referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Anabela
Sobota, 20. augusta 2022
Pán prsteňov - Dve veže
Dátum pridania: 14.05.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Diva0001
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 5 258
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 14.1
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 23m 30s
Pomalé čítanie: 35m 15s
 

Pán prsteňov – Dve veže

Autor: J. R. R. Tolkien
Postavy: Frodo, Legolas, Gimli, Sam, Pipin, Smíšek /Chicho/, Aragorn, Boromir, Gandalf, Saruman, Enti

Aragorn bežal hore kopcom a dúfal, že uvidí Froda. Videl však iba vrcholky stromov a vzdialené hory. Zrazu začul gondorský roh. Boromir potreboval pomoc. Keď tam Aragorn prišiel, Boromir ležal, bol opretý o strom. Z jeho tela trčali čierne šípy a okolo neho niekoľko mŕtvych ohyzdov. Tesne pred smrťou povedal Aragornovi, že hobitov uniesli ohyzdi. O chvíľu prišli aj Legolas s Gimlim. Boromira spolu so svojimi vecami a vecami nepriateľov uložili do člnu a spustili ho dolu až k Raurosu. Mali pred sebou dôležité rozhodnutie – mohli sa vydať za Frodom do Mordoru alebo ísť pohľadať Pipina a Smíška. Aragorn pochopil, že Frodo má svoj osud znovu vo svojich rukách. Rozhodli sa, že pôjdu hľadať hobitov. Putovali veľmi dlho, odpočívali iba veľmi málo. Hľadali stopy, ktoré by im ukázali akú cestu si vybrali ohyzdi. Prišli až na rozsiahle rohanské pláne. Tu našli aj bukový list z Pipinovho plášťa. Nestrácali nádej. Ako tak bežali, cítili únavu. Nie však na tele, ale na duši. Na štvrtý deň zem Aragornovi prezradila príchod jazdcov. Traja priatelia na nich počkali.

Boli to rohanskí muži. Ich vodcom bol Eomér. Najskôr ich obkľúčili a mierili na nich svojimi kopijami. Po krátkom a zaujímavom zoznámení vydal Eomér rozkaz a vojaci sa vzdialili. Viedol s Aragornom rozhovor. Vymenili si správy, ale aj obavy. Po rozvážnom premýšľaní sa Eomér rozhodol požičať Aragornovi kone. Aragorn dostal Hasufela a Legolas Aroda. Gimli koňa nechcel. Trpaslíci na koňoch totiž nejazdia. Nakoniec sa viezol spolu s Legolasom. Vyrazili po stopách. Narazili na veľké spálenisko ohyzdov, ktoré spôsobili muži Rohanu. Už sa stmievalo. Rozhodli sa stráviť noci pri Fangorne, aby mohli ráno hľadať ďalšie stopy. Rozložili oheň a držali hliadky. Strom nad nimi akoby sa chcel zohriať. Gimli uvidel na svojej prvej hliadke starca. Aragorn sa mu prihovoril, no starec zrazu zmizol. Legolas zistil, že im utiekli kone. Boli zase odkázaní na svoje nohy. Celú noc sa striedali na hliadke. Celú noc sa už nič nestalo. Počas tohto sa zároveň na inom mieste diali iné veci. Potom ako ohyzdi v lese zabili Boromira a zajali dvoch hobitov, to bolo hrozné. Ohyzdi putovali veľmi rýchlo a Pipin so Smieškom boli poviazaní. Pipin si pamätal ako medzi ohyzdami pár krát vznikla hádka a niekoľko ohyzdov skončilo bez hlavy. Hlavným vodcom bol Uglúk.

Neskôr dali Pipinovi a Chichovi vypiť z ohyzdej pálenky. Tá im dodala silu. Ďalej už museli bežať sami. Po dlhom pochode si znovu na chvíľu oddýchli. Hobiti opäť dostali pálenky a kráčali ďalej. Pipinovi skrsla na um myšlienka. Rýchlo sa rozbehol iným smerom a skôr než ho ohyzdi znovu chytili stihol zahodiť svoju sponu, ktorú Aragorn neskôr našiel. V noci keď sa znovu strhla hádka a na Pipina spadol mŕtvy ohyzd, využil Pipin šancu a prerezal povrazy. Potom si ich zľahka znovu nasadil. Aj na ďalší deň pokračovali v pochode. Uglúk už tušil, že ich prenasledujú jazdci na koňoch. Nastala ďalšia noc. Ohyzdi zastavili, rozostavali okolo svojho tábora ohne. Tábor začali obliehať jazdci. Zrazu k hobitom pristúpil Grišnákh a začal ich prehľadávať. Po dlhšej chvíli naťahovania vzal Pipina a Chicha ďalej od stráži a tábora. Tam ich prekvapil jazdec a Grišnákha zabil. Jazdcov kôň hobitov preskočil a oni mali šancu na útek. Pipin ich oboch rozviazal, zhltli 2 – 3 kúsky lembasu. Ten ich naplnil novou silou. Chvíľu sa plazili a potom bežali k hraniciam Fangornu. Na chvíľu sa zastavili a videli ako ohyzdi bojujú. Zbadali ako sa k nim blíži skupina ohyzdov na čele s Uglúkom. Rýchlo sa rozbehli do lesa. Nevideli už ako jazdci zabili ohyzdov. Neskôr tam jazdci postavili mohylu pre svojich padlých. Neskôr spálili ohyzdov a odišli. Toto spálenisko našli Aragorn a jeho druhovia.

 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.