Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Ostrov pokladov

Ostrov pokladov

Autor: Robert Louis Stevenson
Postavy: Jim, John Silver, doktor Livesey, pán Trelewney, Ben Gunn

V hostinci vládla dobrá nálada. Jedného dňa dnu vstúpil drsný námorník. Všetci ho volali kapitán. Vždy keď sa opil, spieval svoju známu pieseň. Ľudia sa k nemu pridávali a spievali spolu. Nerobili to však preto, že by ich to bavilo, ale pretože sa ho báli. Požiadal krčmárovho syna Jima, aby vyzeral námorníka s drevenou nohou. Za prácu bol odmenený. Takto to išlo nejaký čas. Zatiaľ sa každý bál kapitánovi odpovedať, až do chvíle keď krčmára navštívil. Pri jednej udalosti sa kapitána vôbec nebál a postavil sa mu. Kapitána to trochu zrazilo a poriadne rozčúlilo. Jimov otec bol na tom čoraz horšie. Jedného dňa prišiel do hostinca muž. Jim ho nikdy predtým nevidel. Slepec čakal na kapitána. Kapitán z tejto návštevy nebol vôbec nadšený. Záhadný muž sa volal Čierny pes. Muž sa chvíľu s Kapitánom rozprával, no potom sa medzi nimi strhla šarvátka. Kapitán preťal Čiernemu psovi líce. Ten s revom vybehol von. Kapitán ho ešte chvíľu prenasledoval, a potom sa vrátil ešte naspäť. Prišlo mu zle a spadol na zem. Mal šťastie, že tam bol doktor Livesey. Ten mu vypustil veľa krvi. Kázal Jimovi, aby Kapitánovi nedal vypiť ani kvapku rumu. Keď sa konečne Kapitán prebral, pýtal si od Jima rum. Zakrátko sa Kapitán cítil lepšie. Po rum si už chodil aj sám. V jednu prehýrenú noc povedal Jimovi o nejakom poklade. Potom si už na to ani nespomenul. Zanedlho zomrel Jimov otec. Celú rodinu to poznačilo. Aj Čierny pes sa vrátil. Dal Kapitánovi čierne znamenie. Pozrel na papierik a vykríkol, že má ešte čas. Prudko sa postavil a o chvíľu už padol na zem. Bol mŕtvy. Dostal mŕtvicu.

Jim a jeho mama tam teraz ostali sami. Začali sa báť. Nakoniec sa rozhodli, že pôjdu po pomoc do neďalekej dediny. Pomaly a obozretne sa zakrádali ďalej a ďalej. Nakoniec prišli do dediny a porozprávali, čo sa im prihodilo. Nikto z prítomných s nimi nechcel ísť. Jeden chlapec zašiel po pomoc k doktorovi Liveseymu. Jim a jeho mama sa vrátili do hostinca sami. Jimova mama sa rozhodla u Kapitána vybrať dlh. Peniaze boli v truhlici, ale tá bola zamknutá. Jim zavrel a zamkol dvere. Musel prehľadať kapitána. Kapitán mal na krku kľúč. Otvorili truhlicu. Boli v nej rôzne druhy peňazí, pekne naukladané novšie veci a zavoskovaná škatuľka. Jim si vzal škatuľku a jeho mama začala rátať peniaze. Nechcela si vziať ani o trochu viac. Zrazu vonku začuli klopkanie. Ticho načúvali. Neznámy sa snažil dostať dnu, no dvere boli zamknuté. Znova počuli klopkanie, ktoré pomaly slablo. Neznámy odišiel. Jim a jeho mama sa rýchlo poponáhľali, a potom začali utekať preč. Keď Jimova mama už nevládala, skryli sa pod malý most. Muž sa znovu vrátil. Tentokrát mu prišli na pomoc aj nejakí chlapi. Jim ich v kríkoch sledoval. Boli to piráti a neznámy muž bol slepý žobrák, ktorý sa volal Pew. Muži začali dom okamžite prehľadávať. Okrem peňazí nenašli nič iné. To Pewa nahnevalo a rozkázal mužom, aby prehľadali okolie. Po chvíľke začuli pískanie. Bol to signál na ústup. Pew nedbal a kázal mužom, aby pokračovali ďalej. Jimovi hrozilo, že ho už objavia, ale znova zaznel signál a piráti sa rozutekali.

