referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Piatok, 1. decembra 2023
Harry Potter a tajomná komnata
Dátum pridania: 02.04.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Diva0001
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 574
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 4.2
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 7m 0s
Pomalé čítanie: 10m 30s
 

Harry Potter a tajomná komnata

Autor: J. K. Rowling
Postavy: Harry Potter, Hermiona, Ron, Dumbledore, Hagrid

Táto kniha sa začína Harryho nudným pobytom u Dursleyovcov, kde je obmedzovaný. Jedného dňa má k nim prísť návšteva a on sa má tváriť, že tam nie je. Po niekoľkých opakovaniach sa vráti späť do svojej izby. Tam na jeho posteli poskakuje domáci škriatok Doby. Prehovára Harryho, aby sa už nevrátil do Rokfortu. Harry to však nechce ani počuť. Doby preto zbehne dolu schodmi a Harry za ním. Doby začaruje tortu, čo je na stole, a tá sa začne vznášať nad hlavami hostí. Harry ju chce chytiť, ale sa mu to nepodarí. Dobyho plán vyšiel. Jeho strýko mu zamrežuje okno a zamkne izbu. Harry je smutný z myšlienky, že sa už nevráti naspäť do Rokfortu. Vtom príde Ron s Georgom a Fredom na lietajúcom aute. Vytrhnú mrežu a to zobudí Dursleyovcov. Harry sa musí ponáhľať. Keď už bol skoro v aute, strýko ho chytil za nohu. Len – tak sa mu vyšmykol a strýko padol do krovia na zem. Ráno dorazili do Brlohu. Zdalo sa, že je všade kľud. Harry bol ohromený vzácnosťou tohto domu.

Keď prišiel domov aj pán Weasly, naraňajkovali sa. Sovou poštou dostali listy zo školy. Išli nakúpiť do Šikmej uličky. Cestovali hop – šup práškom. Harry zle vyslovil a ocitol sa v obchode s čiernymi čarodejnými pomôckami. Našťastie ho našiel Hagrid. V Šikmej uličke sa stretol s Hermionou. Zašli na prezentáciu Gilderoya Lockharta. Ten sa s Harrym odfotil do Denného proroka. Stretli tu aj Malfoyovcov. Potom cestovali na nástupište 9 a ¾. Všetci prešli cez múr okrem Rona a Harryho. Múr začaroval Doby. Museli ísť teda lietajúcim autom. Narazili však do Zúrivej vŕby a tá im dala výprask. Meškali a prichytil ich Filch. Mysleli si, že ich vyhodia, ale nestalo sa tak. Auto ušlo do Zakázaného lesa.

Na prvej hodine herbológie mali presádzať hlučné mandragory. Vo Veľkej sieni prišlo Ronovi vrešťadlo. Mali prvú hodinu obrany proti čiernej mágii s profesorom Lockhartom. Priniesol lietajúcich piadimužíkov, tí mu však utiekli a spôsobili chaos. Nakoniec to všetko vyriešila Hermiona kúzlom Imargilas. Pri metlobalovom tréningu Harry zistil, že Draco sa stal slizolinským stíhačom. Ron ho chcel zakliať, ale pretože bol jeho prútik zlomený, obrátilo sa kúzlo proti nemu. Z úst mu išli slizké slimáky. Harry musel pomáhať Lockhartovi podpisovať jeho karty. Vtedy počul prvý raz ten záhadný hlas. Ako kráčal chodbou, počul ho znova. Cestou stretol Hermionu a Rona. Všetko im povedal. Ako bežali chodbou, našli plno vody a nápis o tajomnej komnate na stene. V tom prišli aj iní žiaci a mysleli si, že to spravil Harry. Harry sa bránil. Začali sa o tom rozprávať. Na hodine transfigurácie s profesorkou McGonagallovou sa Hermiona spýtala na tajomnú komnatu. Tá hovorila o tom, že kedysi sa na Rokforte založili štyri fakulty. Chrabromil, Bifľomor, Bystrohlav a Slizolin. Salazar Slizolin chcel, aby do školy chodili iba čarodejníci s čistou krvou. Pred svojím odchodom postavil tajomnú komnatu. Nik však nevie, kde je. Otvoriť ju môže iba Slizolinov potomok. Prebýva v nej beštia.

Hermiona, Ron a Harry si mysleli, že potomok je Draco. Chceli od neho niečo zistiť a tak hľadali spôsob. Chceli urobiť všehodžús. Nastal deň prvého metlobalového zápasu. Vyvíjalo sa to celkom dobre, ale na Harryho začali útočiť dorážačky. Až mu nakoniec zlomili ruku. Harry musel bojovať s Dracom o ohnivú strelu. Nakoniec ju chytil Harry. Ruku sa mu pokúšal opraviť profesor Lockhart. Namiesto toho mu z nej odčaroval všetky kosti. Harry musel vypiť kostirast. Navštívil ho Doby a priznal sa čo urobil. Harry sa nahneval. Zrazu niekto prišiel. Harry opäť počul ten hlas. Vstúpil Dumbledore a jeho skupina so skameneným Colinom Creavym. Za pár dní mal byť hotový všehodžús. Blížila sa hodina praktickej ukážky obrany proti čiernej mágii. Vybrali Harryho a Draca. Bol to tuhý súboj. Draco poslal na Harryho kobru. Tá sa obrátila na žiakov. Harry jej hovoril, aby ich nechala tak. Hovoril to však v parselčine, v jazyku hadov. Od tej chvíle ho niektorí považovali za Slizolinovho potomka.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Harry Potter a Tajomná komnata 2.9566 477 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.