referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oskar
Pondelok, 8. augusta 2022
Harry Potter a kameň mudrcov
Dátum pridania: 02.04.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Diva0001
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 419
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 3.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 6m 20s
Pomalé čítanie: 9m 30s
 
Harry Potter a kameň mudrcov

Autor: J. K. Rowling
Postavy: Harry Potter, Hermiona Grangerová, Ron Weasly, Dumbledore, lord Voldemort

Harry Potter, chlapec, ktorý prežil.

Harryho príbeh sa začína pobytom u Dursleyovcov, ktorí sa oňho starajú. Harry je sirota. Rodičia mu zomreli, keď bol ešte malý. Je zvláštny svojou jazvou v tvare blesku a tým, že je čarodejníkom. Jeho bratranec má narodeniny. Idú do zoo. Tam Harry nechtiac oslobodí hada, ktorý zasyčí a utečie. Harry to vôbec nechápe. O niekoľko dní mu príde zvláštny list. Nemôže si ho však prečítať. Potom mu začne chodiť množstvo takýchto listov. Dursleyovci to už nemôžu vydržať, a preto sa presťahujú do chaty. Veľmi ďaleko. V jeden chladný a sychravý večer, keď mal Harry narodeniny, ktosi zaklopal na dvere. Bol to poloobor Hagrid, ktorý priniesol Harrymu list a tortu k narodeninám. Bol to list od profesora Albusa Dumledora z Rokfortskej strednej školy čarodejníckej. Ešte v ten večer odišli. Harry si mal nakúpiť potrebné knihy, pomôcky a prútik, taktiež aj zviera. Bol si pre peniaze v Gringot banke. Hagrid z nej zobral niečo vzácne a záhadné. Po všetkých nákupoch sa mal Harry dostaviť na nástupište 9 a ¾. Bolo to ťažké, pretože ho nevedel nájsť. Videl jednu rodinu ako vrážala, lepšie povedané prechádzala cez múr. Nasledoval ich a tak objavil nástupište 9 a ¾.

Vo vlaku sa spoznal s Ronom a trochu aj s Hermionou, pravdaže aj s odporným a namysleným Dracom Malfoyom. Po príchode sa plavili cez veľké jazero k osvetlenému rokfortskému zámku. Vstúpili do veľkej sály, kde boli štyri dlhokánske stoly štyroch fakúlt: Chrabromil, Bifľomor, Bystrohlav a Slizolin. K stolom boli usadený žiaci príslušných fakúlt. Prváčikovia si po jednom posadali na stolček a triediaci klobúk ich zaradil k jednotlivým fakultám. Harry, Ron a Hermiona patrili ku Chrabromilu, zatiaľ čo Draco k Slizolinu. Štúdium bolo zaujímavé a najlepšie ho asi zvládala Hermiona. Nie vo všetkom je však dobrá. V deň keď sa mali učiť lietať dostal Neville Longbottom Nezabúdal. Na hodine mu ho Draco zobral a Harry sa rozhodol, že ho získa späť. Chvíľu sa s Malfoyom naháňali na metlách a potom ho Draco zahodil. Harry letel za ním. Chytil ho rovno pred oknom profesorky McGonagallovej. Boli vyhrešení, ale na druhý deň dostal od nej sovou poštou metlu Nimbus 2000. Tú najlepšiu. Oliver Wood Harrymu vysvetlil o čo ide v hre metlobal, pretože Harry sa stal najmladším stíhačom chrabromilského metlobalového tímu. Na túto hru mal talent. V škole sa dozvedel, že je slávny a ako prišiel k svojej jazve. Keď bol malé dieťa, zabil lord Voldemort jeho rodičov. Chcel zabiť aj Harryho, ale nepodarilo sa mu to, lord Voldemort prišiel o svoju podobu a Harrymu zostala jazva. Nik nevie ako malé bábätko prežilo útok najväčšieho zlého čarodejníka.

Raz večer, keď sa stoly prehýbali pod kopcami jedla, vtrhol do Veľkej siene profesor obrany proti čiernej mágii a povedal, že v hrade je trol a potom odpadol. Všetci utekali preč, ale Harry a Ron si spomenuli, že Hermiona je na záchode a o ničom nevie. Ako tam bežali, zastali, lebo videli, že trol vchádza do záchodu. Počuli Hermionine výkriky. Bežali jej pomôcť. Strhol sa boj. Našťastie trol bol porazený. Harry, Hermiona a Ron sa jedného večera rozhodli ísť skoro do svojich izieb. Presúvacie schody ich zaviedli niekam, kde ešte neboli. Vošli dnu. Bola to studená, tmavá chodba. Zažali sa na nej fakle. Keď sa otočili, zľakli sa mačky pána Filcha. Začali utekať hlbšie a hlbšie. Došli až k zatvoreným dverám. Hermiona ich otvorila kúzlom Alohamora. Už si mysleli, že sú v bezpečí, ale opak bol pravdou. Strážil tam Chlpáčik, veľký zúrivý trojhlavý pes. S krikom sa dali na útek. Pred prvým zápasom v metlobale bol Harry trochu nervózny. Chrabromil vyhrával, ale potom sa skóre otočilo, pretože vyradili Olivera Wooda, chrabromilského ochrancu. Vtom zazrel ohnivú strelu, no zrazu sa niečo začalo diať s jeho metlou. Hermiona si všimla ako profesor Snape zaklína Harryho a rozhodla sa konať. Pomohlo to. Zápasil o ohnivú strelu so slizolinským stíhačom. Harry pri zápase padol na zem a na počudovanie vypľul z úst ohnivú strelu. Chrabromil vyhral.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.