referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Utorok, 28. novembra 2023
Harry Potter a ohnivá čaša
Dátum pridania: 08.04.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Diva0001
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 11 214
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 30.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 51m 10s
Pomalé čítanie: 76m 45s
 
Harry Potter a ohnivá čaša

Autor: J. K. Rowling
Postavy: Harry, Ron, Hermiona, Dumbledore, Krum, Fleur, Divooký Moody, Malfoy

Harry trávi ďalšie otravné leto u Dursleyovcov. Vďaka zmienke o Siriusovi sa mu darí lepšie. Kvôli tomu, že Dudley veľmi pribral, celá rodina drží diétu. Harry má však tajné zásoby od kamarátov. Jedného dňa sa Harrymu sníval veľmi čudný sen. Bol v nejakom starom dome. Vypočul si rozhovor medzi Červochvostom a Voldemortom. Ich rozhovor si však vypočul aj niekto iní. Bol tam totiž aj nejaký starý muž. Harry ho nepoznal. Voldemort hovoril o nejakej predošlej a chystanej vražde. Harry sa prebudil na strašnú bolesť jazvy. Pochopil, že Voldemort chcel zabiť práve jeho. Čím viac sa Harry pokúšal spomenúť si na svoj sen, tým menej sa mu darilo. Keďže nemohol zaspať, prechádzal sa po izbe. Premýšľal komu by o tom napísal. Spomenul si na Siriusa. Ten mu cez prázdniny napísal dva listy. Už bolo neskoro, a tak Harry list odložil. Obliekol sa a zišiel dolu na raňajky. Nebolo to bohviečo. Mali grepfruit. Niekto zazvonil na zvončeku pri dverách. Strýko Vernon išiel otvoriť. Keď prišiel, bol dosť nahnevaný. Zavolal Harryho do obývačky. Začal mu pred nosom mávať nejakým listom. Bol to list od Weasleyovcov, pozývali ho na Svetový metlobalový pohár. Strýko Vernon nechcel súhlasiť, no názor zmenil po tom, čo Harry spomenul Siriusa. Harry nielenže išiel na metlobalový pohár, ale mohol koniec prázdnin stráviť u Weasleyovcov. Harry bol veľmi rád. Ihneď sa šiel pobaliť.

Už aj Hedviga priletela. Podvečer k Harrymu priletela malá sovička. Bol to Kvík. Priniesol odkaz od Rona. Celý nadšený poletoval po izbe a čvirikal. Harry Ronovi odpísal a odkaz poslal po Kvíkovi. Ten ako splašený odletel. Harry si vyložil list pre Siriusa, znova ho skontroloval a uviazal Hedvige na nohu. Hedviga zahúkala a odletela. Harry napäto očakával Weasleyovcov. Strýko Vernon si obliekol svoj najlepší oblek. Weasleyovci meškali. Všetci už boli trochu nervózni. Strýko Vernon zapol elektrický krb, ktorý kúpili, keď zadebnili skutočný krb. Z neho sa ozvalo buchnutie a potom hlasy. Harry sa rozbehol ku krbu. Pán Weasley odstránil dosky kúzlom. Fred a George boli po Harryho veci. Potom sa pomocou hop – šup práčku preniesli do Brlohu. Dudley zjedol jeden cukrík, ktorý vypadol Fredovi. Okamžite mu začal rásť jazyk. Začal sa chaos. Teta Petúnia sa Dudleymu pokúšala jazyk odtrhnúť. Pán Weasley sa to pokúšal dať do poriadku. Harry však musel odísť do Brlohu. Keď sa pán Weasley vrátil, bol veľmi nahnevaný. Harry sa zoznámil s Ronovými bratmi Billom a Charliem. Navečerali sa vonku. Ráno skoro vstávali. Museli prísť až na vrchol jedného kopca. Tam ich čakalo prenášadlo. Na tomto mieste sa spoznali s Diggoriovcami.

Preniesli sa do tábora. Bolo tam omnoho viac čarodejníkov a čarodejníc ako si Harry vedel predstaviť. Našli si svoje miesto a rozložili si stany. Harry, Ron a Hermiona išli pre vodu. Cestou stretli kopu spolužiakov z Rokfortu. Keď sa vrátili, prisadol si k nim Ludo Bagman. Fred a George sa s ním stavili. Po nejakej chvíli k nim prišiel aj Crouch. Bagman aj Crouch sa potom išli venovať svojim povinnostiam. Keď si deti kupovali suveníry, prišiel pán Weasley a zavelil na odchod. Práve sa začínal Svetový pohár v metlobale. Keď prešli cez les, uvideli zlaté steny štadiónu. Čarodejník pri vstupe im skontroloval lístky a oni si išli sadnúť na svoje miesto. Sedeli úplne navrchu. Postupne tam začali prichádzať aj ostatní diváci. Harry sa zoznámil s niektorými významnými ľuďmi. Sedeli tam aj Draco a jeho rodičia. Harry ešte nikdy v živote nevidel Dracovu mamu. Zápas sa začal. Prví prišli maskoti Bulharska. Boli to nádherné víly, ktoré Harryho ihneď očarili. Írski maskoti boli Leprechaunti. Preleteli nad ľuďmi a obsypali ich zlatom. Zápas bol veľmi napínavý. Íri viedli. Ako čas plynul, hra naberala na hrubosti. Harry ešte nikdy nevidel takú skvelú hru. Viktor Krum chytil ohnivú strelu, no Írsko vyhralo o desať bodov. Všetci radostne jasali. Leprechaunti niekoľkokrát preleteli nad divákmi. Metlobalový pohár bol odovzdaný ministrovi mágie Kornéliusovi Fudgeovi. Hneď ako sa zápas úplne skončil, sa pobrali všetci do svojich stanov. Ešte sa dlho rozprávali.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.