referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Frederik, Frederika
Nedeľa, 25. februára 2024
Pes Baskervilský
Dátum pridania: 11.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Diva0001
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 135
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.9
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 9m 50s
Pomalé čítanie: 14m 45s
 
Pes Baskervilský

Autor: Arthur Conan Doyle
Postavy: Sherlock Holmes, doktor Watson, sir Henry, Jack Stapleton

Keď Watson vkročil do jedálne, Sherlock Holmes už raňajkoval. Watson podišiel ku krbu a začal si prezerať drevenú palicu, ktorú si tam zabudol ich hosť v predchádzajúci večer. Holmes sa Watsona začal na tú palicu vypytovať. Doktor Watson mu povedal svoj názor. Holmes ho pochválil. To Watsona potešilo, ale čo prišlo potom už nie. Holmes s ním v niečom súhlasil, ale Watsonove posledné teórie vyvrátil. Povedal nové hypotézy, ktoré sa v okamihu potvrdili. Do miestnosti vstúpil majiteľ palice. Bol to doktor James Mortimer. Prišiel sa s Holmesom poradiť. Holmes sa usadil a pozorne počúval, čo mu doktor Mortimer rozprával. Vytiahol si z vrecka starý papier a prečítal starú povesť baskerwilského zámku. Mortimer rozprával o neľútostnom Hugovi Baskerwillovi, ktorý uniesol dievča zo susedstva. Dievčaťu sa podarilo utiecť na slatiny. Hovorilo sa, že Hugo zapredal svoju dušu diablovi, len aby dievča dostihol. Jeho priatelia sa pobrali za nimi. V priepasti našli mŕtvolu dievčaťa aj Huga. Pri Hugovi stál pekelný pes so zakrvavenou papuľou. Mladí muži uháňali, čo im sily stačili. Mortimer dočítal legendu, a potom vytiahol noviny. V novinách sa písalo o záhadnej smrti sira Charlesa Baskerwilla. Holmes začal tento prípad zaujímať.

Na druhý deň mal do Londýna pricestovať najbližší posledný príbuzný sira Charlesa sir Henry Baskerville. Holmes poskytol Mortimerovi rady a potom požiadal Watsona, aby ho nechal osamote. Celý deň potom o tomto zaujímavom prípade rozmýšľal. Na druhý deň navštívili Holmesa a Watsona doktor Mortimer so sirom Henrym. Henry zatiaľ o legende ešte nevedel. Plánoval však, že Sherlocka Holmesa navštívi. Ráno dostal podivuhodný list. Prípad sa začal čoraz viac zamotávať. Holmes zistil, že sira Henryho niekto sleduje. Sir Henry zostal v Londýne ešte dva dni. Za tie dva dni zmizli sirovi Henrymu dve rôzne topánky. Každému to pripadalo iba ako omyl, lenže Holmesovi to tak nepripadalo. Henry sa rozhodol pokračovať v činnosti svojho strýka. Holmes mal už nejaké stopy, ale po nejakých vyšetrovaniach sa jeho stopy rozplynuli a bol na začiatku. Nechcel, aby sir Henry išiel sám, a tak požiadal Watsona. Súhlasil. Sir Henry, doktor Watson a doktor Mortimer sa vydali na cestu do baskervillského zámku. Sir Henry bol z tohto miesta priam očarený. Po celom kraji sa však pohybovali policajti, pretože ušiel nebezpečný väzeň.

V baskervillskom zámku sira Henryho privítali Barrymorovci. Zámok bol tmavý. V doktorovi Watsonovi aj v sirovi Henrym vyvolával čudný pocit. Hneď v prvú noc, keď Watson nemohol zaspať, počul zvuky. Na druhý deň ráno to bolo trochu lepšie. Sir Henry sa venoval nejakým papierom a účtom a Watson zatiaľ preskúmaval okolie. Zašiel za poštmajstrom, aby si overil, či Barrymore dostal telegram do vlastných rúk. Vysvitlo, že ho prevzala jeho žena. Cestou naspäť ho zastavil pán Stapleton. Chvíľu sa rozprávali o smrti sira Charlesa a potom o slatinách. Stapleton poznal slatiny veľmi dobre. Po malej chvíľke začal po slatinách naháňať nejakú muchu. Watson sa naňho len pozeral, keď k nemu podišla slečna Stapletonová. V tom, že je to sir Henry, ho varovala. To Watsona zaujalo. Potom pribehol Stapleton celý červený a predstavil svoju sestru. Chvíľu sa rozprávali o živote na slatinách. Chceli ho pozvať na obed, ale Watson odmietol. Slečna Stapletonová ho ešte dostihla a povedala, aby to predtým nebral vážne. Watson však nad tým začal uvažovať.

V správe, ktorú písal Holmesovi, opísal Stapletonovcov, svoje dohady a zistenia. Tiež podal všetky dostupné informácie o susedoch sira Charlesa. Napísal Holmesovi aj o telegrame, ktorý predtým poslali Barrymorovi. List prevzala jeho žena, ktorá na list aj sama odpovedala. Vo svojej druhej správe opísal čudné udalosti, ktoré sa diali v noci. Keďže Watson nemohol spať, počul vŕzganie parkiet. Chvíľu čakal, kým vyšiel na chodbu. Opatrne prenasledoval neznámeho, ktorý sa zakrádal po dome. Potichu sa pozrel do miestnosti, kam vošiel neznámy. Vysvitlo, že neznámy je Barrymore. Čupel pri okne so sviečkou v ruke. Po chvíľke sa Watson vrátil do svojej izby. O chvíľku znovu počul kroky, čo obchádzali okolo jeho izby. Ďalšie ráno sa o tom rozprával so sirom Henrym. Aj on počul tie kroky. Spolu sa rozhodli, že budú Barrymora sledovať. Sir Henry sa pomaly začal chystať na prechádzku. Watson chcel ísť s ním. Sir Henry ho požiadal, aby zostal doma. Watson po ťažkej chvíli premýšľania sa rozhodol nasledovať sira Henryho. Nepodarilo sa mu ho dostihnúť, ale zato sa stal svedkom neočakávanej udalosti. Sir Henry sa stretol so slečnou Stapletonovou. Po krátkych nežnostiach, ktoré si vymenili, zbadal Watson ako sa k nim ženie Jack Stapleton. So sirom Henrym sa trochu pochytili. Keď sir Henry odchádzal, pripojil sa k nemu Watson. Rozprávali sa celou cestou domov.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.