referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľubomír
Sobota, 13. augusta 2022
Ramzes - Bitka pri Kadeši
Dátum pridania: 12.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Diva0001
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 277
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 10m 30s
Pomalé čítanie: 15m 45s
 
Ramzes – Bitka pri Kadeši

Autor: Christian Jacq
Postavy: Ramzes, Nefertari, Aša, Ameni, Uri-Tešup, Šenar

Poštársky posol Danio práve smeroval do Levieho sídla. Veľmi ho zarazil poškodený nápis na vstupnej tabuli. Bol poškodený a už neochraňoval mesto. Ďalšie prekvapenie čakalo na Dania priamo v meste. Vo zvyčajne čulom meste vládlo ticho a absolútny pokoj. Nikto nebol vonku. Danio zašiel do mäsiarstva. Tam ich všetkých našiel. Všetci obyvatelia vrátane detí, žien a nemluvniat boli mŕtvi. Ich telá boli zohavené. Takýto masaker mohli vykonať jedine Chetiti.

Danio rýchlo vybehol z mesta. Jeho kôň tam už nebol a k mestu sa blížili nejaké vozy. Danio sa rýchlo skryl. V malebnom Pi-Ramzese sa zatiaľ Ramzes, Aša a Šenar radili. V poslednom čase prichádzali znepokojivé hlásenia. Ramzes však zatiaľ nechcel nič robiť, pokiaľ nemal úplnú istotu. Po porade zašiel za Nefertari. Bola v záhrade a rozprávala sa s vtáčikmi. Ich pokojný rozhovor narušil príchod holuba s dôležitou správou. Ramzes dal do veľkej audienčnej sály zavolať všetkých dôležitých hodnostárov. Oznámil im možnosť blížiacej sa vojny. Teraz sa Ramzes často radil so Šenarom a Ašom. Svoje vychádzky po Pi-Ramzese vymenil za časté návštevy kasární a zbrojárenských manufaktúr. Vojaci sa pripravovali na odchod.

Šenara prišiel navštíviť sýrsky obchodník Raia, ktorý bol členom chetitskej špionážnej služby. Predal Šenarovi nádhernú vázu a ubezpečoval ho o chetitskom víťazstve. V ten deň dostal Šenar zaujímavý odkaz. Vojna nebola jediná dôležitá udalosť. Niekto ukradol kaďu so sušenými rybami z Domu života a kráľovnin obľúbený šál. Deti vychovávala krásna Iset. Cha učil svoju mladšiu sestru Meritamon písať. Šenar navštívil mága Ofira. Bola tam aj jeho sestra Dolente a Lita. To Ofir zariadil tie krádeže. Po Šenarovom súhlase začali. Ofir vzal štyri ryby a do úst im napchal Ramzesove figúrky. Lita si ľahla na zem a Ofir na ňu položil kráľovnin šál. Potom hodili ryby do ohňa. Keď zhorela aj posledná, šál vzplanul. Ofirovým cieľom bolo zničiť Ramzesovu magickú ochranu. Všetko bolo pripravené na cestu.

Ramzes dal Ašovi za úlohu hľadať Mojžiša. Už mal svedectvo o tom, že Mojžiš, hoci zabil Saryho, to spravil v sebaobrane. Bohužiaľ jedno dievča, Nenofar, udalo Serramannu. Obvinila ho zo špionáže a pomoci Chetitom. Ameni na základe dôkazov Serramannu zatvoril do väzenia. Presne takto to plánovali Šenar s Raiom. Ramzes postupoval do Kanaánu. Bohužiaľ tu sa prejavili intrigy Chetitov. Z pevnosti zaútočili na egyptských vojakov. Správy, ktoré Ramzes dostával, boli falošné. Egyptské vojsko stratilo niekoľko mužov. Ramzes na pevnosť zaútočil priamo a rozdrvil dobyvateľov. Potom pevnosť obsadil. Za necelý mesiac bol Kanaán znovu pod egyptským vplyvom. Tieto správy Šenara príliš nepotešili. Zvláštne však bolo, že útočníci boli Sýrčania. Nechytili ani jediného Chetita. Ramzes ďalej nasledoval na provinciu Amurru. Terén bol oveľa neschodnejší. Vojaci sa predierali cez hustý les. Pri krátkom oddychu na nich zaútočili Sýrčania. Egypťania utrpeli ľahké straty. Ramzes stihol vypočuť ešte jedného beduína. Beduín potom podľahol zraneniam.

Vojaci správcu Amurru Bentešinu čakali na faraóna skrytí pri pobrežnej ceste. Zvedovia to včas postrehli. Správu odovzdali Ramzesovi. Ten na Bentešinu vymyslel pascu. Po pobrežnej ceste poslal niekoľko vojakov. Zvyšok prešiel cestou ponad nich. Pre Bentešinu to bolo prekvapenie. Znovu prisahal vernosť faraónovi. Šenar poháňaný zlosťou opäť navštívil Ofira. Lita mala na hrudi čerstvú popáleninu. Ofir sa snažil Šenara upokojiť. Ameni každý deň spracovával pre Ramzesa správy. Rozhodol sa znova preštudovať Serramannov spis. Prišiel na niečo, ale musel počkať na Ašu. Knieža Bentešina usporiadal na faraónovu počesť veľkú slávnosť. Ramzes uvažoval nad útokom na Kadeš. Jeho úmysly Aša odhadol správne. Ráno bola zavedená vojenská pohotovosť. Bezprostrednú radosť vystriedal strach. Nakoniec Ramzes zavelil na návrat do Egypta. Na ceste domov ich prepadli púštni banditi. K faraónovi sa už nedostali. Všetko to bol nápad vodcu banditov, ktorého k tomu prinútil mág Ofir.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.