referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ambróz
Štvrtok, 7. decembra 2023
Kroniky Narnie - čarodejníkov synovec
Dátum pridania: 11.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Diva0001
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 306
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 6
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 10m 0s
Pomalé čítanie: 15m 0s
 
Kroniky Narnie – Čarodejníkov synovec

Autor: Clive Staples Lewis
Postavy: Polly, Digory, Aslan, Jádis, Andrew

Tento príbeh sa stal veľmi dávno. Jedného pekného dňa, bolo to začiatkom prázdnin, sa Polly zoznámila s Digorym. Trávili spolu skoro každý deň. Tieto prázdniny boli viacej upršané, a preto sa deti hrali dnu. Jedného dňa sa rozhodli preskúmať povalu a chceli vidieť aj vedľajší dom. Všetko si dobre prepočítali. Dostali sa až k nejakým dverám. Prvá vstúpila Polly. Vstúpila do zariadenej povaly. Po nej tam vstúpil aj Digory. Izba sa zdala byť prázdna, keď tu zrazu z kresla vstal Digoryho čudácky strýko Andrew. O niečom sa chvíľu rozprávali. Keď deti videli akým smerom sa rozhovor uberá, chceli odísť. Andrew im však pripravil menšiu pascu. Pri odchode, povedal Polly, že si môže vziať jeden zo žltých prsteňov. Polly súhlasila. Ako náhle sa prsteňa dotkla, zmizla. Digory sa len čudoval. Strýko Andrew mu začal rozprávať príbeh o tom, že jeho krstná mama bola víla. Zverila mu tajomnú krabičku. Andrew bol čarodejník. Povedal Digorymu o prachu, čo bol v krabičke a ako z neho vyrobil žlté a zelené prstene, ktoré slúžia na cestovanie medzi svetmi. Po tom všetkom dal Digorymu jeden žltý a dva zelené prstene. Po tom čo si Digory nasadil žltý prsteň, sa preniesol do nejakého čudného lesa.

Vyliezol z nejakého malého jazierka. V lese bolo viac jazierok. Les pôsobil tak sladko. Pri jednom strome sedelo dievča a pri nej pobehovalo morča. Po krátkom rozhovore si na všetko spomenuli. Digory povedal Polly, čo všetko jeho strýko urobil. Polly sa chcela vrátiť domov, no Digory navrhol, aby preskúmali aj iné svety. Polly súhlasila pod podmienkou, že si najskôr vyskúšajú cestu domov. Aj sa tak stalo. Potom si označili jazierko, ktoré bolo cestou domov. Nastokli si žlté prstene a skočili do iného jazierka. No nestalo sa nič. Povedali si, že nemajú čo stratiť, a tak si nastokli zelené prstene a skočili do druhého jazierka. Mysleli, že sa nebude nič diať, no opak bol pravdou. Začali sa prepadať. Ocitli sa vo svete, ktorý sa zdal byť opustený. Vládla v ňom tma. Svietilo tam iba malé svetlo. Chvíľu sa obozretne porozhliadali, či na nich niečo nevyskočí. Potom pokračovali v prehľadávaní toho sveta. Podarilo sa im nájsť niekoľko nádvorí a potom sa to stalo. Našli veľké zlaté dvere. Za nimi sedelo v sieni niekoľko nádherných figurínových sôch. Sochy mali na sebe nádherné róby. Každej soche sa dalo pozrieť do tváre. Na začiatku radu mali sochy nádherné tváre. Postupne sa ich výrazy tak veľmi zmenili. Okrem toho bol v miestnosti aj mramorový podstavec. Na podstavci bol zvon a zlaté kladivko. Digory chcel po zvone veľmi udrieť. Polly ho však zadržala, pretože našla nápis. Nevedia ako, ale podarilo sa im ho rozlúštiť. Potom sa začali hádať, keď Digory zrazu chytil Polly ruky a zazvonil na zvon. Hlas zvona znel tak sladko. Namiesto toho, aby slabol, ešte viac sa rozozvučal. Bol taký hlasný, že Polly a Digory by sa ani nepočuli, kebyže si chcú niečo povedať.

Aj podlaha sa začala triasť. Keď spadol kus strechy, zvon stíchol. Deti si mysleli, že sa nič nestalo, no bol to ich najväčší omyl. Zo zadnej časti siene k nim pristúpila žena v krásnej róbe. Bola to kráľovná. Kládla rôzne otázky Digorymu a Polly si ani nevšímala. Počuli ako sa palác začína rúcať. Vzala obe deti za ruky a rozbehla sa prečo zo siene. Prechádzali mnohými chodbami a komnatami. Ocitli sa pred veľkými dverami. Jádis vystrela ruku, potom niečo povedala a dvere sa rozpadli na prach. Prešli vstupnou halou a ocitli sa na nejakej terase. Digory mal šancu jej ujsť, no nechcel opustiť Polly. Ona nemohla siahnuť po žltom prsteni. Jádis im rozprávala o kráse svojho sveta a aj o vojne medzi ňou a jej sestrou. Jej sestra jej nechcela dať trón. Jádis vo svojom svete zničila všetko živé a potom zaspala dlhým spánkom. Polly sa ju podarilo rozzúriť, a tak ju chytila za vlasy. Polly mala voľné ruky a Digory dal signál. Vrátili sa do lesa medzi svetmi. V tomto lese vyzerala Jádis veľmi zoslabnuto. Digorymu jej bolo trochu ľúto, no hneď si nasadil zelený prsteň a aj s Polly skočili do jazierka. Pocítil ako sa niekto drží jeho ucha. Vrátili sa do svojho sveta, no prišla s nimi aj Jádis. Úplne opantala strýka Andrewa svojou krásou. Deti si už vôbec nevšímala. Spravila z Andrewa svojho sluhu a poslala ho po nejaký dopravný prostriedok. Strýkovi to trvalo nejako dlho, a preto sa rozhodla, že pôjde za ním. Digory a Polly sa ešte chvíľu rozprávali a potom Polly odišla domov. Počas ich rozhovoru sa Andrew vyparádil. Išiel pýtať peniaze k svojej sestre Letty. Tá ho však stroho odmietla. O chvíľu za nimi prišla aj Jádis.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.