referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milica
Streda, 17. augusta 2022
Ramzes - Pani z Abú Simbel
Dátum pridania: 19.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Diva0001
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 5 451
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 15
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 25m 0s
Pomalé čítanie: 37m 30s
 
Ramzes – Pani z Abú Simbel

Autor: Christian Jacq
Postavy: Ramzes, Nefertari, Tuja, Aša, Ameni, Serramanna, Mojžiš, Ofir, Šenar

Po tom ako sa Ramzes dozvedel o Ašovom zajatí a reakcií Chetitov, ihneď konal. So svojou armádou a Zabijakom sa rozhodol dobyť naspäť znovu provincie, ktoré boli kedysi pod egyptským vplyvom. Zabijak bol akýsi nervózny. Upozornil Ramzesa na dubový les. Práve tam by na nich mohla číhať pasca. Faraón sa na svojom voze rozbehol priamo do lesa. Popri boku mu bežal Zabijak. Útočníci vyšli zo svojich skrýš a začali útočiť na Ramzesa. Odpor bol však zničený. Ramzes ihneď zaútočil na pevnosť. Odpor netrval dlho. Takto Ramzes znovu dobil všetky pevnosti v Kanaáne. Jeho ďalším cieľom bolo dobytie Amurru. V Egypte zatiaľ kormidlo vlády držala v rukách Nefertari. Pri riadení krajiny jej pomáhala Tuja s Amenim. Všetci traja sa potešili správe od Ramzesa. V čase keď Ramzes dobýval Kanaán, Iset mu privádzala na svet druhého syna. Pri pôrode jej pomáhala aj Nefertari. Chlapček dostal meno Merenptah. Dolente sa snažila dostať do Isetinej blízkosti. Serramanna sa však nedal učičíkať jej hranou pokorou a ľútosťou. V Achnatonovom slnečnom meste, ktoré už nikto neobýval ani nenavštevoval, sa skrývali Šenar s Ofirom. Šenar poriadne zúril. Jedného dňa ich navštívil Meba. Ofir ho požiadal, aby mu priniesol jednu Chaovu vec. Aša zatiaľ premýšľal, či Ramzes rozlúštil jeho šifru. Knieža Bentešina sa k nemu správal vhodne. Aša chcel využiť návštevu mladej ženy. Dozvedel sa nejaké informácie a použil jej plášť ako prevlek. Bentešina však dostal chuť na dievča, a tak Ašu odhalil. Hodil ho do kobky. Ramzes obkľúčil Bejrút. Bentešinovi neostávalo nič iné ako vyjednávať. Dal Ramzesovi ultimátum. Setau však vymyslel prefíkanú lesť. Bentešinovou slabosťou bolo značkové víno. Do paláca priviezli niekoľko amfor. Muž, ktorý išiel amfory s majordómom odložiť, bol vojak z Ramzesovej armády. Ovalil majordóma a pomohol ostatným vyliezť von. Nakoniec Ašu zachránili.

Bentešinu vymenilo nové knieža. Do Egypta sa vrátil Mojžiš aj s manželkou a synom. Boh mu povedal, aby vyviedol Hebrejský národ z Egypta. Hebreji ho vďačne privítali. Jeden z tehliarov mu ponúkol ubytovanie. V prvú noc ho však chcel udať. Dúfal, že dostane odmenu. Odhalil ho však iný tehliar. Nakoniec sa stretli vodcovia Hebrejov. Mojžiš im predstavil svoj plán o odchode z Egypta a zasľúbenej zemi. Vodcovia s ním veľmi nesúhlasili. Vedeli, že ak ho polícia chytí, budú ho súdiť za Saryho vraždu a možno ho odsúdia na smrť. Mojžiš žil pokojne niekoľko dní v Áronovom dome. Niekoľkokrát požiadal vodcov kmeňa, aby ho vypočuli. Mojžišov a Áronov rozhovor prerušilo klopanie na dvere. Bol to Serramanna. Prišiel zatknúť Mojžiša. Mojžiš sa nevzpieral a pokojne so Serramannom odišiel. Zavreli ho do veľkého väzenia, kde čakal na svoj súd. Mojžiš vo svojej cele začul krik, ktorý upozorňoval na Ramzesov náhly návrat. Hneď po príchode Ramzes zašiel do svätyne bohyne Sachmet. Blížila sa búrka a jeho úlohou bolo utíšiť hnev bohyne. Vo svätyni už Nefertari odriekavala upokojujúce formuly. Spoločne hnev bohyne utíšili a na nebi zavládla vláda slnka. Ramzes ocenil niektorých na príslušnom ceremoniály. Ramzes navštívil aj básnika Homéra pod jeho citrónovníkom. Chvíľu sa rozprávali, a potom sa rozlúčili. Ameni Ramzesovi ihneď oznámil Mojžišovo zadržanie. Faraón chcel priateľa vidieť, ale toto právo mu pred súdnym konaním bolo odopreté. Meba sa pustil do plnenia svojej úlohy. Zastihol Chaa pri prepisovaní pisárskych textov. Meba sa snažil princovi zalíškať. Najskôr sa s ním iba rozprával. Keď ich vyrušila Meritamon, Meba daroval chlapcovi puzdro na štetce. Meritamon ich chcela ihneď vyskúšať. Cha jej to dovolil, ale bola pod jeho prísnym dohľadom. Deti úplne zaujímalo písanie.

Meba využil situáciu a vzal Chaov starý štetec. Serramanna neprestával hľadať svetlovláskinho vraha a snažil sa zistiť jej totožnosť. Rozposlal svojím podriadených na rôzne miesta krajiny. Kréťan už hľadal niekoľko dní. Nenarazil na nijakú stopu. Posledný deň zašiel do krčmy, kde si zaflirtoval s čašníčkou. Večer sa ešte stretli a spoločne sa oddali vášni. Pri rozhovore Kréťan narazil na stopu. Jeho milenka spoznala svetlovlásku. Jeho stopa ho doviedla ku schátranému domu čarodejníka. Čarodejník bol starý unavený muž. Ležal na posteli a zrejme umieral.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.