Jim počul dupot konských kopýt. Pew nevedel kam má ísť. Vbehol rovno pod kopytá koňa kapitána Dancea. Na mieste bol mŕtvy. Jim a kapitán Dance sa vybrali k Trewaleymu. Bol tam aj doktor. Všetko im Jim rozpovedal. Neskôr otvorili škatuľku. Našli v nej nejakú knihu a mapu ostrova pokladov. Rozhodli sa, že sa vyberú na výpravu. Počas príprav bol Jim v zámku. Po príchode listu od zemana išiel Jim s Rethrutom do Bristolu. Posádka bola kompletná. Plavili sa na škuneri Hispaniola. Prvý dôstojník sa začal často opíjať a jedného dňa aj zmizol. Jeden večer dostal Jim chuť na jablko. Musel vliezť do suda. Tam si vypočul zaujímavý rozhovor. Dlhý John Silver, lodný kuchár, bol starý námorník. Aj so svojimi kumpánmi chceli poklad pre seba a ostatných chceli zabiť. Jim mal znova šťastie. Silver dostal chuť na jablko, ale zvrtlo sa to na rum. Jim nebol odhalený. Potom sa piráti pobrali preč. Nastal rozruch. Niekto zbadal zem. Jim hneď, ako sa dalo, vyliezol zo suda von. Kapitán, doktor a zeman tiež boli vonku a o čomsi sa rozprávali. Jim potreboval dôvod, aby mohol ísť do kajuty spolu s doktorom. Mal preňho dôležitú správu. Znova mal šťastie, pretože doktor ho poslal pre fajku. V okamihu keď sa stretli, povedal Jim pánom, že má pre nich dôležitú správu. Páni zašli do kajuty a o niečo neskôr si zavolali aj Jima. Ten im povedal všetko, čo počul v sude. Bola to vzbura. Dohodli si bojový plán. Povolali všetkých, o ktorých si mysleli, že sú verní. Veľa ich nebolo. Všetko bolo už jasné. Všetci sa tvárili rovnako. Nikto nedal na sebe vidieť, že o nejakej vzbure vie. Takto to trvalo niekoľko dní až kým nedoplávali k ostrovu.
Kapitán sa rozhodol, že ak muži chcú, môžu ísť na ostrov. Presne tak sa aj stalo. Niektorí muži nasadli na člny a niektorí ostali na lodi. Jim sa prešmykol na čln. Skoro nikto si ho nevšimol. Keď priplávali na breh, Jim ihneď vyskočil z člna a upaľoval, čo mu sily stačili. John Silver naňho kričal, no Jim ho nepočúval. Po nejakej chvíli, keď už piráti neboli na dohľad, prestal. Užíval si čaro ostrova. Zrazu začul dupot nôh a nejaké hlasy. Jeden patril Silverovi a druhý nejakému námorníkovi. Jim sa prikrčil a pomaly sa k nim cez húšťavu zakrádal. Podarilo sa mu vypočuť ich rozhovor. Stal sa však svedkom nepríjemnej udalosti. Potom čo sa námorník chcel pridať na Silverovu stranu, ho Silver odpravil. Hneď ako to bolo možné, sa Jim rozbehol preč. Len tak sa prechádzal po ostrove. V tom začul výstrel z dela. Zaznel skôr ako mal. Ponáhľal sa k lodi. Cestou niečo stretol. Najskôr si myslel, že je to nejaké čudné zviera. Po krátkej naháňačke vysvitlo, že je to človek. Volal sa Ben Gunn. Bol členom Flintovej posádky, až pokým ho pred tromi rokmi nevysadili na tomto ostrove. Počas tohto nečakaného pobytu sa mu podaril úžasný nález. Jim a Ben sa dali do reči. Nakoniec sa stali spojencami. Ben pomohol Jimovi na chvíľu sa skryť pre pirátmi. Zatiaľ čo Jim prežíval svoje malé dobrodružstvo na ostrove, doktor a ostatní verní ho prežívali na lodi. Všetci sa zavreli do svojej kajuty. Rethrut, krytý slamou, strážil. K okienku priplával Joyce na člne. Začali deň nakladať potrebné veci ako zásoby, zbrane a strelivo. Potom sa vydali na more. Na pobreží ich videli piráti, ale tvárili sa akoby nič. Doktor s Joycom zašli za výbežok. Tam sa vylodili a zásoby a zbrane nasťahovali do zrubu s ohradou. Vydali sa na ďalšiu cestu. Podarilo sa im to aj druhýkrát.

