Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Hobbit

Hobbit

Autor: J. R. R. Tolkien
Postavy: Bilbo, Gandalf, trpaslíci

Jedného dňa si Bilbo užíval pokoj svojho domova. Hobiti nemajú radi dobrodružstvo, a preto radšej ostávajú doma. Zrazu k nemu zavítal jeho starý priateľ Gandalf. Bilbo sa k nemu správal neslušne, ale potom si spomenul a začal byť naňho milší. Dohodli sa, že Gandalf príde k nemu na čaj.
Na druhý deň sa Bilbo chystal uvítať svojho hosťa. No namiesto Gandalfa prišli trinásti trpaslíci. Prehovorili Bilba, aby sa s nimi vydal na cestu plnú dobrodružstiev. Išlo o záchranu trpasličieho pokladu dávnych vekov, ktorý vzal trpaslíkom drak Smaug. Keď sa vydali na cestu, Bilbo mnohokrát oľutoval svoje rozhodnutie. Po pár dňoch nastalo obdobie dažďov. Putovatelia boli mokrí, hladní a uzimení. Zrazu uvideli v diaľke svetlo. Vyslali Bilba, aby zistil okolnosti. Keď podišiel bližšie, zbadal pri ohni troch trolov, ktorý práve jedli pečenú baraninu. Zhovárali sa o tom, že by si dali niečo iné ako napríklad trpaslíkov alebo škriatkov. Zrazu však chytili Bilba a keď už dlho nechodil vybrali sa trpaslíci za ním.

Aj tých trolovia pochytali a dali ich do vriec. Na pomoci im prišiel Gandalf a pomocou lesti ich rozhádal. Hádali sa o tom, na aký spôsob ich zjedia. Ani sa nenazdali a začalo svitať. V tú chvíľu sa z trolov stali kamenné sochy. Trpaslíci, Bilbo a Gandalf sa pobrali do trolej jaskyne, kde našli nejaký počet zásob a zbrane. Gandalf ich zaviedol do Elrondovho domu. Tam sa nasýtili a nabrali si veľa zásob. Elrond im podaroval poníky. Ako kráčali počas daždivej noci cez Hmlisté hory. Zrazu zbadali dvoch obrov ako sa hrajú za kameňmi. Zložili sa v neobývanej jaskyni. Bilbovi sa sníval živý sen. Keď sa prebudil, videl ako poníky miznú v hĺbke a pomaly aj trpaslíci. Ocitli sa v sieňach ohyzdov. Ocitli sa priamo pred hlavným ohyzdom. Chvíľu viedol s nimi rozhovor, no potom ich chcel zabiť. V tom ho Thorin prebodol mečom, ktorý našiel v trolej jaskyni. Začali utekať, Gandalf a Thorin ich kryli zozadu. Bilba niekto niesol na pleciach. Asi Bofur. Zrazu ho ktosi potiahol za nohu a on spadol aj s Bilbom.

Bilbo sa prebral v tmavej diere. Rukami lapal po zemi. Došiel až k tmavému jazeru. Legendy vraveli, že pri jazere prebýva tvor menom Gloom. Pomaly sa preplavil cez jazero a uprostred zastavil. Chystal sa ho zjesť, ale niečo mu vtom zabránilo. Začal sa hrať s Bilbom hru na hádanky. Bilbo mal veľký strach a vo vrecku prsteň, čo našiel. Gloom prehral a tak musel Bilbovi ukázať cestu, no chcel ho oklamať. Bilbo to vytušil a chcel sa vykradnúť. Gloom ho začal naháňať. Bilbo sa potkol, spadol na zem a prsteň sa mu navliekol na prst. Bilbo sa stal neviditeľným. Gloom ho nevidel a nechtiac ho zaviedol k východu. Bilbo sa ešte predral cez ohyzdie stráže a dostal sa von. Všetko porozprával trpaslíkom a Gandalfovi. Začali ich prenasledovať ohyzdi a niekoľko hrozných vlkov. Vyslobodili ich Torondorovi orli.

