Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Harry Potter a ohnivá čaša

Harry Potter a ohnivá čaša

Autor: J. K. Rowling
Postavy: Harry, Ron, Hermiona, Dumbledore, Krum, Fleur, Divooký Moody, Malfoy

Harry trávi ďalšie otravné leto u Dursleyovcov. Vďaka zmienke o Siriusovi sa mu darí lepšie. Kvôli tomu, že Dudley veľmi pribral, celá rodina drží diétu. Harry má však tajné zásoby od kamarátov. Jedného dňa sa Harrymu sníval veľmi čudný sen. Bol v nejakom starom dome. Vypočul si rozhovor medzi Červochvostom a Voldemortom. Ich rozhovor si však vypočul aj niekto iní. Bol tam totiž aj nejaký starý muž. Harry ho nepoznal. Voldemort hovoril o nejakej predošlej a chystanej vražde. Harry sa prebudil na strašnú bolesť jazvy. Pochopil, že Voldemort chcel zabiť práve jeho. Čím viac sa Harry pokúšal spomenúť si na svoj sen, tým menej sa mu darilo. Keďže nemohol zaspať, prechádzal sa po izbe. Premýšľal komu by o tom napísal. Spomenul si na Siriusa. Ten mu cez prázdniny napísal dva listy. Už bolo neskoro, a tak Harry list odložil. Obliekol sa a zišiel dolu na raňajky. Nebolo to bohviečo. Mali grepfruit. Niekto zazvonil na zvončeku pri dverách. Strýko Vernon išiel otvoriť. Keď prišiel, bol dosť nahnevaný. Zavolal Harryho do obývačky. Začal mu pred nosom mávať nejakým listom. Bol to list od Weasleyovcov, pozývali ho na Svetový metlobalový pohár. Strýko Vernon nechcel súhlasiť, no názor zmenil po tom, čo Harry spomenul Siriusa. Harry nielenže išiel na metlobalový pohár, ale mohol koniec prázdnin stráviť u Weasleyovcov. Harry bol veľmi rád. Ihneď sa šiel pobaliť.

Už aj Hedviga priletela. Podvečer k Harrymu priletela malá sovička. Bol to Kvík. Priniesol odkaz od Rona. Celý nadšený poletoval po izbe a čvirikal. Harry Ronovi odpísal a odkaz poslal po Kvíkovi. Ten ako splašený odletel. Harry si vyložil list pre Siriusa, znova ho skontroloval a uviazal Hedvige na nohu. Hedviga zahúkala a odletela. Harry napäto očakával Weasleyovcov. Strýko Vernon si obliekol svoj najlepší oblek. Weasleyovci meškali. Všetci už boli trochu nervózni. Strýko Vernon zapol elektrický krb, ktorý kúpili, keď zadebnili skutočný krb. Z neho sa ozvalo buchnutie a potom hlasy. Harry sa rozbehol ku krbu. Pán Weasley odstránil dosky kúzlom. Fred a George boli po Harryho veci. Potom sa pomocou hop – šup práčku preniesli do Brlohu. Dudley zjedol jeden cukrík, ktorý vypadol Fredovi. Okamžite mu začal rásť jazyk. Začal sa chaos. Teta Petúnia sa Dudleymu pokúšala jazyk odtrhnúť. Pán Weasley sa to pokúšal dať do poriadku. Harry však musel odísť do Brlohu. Keď sa pán Weasley vrátil, bol veľmi nahnevaný. Harry sa zoznámil s Ronovými bratmi Billom a Charliem. Navečerali sa vonku. Ráno skoro vstávali. Museli prísť až na vrchol jedného kopca. Tam ich čakalo prenášadlo. Na tomto mieste sa spoznali s Diggoriovcami.

Preniesli sa do tábora. Bolo tam omnoho viac čarodejníkov a čarodejníc ako si Harry vedel predstaviť. Našli si svoje miesto a rozložili si stany. Harry, Ron a Hermiona išli pre vodu. Cestou stretli kopu spolužiakov z Rokfortu. Keď sa vrátili, prisadol si k nim Ludo Bagman. Fred a George sa s ním stavili. Po nejakej chvíli k nim prišiel aj Crouch. Bagman aj Crouch sa potom išli venovať svojim povinnostiam. Keď si deti kupovali suveníry, prišiel pán Weasley a zavelil na odchod. Práve sa začínal Svetový pohár v metlobale. Keď prešli cez les, uvideli zlaté steny štadiónu. Čarodejník pri vstupe im skontroloval lístky a oni si išli sadnúť na svoje miesto. Sedeli úplne navrchu. Postupne tam začali prichádzať aj ostatní diváci. Harry sa zoznámil s niektorými významnými ľuďmi. Sedeli tam aj Draco a jeho rodičia. Harry ešte nikdy v živote nevidel Dracovu mamu. Zápas sa začal. Prví prišli maskoti Bulharska. Boli to nádherné víly, ktoré Harryho ihneď očarili. Írski maskoti boli Leprechaunti. Preleteli nad ľuďmi a obsypali ich zlatom. Zápas bol veľmi napínavý. Íri viedli. Ako čas plynul, hra naberala na hrubosti. Harry ešte nikdy nevidel takú skvelú hru. Viktor Krum chytil ohnivú strelu, no Írsko vyhralo o desať bodov. Všetci radostne jasali. Leprechaunti niekoľkokrát preleteli nad divákmi. Metlobalový pohár bol odovzdaný ministrovi mágie Kornéliusovi Fudgeovi. Hneď ako sa zápas úplne skončil, sa pobrali všetci do svojich stanov. Ešte sa dlho rozprávali.
Keď Ginny zaspala, pán Weasley poslal všetkých do postele. Harry sníval o tom, že by lietal ako Krum. Uprostred noci všetkých pán Weasley zobudil. Vonku bolo počuť krik. Nikto však už neoslavoval, ale kričal o pomoc. Všade bol zmätok. Stany horeli a lietali. Skupina čarodejníkov sa blížila vpred. Boli oblečení v plášťoch s kapucňami a mali masky. Vo vzduchu nad nimi lietali správca kempingu a jeho rodina. Pán Weasley, Bill, Charlie a Percy im išli pomôcť ako aj ostatní čarodejníci. Deti sa išli skryť. Ron sa v tme potkol o koreň stromu. Keď sa postavil a obzreli sa, zistili, že Fred, George a Ginny im zmizli z dohľadu. Hermiona vyčarovala svetlo. Harry zistil, že niekde stratil prútik. Začuli šuchotanie v kroví. Videli ako sa z kríku plíži preč domáci škriatok Winky. Spoznali ju na metlobalovom zápase. Ponáhľali sa skryť. Podarilo sa im to . Natrafili na nich aj Ludo Bagman. Keď sa dozvedel, čo sa deje, ihneď sa odmiestnil. Ron si z vrecka vybral postavičku Viktora Kruma a nechal ju chodiť po starom brvne. Z poza kríkov sa ozvali kroky. So vztýčenými prútikmi podišli bližšie. Zazreli nejakú postavu, ktorá práve vyslovila zaklínadlo. Z prútika vyšľahlo zelené svetlo. Keď sa spamätali, postava bola preč. Na oblohe sa zjavila lebka, ktorá mala namiesto jazyka hada. Zrazu ich obklopila hromada čarodejníkov. Mierili na nich prútikmi. Mysleli si, že to oni vyčarovali Temné zanemie lorda Voldemorta. V pravú chvíľu ich zastavil pán Weasley. Barty Crouch podozrieval deti, že to spravili. Podarilo sa im to vysvetliť. Ukázali na miesto, kde stála tajomná postava. Pán Diggory to išiel preskúmať. Keď z tadiaľ vyšiel, v náručí niečo držal. Bola to Winky. Pán Diggory ju našiel aj s prútikom. Prútik patril Harrymu. Vysvitlo, že to s jeho prútikom bolo vyčarované Temné znamenie. Pána Croucha to veľmi prekvapilo. Toto nečakal. Ten, kto vyčaroval Temné znamenie bol už preč. Všade vládol ešte zmätok, ale už to bolo lepšie. Čarodejníci v plášťoch s kapucňami sa rozpŕchli. Pán Weasley viedol Hermionu, Rona a Harryho naspäť do stanu.

Dozvedel sa, že tí čarodejníci boli smrťožrúti, Voldemortovi stúpenci. Tiež sa dozvedel o Temnom znamení. Všetci si znovu išli ľahnúť. Harry nemohol dlho zaspať. Ráno ich pán Weasley zobudil skoro. Všetci čarodejníci sa ponáhľali preč. Keď sa Weasleyovci s Harrym a Hermionou dostali znovu do Brlohu, pani Weasleyová ich všetkých vyobjímala. Nasledujúci týždeň neboli pán Weasley a Percy skoro vôbec doma. Pani Weasleyová nakúpila deťom všetko, čo potrebovali. Harry túžobne očakával Hedvigu. Mala mu priniesť list od Siriusa. Večer pred odchodom Harry povedal Ronovi a Hermione, čo sa mu stalo na Privátnej ceste. O sne, ktorý sa mu sníval aj o tom, ako ho bolela jazva. Na druhý deň veľmi pršalo. Deti sa dostavili Rokfortským expresom na Rokfort. Keď prišli dnu, Zloduch na nich spustil mokrú paľbu. Boli na prvom triedení prvákov. Po hostine Dumbledore predstavil nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. Bol ním bývalý auror Divooký Moody. Profesor Dumbledore oznámil, že tento rok sa nebude konať medzifakultný pohár v metlobale. Vo Veľkej sieni nastalo šomranie, ktoré vystriedala náhla radosť a vzrušenie. Dumbledore oznámil, že na Rokforte sa bude konať Trojčarodejnícky turnaj. Na Rokfort prídu študenti ďalších dvoch čarodejníckych škôl. Pretože predtým dochádzalo k úmrtiam, dohodli sa riaditelia stanoviť vekovú hranicu. Na druhý deň mali herbológiu s Bifľomorčanmi. Nerobili nejakú peknú prácu. Vytláčali hnis z rastliny menom buberóza. Na hodine starostlivosti o zázračné tvory, im Hagrid ukázal tryskochvosté škroty. Hneď ako sa Hermiona dozvedela, že na Rokforte pracujú domáci škriatkovia, začala podnikať niečo tajné.

