referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alena
Pondelok, 27. marca 2023
Harry Potter a polovičný princ
Dátum pridania: 16.04.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Diva0001
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 8 273
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 23.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 38m 40s
Pomalé čítanie: 58m 0s
 

Harry Potter a polovičný princ

Autor: J. K. Rowling
Postavy: Harry Potter, Hermiona Grangerová, Ron Weasley, Ginny, Luna, Neville, Lupin, Tonksová, Dumbledore, Weasleyovci, Slughorn, Snape, Malfoy, Voldemort, Fleur, Hagrid, McGonagallová

Minister práve čítal dlhý spis. V Anglicku vládlo pochmúrne počasie. Udialo sa zopár čudných udalostí. Prelomil sa most, prišiel hurikán a k tomu ešte dve vraždy. Zrazu obraz na stene zakašľal. Ohlásil návštevu ministra Fudge. O chvíľu nato sa v kozube zjavil Fudge. Už nebol ministrom. Prišiel ministrovi oznámiť zmeny v čarodejníckom svete. Osvetlil mu aj udalosti posledných dní. Všetko spôsobili smrťožrúti. Premiér sa spýtal, či Voldemort žije. Fudge len povedal, že Dumbledore to tvrdí. K tomu viac povedať nevedel. Po krátkom rozhovore obraz znovu ohlásil návštevu. Muklovského premiéra navštívil minister mágie Scrimgeour. Prišiel mu len oznámiť, že všetko majú pod kontrolou. Nato minister vhodil do kozubu jemný prášok a aj s Fudgeom zmizli v zelených plameňoch.

O mnoho míľ ďalej sa z čista jasna zjavila štíhla postava. Bola to žena. Ihneď sa rozbehla. Nasledovalo ďalšie puknutie a zjavila sa druhá žena. Utekala za tou prvou, a pritom na ňu kričala. Prvá žena si jej výkriky nevšímala. Zastavila sa až pri dverách starého domu. Tam ju druhá žena dobehla. Dvere im otvoril muž – Snape. Obe vošli dnu. Práv žena bola Narcissa a tá druhá jej sestra Bellatrix. Narcissa prišla Snapa o niečo poprosiť. Vedela, že Voldemort dal Dracovi veľmi ťažkú úlohu. Snape jej nemohol prisľúbiť nič konkrétne, no Narcissa naliehala. Do rozhovoru im skočila Bellatrix. Ona Snapovi veľmi neverila. Nakoniec Narcissa chcela, aby Snape zložil Neporušiteľnú prísahu. Snape po krátkom váhaní pristal. Bellatrix bola veľmi prekvapená. Ona sa stala ich spútavačkou. Snape súhlasil so všetkým, čo od neho Narcissa chcela.

Harry zatiaľ tvrdo spal vo svojej izbe. Kade-tade sa povaľovali kopy vecí a smeti. Harry mal hlavu opretú o okennú tabuľu a hlasno chrápal. Na stole ležali rôzne noviny. Články v nich sa týkali diania v čarodejníckom svete. Harry dostal list, ktorý neustále čítal. Bol od Dumbledora. Písalo sa v ňom, že Harryho odprevadí do Brlohu. O dvanástej zhasli všetky svetlá na Privátnej ulici. Harry sa na tmu zobudil. Napravil si okuliare a žmúril do tmy. Po chodníčku kráčala vysoká postava. Začal sa ihneď baliť. O malú chvíľu zazvonil zvonček. Harry sa rozbehol k dverám. To už strýko Vernon otváral dvere. Vykukla aj teta Petúnia a Dudley. Všetci traja boli veľmi prekvapení z Dumbledorovej návštevy. Dumbledore usúdil, že o jeho príchode neboli informovaní. Len sa na nich milo usmial. Postúpili do obývačky. Dumbledore Harrymu povedal o Siriusovom testamente. Podľa neho mal Harry zdediť dom číslo 12 na Grimmauldovom námestí. Rád sa však dočasne vysťahoval. Nikto si nebol istý, či je dom jeho kvôli kliatbe. Existovala však skúška. Dumbledore zavolal Kreachera. Domáci škriatok kričal a váľal sa po zemi. Harry mu mal dať nejaký príkaz. Prvé čo mu napadlo, bolo, aby bol Kreacher ticho. Tak sa aj stalo. Kreacher zmĺkol a začal sa zvíjať pri Harryho nohách. Dom teda patril Harrymu.