Navštívili Gandalfovho priateľa, ktorý im poskytol jedlo aj ubytovanie. Po niekoľkých dňoch strávených u Beorna, sa vybrali na cestu k Čiernemu lesu. Beorn im na cestu dal primerane veľké zásoby a niekoľko rád. Taktiež im požičal poníkov. Rozlúčili sa a putovali k Čiernemu lesu. Cestovali mnoho dní a mnoho nocí. Ocitli sa pred hranicami Čierneho lesa. Tam sa s nimi rozlúčil aj Gandalf, ktorý išiel svojou cestou. Zásoby si vzali so sebou a poníky poslali naspäť k svojmu pánovi. Čierny les bol tmavý a v noci v ňom vládla veľmi hustá tma. Pomaly kráčali po chodníku a zásoby sa im míňali. Prišli až k čiernej rieke. Najskôr nevedeli ako ju prebrodiť, no potom však Bilbo zbadal malý člnok na druhej strane rieky. Pritiahli ho k sebe a pomaly sa všetci preplavili. Posledný išiel tlstý Bombur.
Zrazu z krovia vyskočil nádherný biely jeleň, Thorin ho poranil šípom. Keď však jeleň skákal cez rieku, zhodil pritom Bombura do vody. Bombur zaspal hlbokým spánkom a člnok im odplával. Trpaslíci aj Bilbo zbadali, že neďaleko je asi poľovačka. Išli ďalej po chodníku a niesli Bombura na chrbtoch. Našťastie sa im míňali zásoby, pretože neboli tak zaťažení. V noci držali hliadky. Uprostred niektorého z ďalších dní sa Bombur prebudil. V lese bola tma. Bombur im rozprával o snoch plných jedla a pitia. Zrazu trpaslíci zbadali neďaleko horiace fakle. Vyhladovaní sa zhŕkli k sebe a pobrali sa za svetlami. Keď podišli bližšie, uvideli veľkú hostinu. Vybrali sa na to miesto. Keď tam prišli, svetlá zhasli. Boli bezradní. Pomaly sa ponachádzali a plakali nad tým, že zablúdili a stratili chodník. Znovu uvideli svetlá, také čo predtým. Rozbehli sa k nim. Najskôr poslali Bilba dopredu. Nepomohlo, svetlá znovu zmizli. Trpaslíci sa rozpŕchli a Bilbo tam zaspal. Počul ešte ako naňho volajú, no neskôr to vyznelo ako výkriky o pomoc. Boli čoraz vzdialenejšie.

Keď sa Bilbo prebral zistil, že ho svojím lepkavým vláknom omotáva nejaký pavúk. Bol úplne bdelý a pavúka zabil. Rozbehol sa tým smerom, ktorým sa večer predtým ozývali výkriky o pomoc. Dobehol až do pavúčieho hniezda. Nachádzalo sa tam mnoho pavúkov a dvanásť lepkavých uzlíčkov. Bilbo sa rozhodol trpaslíkom pomôcť. Odlákal pavúkov ďaleko do lesa a potom sa vrátil. Zabil pavúčích strážcov a trpaslíkov vyslobodil. Niektoré pavúky sa však vrátili a trpaslíci s Bilbom len tak – tak utiekli. Chýbal však Thorin. Toho nechytili pavúky, ale lesní elfovia. Predviedli ho pred svojho kráľa. Kráľ sa Thorina vypytoval na mnoho vecí. Thorin však nechcel povedať mnoho vecí, a preto ho kráľ dal zavrieť do najhlbšej temnice v kráľovstve. Unavení trpaslíci kráčali pomaly ďalej. Boli veľmi unavení. Cestou ich zastihli lesní elfovia a zobrali ich so sebou. Bilbo však stihol utiecť, lebo si nasadil prsteň. Nasledoval ich a keď dnu vošiel posledný elf, prešmykol sa dnu.

Trpaslíci spravili to isté ako Thorin. Aj ich dal kráľ zatvoriť do temnice. Bilbo časom spoznal všetky chodby temnice, našiel aj všetkých trpaslíkov, preskúmal všetky možné východy. Nakoniec jeden našiel, vymyslel plán a oboznámil s ním trpaslíkov. Jedného večera, keď bola v kráľovskej sále veľká oslava, sa Bilbo rozhodol uskutočniť svoj plán. Oslobodil trpaslíkov, uložil ich do prázdnych sudov a čakal kedy ich elfovia zahodia do vody. Bilbo sa však musel plaviť na vode, pretože ho nemal kto zabedniť do suda. Rieka ich unášala ďaleko. Zastavili sa na brehu. Ráno ich spútali elfskí pltníci a ďalej sa plavili až k Jazernému mestu. Bilbo vyslobodil všetkých trpaslíkov. Pár aj s Thorinom sa ich vybralo do mesta.

Thorin sa predstavil a v meste ich privítali veľmi láskavo. Dali im mnoho pekných šiat. Po niekoľkých dňoch sa rozhodli na výpravu. V meste im dali mnoho zásob, poníkov a mnoho vecí. Vybrali sa hľadať tajné dvere. Trvalo to mnoho dní a stále nič. Potom Bilbo náhodne na niečo prišiel. Našiel tajné dvere. Trpaslíci z toho boli veľmi nadšení. Kráčal dolu tmavým tunelom. Na ruke mal nastoknutý prsteň. V dvoranách spal mohutný drak Smaug. V jeho šupinách boli zapichnuté drahokamy a zlato. Bolo tam veľmi teplo. Ako pravý zlodej ukradol zlatú čašu a vzal ju trpaslíkom. Tí sa veľmi potešili. Bilbo sa tam vrátil znova. To už bol Smaug hore a rozprávali sa spolu. Bilbo sa trochu preriekol. Bilbo niečo tušil, a preto nahnal trpaslíkov do tunela. Smaug v noci ticho priletel, našiel tajný vchod a dvere zrútil. Boli v pasci. Bilbo sa nakoniec rozhodol ísť tretíkrát do dvorán. Vzal si fakľu. Vo dvorane nikto nebol. Bilbo prechádzal popri hordách zlata. Upútalo ho svetlo. Keď k nemu prišiel, zistil, že je to arkenit, vzácny kameň trpaslíkov. Bilbo si ho vzal. Zrazu stratil fakľu a volal o pomoc. Rýchlo pribehli trpaslíci. Opatrne prechádzali cez dvorany hory. Prišli až k strážnici.

