referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Darina
Piatok, 12. augusta 2022
Romeo a Júlia
Dátum pridania: 19.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Diva0001
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 112
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 
Romeo a Júlia

Autor: William Shakespeare
Postavy: Romeo, Júlia, Mercutio, Tybalt, knieža, Benvolio, brat Lorenzo

Vo Verone žijú dva slávne rody Capulletiov a Montecchiovcov. Vždy bol a je medzi nimi svár, čo vždy nový a nový rozbroj plodí. Samson a Gregorio, Capulletiho sluhovia, sa rozhodnú vyvolať hádku medzi nimi a Abrahámom a Benvoliom. Do hádky sa zamiešal aj Tybalt. Začali šermovať. Ich súboj prerušil knieža. Zakázal podobné bitky. Benvolio a Montecchi sa rozprávajú o trápení Motecchiho syna. Ani jeden z nich nepoznal príčinu. Benvolio sa ponúkol, že to z Romea dostane. Hneď pri prvej príležitosti sa to snažil Benvolio z Romea dostať. Romeo sa trápil pre lásku k Rozalíne. Mal skleslú náladu. Pripojil sa k nim aj Mercutio. Spolu presvedčili Romea, aby išli na oslavu v maskách ku Capulletovcom. Na plese si Romeo uvedomil, že cit k Rozalíne bol iba poblúznenie. Spoznal tam nádherné dievča. Volalo sa Júlia. Ich city boli vzájomné. Júlia netušila, že otec ju už sľúbil Parisovi. Kvôli Romeovej prítomnosti sa veľmi nahneval Júliin bratanec Tybalt. Chcel Romea vyhodiť. Zabránil mu v tom Capulleti. Nechcel, aby sa v jeho dome robili výtržnosti. Romeo, Mercutio a Benvolio odišli sami. Romeo sa svojim priateľom stratil. Preskočil múr a dostal sa do Capulettiho záhrady pod Júliine okno. Júlia sa vyklonila z okna. Romeo Júlii vyznal lásku. Júlia mu ju opätovala. Rozhodli sa, že na druhý deň sa zoberú.

Oddať ich mal brat Lorenzo. Všetko bolo už naplánované. Rozlúčili sa tesne pred svitaním. Romeo zašiel hneď za bratom Lorenzom. Po dlhšom prehováraní brat Lorenzo súhlasil. Najskôr si myslel, že Romeo si chce vziať Rozalínu. Potešilo ho, že sa rozhodol pre Júliu. Aj s dojkou všetko dohodli. Hneď po plese Tybalt poslal Romeovi list, kde ho žiada o stretnutie. Júlia sa vypýtala od rodičov na spoveď. Aj s Romeom sa stretla u brata Lorenza, ktorý požehnal ich čistej láske. Medzitým sa Tybalt stretol s Mercutiom. Toto stretnutie vyvolalo súboj. Romeo sa ho po príchode snažil upokojiť. Dokonca sa postavil medzi nich. Tybalt nečestne bodol Mercutia popod Romeovu ruku. Zranenie bolo smrteľné. Tybalt odišiel. Romeo a Benvolio odviedli Mercutia ďalej. Mercutio venoval priateľom ešte zopár slov a zomrel. Romea pochytil hnev. Tybaltovým nešťastím bolo, že sa vrátil. Šermoval s Romeom a zahynul. Romeo pomstil smrť svojho priateľa Mercutia. Svedkami tohto činu boli občania. Benvolio radil Romeovi, aby ihneď odišiel. Romeo poslúchol. Na krik občanov prišiel knieža. Od Benvolia sa dozvedel, čo sa stalo. Boli prítomní aj Capulletovci a Montecchovci. Knieža bol Mercutiovou smrťou zronený. Vďaka vzťahu čo bol medzi Romeom a Mercutiom, nedosúdil Romea na smrť, ale na vyhnanstvo. Romeo sa už nikdy nesmel vrátiť do Verony. Ak by tak spravil, bol by ihneď zabitý. Túto správu doniesla dojka Júlii. Najskôr jej povedala, že Romeo zabil Tybalta. Najskôr Júlia opovrhovala Romeom, ale jej láska bola silnejšia ako žiaľ nad Tybaltom. Potom jej dojka povedala o Romeovom vyhostení. Akoby do Júlie zabodli dýku. Našťastie mal Romeo dobrý nápad a skryl sa u brata Lorenza. Aj pre Romea bolo vyhnanstvo ako smrť. Niekto zaklopal na dvere. Romeo sa išiel skryť. Prišla Júliina dojka. Júlia chcela, aby plán pokračoval, ak Romeo chce. Večer sa Romeo stretol s Júliou v jej izbe. Stali sa z nich právoplatní manželia.

Rozlúčili sa pred svitaním, a potom odišiel do Mantovy. Po niekoľkých dňoch smútku sa Capulleti a Paris dohodli na sobáši s Júliou. Oznámili jej to na druhý deň. Našťastie sa mala vydať až o niekoľko dní. Júlia sa vzoprela proti otcovej vôli. Otec jej dal na výber. Buď si vezme Parisa, alebo už nebude jeho dcérou. Júlia hľadala pomoc u brata Lorenza. Ak by on pre ňu nemal radu, zabila ba sa tam. Brat Lorenzo vymyslel plán. Dal Júlii fiolu s tekutinou. Tekutina mala Júlii privodiť stav podobný smrti. Nápoj bude účinkovať 24 hodín. Zatiaľ príde aj Romeo a spoločne Júliu oslobodia. Brat Lorenzo pošle Romeovi včas list. Tak aj Júlia spravila. Keď prišla domov, odprosila otca a pristala na sobáš s Parisom. Večer poprosila dojku, aby odišla. Júlia sa napila a klesla na posteľ. Vo svadobné ráno ju matka a dojka našli mŕtvu. Svadobná radosť sa zmenila na smútočnú. Júliu pochovali vedľa Tybalta. Abrahám navštívil Romea v Mantove a priniesol mu správu od Júliinej smrti. Pre Romea to bola rana. Od sedliaka si kúpil jed a pobral sa do Verony. Brat Ján navštívil brata Lorenza. Priniesol so sebou zlú správu. Nemohol list odovzdať Romeovi. Takže Romeo o ničom nevedel. Bol večer, keď Paris prišiel uložiť kvety na hrob svojej milej. Svojmu pážaťu rozkázal, aby dával pozor. O nejakú chvíľu kráčal cez cintorín Romeo. Dal svojmu sluhovi Abrahámovi list pre otca. Romeo sa vyhrážal Abrahámovi smrťou, ak by sa vrátil. Romeove kroky v hrobke počul aj Paris a skryl sa. Keď stál Romeo pri Júlii, Paris vyskočil z úkrytu. Paris si myslel, že Romeo prišiel znesvätiť Júliinu mŕtvolu. Začali sa biť. Paris padol na zem mŕtvy. Romeo si ľahol k Júlii a vypil jed. o pár minút dorazil do hrobky aj brat Lorenzo. Júlia sa práve prebudila. Prerušili ich hlasy stráží. Brat Lorenzo chcel Júliu odviesť preč, ale ona nechcela. Vzala dýku a prebodla sa. Mŕtva klesla na Romeovo telo. Stráže našli všetky tri mŕtvoly, páža, Abraháma aj brata Lorenza. Vypočulo ich samotné knieža. Ich výpovede sa úplne zhodovali. Tak sa stalo, že rod Capulletov spojila s rodom Montecchiovcov smrť ich dvoch detí. Avšak príbeh Romea a Júlie ostane navždy živý.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.