Harry na základe Dumbledorovej rady poslal Kreachera pracovať do Rokfortskej kuchyne. Potom sa šiel Harry hore dobaliť. Keď zišiel dole, Dumbledore stále sedel v obývačke. Pripomenul Dursleyovcom, že Harry bude o rok plnoletý. Povedal im aj o kúzle, ktoré uvalil pred 15 rokmi na Harryho ochranu. Potom vyšli na chodbu. Dumbledore požiadal Harryho, aby si vzal neviditeľný plášť. Jeho kufor a Hedvigu poslal do Brlohu. Ešte musel s Harrym niekam zájsť. Dvere sa otvorili a oni sa vybrali naproti dobrodružstvu. Zašli až na koniec Privátnej cesty. Dumbledore požiadal Harryho, aby sa ho chytil. Vtedy sa Harry po prvýkrát premiestnil. Nebol príliš nadšený. Pešo sa dostali až k domu, ktorý bol v hroznom stave. Dvere boli vyvalené a vnútri bolo všetko porozhadzované. Dumbledore sa chvíľu obzeral po miestnosti. Potom prútikom štuchol do prevráteného kresla. Kreslo prehovorilo a na jeho mieste sa objavil nízky, tučný muž. Ihneď dal Dumbledorovi negatívnu odpoveď. Dumbledore mu navrhol, aby si dali pohárik. Muž súhlasil, ale najskôr spolu upratali. Dom bol v pôvodnom stave. Potom si Dumbledore odskočil. Muž sa volal Horace Slughorn. Najskôr nevenoval Harrymu pozornosť, no potom sa rozspomínal na Harryho mamu a aj iných svojich študentov. Po krátkom čase sa vrátil Dumbledore.

Tváril sa, že už s Harrymu odchádza. Vo dverách ich Slughorn zastavil. Súhlasil s Dumbledorovou ponukou. Dumbledore bol spokojný. Zašiel o niekoľko metrov ďalej a aj s Harrym sa premiestnil pred Brloh. Potom mu v kôlni oznámil, že mu bude dávať súkromné hodiny a dal mu zopár rád. Keď vyšli von, Dumbledore sa s Harrym rozlúči a odišiel. Hoci bolo neskoro, pani Weasleyová bola hore. Keď Harry vošiel dnu, sedela tam Tonksová. Bola inakšia ako inokedy. Vyzerala staršie a vážnejšie. Rozlúčila sa a aj ona odišla. Pani Weasleyová ponúkla Harrymu polievku. Povedala mu o povýšení pána Weasleyho. Pán Weasley prišiel pár okamihov po Harrym. Chvíľu sa rozprávali, a potom si šiel Harry ľahnúť. Pani Weasleyová ho dočasne ubytovala vo Fredovej a Georgovej izbe. Tí teraz spávali v byte nad svojím obchodom v Šikmej uličke. V ich izbe bolo veľa škatúľ. Ráno Harryho zobudili Ron a Hermiona. Harry im povedal o nočnom dobrodružstve s Dumbledorom. O chvíľu za nimi prišla aj Ginny v mizernej nálade. Rozprávala o niečom, čomu Harry nerozumel. Odpoveď však prišla skôr, než stihol Harry dokončiť otázku. Raňajky mu totiž priniesla Fleur. Hneď za ňou vošla do izby pani Weasleyová. Fleur oznámila Harrymu, že si vezme Ronovho staršieho brata Billa. Bolo zrejmé, že pani Weasleyová, Ginny a ani Hermiona nie sú nadšené touto skutočnosťou.

 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Harry Potter a Polovičný princ 2.9966 812 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.