referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marcela
Pondelok, 15. augusta 2022
Malý princ
Dátum pridania: 19.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Diva0001
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 030
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.6
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 4m 20s
Pomalé čítanie: 6m 30s
 
Malý princ

Autor: A. de Saint - Exupéry
Postavy: pilot, malý princ

Príbeh píše samotný autor. Začína sa tým ako nakreslil otvoreného a zatvoreného veľhada, keď bol ešte malý. Dospelí však jeho kresby nepochopili. Tak sa im prispôsobil. Keď vyrástol, stal sa z neho pilot. Jedného dňa havaroval na púšti. Vo chvíli keď sa chystal motor lietadla opraviť, sa vedľa neho objavil malý chlapček. Chcel od neho, aby mu nakreslil ovečku. Pilot mu nakreslil veľhada. Chlapček kresbu odmietol. Pilot začal kresliť ovečky. Jedna bola chorá, druhá bola baran a tretia bol priveľmi stará. Pilot nakoniec nakreslil krabicu a povedal chlapčekovi, že v krabici je ovečka. Chlapček sa potešil. Bol to malý princ. Chlapček sa spýtal pilota, či ovečky žerú kríky. Pilot prisvedčil. Malý princ rozprával pilotovi o baobaboch, ktoré rastú na jeho planéte. Každý deň ich musel malý princ vytrhávať. Povedal pilotovi, že na jeho malej planéte má nádhernú kvetinu. Má ju veľmi rád. Spýtal sa pilota, prečo majú kvetiny tŕne. Pilot odpoveď nepoznal.

Malý princ hovoril ako sa jeho kvetina zjavila. Za tých osem spoločne strávených dní sa pilot o malom princovi dozvedel mnoho vecí. Malý princ rozprával ďalej. Jedného dňa, keď sa postaral o celú svoju planétu, rozhodol sa odísť. Vedela to aj jeho kvetina a prijala to. Malý princ teda navštívil niekoľko planét. Na prvej vládol kráľ, ktorý vydával rozumné rozkazy a nemal nijakých poddaných. Veľmi sa potešil princovej návšteve. Po krátkom čase to všetko princa omrzelo a chcel odísť. Kráľ sa ho snažil odhovoriť od odchodu. Dokonca ho vymenoval za ministra spravodlivosti. Princ zdvorilo odmietol a odišiel. Na druhej planéte stretol márnivca. Ten sa nezaoberal ničím okrem svojej vlastnej krásy. Aj on bol na svojej planéte sám. Na ďalšej planéte, ktorú princ navštívil, býval pijan. Neustále iba pil, aby zabudol na svoju hanbu a hanbí sa preto, lebo stále pije. Štvrtá planéta patrila biznismenovi, ktorý neustále počítal hviezdy. Podľa seba bol veľmi bohatý. Povedal, že bol vyrušený len trikrát v živote. Princovi to stručne vysvetlil, a potom pokračoval vo svojom počítaní.

Na ďalšej malilinkej planéte bola iba lampa a jeden lampiar. Po rozhovore s ním zatúžil malý princ stať sa lampiarom. Ďalšia planéta bola niekoľkokrát väčšia. Žil na nej starý pán, ktorý písal hrubé knihy. Ten pán bol zemepisec. Malý princ tomu nerozumel. Pán mu vysvetlil, že on zaznamenáva, kde sú rieky, vrchy a pohoria. Dúfal, že malý princ je cestovateľ a prinesie mu poznatky, ktoré on zapíše. Zemepisec nikdy nikam nechodil. Celý proces bol veľmi namáhavý. Napokon zemepisec odporučil malému princovi, aby navštívil zem. Princ jeho radu poslúchol. Keď prišiel na zem, nikoho nevidel. Najskôr si myslel, že si pomýlil planétu. Potom zbadal hada. Začal sa s ním rozprávať. Od neho sa dozvedel, že je v Afrike na Zemi. Had sa ponúkol, že mu pomôže, keď sa bude chcieť princ vrátiť domov. Ďalej stretol milú kvetinu a dostal sa až do hôr. Okrem ozveny mu nikto neodpovedal. Našiel aj kvetiny podobné jeho kvetine. Boli to ruže. Pre princa však jeho ruža znamenala oveľa viac ako celá záhrada ruží. Potom sa stretol s líškou. Skrotil si ju a ona mu povedala tajomstvo. Predtým sa však ešte raz išiel pozrieť na záhradu ruží. Potom stretol výhybkára. Trikrát okolo nich prešiel vysvietený rýchlik. Malý princ sa pýtal na ľudí v ňom. Výhybkár mu dával iba neurčité odpovede. Rozlúčili sa a malý princ pokračoval vo svojej ceste ďalej. Stretol obchodníka, ktorý predával pilulky proti smädu. Ani z neho nebol malý princ veľmi nadšený.

Tak porozprával malý princ pilotovi všetko, čo sa mu prihodilo. Už im došla voda, a tak princ navrhol, aby išli hľadať studňu. Kráčali veľmi dlho. Nakoniec malý princ zaspal a pilot ho niesol v náručí ďalej. Nadránom sa mu podarilo nájsť studňu. Obaja sa napili a bolo im oveľa lepšie. Pilot sa dozvedel, že to dôležité je neviditeľné. Potom malý princ žiadal od pilota náhubok pre jeho ovečku, aby nezožrala jeho kvetinu. Povedal mu tiež, že zajtra bude výročie jeho pádu na Zem a rád by sa vrátil domov. Chcel, aby sa pilot vrátil zajtra večer. Pilot prikývol vrátil sa naspäť k lietadlu, aby ho opravil. Keď sa pilot na druhý deň večer vrátil s dobrou správou o oprave stroja, uvidel malého princa, ako sedí na starom kamennom múre. S niekým sa rozprával. Pilot nevidel, kto to je, ale z ich rozhovoru vyplývalo niečo nebezpečné. Keď podišiel oveľa bližšie, uvidel v piesku žltého hada. Zľakol sa. Zachytil malého princa včas. Princ už vedel o jeho úspechu. Bol trochu smutný kvôli pilotovi. Snažil sa ho utešiť. Povedal mu, že keď sa pozrie hore, uvidí ako sa hviezdy smejú, pretože na jednej z nich bude on. Pilot ho odniesol ďalej do púšte, kde sa stretol s hadom. Potom ho had uštipol. Princ sa správal statočne. Pilotovi sa podarilo šťastne dostať domov. Vedel, že princ nezomrel, pretože nenašiel jeho telo. Ešte dlhý čas ho trápilo, či ovečka nezožrala alebo zožrala kvetinu. Malý princ mu chýbal.
 
Podobné referáty
Malý princ 2.9017 471 slov
Malý princ GYM 2.9641 758 slov
Malý princ 2.9761 1302 slov
Malý princ 2.9415 1206 slov
Malý princ 2.9995 1102 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.