Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Harry Potter a kameň mudrcov

Harry Potter a kameň mudrcov

Autor: J. K. Rowling
Postavy: Harry Potter, Hermiona Grangerová, Ron Weasly, Dumbledore, lord Voldemort

Harry Potter, chlapec, ktorý prežil.

Harryho príbeh sa začína pobytom u Dursleyovcov, ktorí sa oňho starajú. Harry je sirota. Rodičia mu zomreli, keď bol ešte malý. Je zvláštny svojou jazvou v tvare blesku a tým, že je čarodejníkom. Jeho bratranec má narodeniny. Idú do zoo. Tam Harry nechtiac oslobodí hada, ktorý zasyčí a utečie. Harry to vôbec nechápe. O niekoľko dní mu príde zvláštny list. Nemôže si ho však prečítať. Potom mu začne chodiť množstvo takýchto listov. Dursleyovci to už nemôžu vydržať, a preto sa presťahujú do chaty. Veľmi ďaleko. V jeden chladný a sychravý večer, keď mal Harry narodeniny, ktosi zaklopal na dvere. Bol to poloobor Hagrid, ktorý priniesol Harrymu list a tortu k narodeninám. Bol to list od profesora Albusa Dumledora z Rokfortskej strednej školy čarodejníckej. Ešte v ten večer odišli. Harry si mal nakúpiť potrebné knihy, pomôcky a prútik, taktiež aj zviera. Bol si pre peniaze v Gringot banke. Hagrid z nej zobral niečo vzácne a záhadné. Po všetkých nákupoch sa mal Harry dostaviť na nástupište 9 a ¾. Bolo to ťažké, pretože ho nevedel nájsť. Videl jednu rodinu ako vrážala, lepšie povedané prechádzala cez múr. Nasledoval ich a tak objavil nástupište 9 a ¾.

Vo vlaku sa spoznal s Ronom a trochu aj s Hermionou, pravdaže aj s odporným a namysleným Dracom Malfoyom. Po príchode sa plavili cez veľké jazero k osvetlenému rokfortskému zámku. Vstúpili do veľkej sály, kde boli štyri dlhokánske stoly štyroch fakúlt: Chrabromil, Bifľomor, Bystrohlav a Slizolin. K stolom boli usadený žiaci príslušných fakúlt. Prváčikovia si po jednom posadali na stolček a triediaci klobúk ich zaradil k jednotlivým fakultám. Harry, Ron a Hermiona patrili ku Chrabromilu, zatiaľ čo Draco k Slizolinu. Štúdium bolo zaujímavé a najlepšie ho asi zvládala Hermiona. Nie vo všetkom je však dobrá. V deň keď sa mali učiť lietať dostal Neville Longbottom Nezabúdal. Na hodine mu ho Draco zobral a Harry sa rozhodol, že ho získa späť. Chvíľu sa s Malfoyom naháňali na metlách a potom ho Draco zahodil. Harry letel za ním. Chytil ho rovno pred oknom profesorky McGonagallovej. Boli vyhrešení, ale na druhý deň dostal od nej sovou poštou metlu Nimbus 2000. Tú najlepšiu. Oliver Wood Harrymu vysvetlil o čo ide v hre metlobal, pretože Harry sa stal najmladším stíhačom chrabromilského metlobalového tímu. Na túto hru mal talent. V škole sa dozvedel, že je slávny a ako prišiel k svojej jazve. Keď bol malé dieťa, zabil lord Voldemort jeho rodičov. Chcel zabiť aj Harryho, ale nepodarilo sa mu to, lord Voldemort prišiel o svoju podobu a Harrymu zostala jazva. Nik nevie ako malé bábätko prežilo útok najväčšieho zlého čarodejníka.

Raz večer, keď sa stoly prehýbali pod kopcami jedla, vtrhol do Veľkej siene profesor obrany proti čiernej mágii a povedal, že v hrade je trol a potom odpadol. Všetci utekali preč, ale Harry a Ron si spomenuli, že Hermiona je na záchode a o ničom nevie. Ako tam bežali, zastali, lebo videli, že trol vchádza do záchodu. Počuli Hermionine výkriky. Bežali jej pomôcť. Strhol sa boj. Našťastie trol bol porazený. Harry, Hermiona a Ron sa jedného večera rozhodli ísť skoro do svojich izieb. Presúvacie schody ich zaviedli niekam, kde ešte neboli. Vošli dnu. Bola to studená, tmavá chodba. Zažali sa na nej fakle. Keď sa otočili, zľakli sa mačky pána Filcha. Začali utekať hlbšie a hlbšie. Došli až k zatvoreným dverám. Hermiona ich otvorila kúzlom Alohamora. Už si mysleli, že sú v bezpečí, ale opak bol pravdou. Strážil tam Chlpáčik, veľký zúrivý trojhlavý pes. S krikom sa dali na útek. Pred prvým zápasom v metlobale bol Harry trochu nervózny. Chrabromil vyhrával, ale potom sa skóre otočilo, pretože vyradili Olivera Wooda, chrabromilského ochrancu. Vtom zazrel ohnivú strelu, no zrazu sa niečo začalo diať s jeho metlou. Hermiona si všimla ako profesor Snape zaklína Harryho a rozhodla sa konať. Pomohlo to. Zápasil o ohnivú strelu so slizolinským stíhačom. Harry pri zápase padol na zem a na počudovanie vypľul z úst ohnivú strelu. Chrabromil vyhral.
Nastala zima a blížil sa čas Vianoc. Niektorí odišli domov, iní zas ostali. Harry dostal zvláštny dar – neviditeľný plášť. Harry navštívil zakázanú časť knižnice. Tam videl ako sa profesor Snape vyhráža profesorovi Quirellovi. Krátko po tejto udalosti, objavil Harry zrkadlo z Erisedu. Harry v ňom uvidel svojich rodičov. Harry sa k nemu ešte pár krát vrátil. Dumbledore mu povedal, že každý v ňom vidí to, čo chce vidieť. Hermiona sa dozvedela, že Chlpáčik stráži známy kameň mudrcov. Začali sa o to zaujímať. Hagrid dostal draka Norberta. Harry, Ron a Hermiona boli pri jeho vyliahnutí. Stalo sa však niečo zlé. Videl to Draco. Všetko to povedal profesorke McGonagallovej. Všetci traja dostali trest a aj Draco. Mali ísť s Hagridom v noci do Zakázaného lesa. Rozdelili sa. Ron a Hermiona išli s Hagridom. Draco s Harrym a Tesákom. Báli sa. Našli stopy krvi jednorožca. Ako išli nočnou tmou, zbadali prízrak ako pije krv z mŕtveho jednorožca. Draco s Tesákom utiekli, ale Harry ostal, začala ho bolieť jazva. Prízrak chcel na Harryho zaútočiť, ale do cesty mu skočil kentaur. Našťastie sa nič vážneho nestalo. Potom dorazil Hagrid. Kamaráti sa rozprávali o všetkom, čo v Zakázanom lese zažili. Rozhodli sa konať a bežali za profesorom Dumbledorom, no on odišiel na Ministerstvo mágie. V noci sa vybrali po kameň mudrcov.

Cestou preč sa ich pokúšal zastaviť Neville. Hermiona ho znehybnila a pokračovali ďalej. Vošli k spiacemu Chlpáčikovi. Posunuli mu labu z padacích dvier. Zrazu však harfa prestala hrať a Chlpáčik sa zobudil. Rýchlo naskákali dnu. Rovno do zovretia diabolskej rastliny. Keď to prekonali čakalo ich niečo ťažšie. Museli chytiť kľúč, ktorým by odomkli ďalšie dvere. Po tejto úlohe nasledovalo niečo oveľa nebezpečnejšie. Obrí čarovný šach. Rozostavili sa a hrali. Bohužiaľ prehrávali. Ron sa rozhodol spraviť dôležité rozhodnutie. Išiel so svojou figúrkou a bol porazený. Dal možnosť ďalšieho ťahu Harrymu, aby mohol dať šach mat a tak vyhrať. Keď sa tak stalo, Hermiona zostala s Ronom a Harry pokračoval ďalej sám. Uprostred tmavej a studenej siene stálo zrkadlo z Erisedu a pri ňom stál profesor Quirell. No nebol sám. Bolo počuť hlas lorda Voldemorta. Ten využil profesora Quirella na získanie kameňa mudrcov, ktorý by mu zaručoval dlhší život. Prinútil Harryho, aby sa pozrel do zrkadla a povedal, kde je kameň. Voldemort sa Harrymu ukázal a chcel ho zahubiť a získať kameň. Zabránil mu utiecť a Quirell sa naňho vrhol. Zrazu ho začali páliť ruky a Quirell sa rozpadol na prah. Harry odpadol po tom ako ním prešiel prízrak lorda Voldemorta. Prebral sa až na ošetrovni, obklopený darčekmi.

Na konci roku sa uskutočnila veľká večera, kde sa hodnotili metlobalový turnaj a pohár školy. Zdalo sa, že vyhral Slizolin, no naraz sa stalo čosi nečakané. Dumbledore udelil ďalšie body a tak vyhral Chrabromil. To bol prvý rok na Rokfortskej strednej škole čarodejníckej. Harry sa rozlúčil so svojimi priateľmi a vrátil sa na prázdniny bývať k Dursleyovcom.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk