referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Cyril a Metod
Utorok, 5. júla 2022
Pán prsteňov - Spoločenstvo prsteňa
Dátum pridania: 14.05.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Diva0001
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 774
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 10.1
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 16m 50s
Pomalé čítanie: 25m 15s
 
Pán prsteňov – Spoločenstvo prsteňa

Autor: J. R. R. Tolkien
Postavy: Frodo, Gandalf, Legolas, Gimli, Sam, Pipin, Smíšek, Aragorn, Boromir

Potom ako sa Bilbo vrátil zo svojich dobrodružstiev, adoptoval si Froda Pytlíka. Nažívali spolu mnoho rokov v mieri a pokoji. Občas Bilba navštevovali starí priatelia. Ako prechádzali roky, blížili sa Bilbove stojedenáste narodeniny. Rozhodol sa, že usporiada nádhernú oslavu. Bolo to skutočne tak. Prišiel aj Gandalf a priniesol so sebou mnoho rakiet na ohňostroj. Všetci pili, jedli a radovali sa. Počas oslavy mal Bilbo preniesť preslov. Rozprával veľmi vážne. Od začiatku svojej reči stále niečo omieľal v ruke. Bol to prsteň. Ako končil svoj prejav, nastokol si prsteň na prst a zmizol. Všetci sa začudovali. Bilbo sa zatiaľ vybral do Dna pytle a chystal si veci na cestu. Vtom ho pristihol Gandalf a chvíľu sa rozprávali o čarovnom prsteni. Gandalf mal pocit, že sa ho Bilbo nechce vzdať. Nakoniec ho veľmi ťažko prehovoril a Bilbo nechal prsteň v Dne pytle. Prsteň nad ním strácal moc. Bilbo odišiel z Kraja. Prsteň ostal Frodovi. Chvíľu sa Gandalf rozprával s Frodom a potom odišiel. Musel si niečo overiť. Bol preč mnoho rokov a iba občas sa chodil na Froda pozrieť.

Jedného dňa sa Gandalf vrátil. Vypýtal si od Froda prsteň a hodil ho do ohňa. Potom ho podal Frodovi. Prsteň bol studený a veľmi hladký, no zrazu sa na ňom zjavovali jemné ryhy, ktoré na ňom tvorili nápis. Bolo to asi elfským písmom, pretože to Frodo nevedel prečítať. Znamenalo to „Jeden prsteň vládne všetkým, jeden im všetkým káže. Jeden všetky privedie, do temnoty zviaže.“ Toto bol ten jeden prsteň. Gandalf hovoril potichu. Vonku bolo počuť cvakanie Samových nožníc. Gandalf vyrozprával Frodovi príbeh o prsteni, o temnom pánovi Sauronovi a aj o poslednom spojenectve ľudí a elfov. Odrazu prestal, nastalo ticho. Vonku už nebolo počuť cvakanie nožníc. Aj Sam pozorne načúval. Čarodejníkova dlhá ruka siahla von. Niekto zaaukal. Gandalf ho vtiahol dnu, bol to Sam Křepelka. Prosil Gandalfa, aby ho nepremenil na niečo neprirodzené. Frodo sa mal vydať na výpravu do Roklinky a Sam mal byť jeho druh. Mali vyraziť najneskôr v deň Bilbových narodenín s Gandalfom, alebo bez neho. Gandalf odišiel. Ako čas plynul, Gandalf sa nevracal. Frodo musel vybaviť veľa vecí. Predal Dno pytle Pytlíkúm zo Sáčkova. Kúpil si dom v Studánkach. Deň jeho odchodu sa približoval a Gandalf ešte neprišiel. Pri všetkom mu pomáhali jeho kamaráti Smĕlmír Brandorád /Smíšek/ a Peregrin Bral /Pipin/. Smíšek išiel napred, aby pripravil jeho nový dom. V posledný deň sa Frodo rozlúčil s Dnom pytle a kľúče prenechal Lobelii zo Sáčkova. Nastal večer a Frodo sa vybral so Samom a Pipinom na cestu.

Ako tak stál pred noru začul ako sa Kmotor rozpráva s Jazdcom na čiernom koni, ktorý sa pýtal na Froda. Vybrali sa teda na cestu. Bola namáhavá a Frodo cítil, že ich niekto prenasleduje. Cesta bola dlhá a ako tak išli zbadali čierneho jazdca. Skryli sa pri ceste. Jazdec sa pri nich zastavil a oni cítili, že sa niečo snaží vyňuchať. Vtom začuli hlasy a jazdec rýchle ušiel. Boli to elfovia. Frodo rýchle vyskočil. Ďalej kráčali s elfmi. Na čistine sa usadili. Pipin išiel skoro spať. Frodo sa s elfmi ešte dlho rozprával. Ráno sa Frodo, Sam a Pipin znovu vydali na cestu. Kráčali lesom, potom prechádzali cez rieku. Zrazu Sam zbadal nad riekou čiernu postavu a rýchle sa všetci traja schovali. Chvíľu počkali a vybrali sa ďalej. Obávali sa, že ich jazdec videl a prenasledoval ich. Museli prebehnúť cez otvorené priestranstvo. Utekali najrýchlejšie ako vedeli. Dostali sa až na pole sedliaka Červíka. Keď zistil kto sú, prívetivo ich privítal. Potom ich zaviedol až na cestu. Zrazu sa tam zjavil jazdec na koni. Našťastie to bol Smíšek. Rozlúčili sa s Červíkom a išli do Frodovho domu v Studánkach. Keď tam prišli, chcel ísť Frodo hneď ďalej. Jeho kamaráti ho zastavili a povedali, že ho neopustia. Frodo tomu nerozumel. Všetko mu vysvetlili a Frodom vládol úžas nad týmto spiknutím.

Vybrali sa teda ďalej hneď na druhý deň. Rozhodli sa prejsť cez starý les. Bolo to veľmi čudné miesto. Ich vodcom sa stal Smíšek. Viedol ich cez Starý les. Miestami sa zdalo, že sa stromy medzi sebou rozprávajú a bránia im v ceste. Konečne našli vypálenisko po vatre, ktoré tak dlho Smíšek hľadal. Vydali sa cestou, museli sa vyhýbať rieke Opletnici. Prechádzali mnohými hrebeňmi a strmými úbočiami. Aj tak skončili pri Opletnici. Zrazu na nich začala padať únava. Frodo a Sam si ľahli na zem. Pipin a Smíšek sa opreli o strom. Zrazu sa štrbiny zväčšili a Pipin a Smíšek sa prepadli dnu. Frodo a Sam sa ich pokúšali vytiahnuť, ale stále to iba zhoršovali. Začali kričať o pomoc. Vtom začuli spev a tak sa zoznámili s Tomom Bombadilom. Pomohol Pipinovi a Smíškovi von. Zaspieval pesničku a starý vrbák ich pustil von. Dovolil, aby ho hobiti nasledovali, ak mu budú vládať. Nasledovali ho, pretože však išiel pomerne rýchlo, čoskoro sa im stratil. Chvíľu blúdili, ale potom začuli jeho spev a našli ho. Priviedol ich až k svojmu domu.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.