Tam ostali niekoľko dní. Bilbo rozmýšľal nad holou stranou drakovho boku. Smaug zatiaľ letel na Jazerné mesto, pomstiť sa za pomoc trpaslíkom. Ničil mesto svojim ohnivým dychom. Ľudia začali utekať z mesta. Drakovi sa postavil na odpor Bard a jeho spoločníci. Udatne bojovali proti drakovi. Bard sa rozhodol použiť svoj šťastný čierny šíp. Vtom k nemu priletel drozd, ktorý mu povedal o holom mieste na drakovom boku. Bard namieril na holé miesto. Napol tetivu tak veľmi ako mu sily dovoľovali a vystrelil. Šíp zmizol v drakovi, ktorý od bolesti hlasno zareval. Spadol rovno do ruín mesta, pilier sa pod jeho ťarchou zlomil a on spadol do jazera. Zdvihla sa vysoká vlna. Ľudia si mysleli, že odvážny Bard tiež zomrel, ale on žil. Vyhlásili ho za kráľa Barda drakobijcu. Táto zvesť sa šírila cez celý kraj. Túto novinu sa dozvedel aj kráľ lesných elfov aj trpaslíci od havrana. Starý havran im povedal, že Bard a Lesný kráľ sa spojili a vyrazili do hory po poklad. Thorina to veľmi nahnevalo. Rýchlo sa pobral so svojimi druhmi do hory ochrániť poklad trpaslíkov.
Obnovili starú pevnosť a boli pripravení aj bojovať. Keď Bard dosiahol hranice hory, uviedol Thorinovi jeho požiadavky. Nedohodli sa však a Bard začal horu z jednej strany obliehať. Thorin požiadal o pomoc svojho bratranca. Bilba to už nebavilo a pokúsil sa to urovnať. V noci sa prikradol k Bardovmu táboru a dal mu arkenit na výmenu za časť zlata. V ten deň na Bilba čakalo veľké prekvapenie. Uvidel tam Gandalfa. Pred polnocou sa však Bilbo musel vrátiť. Na druhý deň prišiel Bard pred Thorinovu bránu s návrhom výmeny zlata za arkenit. To Thorina ešte viac nahnevalo. Bilbo sa priznal, že to on im arkenit dal. Thorin ho začal biť a nadávať mu. Vyhodil ho preč. Vtedy sa zjavil aj Gandalf a skôr prišiel aj Thorinov bratranec. No skôr ako sa na niečo zmohli, ich zastihol tieň. Prichádzalo mnohopočetné vojsko ohyzdov a Wargov. V ten deň sa tu odohrala bitka piatich národov. Na jednej strane boli ľudia, elfovia a trpaslíci, na druhej strane ohyzdi a Wargovia. Všetci bojovali veľmi udatne. Dokonca prišiel Thorin, aby pomohol svojim druhom v tom ťažkom boji. Bili sa, pokiaľ vládali. Keď sa už zdalo, že by ohyzdi mohli vyhrať, prišli ľuďom pomôcť orly. Situácia sa rázne zmenila. Aj Bilbo pomáhal ako vedel. No nejaký ohyzd trafil Bilba do hlavy kameňom a Bilbo omdlel.

Našli ho oveľa neskôr, pretože mal na prste prsteň a bol neviditeľný. Od Gandalfa sa dozvedel všetko, čo sa stalo. Potom ako Beorn zabil Bolga, sa ohyzdi zľakli a začali utekať. Trpaslíci, ľudia a elfovia ich začali prenasledovať. Väčšinu z nich rozprášili a iba málo Wargov utieklo do lesa. V tomto ťažkom boji padlo mnoho obetí. Medzi nimi aj Thorin a jeho verní druhovia Kili a Fili. V hore sa postavil pamätník Thorinovi, kde bol aj pochovaný. Na jeho slávu tam položili arkenit, ktorý jasne svietil. Bardovi dali trpaslíci štrnástinu pokladu. Za to vystavali ľudia ďalšie Jazerné mesto, ktoré bolo ešte krajšie ako predtým. Bard obnovil Údolie a všade vládol mier. Znovu sa stal z neho vľúdny kraj. Bilbo si získal úctu a rešpekt ľudí, trpaslíkov a aj elfov. Cesta domov bola namáhavá. Zastavili sa aj u Beorna a Elronda. Cestou si Bilbo spomínal na dobrodružstvá, ktoré tam prežil. Keď prišiel domov, zažil šok. Jeho príbuzní urobili dražbu. Bilbo musel nábytok odkúpiť zlatom, ktoré dostal od trpaslíkov. Ešte dlho po tom ho chodili navštevovať. Skoro nik neveril jeho historkám. Bilbo si získal priateľov na celý život. Tento príbeh dokazuje to, že aj malí ľudia dokážu veľké veci vďaka svojej odvahe a múdrosti.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk