referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milica
Streda, 17. augusta 2022
Pán prsteňov - Návrat kráľa
Dátum pridania: 04.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Diva0001
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 5 635
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 15
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 25m 0s
Pomalé čítanie: 37m 30s
 
Pán prsteňov – Návrat kráľa

Autor: J. R. R. Tolkien
Postavy: Frodo, Sam, Gandalf, Legolas, Gimli, Aragorn, Pipin, Chicho, Gloch, Théoden, Sauron

Po tom čo Pipin vzal do rúk palantír, Gandalf s ním uháňal na Tieňovlasovi do Minas Tirithu. Prešlo niekoľko dní a nocí. Po ceste stretli niekoľko poslov. Pipin vnímal okolitý svet len málo. Väčšinu času prespal, lebo ho zmohla únava. Dostali sa do Bieleho mesta. Keďže Gandalfa poznali, pustili ho cez všetkých sedem brán. Dorazili až na Fontánové nádvorie s vyschnutým bielym stromom. Gandalf a Pipin bok po boku vchádzali do veľkej strohej korunnej siene. Na malom bezvýraznom tróne sedel Denethor – správca Gondoru. Hodinu vypočúval Pipina. Kládol mu otázku za otázkou. Na konci rozhovoru ponúkol Pipin svoje služby Denethorovi. Ten súhlasil. Pipina aj Gandalfa ubytovali v malom domčeku v Hornom meste. Pipinovi predelili vojaka, ktorý ho naučil všetky potrebné heslá. Jeho syn mu robil sprievodcu po Minas Tirithe.

Do mesta sa vracali veľmoži so svojimi oddielmi, aby pomohli Denethorovi ubrániť sa pred Sauronom. Pipin sa vrátil do domčeka a zaspal. Zobudil ho až príchod Gandalfa. Keď sa ostatok družiny prebudil, Gandalf s Pipinom už boli preč. Théoden a jeho muži sa spolu s Aragornom, Legolasom, Gimlim a Chichom vydali naspäť do Edorasu cez Chmúrny žľab. Po pár metroch začuli za sebou pohyb. Mysleli si, že ich chcú napadnúť. Nakoniec k nim dorazila skupina jazdcov. Aragorn medzi nimi spoznal svojho priateľa Halbaroda. Ten mu priniesol niečo ako zástavu a odkaz od pani Galadriel. V skupine jazdcov boli aj Eldan a Elrohir, synovia Elronda. Aragorn pochopil z odkazu, že sa musí vydať po inej ceste, aby našiel pomoc. Rozlúčil sa s Théodenom a aj so svojou sivou družinou vyrazil najrýchlejšou cestou do Chmúrneho žľabu a potom po cestách Mŕtvych. Po pár dňoch prišli do Chmúrneho žľabu, kde ich privítala pani Éowyn.

Snažila sa Aragorna prehovoriť, aby ostal alebo aby ona mohla ísť s ním. Nepodarilo sa. Aj v druhý deň sa o to pokúsila. Neuspela. Sivá družina sa vydala po cestách Mŕtvych. Prišli až na miesto, kde museli ísť pešo a kone viedli za sebou. Pomaly prenikali do čoraz väčšej tmy. Gimli mal strach. Prišli až k veľkému kameňu, kde Aragorn požiadal o pomoc duchov. Boli prekliati a keby poskytli Aragornovi pomoc, zbavili by sa kliatby. Nikto sa neozval. Kráčali ďalej až do údolia. Všetci cítili ako ich niečo sleduje a kráča úplne na konci. Mŕtvi im prisľúbili pomoc.

Théoden so svojou skupinou pokračoval k Chmúrnemu žľabu na veľké zhromaždenie rohanských bojovníkov. Cesta bola dlhá a úmorná. Chicho premýšľal nad tým, ako jeho druhovia pomaly odchádzali, aby naplnili svoje poslanie. Prišli až k Údoliu súženia, kde sa Théoden stretol s pánom údolia. Po krátkom rozhovore sa pobrali cestou, ktorá stúpala nahor. Kde-tu cestu spestrovali kamene, do ktorých boli vpísané podoby ľudí. Nakoniec dorazili do cieľa. Aj Chichovi postavili stan a hneď vedľa kráľovského. Toľko premýšľal až mu vyhladlo. Vyšiel zo svojho stanu a dúfal, že nájde niečo na jedenie. Prišiel k nemu jeden z jazdcov a oznámil mu, že je očakávaný v kráľovskom stane. Chicho vstúpil do stanu, kde sedeli kráľ a jeho maršali. Chicho obsluhoval Théodena. Po nejakom čase vstúpil jazdec do stanu a oznámil Théodenovi príchod gondorského posla. Posol vstúpil dnu a podal Théodenovi Denethorov odkaz. Odkazom bol červený šíp. Minas Tirith bol obliehaný a potreboval pomoc. Théoden sa rozhodol ihneď. Hneď na druhý deň Théoden zhromaždil svoje vojsko. Chicha zobudili skoro. Všade bolo šero. Slnko bolo zahalené v temnote. Najrýchlejšie ako sa dalo pobrali sa do Edorasu. Všade vládlo ticho. V Edorase ich privítala pani Éowyn. Povedala im o Aragornovej návšteve. Na druhý deň hneď vyrazili.

Théoden zanechal Chicha v Edorase. Chicho rázne protestoval. Jazdci už odchádzali. Jeden z nich sa priblížil k Chichovi. Chicho ho už predtým videl pri zhromaždení. Jazdec mu povedal to, čo Chicho už vedel. Pomohol Chichovi vysadnúť na jeho koňa a skryl ho pod svoj plášť. Aj Chicho sa vybral na túto výpravu. Pomaly prechádzali cez pohoria na pomoc Gondoru. Pipin bol už pár dní v Minas Tirithe. Denethor mu dal nové oblečenie a povedal mu jeho povinnosti. Pipin len postával pri dverách jeho komnaty a čakal. Cez malú prestávku sa Pipin vybral pohľadať niečo na jedenie. Cestou stretol svojho priateľa. Spolu sa posadili blízko cimburia a jedli. Beregond hovoril s úctou o svojom kapitánovi Faramirovi. Asi v polovici rozhovoru začuli zvuk, pri ktorom im zmeraveli srdcia. Pozreli sa cez cimburie. Dole boli štyria jazdci na koňoch. Nad nimi vo vzduchu lietali okrídlení nazgúlovia. Vyzeralo to, že ich nazgúlovia skoro majú. Zrazu z ničoho nič k nim pricválal na bielom koni Gandalf. Jeho žiara zahnala nazgúlov na ústup. Spoločne s Faramirom a ešte ďalšími tromi jazdcami sa dostali za hradby mesta. Prišli tam skoro všetci.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.