To už pirátom na brehu začalo byť podozrivé, a tak jeden zašiel po Silvera. Pri treťom raze sa museli brániť aj na lodi. Pribudol k nim ešte jeden verný. Bol ním Gray. Trewelneymu sa podarilo poraniť jedného piráta na lodi. Začali na nich páliť z dela. To bol výstrel, ktorý počul aj Jim. Po tomto výstrele sa museli pasažieri člna trocha uhnúť. Bohužiaľ sa im podarilo celý člnok prevrátiť a zásoby so zbraňami im popadali do vody. Nemali už čas sa nimi zapodievať, pretože po brehu sa k nim rútili ďalší piráti. Ihneď sa pobrali do ohrady. Joyce presťahoval všetko do vnútra a čakal na svojich spojencov. Dorazili do zrubu práve včas. Piráti sa ponáhľali za nimi. Po pár výstreloch bolo ticho. Po krátkej porade pirátov vyslali jedného piráta a Silvera vyjednávať. Kapitán Smolett dovolil Silverovi preskočiť ohradu a prísť bližšie. Smolett so Silverovým návrhom nesúhlasil. Silver mu povedal nech teda o hodinu očakávajú útok. V zrube sa všetci chystali. Najskôr sa všetci ako tak najedli a prichystali si zbrane. To bol už Jim v zrube. Dostal sa tam počas ostreľovania zrubu delovými guľami. Kapitán všetkých rozostavil pri strieľne na každú stranu. On a Jim im mali nabíjať pušky. Všetci zaujali svoje miesta. Pozorovali každý pohyb. Gray zbadal niečo a ihneď vystrelil. Ako odpoveď mu prišlo niekoľko guliek. Začala sa prestrelka, poranili Redrutha, ktorý neskôr na následky zomrel. Piráti začali preliezať ohradu a začali sa k nim približovať čoraz viac. Stratili svoju výhodu zrubu. Doktor sekal šabľou toľko pirátov, koľko mohol. Aj kapitána poranili, našťastie zranenia neboli také vážne. Piráti tiež prišli o niekoľko mužov. Jim svojim spoločníkom rozpovedal príbeh o stretnutí s Benom Gunnom.

Na druhý deň doktor skontroloval ranených, potom pochovali mŕtvych. Všetci sa ako tak najedli. Doktor si vzal niečo na jedenie, zbrane a šabľu a potom zmizol niekde v lese. Jimovi skrsol v hlave nápad. Vzal si niekoľko suchárov, zbrane a strelivo. Keď sa nik nedíval prešmykol sa von. Mal plán a jeho prvým cieľom bolo nájsť čln Bena Gunna. Našiel ho pod bielym bralom. Bol to ľahučký, malý, kožený člnok. Chvíľu Jimovi trvalo kým sa ho naučil ovládať. Potichučky priplával ku kotvovému lanu Hispanioly. Lano bolo napnuté a z kabíny nad sebou počul nejaký rozhovor, ktorý sem-tam prechádzal do šarvátky, ale nakoniec sa vždy upokojila. Jimovi prialo šťastie. Vietor sa obrátil a napnuté lano povolilo. Podarilo sa mu ho aspoň trochu prerezať. Ticho čakal a načúval rozhovoru dvoch pirátov. Nastalo ticho. Piráti boli takí opití, že zaspali. Jim to využil a rozrezal aj zvyšok lana. Hispaniolu začal unášať prúd. Vzala so sebou aj kožený člnok. Jim vesloval ako vládal, po nejakej chvíli ho ovládol strach a únava. Keď sa prebral, plával okolo ostrova. Člnok sa ľahko kĺzal medzi vlnami. Keď si však sadol a snažil sa trochu veslovať, člnok akoby zdivel. Znovu si teda ľahol a člnok sa upokojil. Keď sa dalo, Jim prikrčený trochu vesloval. Tak aspoň čiastočne usmerňoval člnok. Snažil sa dosať na nejaký mys, ale zatiaľ mu to nešlo. V tom zbadal na mori o niečo ďalej Hispaniolu. Plávala raz na východ, no vzápätí sa obrátila a plávala na západ. Vysvitlo, že ju nikto neriadil. More bolo pokojnejšie. Jim sa zo všetkých síl snažil priveslovať k nej. Pomaly ju dobiehal. Loď však zrýchlila. Myslel si, že mu už ujde, keď tu spravila oblúk a znova sa vrátila k Jimovi. Zoskočil zo svojho člnka a zachytil sa na kotvovom lane. Hispaniola jeho malý člnok potopila. Vyštveral sa na palubu.
Na palube bol pirát s červenou šatkou, ktorého Jim už predtým videl. Bol zrejme mŕtvy. Taktiež tam ležal aj Hands. Vyzeral akoby bol v bezvedomí. Jim sa najskôr napil, a potom sa išiel pozrieť dolu. Všade bol neporiadok. Vyšiel znova na palubu. Priblížil sa k Handsovi. Bol zranený. Po nejakej chvíľke sa prebral. Jima spoznal a požiadal ho o pálenku. Jim poslúchol a priniesol Izraelovi o čo ho požiadal. Jim chcel loď zaviesť do Severnej zátoky, a preto potreboval Handsovu pomoc. Hands súhlasil. Bolo jasné, že má nejaký nekalý plán. Už boli takmer v cieli, keď Hands požiadal Jima o víno. Jim poslúchol a zašiel mu po víno, no ešte predtým ho tajne sledoval. Hands sa odplazil k odtoku. Vybral si z neho zakrvavený nôž. Schoval ho a znova sa odplazil na svoje pôvodné miesto. Jim bol dokonale pripravený. Vrátil sa k Handsovi aj s vínom. Hands vyčkával na svoju príležitosť. Už boli takmer v cieli. Hands sa vrhol na Jima. Jimovi sa podarilo utiecť. Rozmýšľal kam Handsovi ujde. Vyšplhal sa niekam hore. Hands ho o niečo pomalšie nasledoval. Jim si znovu nabil zbrane. Začal naňho mieriť. Hoci bol Hands nižšie, hodil po Jimovi nôž a podarilo sa mu ho trafiť. Jim sa zľakol a nechtiac vystrelil. Hands padol mŕtvy do vody. Nôž trafil Jima iba pod kožu. Keď sa mu podarilo oslobodiť a ako-tak si ošetriť ranu, rozhodol sa, že Hispaniolu očistí. S veľkou námahou hodil do vody aj mŕtvolu piráta s červenou šatkou, ktorý sa volal O'Brian. Potom loď uviazal a vydal sa na cestu k svojim spojencom. Predieral sa cez húštiny a porasty borovíc. Priblížil sa až k ohrade. Zo zrubu bolo počuť chrápanie a akési neznáme ďobanie. Jim teda vstúpil dnu. Všetko bolo normálne. Rozhodol sa, že si ľahne na svoje staré miesto. Zrazu však začul „Dukáty! Dukáty! Dukáty!“ a o niekoho sa potkol. Všetci boli ihneď na nohách. Zrub obývali piráti. Klopkanie robil Silverov papagáj kapitán Flint. Silver objasnil Jimovi všetko, čo sa stalo. Uzavrel s doktorom dohodu. Jim bol zaskočený.

Piráti ho chceli zabiť, ale Silver sa ho zastal. To vyvolalo ich hnev. Vyšli von, kde sa radili. Po nejakej chvíľke sa vrátili dnu a podali Silverovi papierik, na ktorom bolo napísané „zosadený“. Už nechceli Silvera za kapitána. Mal právo obhájiť sa a to aj využil. Znova ich presvedčil a ukázal im aj mapu. Opäť ho zvolili za kapitána. Na druhý deň ich navštívil doktor Livesey. Vyšetril svojich pacientov, a potom požiadal Silvera o povolenie porozprávať sa s Jimom. Silver to povolil. Doktor a Jim sa rozprávali potichu a rýchlo. Jim povedal doktorovi o lodi. Po nejakej chvíli sa k nim pridal aj Silver. Dohodli sa na niektorých veciach. Potom doktor odišiel a Jim so Silverom sa vrátili k ostatným pirátom. Tí po krátkej príprave odišli hľadať poklad. Silver a Jim boli stále pri sebe. Piráti postupovali podľa mapy. Spomínali na Flinta, keď tu zrazu začali hlas. Hovoril im posledné slová. Piráti dostali strach. O niekoľko minút to prestalo. Pirátom hodnú chvíľu trvalo, kým sa spamätali z tohto šoku. Silver ich povzbudzoval, aby kráčali ďalej. Prešli už dosť veľký kus cesty, keď objavili čudne položenú kostru. Znovu dostali strach. Spomenuli si na hrozný zločin kapitána Flinta. Keď nabrali odvahu, pokračovali ďalej. Konečne došli k cieľu. Našli tam však iba dvojgwineu. Silver a Jim boli v nebezpečenstve. Piráti sa na nich už chystali vrhnúť, keď tu zaznelo niekoľko výstrelov.

Niekoľko pirátov padlo. Ostali len traja a tí sa rozbehli do lesa. Z húštiny vybehol Ben Gunn, Trelewney a Gray. Prenasledovali pirátov. Doktor sa zastavil pri Jimovi. O nejakú chvíľu sa všetci traja vrátili. Po pirátoch nebolo ani stopy. Všetci sa teda pobrali do úkrytu Bena Gunna. Niekoľko dní z tadeto odnášali poklad kapitána Flinta, ktorý pred časom našiel Ben Gunn. Pirátom nechali na ostrove potrebné veci, a potom na Hispaniole vyplávali. Plavili sa dlho. Nakoniec zakotvili v prvom prístave. Silverovi sa podarilo utiecť. Šťastne prišli domov. Poklad si rozdelili. Každý ho použil na to, čo uznal za vhodné. Všetko sa šťastne skončilo.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk