referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mojmír
Nedeľa, 14. augusta 2022
Kráľovná Slnko
Dátum pridania: 19.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Diva0001
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 536
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 7m 10s
Pomalé čítanie: 10m 45s
 
Kráľovná Slnko

Autor: Christian Jacq
Postavy: Tutanchamon, Achesa, Haremheb, Aja

Tento príbeh sa odohrával v čase, keď v Egypte vládol faraón Achnaton. Achnaton neveril v tradičných egyptských bohov. Veril iba v jedného boha Atona. Bol o ňom taký presvedčený, že aj Egypt sa musel podriadiť. Šlo to pomaly, no predsa. Ľudia stále verili v starých bohov. Jeho tretia dcéra Achesa snívala o tom, že by sa mohla stať kráľovnou. Lenže bola pred ňou jej prvá sestra, faraónova prvorodená Meritaton. Čoskoro sa mala vydať a neskôr sa stať aj kráľovnou. Niekedy sa však cítila vo svojom dome ako väzeň. Jedného dňa to Achesa urobila. Utiekla. Predierala sa rôznymi uličkami, snažila sa maskovať, až nakoniec skončila na nejakom stavenisku. Tam sa stala ženou. Od únavy zaspala. Po niekoľkých hodinách ju strážcovia našli. Vrátila sa domov. Znovu ju začalo trápiť niekoľko vecí. Zdalo sa, že Achnatonova vláda upadala. Achnaton prestával vládnuť a viac sa venoval skladaniu eposu na slávu Atona. Jej mama Nefertiti sa uzavrela do svojho chrámu. Z nejakého neznámeho dôvodu neprijímala žiadne návštevy. Achesa chcela znovu povzniesť svojho otca. Kedysi sa faraón previezol so svojou manželkou po hlavnej ulici svojho slnečného hlavného mesta. Achesa ho prehovorila, aby to znovu spravil. Namiesto veľkej kráľovskej manželky stále po jeho boku jeho dcéra Achesa. Faraón znovu zažiaril v očiach svojho ľudu. Jedného dňa mala Achesa robiť nejaké testy. Nebola však sama. Bol tam s ňou ešte jeden chlapec, ktorý bol skôr ešte dieťaťom. Na skúške bol dosť nervózny. Skúška sa blížila ku koncu, keď to nemohol vydržať a vybehol von.

Tam ho zastavil jeho učiteľ a dobrý priateľ. Chvíľu sa rozprávali, a potom sa spolu hrali. Chlapec sa volal Tutanchaton. Stalo sa, že sa Tutanchaton do Achesy zamiloval. Konala sa slávnosť na oslavu zasnúbenia Meritaton. Prišla aj druhorodená dcéra. Bola však chorá. Po malej nehode musela odísť. O niekoľko dní zomrela. Pre kráľovskú rodinu to bola veľká rana. Achesa a Tutanchaton sa stretávali čoraz častejšie. Kráľ začal uvažovať o svojom nasledovníkovi. Za dobrého nasledovníka považoval manžela svojej dcéry Meritaton. Vzťah medzi ňou a jej manželom nebol priaznivý. Začala mať pocit, že jej sestra Achesa ju ohrozuje. Začala proti nej splietať intrigy. Bohužiaľ Meritaton odhalili a dostala primeraný trest. Achesa niekedy navštevovala svoju matku Nefertiti. Tá nechcela prijímať návštevy, pretože prichádzala o zrak. Návštevu dcéry však neodmietla. Achesa jej rozprávala všetko, čo sa dialo. Rozprávala jej o otcovom trápení. Niečo si však Achesa nechávala pre seba. Vedela, že Tutanchaton ju miluje. Lenže aj ona niekoho spoznala. Tým mužom bol generál Haremheb, ktorý bol oddaným služobníkom kráľa Achnatona. Ani ona mu nebola ľahostajná. Nefertiti strávila svoje posledné dni so svojím manželom Achnatonom. Potom navždy opustila tento svet. Začal sa prehlbovať vzťah medzi Achesou a Tutanchatonom. Už sa pomaly skracovali aj faraónove dni. Achesa s ním trávila všetok voľný čas. Haremheb pozoroval Achesinu premenu z dievčaťa na prekrásnu ženu. Začala sa mu páčiť čoraz viac. Achnaton pomaly dokonával. Zomrel pri východe slnka.

Spolu s ním tam bola aj Achesa. Tá sa vydala za Tutanchaton. Stala sa tak veľkou kráľovskou manželkou, pretože Tutanchaton sa stal faraónom Egypta. Keďže bol skôr dieťa ako veľký vládca, s vládou mu pomáhali iní. Medzi nimi bol hlavne generál Haremheb, poradca Aja a kňazi boha Amona. Žiadali od nich, aby všetci opustili Slnečné mesto. Zavrhla sa viera v Atona. Jediná Achesa v neho neprestala veriť a dúfala, že viera v otcovho boha znovu povstane a starí bohovia upadnú do zabudnutia. Tutanchaton aj Achesa sa presťahovali do hlavného mesta. Tutanchaton sa podľa príkazu Amonových kňazov premenoval na Tutanchamona a Achesa na Achesenamon. Všetci ju však naďalej volali Achesa. Boli veľmi šťastný pár. Tutanchamon miloval Achesu každým dňom čoraz viac. Podarilo sa jej otehotnieť. Tutanchamona to veľmi potešilo. Trochu sa správal ako malé dieťa. Obaja boli veľmi šťastní. Nanešťastie však Achesa o dieťatko prišla. Pre oboch to bola ťažká rana. Haremheb tiež veľmi túžil po Achese, ale bola preňho nedostupná. Faraónov radca Aja, generál Haremheb a Amonovi kňazi začali tak trochu proti faraónovi kuť intrigy. Začal sa totiž vďaka Achesiným radám vymaňovať spod ich vplyvu. Keď sa zo všetkého zotavili, podnikli Tutanchamon a Achesa cestu po Níle. Achesa znovu naučila Tutanchamona niečo nové. Po istom čase sa podarilo Achese znovu otehotnieť. Bohužiaľ sa jej tehotenstvo znovu skončilo zle. Achesa a Tutanchamon nikdy nemali deti. Bolo to znamenie bohov. Achesa pochopila, že jej poslaním je starať sa o Tutanchamona. Venovala sa iba jemu. Robila rozhodnutia po jeho boku a postupne ho viedla k správnemu riadeniu krajiny.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.