referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oliver
Štvrtok, 7. júla 2022
Ramzes - Pod západnou akáciou
Dátum pridania: 19.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Diva0001
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 084
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 
Ramzes – Pod západnou akáciou

Autor: Christian Jacq
Postavy: Ramzes, Ameni, Aša, Setau, Serramanna, Uri-Tešup, Chattušil

Ramzes pomaly začal strácať svojich blízkych. Stratil aj svojich verných priateľov Zabijaka a Strážcu. Krajina nemohla zostať bez kráľovského páru, a preto si Ramzes za svoju veľkú kráľovskú manželku vzal Iset, matku jeho dvoch synov. Istý čas vládol pokoj. Jedného dňa prišiel list od Chattušila. Obsah listu Ramzesa vôbec nepotešil. Chattušil od neho žiadal, aby Ramzes spravil z jeho dcéry svoju manželku. Nie však vedľajšiu, ale veľkú kráľovskú manželku. Ramzes to nechcel pripustiť. Musel sa rozhodnúť, či poníži Iset, čo sa v Egypte nerobí, alebo zachová ťažko vydobytý mier. Ramzes sa radil so svojimi synmi, so svojimi radcami. Žiadal o názor aj krásnu Iset. Čas sa krátil a Ramzes stále nepoznal odpoveď na Chattušilov list. Rozhodnutie zaňho spravila Iset. Cítila, že mier je ohrozený kvôli nej. Nikdy sa necítila ako veľká kráľovská manželka. Toto miesto patrilo Nefertari. Musela to spraviť a spravila to z lásky k Ramzesovi. Jednej noci sa Iset tajne vkradla do Setauovho laboratória. Vzala si jeho tuniku z antilopej kože. Pri odchode sa pri nej vztýčili dva hady. Iset rýchlo utiekla. Pre úteku sa jej niečo podarilo rozbiť. Ten hluk prebudil na chvíľu Setaua. Setau ráno našiel čriepky a zistil, že mu chýba jeho tunika. Nikde ju nemohol nájsť. Na druhý deň našli Iset mŕtvu. Pri jej tele sa našla Setauova tunika. Setau si to trochu vyčítal. Iset spravila čin hodný veľkej kráľovskej manželky. Ramzes sa rozhodol, že prijme Chattušilov návrh a vezme si jeho dcéru. Princezná sa veľmi tešila. Túžila sa stať Ramzesovou manželkou. Merenptah mal zabezpečiť jej bezpečnosť na území v egyptských protektorátoch. Cesta princeznej však bola ohrozená, pretože v Egypte vládlo sucho. Ramzes musel tento boj vybojovať. Zašiel do chrámu boha Sutecha. Vybojoval s ním boj, ktorý mu vzal veľa sily. Sutech zoslal na Egypt blahodárne kvapky dažďa. Chetitská princezná mohla pokračovať v ceste za svojím budúcim manželom. Prišiel dlho očakávaný deň. V ten deň si Ramzes vzal Chetitskú princeznú. Jej meno sa zmenilo na Mat-hor. Svoje povinnosti si Mat-hor neplnila skoro vôbec. Snažila sa zaujať Ramzesa. Časom pochopila, že to nemôže dosiahnuť.

Setau a Lotos boli v Núbii. Zveľaďovali ju ako len vedeli. Stavali v nej chrámy, ktoré oslavovali bohov aj faraóna. Ramzes musel viesť kormidlo štátu a Mat-hor mu pri tom veľmi nepomáhala. Jedného dňa sa konal banket, ktorý usporiadala Mat-hor. Na tomto bankete sa stretla so svojím krajanom Uri-Tešupom. Uri-Tešup bol ženatý s jednou fenickou bohatou vdovou. Hoci mala z manžela strach, nemohla odolať jeho telu. V jej dome sa stretávali manželovi priatelia, vodcovia vzbury proti Ramzesovi. Uri-Tešup vykresľoval Mat-hor Ramzesa ako krutého tyrana. Hovoril jej, že ju Ramzes pošle preč a niekam ju odprace. Vodcovia, ktorí spolupracovali s Uri-Tešupom boli prevažne Chetiti, ktorí sa nezmierili s mierom. Zatiaľ čo Mat-hor usporadúvala banket za banketom, Serramanna sa pokúšal prehovoriť Uri-Tešupovu manželku, aby prehovorila. Ona o ničom takom nechcela ani počuť. Jedného dňa Mat-hor spravila niečo, čo nemala. Privlastnila si šperky, ktoré neboli určené pre ňu. To Ramzesa poriadne nahnevalo, a preto ju poslal do háremu Merver. To Mat-hor nahnevalo, no nemohla s tým nič robiť. Aša nejaký čas býval v Chatti. Bolo to čoraz ťažšie, pretože sa zamiloval do cisárovnej Putuhepy. Organizoval sa ďalší banket. Na tomto bankete Ramzes rozdával pocty. Jedna sa ušla aj Setauovi. Vďaka činnosti v Núbii sa stal jej miestokráľom. Znova prišiel list od Chattušila. Dal Ramzesovi návrh, aby si vzal aj jeho druhú dcéru. Ramzes to bral ako spevnenie mieru, a preto so sobášom súhlasil.

O pár dní si Ramzes vzal aj druhú chetitskú princeznú. Aj oni si užívala pestrý život, ktorý jej poskytovalo bohatstvo Egypta. Prišiel ďalší list od Chattušila. Prosil, aby mohol navštíviť Egypt. Ramzes sa takúto závažnú otázku podľa starých zvykov spýtal bohov. Niektorí sa snažili, aby odpoveď bola záporná. Odpoveď bohov však bola kladná. Chattušil bol krajinou nadšený. Po tejto návšteve sa konflikt medzi Ramzesom, Uri-Tešupom a Malfim prehĺbil. Uri-Tešup pomocou lesti otvorene vytiahol do boja proti Ramzesovi. Uri-Tešupovi pomáhal Malfi so svojou bandou. Bol to ukrutný boj. Jedným Uri-Tešupovým cieľom bolo zabiť Ramzesa. Zabíjal egyptských vojakov hlava-nehlava. Blížil sa k Ramzesovi zozadu. Už sa ho chystal bodnúť, keď ho Serramanna prekvapil a vošiel mu do cesty. Uri-Tešup Serramannu zabil. No Serramanna ešte predtým stihol Uri-Tešupa smrteľne zraniť. Chetit zraneniam podľahol a tiež zomrel. Sardínčan položil život za svojho faraóna. Ramzes na to nikdy nezabudol ako sa z faraóna Egypta a sardínskeho piráta stali veľmi dobrí priatelia. Ramzes mal už svoj vek, a preto pomýšľal na spolukráľa, ktorý by sa potom stal kráľom. Cha sa venoval svojej práci v chráme a plánoval obrady obnovenia sily faraónovho Ka. Jeho sestra Meritamon sa chcela stať kňažkou bohyne Hathor a Merenptah bol ako Ramzes za mlada. Nanešťastie však Cha ochorel. Kráľovská lekárka skonštatovala problémy so srdcom. Bohužiaľ o niekoľko dní Cha zomrel. Pre Ramzesa to bol veľký zásah. Meritamon sa venovala svojmu poslaniu. Ramzes vymenoval za spolukráľa Merenptaha. Hoci už Merenptah vládol takmer sám, Chodieval si po rady k svojmu otcovi. Ramzes cestoval so svojím verným priateľom Amenim. Jedného dňa si v chráme miliónov rokov sadli pod západnú akáciu a aj s posledným Strážcom Ramzes Veľký odišiel do večnosti.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.