referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
Ostrov pokladov
Dátum pridania: 09.07.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Diva0001
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 938
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 12m 30s
Pomalé čítanie: 18m 45s
 
Ostrov pokladov

Autor: Robert Louis Stevenson
Postavy: Jim, John Silver, doktor Livesey, pán Trelewney, Ben Gunn

V hostinci vládla dobrá nálada. Jedného dňa dnu vstúpil drsný námorník. Všetci ho volali kapitán. Vždy keď sa opil, spieval svoju známu pieseň. Ľudia sa k nemu pridávali a spievali spolu. Nerobili to však preto, že by ich to bavilo, ale pretože sa ho báli. Požiadal krčmárovho syna Jima, aby vyzeral námorníka s drevenou nohou. Za prácu bol odmenený. Takto to išlo nejaký čas. Zatiaľ sa každý bál kapitánovi odpovedať, až do chvíle keď krčmára navštívil. Pri jednej udalosti sa kapitána vôbec nebál a postavil sa mu. Kapitána to trochu zrazilo a poriadne rozčúlilo. Jimov otec bol na tom čoraz horšie. Jedného dňa prišiel do hostinca muž. Jim ho nikdy predtým nevidel. Slepec čakal na kapitána. Kapitán z tejto návštevy nebol vôbec nadšený. Záhadný muž sa volal Čierny pes. Muž sa chvíľu s Kapitánom rozprával, no potom sa medzi nimi strhla šarvátka. Kapitán preťal Čiernemu psovi líce. Ten s revom vybehol von. Kapitán ho ešte chvíľu prenasledoval, a potom sa vrátil ešte naspäť. Prišlo mu zle a spadol na zem. Mal šťastie, že tam bol doktor Livesey. Ten mu vypustil veľa krvi. Kázal Jimovi, aby Kapitánovi nedal vypiť ani kvapku rumu. Keď sa konečne Kapitán prebral, pýtal si od Jima rum. Zakrátko sa Kapitán cítil lepšie. Po rum si už chodil aj sám. V jednu prehýrenú noc povedal Jimovi o nejakom poklade. Potom si už na to ani nespomenul. Zanedlho zomrel Jimov otec. Celú rodinu to poznačilo. Aj Čierny pes sa vrátil. Dal Kapitánovi čierne znamenie. Pozrel na papierik a vykríkol, že má ešte čas. Prudko sa postavil a o chvíľu už padol na zem. Bol mŕtvy. Dostal mŕtvicu.

Jim a jeho mama tam teraz ostali sami. Začali sa báť. Nakoniec sa rozhodli, že pôjdu po pomoc do neďalekej dediny. Pomaly a obozretne sa zakrádali ďalej a ďalej. Nakoniec prišli do dediny a porozprávali, čo sa im prihodilo. Nikto z prítomných s nimi nechcel ísť. Jeden chlapec zašiel po pomoc k doktorovi Liveseymu. Jim a jeho mama sa vrátili do hostinca sami. Jimova mama sa rozhodla u Kapitána vybrať dlh. Peniaze boli v truhlici, ale tá bola zamknutá. Jim zavrel a zamkol dvere. Musel prehľadať kapitána. Kapitán mal na krku kľúč. Otvorili truhlicu. Boli v nej rôzne druhy peňazí, pekne naukladané novšie veci a zavoskovaná škatuľka. Jim si vzal škatuľku a jeho mama začala rátať peniaze. Nechcela si vziať ani o trochu viac. Zrazu vonku začuli klopkanie. Ticho načúvali. Neznámy sa snažil dostať dnu, no dvere boli zamknuté. Znova počuli klopkanie, ktoré pomaly slablo. Neznámy odišiel. Jim a jeho mama sa rýchlo poponáhľali, a potom začali utekať preč. Keď Jimova mama už nevládala, skryli sa pod malý most. Muž sa znovu vrátil. Tentokrát mu prišli na pomoc aj nejakí chlapi. Jim ich v kríkoch sledoval. Boli to piráti a neznámy muž bol slepý žobrák, ktorý sa volal Pew. Muži začali dom okamžite prehľadávať. Okrem peňazí nenašli nič iné. To Pewa nahnevalo a rozkázal mužom, aby prehľadali okolie. Po chvíľke začuli pískanie. Bol to signál na ústup. Pew nedbal a kázal mužom, aby pokračovali ďalej. Jimovi hrozilo, že ho už objavia, ale znova zaznel signál a piráti sa rozutekali.

Jim počul dupot konských kopýt. Pew nevedel kam má ísť. Vbehol rovno pod kopytá koňa kapitána Dancea. Na mieste bol mŕtvy. Jim a kapitán Dance sa vybrali k Trewaleymu. Bol tam aj doktor. Všetko im Jim rozpovedal. Neskôr otvorili škatuľku. Našli v nej nejakú knihu a mapu ostrova pokladov. Rozhodli sa, že sa vyberú na výpravu. Počas príprav bol Jim v zámku. Po príchode listu od zemana išiel Jim s Rethrutom do Bristolu. Posádka bola kompletná. Plavili sa na škuneri Hispaniola. Prvý dôstojník sa začal často opíjať a jedného dňa aj zmizol. Jeden večer dostal Jim chuť na jablko. Musel vliezť do suda. Tam si vypočul zaujímavý rozhovor. Dlhý John Silver, lodný kuchár, bol starý námorník. Aj so svojimi kumpánmi chceli poklad pre seba a ostatných chceli zabiť. Jim mal znova šťastie. Silver dostal chuť na jablko, ale zvrtlo sa to na rum. Jim nebol odhalený. Potom sa piráti pobrali preč. Nastal rozruch. Niekto zbadal zem. Jim hneď, ako sa dalo, vyliezol zo suda von. Kapitán, doktor a zeman tiež boli vonku a o čomsi sa rozprávali. Jim potreboval dôvod, aby mohol ísť do kajuty spolu s doktorom. Mal preňho dôležitú správu. Znova mal šťastie, pretože doktor ho poslal pre fajku. V okamihu keď sa stretli, povedal Jim pánom, že má pre nich dôležitú správu. Páni zašli do kajuty a o niečo neskôr si zavolali aj Jima. Ten im povedal všetko, čo počul v sude. Bola to vzbura. Dohodli si bojový plán. Povolali všetkých, o ktorých si mysleli, že sú verní. Veľa ich nebolo. Všetko bolo už jasné. Všetci sa tvárili rovnako. Nikto nedal na sebe vidieť, že o nejakej vzbure vie. Takto to trvalo niekoľko dní až kým nedoplávali k ostrovu.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.