlkom, ktorých pán bol mocný Sauron. Ubehlo mnoho rokov, počas ktorých boli zničené kráľovstvá ako Gondolin, Nargotrond alebo kráľovstvo kráľa Thingola. Na ostrove vzniklo kráľovstvo Númenor. Jeho králi sa stali veľkými, podarilo sa im zajať Saurona. Predtým však musel Sauron bojovať o silmaril. Aj s Morgotom prehral. Silmaril vzal jedného človeka a elfku, ktorí sa ľúbili. Sauron však mal svoje plány a chcel zničiť Númenor. Po rokoch sa mu to konečne podarilo. Númenorčania padli kvôli pýche svojich kráľov. Keď Eru uvidel Sauronove lži, rozdelil zem a Númenor sa stratil v jej hĺbkach. S ním padol aj Sauron, ale keďže mohol meniť svoju podobu, stal sa z neho tmavý prízrak. V poslednom spojenectve ľudí a elfov bol Morgot porazený. Vznikli nové kráľovstvá ako Gondor alebo Rohan. V zemi zavládol pokoj na veľmi dlhé roky. Avšak potom čo Uzruta vysala život z Telperionu a Lauriel, Yavannina hudba ich nachvíľu prebrala k životu a Telperion vypučal list a Lauriel zarodila posledný plod. Z tohto listu a plodu sa potom zrodili mesiac a slnko. Toto je príbeh dávnych vekov o osude silmarilov a začiatku Zeme.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.