Hodina veštenia nebola o nič lepšia. Na dvore začal do Rona rýpať Malfoy. Postavil sa mu aj Harry. Keď odchádzali, Draco Harryho napadol. Profesor Moody premenil Draca na fretku. Chvíľu ho nechal poletovať vo vzduchu. Celé toto divadlo zastavila až profesorka McGonagallová. Keď sa prišli naobedovať, bolo po všetkom. Hermiona nahádzala do seba jedlo a utekala do knižnice. O chvíľu si prisadli aj Jordan, Fred a George. Veľmi suprovo rozprávali o profesorovi Moodym. Harry a Ron ľutovali, že s ním nemali ešte hodinu. Ďalšie dni boli celkom fajn. Všetci Chrabromilčania sa tešili na hodinu s Moodym. Na hodine preberali neodpustiteľné kliatby. Moody si pripravil tri pavúky. Ron sa pri pohľade na pavúky striasol. Prvú kliatbu Imperius povedal Ron. Moody zamieril prútikom na pavúka a povedal: „Imperio.“ Pavúk už nebol svojím pánom. Moody si s ním mohol robiť, čo chcel. Druhú kliatbu vyslovil Neville. Bol ňou cruciatus. Moody vzal druhého pavúka a spravil potom to, čo predtým a zvolal crucio. Pavúk sa zmietal v nepredstaviteľných mukách. Nevilla to zjavne rozrušilo. Moody prestal a potom sa opýtal na tretiu neodpustiteľnú kliatbu. Hermiona opatrne zdvihla ruku a povedala Avada Kedavra. Moody vzal tretieho pavúka a zavolal Avada Kedavra. Pavúk padol na zem mŕtvy. Všetci sa po skončení hodiny o tom vzrušene rozprávali. Neville sa netváril nadšene. Na chodbe sa s nimi Neville len trochu rozprával. Pripojil sa k nim aj Moody. Pozval Nevilla na šálku čaju a oznámil mu, že niečo preňho má. Potom spolu odišli.

Harry, Ron a Hermiona išli na večeru. Hermiona znovu jedlo do seba nahádzala, a potom odišla do knižnice. Po večeri sa Harry a Ron vrátili do klubovne, kde sa pokúšali spraviť úlohu na veštenie. Keď im to nešlo, začali si vymýšľať rôzne nešťastia. V spálňach si Neville čítal knihy o rastlinách od profesora Moodyho. Klubovňa sa začala pomaly vyprázdňovať. Okrem nich tam zostali iba Fred a George. Sedeli tesne pri sebe a niečo čmárali na pergamen. Keď sa Hermiona vrátila, nik okrem Rona a Harryho tam už nebol. Ukázala im, na čom pracovala. Založila hnutie SOPOLOŠ, ktoré malo pomôcť domácim škriatkom. V ten večer, keď ešte sedeli v klubovni, priletela Hedviga. Priniesla list od Siriusa. Oznamoval, že sa vrátil a Harry má ísť za Dumbledorom, ak ho bude ešte bolieť jazva. Harry sa hneval sám na seba, že o tom Siriusovi napísal. Harry poslal Hedvigu do soviarne. Trochu sa naňho hnevala kvôli jeho správaniu. Harry sa zobral a odišiel do spálne. Hoci dlho nemohol zaspať, tváril sa, že spí. Na druhý deň ráno vstal Harry trochu skôr. V klubovni nikto nebol. Napísal Siriusovi list. Potom zašiel do soviarne. Chcel Hedvige k nohe priviazať list. Hedviga sa však naňho ešte zjavne hnevala. Akonáhle však spomenul Kvíka, otrčila mu nohu a nechala ho, nech jej priviaže na nohu list. Potom odletela.
Na ďalšej hodine obrany proti čiernej mágii skúšal Moody na žiakoch Imperiusa. Chcel vedieť či sa dokážu brániť. Žiaci robili veľmi čudné veci. Jedinému Harrymu sa ako tak podarilo odolať. Moody to na ňom vyskúšal potom ešte štyrikrát ako ukážku. Ronove a Harryho predpovede sa profesorke Trelawneyovej páčili. Povedala im, aby si ďalšie spravili na mesiac dopredu. Učitelia im dávali teraz veľa úloh. Profesorka McGonagallová ich upozornila na skúšky VČÚ, ktoré budú mať v piatom ročníku. Vďaka tomu, že už mali prísť ďalšie dve školy, bolo vyučovanie skrátené. Harrymu to len vyhovovalo, pretože poslednú hodinu mali elixíry. Všetci si išli zaniesť knihy a vedúci fakúlt ich usporadúvali. Predchádzajúci týždeň sa Hermiona snažila prilákať na svoju stranu študentov. Veľmi sa jej nedarilo. Harry dostal od Siriusa odpoveď. Trocha sa upokojil a ani Hedviga sa naňho už nehnevala. Keď už všetci stáli vonku, obzerali sa z kadiaľ príde ich vzácna návšteva. Žiaci z Beauxbatonsu aj s Madam Maxim prišli na koči so záprahom. Madam Maxim bola najvyššia žena, akú kedy Harry videl. Srdečne sa s Dumbledorom privítali. Potom aj so svojimi žiakmi išla dnu, aby sa zohriali. Rokfortskí študenti si predstavovali, ako asi prídu žiaci z Durmstrangu. Zrazu niekto zavolal. Hladina jazera, inokedy taká pokojná, sa začala vlniť. Uprostred sa vytvoril vír a začali sa objavovať časti lode. Vpredu kráčal vysoký muž a za ním chlapci. Muž sa volal Karkarov a tiež sa s Dumbledorom srdečne privítal. Doviedol dopredu chlapca, ktorý prechladol a potreboval sa zohriať. Keď prechádzali okolo, niektorým padli sánky. Tým chlapcom bol sám Viktor Krum. Večera prebehla v poriadku. Na začiatku Filch priniesol Dumbledorovi starú truhlicu. Dumbledore všetkých privítal, a potom sa pustili do večere. Žiaci madam Maxim si sadli k bystrohlavskému stolu a žiaci profesora Karkarova si sadli k Slizolinčanom. Všetci napäto pozorovali, kedy Dumbledore doje. Keď sa tak stalo, znova sa postavil.

Predstavil porotu Trojčarodejníckeho turnaja. Tvorili ju Dumbledore, madam Maxim, profesor Karkarov, pán Crouch a Ludo Bagman. Dumbledore prútikom poklopal po truhlici, ktorá sa hneď otvorila. Dumbledore predstavil nestranného sudcu, ktorý mal vybrať reprezentanta z každej školy – ohnivá čaša. Postavili ju do vstupnej haly a nakreslili okolo nej vekovú hranicu. Záujemcovia mali 24 hodín na to, aby do nej vložili svoje meno. Potom sa všetci pobrali spať. Svoje mená tam hodili všetci žiaci profesora Karkarova. Pokúšali sa o to aj Fred s Georgom a Leem Jordanom. Keďže ešte na to nemali vek, vypili elixír starnutia. Vekovú hranicu však neoklamali. Akonáhle vstúpili do kruhu, vymrštilo ich o tri metre ďalej a narástli im fúzy a brada. Večer bola znovu mimoriadna večera. Po nej sa to začalo. Čaša, ktorá doteraz blčala belaso-bielymi plameňmi, sa zmenila. Plameň sa z belaso-bieleho zmenil na červený. Dumbledore začal čítať mená reprezentantov za jednotlivé školy. Za Beauxbatons to bola Fleur Delacreuvá, za Durmstrang Viktor Krum a za Rokfort Cedric Diggory. Vždy keď Dumbledore prečítal meno, odišla tá osoba do vedľajšej miestnosti. Dumbledore sa chystal zablahoželať reprezentantom a popriať im veľa šťastia. Keď zrazu ohnivá čaša vzplanula na červeno. Vyskočil z nej lístoček a Dumbledore ho chytil. Prečítal meno Harry Potter. Všetci pozerali na Harryho. Aj Harry bol ako z kameňa. Keď ho Hermiona jemne prebudila, vstal a pobral sa pozdĺž učiteľského stola do vedľajšej miestnosti.

