referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oskar
Pondelok, 8. augusta 2022
Harry Potter a väzeň z Azkabanu
Dátum pridania: 02.04.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Diva0001
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 7 062
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 19.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 32m 20s
Pomalé čítanie: 48m 30s
 

Harry Potter a väzeň z Azkabanu

Autor: J. K. Rowling
Postavy: Harry, Ron, Hermiona, Lupin, Dumbledore, Malfoy, Sirius, Snape

Harry znovu trávil prázdniny u Dursleyovcov. Nebolo to o nič lepšie než inokedy. Tentoraz si Harry musel písať úlohu iba v noci. Mohol dokonca púšťať Hedvigu von. Jednu takú noc, v deň jeho narodenín, k nemu prileteli tri sovy. Dostal pozdravy od Rona, Hermiony a Hagrida. Ron aj Hermiona boli v zahraničí. Harry sa konečne tešil na narodeniny. V liste zo školy bolo aj povolenie navštevovať Rokwille. Musel ho však podpísať rodič alebo poručník. Na druhý deň sa zo správ dozvedel o úteku nebezpečného zločinca Siriusa Blacka. Jeho narodeniny pokazila správa o návšteve tety Marge. Bola v tom však šanca získať povolenie do Rokwillu. Harry sa so strýkom Vernonom dohodol, že keď bude „normálny“, strýko mu podpíše povolenie. Vernon súhlasil.
Celý týždeň sa darilo Harrymu udržať aj napriek štipľavým rečiam tety Marge. V posledný večer to však už nemohol vydržať a tetu nafúkol. Skôr než by ho mohol niekto zastaviť, sa pobalil a nahnevaný ušiel. Zastavil sa až v Magnóliovom oblúku. Keď trochu vychladol, premohol ho strach. Keď sa otočil, zazdalo sa mu, že niečo vidí, nejaké veľké čierne zviera. Trochu cúvol dozadu a potkol sa o svoj kufor. Spadol na zem. Vzal svoj prútik a postavil sa. Na mieste, kde predtým ležal, o chvíľu stál rytiersky autobus. Privítal ho Stan. Harry si nastúpil, no nepovedal svoje pravé meno. Trochu sa so Stanom rozprával o Siriusovi Blackovi. Čarodejníci a čarodejnice z autobusu postupne vystupovali. Ostal už len Harry. Chcel ísť k Deravému kotlíku. Teraz sa z neho stal utečenec. Keď vystúpil, niekto ho chytil za rameno. Bol to minister mágie. Vôbec sa na Harryho nehneval. Po krátkom rozhovore minister odišiel.

Harry mal stráviť posledné dva týždne prázdnin v Deravom kotlíku. V posledný deň stretol aj Rona s Hermionou. Ronov starší brat Percy sa stal hlavným prefektom. Celá Weasleyovie rodina bola ubytovaná v Deravom kotlíku. Hermiona si kúpila kocúra. Volá sa Krivolab. Ronov potkan Prašivec sa ho veľmi bál. Harry sa večer pred odchodom z hádky pani a pána Weasleyovcov dozvedel, že Sirius Black ide po ňom. Na druhý deň už cestovali na Rokfort. Ronovi, Harrymu a Hermione sa podarilo nájsť jediné voľné kupé. Sedel v ňom iba profesor Lupin, ktorý skoro celú cestu spal. Skoro celá cesta bola pokojná a Harry im mohol porozprávať, čo všetko zistil. Pred koncom cesty sa Rokfortský expres zastavil. Niekto doň nastúpil. Všade zhasli lampy. Do ich kupé prišiel aj Neville a neskôr aj Ginny. Profesor Lupin sa už prebral. Prútikom vytvoril pár plamienkov, aby mu svietili na cestu. Skôr ako sa však dostal ku dverám, sa dvere otvorili. Stála tam postava. Bola oblečená v tmavom plášti. Postava natiahla po Harrym ruku, ktorá bola odporná a slizká. Harry začul nejaký krik, a potom omdlel. Keď sa prebral, bol už preč. Rokfortský expres bol znovu v pohybe. Keď vystúpili, pozdravili sa s Hagridom a išli smerom ku kočiarom.

Keď vchádzali do školy, Malfoy sa začal Harrymu vysmievať, pretože vo vlaku odpadol. Našťastie tam bol profesor Lupin. Pri vstupe do Veľkej siene zastavila Harryho a Hermionu profesorka McGonagallová. Uistila sa, že Harry je v poriadku, a potom ho poslala dnu. Ešte chvíľu sa s Hermionou o niečom rozprávala. Zvyšok dňa prežili tak ako každý rok. Na druhý deň ich už čakalo vyučovanie. Ich prvou hodinou bolo veštenie. Najskôr nevedeli nájsť cestu do triedy. Hodina bola veľmi nudná a Harrymu dokonca profesorka predpovedala smrť. Všetci na Harryho vyplašene pozerali. Všimla si to aj profesorka McGonagallová na hodine transfigurácie. Hermiona povedala profesorke, čo sa stalo na hodine veštenia. McGonagallová to ihneď pochopila. Deň bol celkom dobrý. Po obede išli na hodinu starostlivosti o zázračné tvory. Hodinu mali so Slizolinčanmi. Vôbec to nebolo príjemné. Po návode sa im podarilo otvoriť aj Príšerné knihy. Na prvej hodine sa mali zoznámiť s veľmi hrdými tvormi – hipogryfmi. Prvým odvážlivcom bol Harry. Prišiel pred hipogryfa Hrdozobca, uklonil sa a potom čakal. Hodnú chvíľu sa nič nedialo. Potom sa Hrdozobec uklonil. Hagrida to potešilo. Vysadil Harryho na Hrdozobca a ten ho vzal na malý výlet. Postupne nabrali odvahu aj ostatní. Draco doplatil na svoju nepozornosť. Urazil Hrdozobca a ten ho poškriabal. Ihneď ho museli odviesť do nemocničného krídla. Hagrid sa bál, že ho prepustia.

Už bol takmer večer, keď navštívili Hagrida. Bol mierne opitý. Podarilo sa im ho upokojiť. Hneď ako začal viacej vnímať, poslal deti naspäť do hradu. Pre bezpečnosť ich odprevadil. Malfoy nechodil do školy niekoľko dní. Prišiel práve na hodinu elixírov. Tváril sa zúbožene. Sadol si vedľa Harryho a Rona. Snape im povedal, aby Dracovi pomohli. Nevillovi sa vôbec nedarilo. Harry sa dozvedel o tom, že Siriusa Blacka neďaleko zazreli. Malfoy doňho začal znovu rýpať. Hermiona trochu Nevillovi pomohla. Na konci hodiny Snape vyskúšal Nevillov elixír na jeho žabe. Všetko dopadlo dobre, no Snape aj tak strhol Chrabromilu body. Po obede ich čakala hodina obrany proti čiernej mágii. Profesor Lupin ich vzal do zborovne. Nik okrem Snapa tam nebol, no aj ten radšej odišiel. Profesor zaviedol žiakov pred skriňu, ktorá sa v tom okamihu zatriasla. Lupin im všetkým povedal, že v skrini je prízrak. Potom im povedal, ako ho zneškodnia. Museli myslieť na niečo smiešne a povedať Riddikulus. Prvý išiel Neville. Lupin vypustil prízrak. Pred Nevillom sa zjavil Snape. Neville zamumlal Riddikulus. Snape bol oblečený ako Nevillova stará mama. Spustila sa vlna smiechu. Takto to pokračovalo ďalej. Keď sa však prízrak dostal pred Harryho, skočil tam Lupin a zvolal Riddikulus. Prízrak potom dorazil Neville. Bola to najlepšia hodina obrany proti čiernej mágii. Aj ďalšie hodiny boli skvelé. Obrana proti čiernej mágii sa stala obľúbeným predmetom.

 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.