referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Slavomír
Pondelok, 22. apríla 2024
Hobbit
Dátum pridania: 16.04.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Diva0001
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 264
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 10m 0s
Pomalé čítanie: 15m 0s
 
Hobbit

Autor: J. R. R. Tolkien
Postavy: Bilbo, Gandalf, trpaslíci

Jedného dňa si Bilbo užíval pokoj svojho domova. Hobiti nemajú radi dobrodružstvo, a preto radšej ostávajú doma. Zrazu k nemu zavítal jeho starý priateľ Gandalf. Bilbo sa k nemu správal neslušne, ale potom si spomenul a začal byť naňho milší. Dohodli sa, že Gandalf príde k nemu na čaj.
Na druhý deň sa Bilbo chystal uvítať svojho hosťa. No namiesto Gandalfa prišli trinásti trpaslíci. Prehovorili Bilba, aby sa s nimi vydal na cestu plnú dobrodružstiev. Išlo o záchranu trpasličieho pokladu dávnych vekov, ktorý vzal trpaslíkom drak Smaug. Keď sa vydali na cestu, Bilbo mnohokrát oľutoval svoje rozhodnutie. Po pár dňoch nastalo obdobie dažďov. Putovatelia boli mokrí, hladní a uzimení. Zrazu uvideli v diaľke svetlo. Vyslali Bilba, aby zistil okolnosti. Keď podišiel bližšie, zbadal pri ohni troch trolov, ktorý práve jedli pečenú baraninu. Zhovárali sa o tom, že by si dali niečo iné ako napríklad trpaslíkov alebo škriatkov. Zrazu však chytili Bilba a keď už dlho nechodil vybrali sa trpaslíci za ním.

Aj tých trolovia pochytali a dali ich do vriec. Na pomoci im prišiel Gandalf a pomocou lesti ich rozhádal. Hádali sa o tom, na aký spôsob ich zjedia. Ani sa nenazdali a začalo svitať. V tú chvíľu sa z trolov stali kamenné sochy. Trpaslíci, Bilbo a Gandalf sa pobrali do trolej jaskyne, kde našli nejaký počet zásob a zbrane. Gandalf ich zaviedol do Elrondovho domu. Tam sa nasýtili a nabrali si veľa zásob. Elrond im podaroval poníky. Ako kráčali počas daždivej noci cez Hmlisté hory. Zrazu zbadali dvoch obrov ako sa hrajú za kameňmi. Zložili sa v neobývanej jaskyni. Bilbovi sa sníval živý sen. Keď sa prebudil, videl ako poníky miznú v hĺbke a pomaly aj trpaslíci. Ocitli sa v sieňach ohyzdov. Ocitli sa priamo pred hlavným ohyzdom. Chvíľu viedol s nimi rozhovor, no potom ich chcel zabiť. V tom ho Thorin prebodol mečom, ktorý našiel v trolej jaskyni. Začali utekať, Gandalf a Thorin ich kryli zozadu. Bilba niekto niesol na pleciach. Asi Bofur. Zrazu ho ktosi potiahol za nohu a on spadol aj s Bilbom.

Bilbo sa prebral v tmavej diere. Rukami lapal po zemi. Došiel až k tmavému jazeru. Legendy vraveli, že pri jazere prebýva tvor menom Gloom. Pomaly sa preplavil cez jazero a uprostred zastavil. Chystal sa ho zjesť, ale niečo mu vtom zabránilo. Začal sa hrať s Bilbom hru na hádanky. Bilbo mal veľký strach a vo vrecku prsteň, čo našiel. Gloom prehral a tak musel Bilbovi ukázať cestu, no chcel ho oklamať. Bilbo to vytušil a chcel sa vykradnúť. Gloom ho začal naháňať. Bilbo sa potkol, spadol na zem a prsteň sa mu navliekol na prst. Bilbo sa stal neviditeľným. Gloom ho nevidel a nechtiac ho zaviedol k východu. Bilbo sa ešte predral cez ohyzdie stráže a dostal sa von. Všetko porozprával trpaslíkom a Gandalfovi. Začali ich prenasledovať ohyzdi a niekoľko hrozných vlkov. Vyslobodili ich Torondorovi orli.

Navštívili Gandalfovho priateľa, ktorý im poskytol jedlo aj ubytovanie. Po niekoľkých dňoch strávených u Beorna, sa vybrali na cestu k Čiernemu lesu. Beorn im na cestu dal primerane veľké zásoby a niekoľko rád. Taktiež im požičal poníkov. Rozlúčili sa a putovali k Čiernemu lesu. Cestovali mnoho dní a mnoho nocí. Ocitli sa pred hranicami Čierneho lesa. Tam sa s nimi rozlúčil aj Gandalf, ktorý išiel svojou cestou. Zásoby si vzali so sebou a poníky poslali naspäť k svojmu pánovi. Čierny les bol tmavý a v noci v ňom vládla veľmi hustá tma. Pomaly kráčali po chodníku a zásoby sa im míňali. Prišli až k čiernej rieke. Najskôr nevedeli ako ju prebrodiť, no potom však Bilbo zbadal malý člnok na druhej strane rieky. Pritiahli ho k sebe a pomaly sa všetci preplavili. Posledný išiel tlstý Bombur.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.