Boli tam už všetci traja reprezentanti a mysleli si, že Harryho poslali s nejakým odkazom. O chvíľu tam prišla aj porota. Od madam Maxim a profesora Karkarova zaznievali akoby výčitky, prečo má Rokfort dvoch reprezentantov. Po malej hádke sa obrátili na pána Croucha. Nakoniec sa stal Harry štvrtým reprezentantom. Keď sa vrátil do klubovne, privítal ho potlesk a každý sa dožadoval odpovede na otázku ako to spravil. Harry odpovedal vždy to isté a to, že on to neurobil. Keď sa mu konečne podarilo vymotať, zamieril k spálňam. Ron už bol v posteli. Netváril sa veľmi nadšene. Harry v ňom hľadal nejakú útechu. Namiesto toho sa s ním pohádal. Ďalšie dni to išlo dolu vodou. Odkedy sa stal reprezentantom, všetci mu to dali pocítiť. Našiel však osobu, ktorá mu verila. Bola ňou Hermiona. Hermiona poradila Harrymu, aby o tom všetkom napísal Siriusovi. Zašli spolu do soviarne a spravili tak. Harry použil jednu zo školských sov, a preto sa Hedviga riadne nahnevala. Na hodine starostlivosti o zázračné tvory dal Hagrid deťom úlohu, aby sa mohol s Harrym osamote porozprávať. Aj Hagrid veril, že Harry nedal svoje meno do ohnivej čaši. List od Siriusa ešte neprišiel. Najviac mu dal to, že je Harry reprezentant, pocítiť Snape. Na hodine elixírov preberali protijedy a Snape sa chystal Harryho otráviť. Slizolinčania nosili nepekné odznaky. Ron sa s Harrym ešte nerozprával. Harry to už nemohol vydržať. Naraz s Malfoyom vytiahli prútiky a vyriekli zaklínadlo. Harryho zasiahlo Goyla a Malfoyovo kúzlo zasiahlo Hermionu. Hneď jej začali rásť dlhé zuby. S krikom utekala do Nemocničného krídla. Na konci hodiny keď chcel Snape otráviť Harryho, vošiel dnu Colin Creevey. Harry našťastie musel odísť na váženie prútikov. Keď Harry vstúpil do miestnosti, pred ktorú ho Colin zaviedol, všetci už boli tam.
Stál tam tiež pán Ollivander, ktorý mal váženie uskutočniť. Bola tam jedna neznáma čarodejnica. Podľa toho čo sa Harry dozvedel, to bola redaktorka Denného proroka Rita Skeeterová. Zatiahla Harryho do kutice na metly. Vytiahla si pergamen a rýchle brko. Brko písalo aj to, čo Harry nikdy nepovedal. Nahneval sa a ukončil to. Otvoril dvere a odišiel. Rita si pobalila ihneď všetky veci, keď zbadala Dumbledora. Váženie sa začalo. Pán Ollivander si postupne vzal všetky prútiky. Každý si poriadne prezrel a vyskúšal. Prútiky boli vo vynikajúcom stave. Potom nasledovalo otravné fotenie. Harry išiel na večeru. Jedol sám. Keď sa vrátil do chrabromilskej klubovne, zamieril rovno k spálňam. Stretol tam Rona. Ron mu oznámil Snapov trest a príchod sovy, a potom odišiel. Harry dostal správu od Siriusa. Dohodli sa, že sa stretnú v určitý deň a hodinu v klubovni. Harry mal čakať pri kozube. Hneď mu aj poslal odkaz so súhlasom. Z Harryho už trochu opadol šok z toho, že sa stal reprezentantom. Utešovala ho myšlienka, že sa môže porozprávať so Siriusom. Nielenže študenti nosili tie zosmiešňujúce odznaky, ale začali si ho doberať aj pre hlúpy článok Rity Skeeterovej, ktorá napísala samé nezmysly. Skomolila mená zahraničných študentov a Cedrica Diggoryho ani nespomenula. V čase keď sa Harry nebavil s Ronom, chodil Harry často s Hermionou do knižnice. Bol tam aj Viktor Krum. Hermionu to hnevalo, pretože za ním chodil hlúčik chichotajúcich sa dievčat a ju to vyrušovalo.

Víkend pred prvou úlohou sa išlo do Rokvillu. Hermiona si myslela, že Harry by chcel ísť s Ronom. Lenže Harry to odmietol. Vzal si so sebou neviditeľný plášť a šiel s Hermionou. Musel si dať pozor, aby do niekoho nenarazil. Aspoň teraz nemusel počúvať ako niektorí citujú článok od Rity Skeeterovej, na ktorú natrafili pri Medových labkách. Vošli dnu a usadili sa pri prázdnom stole v kúte. Hermiona im priniesla ďatelinové pivo. Uvideli aj Hagrida, ako sa k niekomu skláňa. Sedel tam profesor Moody. Pri odchode sa pozrel na Hermionu a niečo povedal Hagridovi. Namierili k nim. Moody sa sklonil a tváril sa, že si číta poznámkový blok SOPĽOŠA. V skutočnosti však pozdravil Harryho. To isté spravil aj Hagrid. Povedal Harrymu, aby prišiel k nemu o polnoci v neviditeľnom plášti. Potom obidvaja odišli. Keď dopili, odišli aj Harry a Hermiona. Hermiona pripomínala Harrymu, že sa nesmie u Hagrida dlho zdržať, aby stihol Siriusa. Harry si o pol dvanástej obliekol neviditeľný plášť a pobral sa ku vchodu. Portrét sa otvoril a vošla Hermiona v dohodnutý čas. Harry prekĺzol popri nej a ponáhľal sa za Hagridom. Keď k nemu dorazil, Hagrid mu povedal, aby bol ticho a nasledoval ho. Hagrid sa pobral ku koču madam Maxim. Otvorila dvere a Hagrid jej pomohol von. Pobrali sa do lesa. Harry musel bežať, aby im stačil. Ani madam Maxim nevedela, o čo Hagridovi ide. Hagrid ich zaviedol k ohrade, okolo ktorej pobehovalo niekoľko čarodejníkov. V ohrade boli štyri draky. To bola prvá úloha. Šampióni museli okolo nich prejsť. Harry ešte chvíľu počúval, ako sa Hagrid a Charlie pustili do rozhovoru. Bol však už čas, a tak Harry utekal naspäť do hradu. Cestou do niečoho narazil. Ostal nehybne ležať na zemi. Narazil totiž do profesora Karkarova. Ten sa chvíľu obzeral, ale nič nevidel, a tak pokračoval ďalej. Sledoval Hagrida, a potom už určite vedel, že prvou úlohou sú draky. Harry prišiel práve včas. Bol rád, že konečne vidí priateľskú tvár, keď sa v kozube zjavila Siriusova hlava.

Harry povedal Siriusovi o drakovi. Sirius varoval Harryho pred Karkarovom, pretože Karkarov bol bývalý smrťožrút. Začuli hluk a Siriusova hlava zmizla. Po schodoch schádzal Ron. Harry naňho vyštekol a pobral sa do spálne. Ron sa už nevrátil. Harrymu sa podarilo zistiť, že stačí ako použije jednoduché zaklínadlo. Spolu s Hermionou sa prehrabávali v knihách, ale nenašli nič, čo by pomohlo. V pondelok ráno sa potreboval stretnúť so Cedricom. On nevedel, že prvou úlohou bude drak. Stále ho však obklopoval hlúčik spolužiakov. Cestou na čarovanie ho Harry prenasledoval. Keď ho konečne dobehol, zariadil, aby sa Cedricovi roztrhla taška. Konečne s ním mohol byť osamote. Harry povedal Cedricovi o drakoch a rozlúčil sa, pretože ich prerušil Moody. Pokynul Harrymu, aby ho nasledoval do jeho pracovne. Moodyho pracovňa bola plná špiónskopov a vecí, ktoré odhaľovali čiernu mágiu. Moody pomohol Harrymu prísť na to, ako obíde draka. S tým mu pomohla Hermiona, trénovali s Harrym privolávacie kúzlo. Najskôr mu to nešlo, pretože sa nevedel dostatočne sústrediť. Potom na to prišiel a prišli k nemu všetky predmety. O druhej ráno išli spať. Harry si potreboval oddýchnuť. Čakala naňho práv úloha. Profesorka McGonagallová ho odprevadila a oznámila mu, že reprezentanti majú ísť do areálu školy. Tam kde bola predtým ohrada s drakmi, bol teraz stan. Profesorka ho nechala pred vchodom. Ostatní reprezentanti tam už boli. Do stanu vošiel Ludo Bagman. Prihovoril sa reprezentantom a dal im pokyny. Vytiahol malé vrecko a každý si vybral jeden model draka. Čísla na drakoch určili poradie reprezentantov. Ešte pred začatím vyšiel Bagman s Harrym von. Ponúkal mu svoju pomoc. Harry ho ubezpečil, že všetko má premyslené. Harry sa vrátil do stanu a Bagman išiel komentovať.
Prvý išiel Cedric. Podľa jasotu davu sa mu vajce podarilo získať. Druhá išla Fleur. Harry bol čoraz nervóznejší. Aj Fleur sa podarilo získať vajce. Tretí išiel Krum. Harry zostal v stane sám. Počúval komentovanie Luda Bagmana. Krum získal tiež vajce. Harry bol posledný. Zaznel hvizd píšťalky a Harry vošiel do ohrady. Vybral si najzlostnejšiu dračicu. Pod nohami mala svoje vajcia a medzi nimi bolo zlaté vajce. Harry zvolal Accio Blesk. Vôbec nevnímal dav okolo seba. O chvíľu k nemu priletel Blesk. Harry naň vysadol a vyletel do vzduchu. Na zemi nechal svoj strach. Cítil sa ako na metlobalovom zápase. Pochopil, že musí prinútiť dračicu, aby sa postavila. Lietal okolo nej a provokoval ju. Uhýbal sa pred jej plameňmi a chvostom. Raz to však úplne nestihol a dračica ho poranila na ruke. Nakoniec ju však prinútil vstať. Skôr ako sa spamätala, Harry držal v ruke zlaté vajce. Všetci mu silno tlieskali. McGonagallová ho odviedla k madam Pomfreyovej, ktorá ho ošetrila. Pri tejto príležitosti sa Ron a Harry udobrili. Potom išli na jeho hodnotenie. Harry mal rovnako bodov ako Krum. Niektorí nadávali na Karkarova, pretože dal Harrymu málo bodov. Všetci sa znova stretli v stane pre reprezentantov. Tu im dal Ludo Bagman nejaké ďalšie pokyny týkajúce sa vajca a ďalšej úlohy. Nasledujúca úloha sa mala konať o tri mesiace. Cestou do hradu stretli Ritu Skeeterovú. Chcela od Harryho rozhovor. Harry ju tvrdo odmietol. Harry napísal Siriusovi o tom, že sa mu podarilo zdolať draka. Harry Ronovi a Hermione povedal o rozhovore so Siriusom.

V chrabromilskej klubovni sa veselo oslavovalo. Fred a George vzali nejaké jedlo a nápoje z kuchyne. Hermiona sa ich vypytovala na to, ako sa tam ide. Dostala odpoveď. Všetci sa dožadovali toho, aby Harry otvoril vajce. Keď sa tak stalo, vyšlo z neho prenikavé kvílenie. Harry ho ihneď zavrel. Harry si išiel neskoro ľahnúť. Na stôl si položil model draka. Nastal december. Na hodine starostlivosti sa starali znovu o škroty. Pokúšali sa ich uložiť do debničiek na zimný spánok. Škroty však z debničiek ušli. Niektorí pomáhali Hagridovi škroty chytiť a druhý sa zas skryli do jeho domu. Keď chytali posledného, prišla tam Rita Skeeterová. Tvárila sa, že chce s Hagridom urobiť rozhovor o zázračných tvoroch. Harry a Ron vedeli, že je to iba nejaká zámienka, ale nemohli to teraz Hagridovi povedať. Ten si s ňou dohodol schôdzku U troch metiel. Na dvoch hodinách veštenia sa Harry a Ron dobre bavili, čo hnevalo profesorku Trelawneyovú. Znovu predpovedala blížiacu sa smrť. Keď skončili, išli na večeru. Boli aj v knižnici, no Hermionu tam nenašli. Bol tam iba Viktor Krum. Ron si od neho chcel vypýtať autogram, ale prešlo ho to, keď uvidel hlúčik dievčat, ktoré mysleli na to isté ako on. Boli práve pri klubovni, keď k nim pribehla Hermiona. Niekam ich viedla. Prešli chodbou a zastavili sa až pri obraze s ovocnou misou. Hermiona pošteklila hrušku, tá sa zachichotala a premenila na kľučku. Všetci traja vošli do kuchyne. Bolo tu nespočetné množstvo škriatkov. Medzi nimi mal Harry známych. Privítal ho Dobby. Sadli si pri kozub, kde sedela aj Winky. Dobby rozprával Harrymu o tom, ako sa mu vodilo a ako sa dostal na Rokfort. Pri jeho niektorých slovách sa Winky rozplakala. Keď sa lúčili, škriatkovia im núkali rôzne koláčiky.

Na hodine transfigurácie študentom profesorka McGonagallová oznámila konanie vianočného plesu. Na konci hodiny sa rozprávala s Harrym. Musel sa postarať o to, by mal partnerku, pretože vianočný ples otvárajú šampióni a ich partneri. Harrymu teraz pripadalo prekonanie draka úplne ľahké. Na Rokforte ostalo oveľa viac ľudí. Harry chcel pozvať Čcho, lenže vždy sa pohybovala s kamarátkami. Niektoré dievčatá chodili za Harrym a pýtali sa ho, či by nechcel ísť na ples s nimi. Harry ich vždy odmietol. Bolo to však lepšie ako predtým. Bifľomorčania mu dali pokoj zrejme na Cedricovu žiadosť. Od Hagrida sa dozvedeli, čo od neho chcela Rita. Stále sa Hagrida vypytovala na Harryho. Začínalo to byť otravné. Harrymu sa stále nedarilo pozvať nejaké dievča. Ron chcel pozvať aj Hermionu, ale tá ho odmietla. Povedala mu, že je zadaná. Neville išiel s Ginny. Tento rozhovor sa neskončil priveľmi dobre. Hermiona odišla do spální trochu nahnevaná. Rokfort ožil vianočnou výzdobou. Ron a Harry sa dohodli, že pozvú nejaké dievča. Harry nabral odvahu a pozval Čcho, no oznámila mu, že je už zadaná. Keď sa Harry vrátil do klubovne, Ron tam sedel a bol biely ako stena. Pozval Fleur, a potom utiekol. Harry nakoniec pozval Parvati Patilovú a Ron mal ísť s jej sestrou Padmou. Každý sa teraz pripravoval na vianočný ples. Hoci dostávali veľa úloh, len niektorí si ich robili. Ron sa Hermiony stále vypytoval, s kým ide na ples. Ona mu však nikdy neodpovedala. Aj jej úsmev boli iný. Mala kratšie zuby ako predtým. Priletel Kvík s listom od Siriusa. Harry si strčil list do vačku a Ron vzal Kvíka do náruče. Sadli si všetci traja do kúta a Harry začal čítať.
Na Vianoce sa zobudil Harry na to, ako sa naňho pozerá Doby. Vymenili si darčeky, Dobby dostal darček aj od Rona a rozlúčili sa. Rozbalili si aj ostatné darčeky. Dopoludnie trávili v chrabromilskej klubovni. Na obed boli chutne vyzerajúce moriaky. Potom sa celé popoludnie vonku guľovali. Hermiona sa iba pozerala. Asi okolo piatej ich opustila a išla sa pripraviť na ples. Chlapci sa až do zotmenia guľovali. Potom sa odišli pripraviť na ples. Harry a Parvati sa stretli v klubovni. Vo vstupnej hale bolo mnoho študentov. Niektorí sa rozprávali a iní hľadali svojich partnerov. Profesorka McGonagallová im dala organizačné pokyny. Keď sa všetci usadili, šampióni otvorili ples. Harry vyvaľoval oči na Hermionu, ktorá bola Krumovou partnerkou. Na plese sa okrem Rona a Harryho a asi aj Padmy všetci zabávali. Keď to už nemohli vydržať, vyšli von. Prichytili Snapa a Karkarova pri tajnom rozhovore. Pokračovali ďalej v ceste a skryli sa za kamenného soba. Vypočuli si rozhovor medzi Hagridom a madam Maxim. Rozhovor bol dôverný. Hagrid rozprával o svojej mame obryni. Madam Maxim pohoršene odišla. Harry a Ron sa vrátili do Veľkej siene. Počas plesu sa stihli pochytiť s Hermionou. Až do konca plesu sedeli v kúte a rozoberali obrov. O polnoci sa ples skončil Keď kráčali po mramorovom schodisku, zastavil Harryho Cedric. Dal mu čudnú radu. Povedal Harrymu, aby sa okúpal v prefektskej kúpeľni a vzal so sebou aj vajce. Bolo to veľmi čudné.

Keď Harry prišiel do klubovne, videl ako na seba Ron a Hermiona kričia. Boli celí červení. Hermiona sa otočila a odišla do dievčenských spální. Harry nemal chuť sa s niekým hádať. Na druhý deň to bolo medzi nimi lepšie. Ani jeden nespomenul hádku, ktorá sa odohrala minulú noc. Harry považoval Cedricovu radu iba za spôsob, ako si z niekoho vystreliť. Stalo sa však niečo zvláštne. Na hodine starostlivosti o zázračné tvory ich nečakal Hagrid, ale profesorka Grumplová. Počul za sebou Malfoyov smiech. Malfoy mu hodil do rúk Denného proroka. Bol tam veľký článok Rity Skeeterovej. Písala o Hagridovi a jeho mame. Hagrid bol z toho určite zničený, pretože sa neukázal ani na niekoľkých hodinách potom. Keď sa po tejto hodine vrátili do hradu, premýšľali ako sa to Skeeterová všetko dozvedela. Ešte v ten večer zašli k Hagridovi. Nikto neotváral hodnú chvíľu, a tak sa vrátili do hradu. Malfoy im dal pri každej možnej príležitosti pocítiť Hagridovu neprítomnosť. Hermiona sa Harryho niekoľkokrát spýtala na to, ako pokročil s vajcom. Harry jej vždy zaklamal. Nastal ďalší víkend v Rokville. Cestou uvideli Viktora Kruma, ako pláva v jazere. U troch metiel stretli Bagmana. Rozprával sa s Harrym iba chvíľu. Keď odišiel, Harry o rozhovore povedal Ronovi a Hermione. Nanešťastie tu stretli aj Ritu Skeeterovú. Veľmi sa s ňou pohádali, a potom odišli. Hneď ako prišli do hradu, pobrali sa k Hagridovej chalupe. Nazlostená Hermiona začala silno búchať na dvere. Otvoril jej Dumbledore. Všetci taja vošli dnu. Pri stole sedel Hagrid a slzy mu stekali do šálky čaju. Boli tam dosť dlho. Napokon sa im aj Dumbledorovou pomocou podarilo Hagrida presvedčiť, aby sa vrátil a Skeeterovú si nevšímal. Pri Hagridovom pohľade pri predstave, že Harry je víťaz, sa Harry rozhodol, že poslúchne Cedricovu radu.

Harry si vzal vajce a Záškodnícku mapu. Pre istotu si ešte obliekol neviditeľný plášť. Tentoraz mu dvere otvoril Ron. Chodby boli prázdne. Prišiel na miesto tak, ako mu vravel Cedric. Povedal heslo a vošiel do prefektskej kúpeľne. Bol tu veľký bazén a mnoho kohútikov. Na obraze spala morská panna. Harry otvoril niekoľko kohútikov, až sa napokon bazén naplnil. Harry vliezol dnu a trochu si poplával. Potom vzal vajce a otvoril ho. Vajce začalo nezmyselne kvíliť. Vtom ho zrazu oslovila Myrtla. Harrymu už zavreté vajce vypadlo. Chvíľu sa rozprávali a potom mu Myrtla poradila, aby vajce otvoril pod vodou. Harry tak spravil. Kvílenie sa zmenilo na nejakú pieseň. Myrtla mu poradila, aby aj hlavu strčil pod vodu. Harry si vypočul pieseň. Spievalo sa v nej o tom, čo má spraviť v druhej úlohe. Harry si pieseň vypočul ešte trikrát, aby si ju zapamätal. Podarilo sa mu zistiť, že jazerní ľudia mu vzali niečo cenné a on má hodinu na to, aby to získal znovu naspäť. Harry sa obliekol, vzal si veci a odišiel von. Skontroloval Záškodnícku mapu. Nevydal sa však smerom ku klubovni, ale na druhú stranu. V pracovni profesora Snapa bola bodka a pri nej meno Bartemius Crouch. Cestou po schodoch nedával pozor a padol do prázdneho schodu. Záškodnícka mapa mu vypadla, vajce sa skotúľalo na zem, otvorilo sa a začalo kvíliť. Skoro mu padol aj neviditeľný plášť. O nejakú chvíľu prišiel Filch. Vajce vzal a zatvoril ho. Podozrieval Zloducha. Nanešťastie o chvíľu prišiel aj Snape. Povedal Filchovi o krádeži v jeho pracovni. Na hluk tam prišiel aj Moody. Chvíľu sa obzeral, a potom zbadal Harryho pod neviditeľných plášťom. Chytil Záškodnícku mapu a chcel ju dať Snapovi. Harry naňho začal mávať a naznačovať, že je to jeho. Po chvíli rozhovoru donútil Snapa a Filcha, aby sa pobrali naspäť do postelí. Moody si od Filcha vypýtal vajce. Keď už tam nik nebol, Moody pomohol Harrymu uvoľniť zaseknutú nohu. Harry mal vtedy veľmi namále, pretože ho Snape obvinil a takmer ho aj prichytil. Moody vrátil Harrymu vajce. Vypýtal si od neho Záškodnícku mapu. Harry mu povedal o pánovi Crouchovi, a potom sa rozlúčili.
Celú hodinu čarovania Harry rozprával Ronovi a Hermione o tom, čo sa mu stalo v noci. Čas sa krátil. Blížil sa dátum druhej úlohy. O tom všetkom napísal Harry Siriusovi list. Teraz sa musel sústrediť na oveľa väčší problém. Nevedel, ako má prežiť hodinu pod vodou. Ron a Hermiona mu pomáhali. Prišla len krátka odpoveď od Siriusa. Harry mu napísal termín ďalšej návštevy Rokvillu. Sirius sa tu s ním chcel stretnúť. Hodinu starostlivosti o zázračné tvory mali opäť s Hagridom. Ukázal im mláďatá jednorožca. Deťom sa to veľmi páčilo. Hagrid hovoril Harrymu o predstave, že je Harry víťaz. Tváril sa pritom veľmi šťastne. Do druhej úlohy ostávali už len dva dni. Harry, Ron a Hermiona cez voľný čas vysedávali v knižnici a hrabali sa v knihách. Nepodarilo sa im bohužiaľ nič nájsť. Večer pred úlohou boli znovu v knižnici. Pre Rona a Hermionu prišli Fred a George. Volala ich profesorka McGonagallová. Harry musel hľadať sám. Keď ho knihovníčka vyhnala, vrátil sa do klubovne, obliekol si neviditeľný plášť a vrátil sa do knižnice. Hľadal hlboko do noci. Riešenie sa našlo na druhý deň ráno, keď ho Dobby zobudil. Harrymu zostávalo do druhej úlohy desať minút. Dobby mu dal žiabrovku, keď mu Harry o všetkom povedal. Harry si ju vzal, poďakoval sa a rozbehol sa k jazeru. Ostatní reprezentanti a porota už boli tam. Na mieste pána Croucha sedel Percy Weasley. Mohla sa začať druhá úloha. Ostatní skočili do jazera, ale Harry doň pomaly vstúpil. Potom zjedol žiabrovku. Zrazu sa nemohol nadýchnuť, a potom pocítil ostrú bolesť. Pod ušami sa mu vytvorili žiabre, na nohách a rukách mal plutvy. Skočil do vody a začal klesať. Zatiaľ sa nič nedialo. Ostatných reprezentantov vôbec nevidel. Párkrát ho napadli hlbočníci. Bol už dosť hlboko. Stretol tu Myrtlu a tá ho naviedla na cestu. Podarilo sa mu dostať k obydliam jazerných ľudí. Tí si ho s prekvapenými tvárami prezerali. Obydlí začalo pribúdať. Doplával až k veľkej soche. Na jej chvoste boli uviazané Hermiona, Čcho, Fleurina sestra a Ron.

Harry vzal zo dna kameň s menším hrotom a podarilo sa mu Rona odviazať. Nikto iný tam zatiaľ neprišiel. Harry ešte chvíľu čakal, a potom sa rozhodol, že rozviaže aj Hermionu. Niekoľko jazerných ľudí mu v tom zabránilo. Za krátku chvíľu prišiel Cedric a nožíkom odviazal Čcho. Po ňom nasledoval Krum a pomocou Harryho kameňa sa mu podarilo vyslobodiť Hermionu. Fleur sa však neukazovala. Harry odviazal aj jej sestru. Proti jazerným ľuďom vytiahol prútik a oni pochopili. Plával pomaly na hladinu. Išlo mu to ťažšie. Doprevádzali ho jazerní ľudia. Harry znovu pocítil bolesť a žiabre a plutvy zmizli. S vypätím posledných síl sa mu aj s Ronom s Fleurinou sestrou podarilo dostať na breh. Madam Maxime držala Fleur, tá sa jej však vytrhla a bežala k sestre. Fleur vtisla Harrymu bozk, a potom ešte jeden dala Ronovi. O všetkých sa postarala madam Pomfreyová. Porota sa musela poradiť. Po hodnotení sa Harry delil o prvé miesto so Cedricom. Hoci prišiel Harry posledný, dostal body za prejavenie morálnej sily. Popri Harrymu sa dostával do pozornosti aj Ron. Rozprával o tom, čo sa stalo v Dumbledorovej pracovni. Prišiel ďalší list od Siriusa. Sova, ktorá ho priniesla, ihneď odletela. Vonku fúkal prudký vietor a nemala chuť vydať sa na ďalšiu cestu. Sirius napísal Harrymu potrebné pokyny. Aj na vyhodnotení dali šampiónom posledné inštrukcie k tretej a zároveň poslednej úlohe. Keď išli Ron, Harry a Hermiona na hodinu elixírov, pred triedou stretli chichotajúcich sa Slizolinčanov. Smiali sa na článku Rity Skeeterovej. Písala o Hermione, Harrym a Krumovi a o tom, čo medzi nimi „je“. Zazvonilo a všetci vošli dnu. Cez hodinu sa k tomu Hermiona vrátila. Potichu sa k nim prikradol Snape. Vzal článok a začal ho hlasno čítať. Slizolinčania sa na tom dobre bavili. Snape strhol Chrabromilu body a rozsadil ich. Harry sedel priamo pred Snapom. Hoci sa ho Snape pokúšal vyprovokovať, Harry sa nedal. Tváril sa, že ho nepočuje a pokračoval v elixíri.

Cez hodinu dobehol do žalára profesor Karkarov. Urýchlene sa chcel porozprávať so Snapom. Na konci hodiny Harry úmyselne niečo rozbil a tváril sa, že to utiera. Vypočul si rozhovor medzi Snapom a Karkarovom. Karkarov mu niečo ukazoval na ruke. Harry však nevidel čo. Keď sa stretol s Ronom a Hermionou, všetko im povedal. Na druhý deň sa išlo do Rokvillu. Harry išiel s batohom plným jedla. Prišli až na samý koniec dediny. Očakával ich tu veľký čierny pes. Išli s ním až do jaskyne. Tu sa Sirius premenil na človeka. Do sýtosti sa najedol. Bol tu aj Hrdozobec. Rozprávali sa o tom, čo sa v poslednom čase stalo. Potom im Sirius hovoril o Pánovi Crouchovi. Dozvedeli sa, že aj jeho syn patril pravdepodobne k smrťožrútom. Bol však čas odísť. Sirius ich odprevadil až k plotu. Cestou do hradu kúpili Dobbymu niekoľko párov ponožiek. Vrátili sa naspäť do hradu. Hneď na druhý deň po raňajkách poslali Percymu list a pýtali sa na zdravotný stav pána Croucha. Dobby sa ponožkám veľmi potešil. Našli aj Winky. Sedela pri kozube a bola opitá. Harry si vypýtal trochu jedla pre Siriusa, a potom podišiel k Winky. Snažil sa zistiť niečo o pánovi Crouchovi. Winky mu však nič nepovedala. Kymácala sa z jednej strany na druhú, až napokon spadla. Ostatní domáci škriatkovia ju prikryli obrusom a hanbili sa za ňu. Winky zaspala. Hermiona im začala hovoriť o ich právach a o tom, čo by mali chcieť. Domáci škriatkovia ich začali vyháňať z kuchyne. Po obede sa Ron a Hermiona znovu hádali, a tak išiel Harry do soviarne sám.
Balíček pre Siriusa priviazal Harry ku Kvíkovi a dvom školským sovám. Až do večera pozoroval, ako Hagrid niečo usilovne kope. Na druhý deň sa to medzi Hermionou a Ronom upokojilo. Ron sa obával, že za Hermionine reči nedostanú dobré raňajky. Opak bol pravdou. Raňajky boli dobré ako obyčajne. Do veľkej siene začali vletúvať sovy. Hermiona túžobne očakávala Denného proroka. Pristálo pred ňou niekoľko sov. Obsah listov bol rovnaký. Boli to reakcie na článok o Hermione, Harrym a Krumovi. V jednej obálke bol dokonca neriedený buberózový hnis. Hermiona musela ísť do nemocničného krídla. Nebola ani na hodine starostlivosti o zázračné tvory. Hagrid žiakom ukázal ňucháčov. Sú to hľadači pokladov. Hagrid oznámil, že zakopal nejaké zlaté mince. Všetci si mali dať dolu cennosti a každý si mal vybrať ňucháča. Keď ich pustili, ňucháče sa pustili do hľadania. Vždy keď niečo našli, doniesli to tomu, kto ich vybral. Ronovi sa darilo najviac a vyhral odmenu. Mince, ktoré našli boli leprechauntské zlato. Po čase zmizlo. Pred koncom hodiny prišla aj Hermiona. Malá obviazané ruky. Harry, Ron a Hermiona pomáhali Hagridovi vrátiť ňucháčov do debničiek. Hermiona povedala Hagridovi, čo sa jej prihodilo. Aj Hagridovi chodili takéto listy. Poradil jej, aby ich hádzala do ohňa. Hermione chodili takéto listy celý týždeň. Poslúchla Hagridovu radu. Vďaka vrešťadlám už o jej ľúbostnom trojuholníku vedeli aj tí, ktorí ten článok nečítali. Hermiona bola veľmi nahnevaná. Harry sa ju snažil upokojiť. Bola pevne rozhodnutá pomstiť sa Rite Skeeterovej. List od Percyho prišiel koncom veľkonočných prázdnin. Spolu s ním prišli aj tri vajíčka. Harryho a Ronovo bolo veľké a Hermionine malé. Dovtípila sa, že pani Weasleyová si prečítala článok v Čarodejnici. Z Percyho listu sa nedozvedeli nič nové. V posledný májový týždeň sa mali reprezentanti stretnúť na metlobalovom ihrisku. Mali tu dostať posledné pokyny.

Keď sem Harry so Cedricom prišli, ihrisko bolo trochu zarastené. Kríky mali vyrásť do sedemmetrovej výšky. Poslednou úlohou bol labyrint. V jeho strede bude Trojčarodejnícky pohár. Kto sa dotkne ako prvý, získa plný počet bodov. Keď už odchádzali, chcel sa s Harrym porozprávať Ludo Bagman. Predbehol ho však Krum. Našli si tiché miesto blízko ohrady s Beauxbatonskými koňmi. Krum sa Harryho spýtal, či je niečo medzi ním a Hermionou. Harry ho ubezpečil, že nie je a nikdy nebolo. V kríkoch to zašuchotalo. Vpadol tam pán Crouch. Bol veľmi zničený. Hovoril nejaké nezmysli. Najskôr sa rozprával so stromom, akoby to bol Percy. Potom sa hodil Harrymu k nohám a chcel hovoriť s Dumbledorom. Za niečo sa ospravedlňoval. Takto to prebehlo asi dvakrát. Krum stál ďalej. Bol trochu vystrašený. Harrymu sa ho podarilo presvedčiť, aby ostal s ním. Harry utekal po Dumbledora. Veľká obluda sa nechcela pohnúť, pretože Harry nepovedal správne heslo. Na chvíľu sa otočil. Z Dumbledorovej kancelárie vyšiel Snape. Harry ho prosil, aby mu povedal heslo, alebo aby išiel za Dumbledorom on. Snape ho nechcel počúvať. Zrazu sa za ním objavil sám Dumbledore. Harry mu povedal o pánovi Crouchovi a ponáhľali sa za ním. Cestou mu Harry povedal v rýchlosti, čo sa stalo. Keď prišli na to miesto, nikoho nenašli. O niečo ďalej ležal omráčený Krum. Dumbledore ho prebral a spýtal sa, čo sa stalo. Krum povedal, že keď Harry odišiel, niekto ich napadol. Dumbledore zavolal Hagrida. Mal ísť po profesora Karkarova. Keď sa Karkarov dozvedel, čo sa stalo, začal Dumbledora osočovať. Hagrid odprevadil Harryho naspäť do hradu. Vyhrešil ho za to, že vôbec bol s Krumom. Keď sa vrátil do klubovne, povedal všetko Ronovi a Hermione. Začali rozoberať, čo sa stalo.

Na druhý deň skoro ráno poslali list Siriusovi. Stretli sa v soviarni s Fredom a Georgom. Bol to čudný rozhovor, pretože obidve strany niečo tajili. Neskôr sa spýtali Moodyho, či pána Croucha našiel. Povedal NIE. Trochu to rozoberali aj s Moodym. Na druhý deň dostal Harry list od Siriusa. Ani trochu ho nepotešil. Ron a Hermiona pomáhali Harrymu s nácvikom zaklínadiel. Hermiona spísala zoznam. Postupne sa ich Harry učil. Na hodine veštenia si Harry sadol k oknu. V triede bolo veľmi teplo. Pri okne lietal chrobák. Harry sa naňho chvíľu pozeral, a potom zaspal. Sníval sa mu čudný sen. Bol v ňom Červochvost a Voldemort. Rozprávali sa o chybe, ktorá bola vyriešená. Ďalej sa rozprávali o svojom sne. Voldemort použil na Červochvosta cruciatus. Červochvost sa zmietal v bolestiach. Harryho bolela jazva a kričal. Prebral sa a všetci naňho pozerali. Odišiel z veštenia pod zámienkou, že ide do nemocničného krídla. V skutočnosti išiel za Dumbledorom. Pred obludou si spomenul, že nepozná heslo. Vyskúšal rôzne heslá. Nakoniec náhodou povedal správne. Pred dverami zastal a počúval, čo sa deje. Rozhovor prerušil Moody. Harry povedal Dumbledorovi, že sa s ním musí porozprávať. Zatiaľ čo Dumbledore, Moody a Fudge išli na obhliadku miesta činu, čakal Harry v Dumbledorovej pracovni. Upútalo ho striebristé svetlo, ktoré vychádzalo z čiernej skrinky. Harry ju otvoril. Bola v nej kamenná misa. To čo v nej bolo, nebola ani voda, ani plyn. Harry do hmoty strčil prútik. Hmota sa zavírila. Harry sa pozrel do misy. Namiesto dna videl kruhovú miestnosť s mnohými sedadlami a čarodejníkmi. Harry sa prizeral stále bližšie. Nakoniec sa dotkol hmoty nosom. Ani nevedel ako a ocitol sa v tej miestnosti.
Bola to súdna sieň. Vedľa neho sedel Dumbledore. Bol oveľa mladší a vedľa neho sedel Moody. Za najvyšším stolom bol pán Crouch. Okolo nich sedelo veľa čarodejníkov. Úplne vpredu bolo kreslo so zlatými reťazami. V kúte sa otvorili dvere. Vstúpili dvaja dementori s mužom. Bol to Karkarov. Dementor ho posadil do kresla a odišiel. Zlaté reťaze sa začali omotávať Karkarovovi okolo rúk. Pán Crouch začal Karkarova vypočúvať. Karkarov zradil niekoľko mien smrťožrútov. Prvé boli bezvýznamné, ale ostatné ministerstvo zaujímali. Karkarov bol zbavený obvinenia. Počas celého tohto procesu Moody niečo vravel Dumbledorovi. Zrazu sa Harry ocitol v tej istej sále, ale v inom čase. Sedeli bližšie pri pánovi Crouchovi. Bol to ďalší proces. Dverami do miestnosti vošiel Ludo Bagman. Reťaze na kresle ho nespútali, keď si tam sadol. Harry tam uvidel aj Ritu Skeeterovú. Cmúľala svoje bleskové brko. Bagmana vypočúvali v súvislosti s pomáhaním smrťožrútovi. Prepustili ho na základe hlasovania, a toho že o tom nevedel. Miestnosť sa trochu zachvela a Harry sa ocitol na treťom procese. Vedľa pána Croucha sedela čarodejnica a plakala. Tentoraz boli v miestnosti štyri kreslá so zlatými reťazami. Šiesti dementori priviedli štyroch obvinených. Všetci boli obvinení zo smrťožrútstva. Porota hlasovala a bolo rozhodnuté. Mali sa vrátiť do Azkabanu. Medzi obvinenými bol aj mladý chlapec. Keď ho dementori odvádzali, kričal a bránil sa. Vysvitlo, že to bol syn pána Croucha. Zrazu sa vedľa Harryho ozval Dumbledorov hlas. Harry mal teraz po pravej aj ľavej ruke Dumbledora. Jeden sa s niekým rozprával a druhý hľadel na Harryho. Miestnosť sa začala vzďaľovať. Opäť stáli v Dumbledorovej pracovni. Harry sa spýtal, čo to je. Dumbledore mu vysvetlil, že to je mysľomisa. Možno si do nej ukladať myšlienky. Dumbledore ju vzal a položil na stôl.

Harry mu povedal všetko o sne. Dumbledore vyslovil iba dohady. Harry sa ho spýtal aj na to, čo videl v mysľomise. Nakoniec Dumbledore rozhovor ukončil a to bolo znamenie pre Harryho. Vstal a odišiel. Dumbledore mu prezradil, že aj on je v spojení so Siriusom. Harry sa dozvedel, prečo Nevilla vychováva stará mama. Harry potom s Hermionou a Ronom rozoberal všetko, čo videl v mysľomise. Zistili, že Snape bol smrťožrútom, a potom sa pridal k Dumbledorovi. Nestihli ani skúšať zaklínadlá. Radšej išli spať, pretože sa Harry skutočne potreboval vyspať. Harry im o Nevillovi nepovedal nič. Ron a Hermiona sa museli učiť na skúšky. Harry robiť skúšky nemusel. V každej voľnej chvíli trénoval zaklínadlá. Všetci sa na tretiu úlohu cvičili. Teraz bol istejší než pred prvou a druhou úlohou. Jedného dňa keď trénovali, sa stalo niečo zvláštne. Videli Malfoya, ako si niečo šepká do dlane. Bolo to čudné. Blížil sa dátum poslednej úlohy. Harry bol čoraz nervóznejší. V deň úlohy to pri chrabromilskom stole šumelo. Sova priniesla Hermione Denného proroka. Prelistovala si ho, a potom sa ho snažila rýchlo skryť. Ron jej ho vytrhol. Prehliadol si ho a robil to, čo Hermiona. Harry si ho vypýtal. Bol tam článok Rity Skeeterovej. Písala o Harrym, že je nebezpečný a blázon. Od Slizolinčanov sa začali hrnúť pripomienky. Harry si ich nevšímal. Ron a Hermiona sa ponáhľali na posledné skúšky. Profesorka McGonagallová oznámila Harrymu, aby prišiel do miestnosti vedľa Veľkej siene. Mal sa tam stretnúť so svojou rodinou. Harry nemohol uveriť, že by ho Dursleyovci prišli podporiť. Čakalo naňho prekvapenie. Podporiť ho prišla pani Weasleyová a Bill. Harry sa veľmi potešil. Previedol ich po okolí školy, ukázal im Beauxbatonský koč a Durmstrangskú loď. Potom sa vrátili na obed do školy. Tu sa už stretli aj s Ronom a Hermionou.

Pani Weasleyová sa správala k Hermione trochu odmerane. Keď ju Harry ubezpečil, že medzi nimi nič nie je, bola k nej milšia. Pri večeri sa s nimi Harry rozlúčil a aj s ostatnými šampiónmi odišiel skôr. Tribúny sa pomaly začali napĺňať. Bagman povedal divákom o čo pôjde. Prvý vstúpili do labyrintu Harry a Cedric. Chvíľu po nich nasledoval Krum a potom Fleur. Harry opatrne kráčal. Dlho nenarazil na nijakú prekážku. Harry narazil na Cedrica, ktorý ho varoval pred veľkým tryskochvostým škrotom. Harry zrýchlil, aby sa škrotovi vyhol. Keď zabočil za roh, natrafil na dementora. Harry naňho poslal Patronusa. Dementor sa potkol o habit. Harrymu došlo, že je to prízrak. Ľahko ho premohol. Narazil na zlatistú hmlu. Váhal. Keď začul Fleurin výkrik, neváhal a hmlu sa mu podarilo prekonať. Harry si kládol rôzne otázky. Často narážal na slepé uličky. Stretol sa aj so škrotom. Kúzla sa od jeho panciera odrážali. Harrymu sa ho podarilo zasiahnuť na nechránené miesto. Škrot sa nemohol pohnúť. Harry to využil a rozbehol sa preč. Pomocou štvorbodového zaklínadla sa vydal na novú cestu. Za plotom počul beh a potom Krumov hlas. Na niekoho uvalil cruciatus. Harry zaklínadlom prepálil cestu cez plot. Na zemi sa Cedric zvíjal od bolesti. Nad ním stál Krum. Keď zbadal Harryho, rozbehol sa preč. Harry ho stihol zasiahnuť zaklínadlom. Krum spadol na zem. Harry pomohol Cedricovi vstať. Domnievali sa, že Krum napadol aj Fleur. Vystrelili do vzduchu červené iskry. Chvíľu počkali, a potom odišli. Na ďalšom rázcestí sa rozišli. Pomaly sa Harry dostával do stredu labyrintu. V jednej uličke stretol čudného tvora. Telo mal levie a hlavu ženskú. Bola to sfinga. Cez ňu viedla najkratšia cesta k poháru. Dala mu hádanku. Ak Harry uhádne, pustí ho, ak neuhádne zaútočí naňho, ak bude mlčať, nechá ho slobodne odísť. Našťastie sa Harrymu podarilo uhádnuť. Sfinga ho pustila a on pokračoval ďalej. Na podstavci niekoľko metrov pred ním stál Trojčarodejnícky pohár. Niekoľko metrov pred ním sa objavil Cedric. Cedric sa rozbehol k poháru, no Harry ho zastavil. Urobil tak včas, inak by Cedrica napadol veľký pavúk. Bojovali s ním spolu. Harry si pritom poranil nohu. Spoločnými silami sa im ho podarilo premôcť. Potom sa dohadovali, kto získa pohár. Obaja si mysleli, že ten druhý si ho zaslúži viac. Nakoniec sa dohodli, že sa ho dotknú spolu. Cedric pomohol Harrymu prísť k poháru. Na tri sa ho dotkli.
Harry prežíval rovnaký pocit, ako keď letel prvýkrát s prenášadlom. Nohy sa mu odlepili od zeme. Nemohol sa pohára pustiť. Pod nohami pocítil pevnú zem. Boli niekde mimo Rokfortu. Bol to nejaký cintorín. Pre istotu si vytiahli prútiky. Niekto sa k nim blížil. Harryho zasiahla pálčivá bolesť. Padol na kolená a ruky mal na tvári. Počul ako niekto vraví Avada Kedavra. Na zem niečo padlo. Harry si zložil ruky. Uvidel Cedrica. Bol mŕtvy. Skôr než sa spamätal, ho niekto vliekol ku kamennému náhrobku. Bolo na ňom napísané Tom Riddle. Ten muž ho okolo náhrobku priviazal. Harry zistil, že to bol Červochvost. K náhrobku sa priplazil veľký had Nagini. Čakala na svoju obeť. Červochvost dal Harrymu do úst nejakú látku, a potom odišiel. Harry videl iba pred seba. Do očí mu padol malý uzlík, ktorý sa vzrušene chvel. O chvíľu sa Červochvost vrátil. Dovliekol tam veľký kotol a zapálil pod ním oheň. Niečo v tom kotly bolo. Tekutina začala bublať a vyleteli z nej iskričky. Červochvost vybral z batôžku niečo, čo sa podobalo na dieťa. Harry nič odpornejšie v živote nevidel. Červochvost to dal do kotla a začal nejaký rituál. Harry dúfal, že sa to utopí. Červochvost hovoril o kosti syna, čo vzkriesi syna. Prútikom švihol a z hrobky, na ktorej bol Harry priviazaný, vyletela kosť. Červochvost ju tam hodil. Zasyčalo to. Potom hovoril o mäse verného sluhu. Harry vedel, čo bude nasledovať. Radšej si zavrel oči. Červochvost vytiahol dýku a odťal si ruku. Hodil ju kotla. Znovu to zasyčalo. Hoci Harry nevidel, čo spravil, počul jeho výkrik. Napokon Červochvost hovoril o krvi nepriateľa násilne vzatej. Podišiel k Harrymu a poranil mu ruku. K rane priložil fľaštičku, aby nazbieral Harryho krv. Vylial ju do kotla, ktorý zasyčal. Harry videl, ako z kotla stúpa hmla. Z kotla sa vynárala postava. Bol to chudý muž. Červochvost ho odel do pripraveného habitu a dal mu prútik. Harry ho spoznal. Bol to lord Voldemort. Znovu povstal.

Chvíľu si prezeral svoje telo. Prikázal Červochvostovi, aby mu dal ruku. Podával mu zranenú. Voldemort chcel však tú zdravú. Dotkol sa prstom Červochvostovho temného znamenia. Harry pocítil bolesť. O chvíľu sa tam začali zbierať smrťožrúti. Postavili sa do kruhu okolo Voldemorta a Harryho. Niektoré miesta boli prázdne. Nejaký čas sa s nimi Voldemort rozprával. Harry sa dozvedel niekoľko mien. Voldemort uzdravil Červochvosta a kázal mu, aby Harryho odviazal. Chcel s Harrym bojovať. Červochvost poslúchol a dal Harrymu prútik. Skôr než stihol zareagovať, Voldemort použil cruciatus. Harry sa zmietal v mukách. Smrťožrúti sa začali smiať. Voldemort použil ešte Imperius. Harrymu sa podarilo odolať. Využil Voldemortove ohromenie a skryl sa za náhrobok. Voldemort kráčal k nemu a niečo mu hovoril. Harry si uvedomil, že bude ako jeho otec. Bez boja sa nevzdá.

Vyskočil a chcel Voldemorta odzbrojiť. Ten v tej istej chvíli povedal Avada Kedavra. Lúče sa spojili v nejakú zlatú niť. Vydvihlo ich do vzduchu a odnieslo na miesto bez náhrobkov. Prútiky im začali vibrovať. Vydesení smrťožrúti začali pobiehať okolo. Z nite sa začala tvoriť pavučinová kupola. Voldemort kričal, aby smrťožrúti nič nerobili. Teraz sa už nesmiali. Na pavučine sa zjavili koráliky. Jeden sa približoval k Harryho prútiku. Ten začal silnejšie vibrovať. Harry sa snažil korálik odohnať. Podarilo sa mu to. Korálik začal smerovať k Voldemortovmu prútiku. Keď sa ho dotkol, stalo sa niečo zvláštne. Z jeho prútika najskôr vyšla Červochvostova ruka, potom Cedric, starý muž a Berta Jorkinová. Boli skoro ako duchovia. Radili Harrymu, aby vydržal. Potom vyšla Harryho mama a nakoniec otec. Poradili Harrymu, čo má robiť. V pravý čas pretrhol puto a začal uháňať. Cedric ho požiadal, aby vzal jeho telo naspäť rodičom. Harry uháňal medzi hrobmi, čo mu nohy stačili. Smrťožrúti bežali za ním a posielali kliatby. Voldemort ho chcel zabiť sám. Harry dobehol k Cedricovmu telu. Pohár bol však ďaleko a nemohol sa ho dotknúť. Voldemort si už myslel, že Harryho dostane. Harry však zvolal accio. Pohár k nemu priletel. Potom už videl, iba ako sa Voldemort hnevá. Predtým stihol Harrymu prezradiť niekoľko vecí. Prezradil mu aj, že na hrade má verného smrťožrúta. Vracali sa naspäť na Rokfort. Pristáli na kraji labyrintu. Harry pevnejšie zovrel pohár aj Cedrica. Celý čas mal zatvorené oči a jazva ho nesmierne bolela.

Cítil ako mu niekto zdvíha hlavu a hovorí, aby pustil Cedrica. Vravel, že Cedric je mŕtvy a Voldemort povstal. Po správe, že Cedric je mŕtvy, prepukol chaos. Harry bol akoby omámený. Niekto ho ťahal preč. Až v pracovni zistil, že je to Moody. Kládol Harrymu čudné otázky o Voldemortovi. Namieril naňho prútikom a mal výraz šialenca. Hovoril o vernosti Voldemortovi. Bol to jeho verný sluha. Harry sa dozvedel, že Moody dal jeho meno do čaše. Po celý turnaj dával pozor, aby to Harry vyhral. To on začaroval Kruma a Trojčarodejnícky pohár. Harry si myslel, že to spravil Karkarov. Ten však zo strachu z Temného znamenia utiekol. V momente keď chcel Moody Harryho zabiť, bol omráčený. Do pracovne vtrhli Dumbledore, McGonagallová a Snape. Dumbledore Moodyho poviazal. Profesorka McGonagallová chcela Harryho odviesť. Dumbledore to zamietol. Povedal jej, aby do jeho kancelárie priviedla čierneho psa čakajúceho na Hagridovom záhone. Snapa poslal po elixír pravdy a domáceho škriatka Winky. Dumbledore ostal s Harrym a Moodym sám. Vysvetlil Harrymu, že to nie je pravý Moody. Chvíľu počkali a všimli si, že jeho podoba sa mení. Už to nebol Alastor Moody. Harry spoznal syna pána Croucha. Dumbledore ho prehľadal a našiel kľúče od čarovnej skrinky. Dumbledore ju otvoril sedemkrát. Vždy v nej bolo niečo iné. S posledným kľúčom našiel skutočného Moodyho. Zakryli ho Crouchovým plášťom.
O chvíľu prišiel Snape s Winky. Dumbledore nakvapkal Crouchovi tri kvapky Veritasera a prebral ho. Postupne mu kládol otázky. Crouch im povedal ako sa za pomoci otca a mamy dostal von. Jeho otec ho ovládal Imperiusom. Winky sa oňho starala. Teraz tu bola tiež. Plakala a prosila ho, aby mlčal. O tom, že žije sa náhodne dozvedela Rita Skeeterová. Voldemort mu pomohol oslobodiť sa. To on vyčaroval na svetovom pohári Temné znamenie. Vzal Harrymu prútik v čestnej lóži. Zaklial svojho otca imperiusom. V deň keď Harry a Krum narazili na pána Croucha v lese, ho jeho syn zabil. Telo premenil na kosť a zakopal ju. Winky neustále plakala. Povedal im aj to, že premenil pohár na prenášadlo. Na tvári sa mu objavil šialený úsmev a hlava mu odkvicla na plece. Dumbledore vydal ďalšie príkazy, a potom s Harrym odišiel do svojej pracovne. Tu na nich čakal Sirius. Dumbledore poprosil Harryho, aby mu povedal všetko, čo sa stalo. To, čo sa udialo s Harryho a Voldemortovým prútikom sa nazýva Priori Incantatem. Prútiky sú bratia. Jeden donúti vydať posledné obete toho druhého. Harryho odviedli do nemocničného krídla. Sirius pri ňom zostal v podobe psa. Madam Pomfreyová mu dala elixír na bezsenný spánok. Boli pri ňom aj pani Weasleyová, Bill, Ron a Hermiona. Spánok mu dodal sily.

Zobudil sa na hluk. Na chodbe sa Fudge hádal s McGonagallovou. O chvíľu prišiel aj Dumbledore. Povedala, čo Fudge pripustil. Crouch dostal dementorov bozk. Fudge sa hádal aj s Dumbledorom. Dumbledore sa ho snažil presvedčiť, že Voldemort povstal. Fudge akoby ho nepočul. Harry mu to zopakoval. Fudge im neveril. Dôkaz mu poskytol aj Snape. Ukázal mu znamenie na svojej ruke. Ani to nepomohlo. Dumbledore a Fudge sa rozišli v zlom. Keď odišiel, Dumbledore pokynul na Siriusa. Ten sa premenil na človeka. Dumbledore začal vojnu proti Voldemortovi. Weasleyovci boli s ním. Bill to išiel oznámiť otcovi. Sirius a Snape sa pred Dumbledorom pomerili. Nebolo to až také skutočné. Dumbledore povedal Siriusovi, aby sa skontaktoval s Lupinom. Snape dostal úlohu robiť špióna. Obaja po zadaní úloh odišli. Harry musel vypiť zvyšok elixíru. Hagrid a madam Maxim mali presvedčiť obrov žijúcich v zahraničí, aby sa pridali na ich stranu. Predtým než Fudge odišiel, nechal Harrymu odmenu 1000 galeónov. Harry vôbec nechcel rozprávať, čo sa mu stalo. Dumbledore dal pokyny študentom. Nemali sa ho nič pýtať. Jedného dňa ho navštívili Cedricovi rodičia. Prišli mu poďakovať za to, že priniesol telo ich syna.

Nastal koniec roka. Veľká sieň bola v čiernom. Už aj skutočný Moody bol prítomný. Dumbledore predniesol prejav na Cedricovu pamiatku. Rozlúčili sa so zahraničnými študentmi. V Rokfortskom exprese si našli prázdne kupé. Hermiona im oznámila, že prekukla a chytila Ritu Skeeterovú. Rita bola nenahlásený animágus. Prišli ich otravovať Malfoy, Crabbe a Goyle. Všetci traja a Fred a George k tomu ich zasiahli rôznymi zaklínadlami. Dozvedeli sa, že Fred a George vydierali Bagmana. Za svoju stávku im dal leprechauntské zlato. Keď vystupovali, Harry im dal svoju odmenu. Veľmi ich to potešilo. Harry sa so všetkými rozlúčil. Išiel so strýkom Vernonom naproti ďalšiemu letu.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk