Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Harry Potter a fénixov rád

Harry Potter a fénixov rád

Autor: J. K. Rowling
Postavy: Harry, Hermiona, Ron, Weasleyovci, Snape, Dumbledore, Sirius, Voldemort, Draco Malfoy, Hagrid, Umbridgeová

Harry trávil nudné leto na Privátnej ceste. Listy od jeho priateľov a Siriusa boli záhadné a neurčité. Každý deň počúval správy. Čakal, či sa v nich nebude hovoriť o niečom nezvyčajnom. Bolo to horúce leto. Harry prechodil uličky krížom – krážom. Jedného dňa tiež takto počúval správy. Ležal vonku pod oknom. Zrazu začul veľké prasknutie. Rýchlo sa zodvihol a vytasil prútik. Tresol sa však pod obločnicu. Skôr než sa trochu spamätal, ho už strýko Vernon držal pod krkom. Hrozil sa mu. Strýko Vernon ho obviňoval, že čaruje mimo školu. Harry sa bránil. Znovu sa poškriepili. Harry sa konečne vytrhol zo strýkovho zovretia. Nahnevaný odišiel preč. Bol si istý, že bola v jeho blízkosti čarovná bytosť.
Prišiel do parku. Sadol si na hojdačku, ktorú jeho bratranec s bandou nestihli ešte zničiť. Dudley sa stal majstrom v boxe. Tete Petúnii tvrdil, že ide k priateľom na čaj, ale v skutočnosti sa flákal. Harry si ani nevšimol, že sa zotmelo. Cez park prešiel aj Dudley s bandou. Harry ich nenápadne nasledoval. Keď sa rozlúčili, pridal sa Harry k Dudleymu. Kráčali vedľa seba a podpichovali sa. Zrazu keď prechádzali uličkou bez lámp, akoby niekto zakryl hviezdy a mesiac. Vzduch bol studený. Harry tento pocit poznal. Dudley pišťal. Harry mu hovoril, aby bol ticho. No Dudley neposlúchol a ešte Harryho udrel. Harrymu vypadol prútik. Chvíľu ho hľadal po zemi. Harry zvolal lumos. Prútik zažiaril neďaleko Harryho. Harry ho vzal a vtedy uvidel dementora. Nemohol tomu uveriť. Dementor sa blížil k nemu. Harry najskôr vyčaroval slabého patronusa. Ten na chvíľu dementora zadržal, no potom sa rozplynul. Harry si nevedel spomenúť na nijakú šťastnú myšlienku. Aj jeho ďalší patronus bol veľmi slabý. Zrazu si spomenul na Ronovu a Hermioninu tvár. Z konca prútika vyletel nádherný jeleň. Parožím dementora odhodil.

Harry s jeleňom zamierili k Dudleymu. Dementor sa nad ním skláňal a chystal sa ho pobozkať. Jeleň dementorov rozprášil, a potom sa rozplynul. Harry si kľakol k Dudleymu. Znovu to bolo ako pred príchodom dementorov. Zrazu pribehla pani Figgová. Harry si chcel schovať prútik. Reakcia pani Figgovej ho prekvapila. Kázala mu, nechal prútik vonku. Odviedla ho domov. Cestou nadávala na Mundungusa Fletchera. Harry jej kládol mnoho otázok. Dozvedel sa, že pani Figgová je šmukel. Jej rodičia boli čarodejníci, no ona nevie čarovať. Taktiež sa Harry dozvedel, že ho sledovali. Pani Figgová ich nechala pred dverami. Zazvonili. Teta Petúnia otvorila. Dudley sa vyvracal na rohožku. Teta Petúnia zavolala stýka Vernona. Starali sa iba o Dudleyho. Harry mal príležitosť odísť do svojej izby. Nohu mal na prvom schode, keď ho zavolal strýko Vernon. Teta Petúnia sa pýtala syna, kto mu to spravil. Ukázal na Harryho. Strýko Vernon sa rozkričal. Harry si ho nevšímal, pretože priletela sova.

Harry si pergamen pozorne prečítal. Bolo to z ministerstva mágie. Oznamovali, že Harry je vylúčený z Rokfortu, prídu mu zničiť prútik a bude mať disciplinárne konanie. Harry bol ako obarený. Harryho pochytil hnev. Začal sa so strýkom hádať. Prišla ďalšia sova. Bola od pána Weasleyho. Písal, že Dumbledore to urovnáva na ministerstve. Harry mal znovu nádej. Povedal Dursleyovcom ako sa to stalo. Povedal, že to boli dementori. Na počudovanie všetkých im teta Petúnia povedala, že dementori sú strážcovia v čarodejníckom väzení Azkaban. Všetkých to zarazilo. Priletela ďalšia sova. Bola z ministerstva. Písali, že Harry je len dočasne vylúčený, prútik mu nezničia. Potešil sa. Znovu na seba Harry a strýko Vernon začali kričať. Harry chcel od Dursleyovcov odísť. Prišiel ďalší list. Tentoraz bol od Siriusa. Kázal mu, aby ostal na Privátnej ceste číslo 4. Harry nakoniec poslúchol. Dokonca sa s Dursleyovcami rozprával o lordovi Voldemortovi. Keď to strýko Vernon pochopil, vyhodil Harryho na ulicu. Prerušila ich ďalšia sova. Niesla vrešťadlo. Nie však pre Harryho, ale pre tetu Petúniu. Tá ho neotvorila a vrešťadlo vybuchlo. Harry odkazu nerozumel. Nakoniec to všetko uzavrela teta Petúnia. Harry ostal u Dursleyovcov.

Keď sa vrátil do izby, napísal krátke listy Hermione, Ronovi a Siriusovi. Musel počkať na Hedvigu, ktorá bola na love. Hneď keď sa vrátila, ju Harry poslal s listami. Harry nasledujúce dni takmer nevychádzal von z izby. Asi o štyri dni večer Dursleyovci odišli preč. Harry ostal doma sám. Bola už tma, keď niekoho začul v dome. Myslel si, že sú to zlodeji. Potom tú myšlienku zavrhol. V zámku na dverách jeho izby šťuklo. Harry s prútikom v ruke vstal a vyšiel z izby. Dolu na chodbe bolo niekoľko ľudí. Zrazu začul známy hlas, a potom hneď druhý. Prvý patril Divookému Moodymu a druhý bol Lupinov. Aj ostatní ľudia boli čarodejníci. Všetci zišli dolu do kuchyne. Chvíľu sa rozprávali. Všetci prišli po Harryho. Lupin každého predstavil. Mohli vyraziť až na signál. Harry spoznal Tonksovú. Pomohla mu pobaliť sa. Potom vyšli von. Moody podal inštrukcie o lete. Najskôr prišli červené iskry, a potom zelené. Let prebehol pokojne. Pristáli na nejakom námestí. Harry sa musel naučiť nejaký text. Moody niečo spravil a pred nimi sa objavil dom. Bol skrytý medzi 11 a 13. Všetci vošli dnu.
Privítala ich pani Weasleyová. Povedala im, aby boli potichu. Konala sa nejaká schôdza. Pani Weasleyová odviedla Harryho k Ronovi a Hermione, a potom odišla na schôdzu. Harry sa na Rona a Hermionu rozkričal. Už nedokázal v sebe dusiť všetok ten hnev. Ron a Hermiona sa mu to snažili všetko vysvetliť. Sľúbili Dumbledorovi, že nič nepovedia. Zrazu sa tam premiestnili Fred a George a o chvíľu neskôr prišla aj Ginny. Rozprávali mu tom, čo sa deje a o Fénixovom ráde. Po nejakom čase išli na večeru. Čarodejníci odchádzali preč. Bol medzi nimi aj Snape. Večera prebehla v príjemnej atmosfére. Potom sa Sirius a pani Weasleyová pohádali. Sirius chcel, aby mal Harry nejaké informácie. Nakoniec sa poddala. Harry sa dozvedel niekoľko informácií. Potom ich pani Weasleyová nahnala do postele. Dozvedeli sa, že Dumbledore chce proti Voldemortovi použiť nejakú zbraň. Chvíľu sa o tom Harry a Ron rozprávali. Pripojili sa k nim aj dvojčatá. Netrvalo to dlho, pretože pani Weasleyová ich prišla skontrolovať.

Ráno Harryho a Rona zobudili dvojčatá. Len čo sa naraňajkovali, pomáhali pani Weasleyovej sprítulniť salón. Vyháňali černožienky. Popoludní im prišiel pomôcť aj Sirius. Hovoril Harrymu o svojom rodokmeni podľa gobelínu na stene. Vypratali skrinky. Niekedy sa tam ponevieral domáci škriatok Kreacher. Vzal, čo mohol a na ostatných nadával. Často sa pri dverách ozýval zvonček. Vždy sa pritom rozkričal portrét Siriusovej matky. Blížil sa deň Harryho disciplinárneho konania. Sirius sa ponúkol, že pôjde s ním v podobe Smrkáča. V podvečer konania padlo aj o tom slovo. Pani Weasleyová oznámila, že by to podľa Dumbledora nebolo vhodné. Dumbledore tam bol večer predtým ani sa s Harrym neporozprával. Cítil sa ešte horšie ako predtým.
Harry spal nepokojne. Keď sa ráno zobudil, myslel si, že všetci budú ešte spať. Keď vošiel do kuchyne, boli tam už pán a pani Weasleyovci, Moody, Sirius a Lupin. Harry do seba nedostal skoro nič. Aj s pánom Weasleym prišiel na Ministerstvo mágie. Vošli tam cez starú telefónnu búdku. Harry sa zaregistroval, a potom prešli výťahom na poschodie, kde sa nachádzala kancelária pána Weasleyho. Prešli popri kójach aurorov. Zo všetkých stien hľadeli na Harryho Siriusove tváre. Kancelária pána Weasleyho bola malá a preplnená spismi. Dobehol tam udychčaný Persinks. Oznámil im, že Harryho konanie bude v tú chvíľu a je úplne dole. Pán Weasley a Harry sa tam ponáhľali. Pán Weasley priviedol Harryho pred dvere, kde zasadal Wizengamot. Harry meškal. V tejto miestnosti už bol. Bolo to v Dumbledorovej mysľomise.

Predsedom poroty bol Fudge. Harry si sadol na stoličku s reťazami. Zrazu z poza neho prišiel Dumbledore. Bolo to pre Harryho prekvapenie. Fudge kládol Harrymu otázky. Dumbledore ho obhajoval. Priviedol ako svedkyňu pani Figgovú. Vyzeralo to akoby tu zvádzal Fudge súboj s Dumbledorom. Nakoniec Harryho oslobodili a Dumbledore odišiel preč. Ani sa s ním neporozprával. Harry vyšiel von. Dokonca v porote videl aj Percyho. Pán Weasley sa veľmi potešil. Cestou hore videli ako sa Fudge rozpráva s Luciusom Malfoyom. Harry sa vrátil naspäť. Všetci uvítali, že Harry je oslobodený. Len čo si ľahol na posteľ, dobehol Ron s listami zo školy. Ron a Hermiona sa stali prefektmi. Všetkých to poriadne zaskočilo. Pani Weasleyová bola celá bez seba. Ron od rodičov dostal novú metlu a jeho mama usporiadala večer oslavu. Prišiel aj Moody. Od neho sa dozvedeli, že v stolíku v salóne je prízrak. Večer išla pani Weasleyová vyhnať prízrak. Keď to už Harry nemohol vydržať, išiel hore. Počul pani Weasleyovú v salóniku plakať. Harry videl ako bojuje s prízrakom. Objavovali sa pred ňou členovia jej rodiny a aj Harry. Všetci boli mŕtvi. Do izby vtrhol Lupin. Zbavil sa prízraku a začal pani Weasleyovú upokojovať.

Harryho zobudil Ron. Ráno vládol v dome chaos. Na stanicu prišli včas, hoci im Rokfortský expres skoro ušiel pred nosom. Ron a Hermiona išli do vozňa prefektov. Harry, Ginny a Neville si sadli do kupé k čudnému dievčaťu. To dievča bola Luna Lovegoodová. Asi po hodine sa k nim pridali Ron a Hermiona. Ron sa sťažoval na Malfoya. Aj on sa stal prefektom. Ron vymýšľal tresty pre Crabba a Goyla. Na jednom sa Luna obzvlášť zasmiala. Ostatní sa smiali na nej a na Ronovi. Lune vypadol časopis Sršeň. Harry ho začal čítať. Písalo sa v ňom o Siriusovi, ktorý sa v podobe Smrkáča rozlúčil s Harrym na stanici. Všetko čo si Harry prečítal, považoval za hlúposti. Hermiona vyhlásila, že Sršeň je brak. Luna sa ohradila, pretože ho vydáva jej otec. Zvyšok cesty prebiehal pokojne.

Vystúpili z vlaku. Harry hľadal Hagrida. Namiesto neho prišla pre prvákov profesorka Grumplová. Harryho niesol dav. Prišli ku kočom, ktoré ich mali odviesť do Rokfortu. Boli do nich zapriahnuté čudné dračie kone. Harry si myslel, že koče sa pohybujú sami. Prekvapilo ho, že vidí tých tvorov. Prišli Ron s Hermionou a vzali si Kvíka a Krivolaba. Harry sa pýtal Rona na tie kone. Ron ich však nevidel. Harry si myslel, že má halucinácie. Luna ho ubezpečila, že nie. Aj ona ich videla. Harry nevedel, či je to útecha. Cestou do hradu kone už nespomenul. Večera bola veľkolepá. Triediaci klobúk mal novú pieseň. Tentoraz všetkých varoval. Radil, aby všetky štyri fakulty držali pospolu. Dumbledore predstavil profesorku Grumplovú a profesorku Umbridgeovú. Bola to tá istá žena, čo bola na Harryho disciplinárnom konaní. Teraz ho učila obranu proti čiernej mágii. Bola prvým človekom, ktorý prerušil Dumbledora v prejave. Potom sa všetci rozišli do klubovní.
Harry to vzal skratkou. Nechcel sa s nikým stretnúť. Niektorí si o ňom pošepkávali. Až pred portrétom Tučnej pani si uvedomil, že nepozná nové heslo. Zrazu k nemu pribehol Neville. On ho vedel. Harry sa pozdravil so známymi a vyšiel aj s Nevillom hore. Vo chvíli keď Harry vošiel, sa Dean a Seamus prestali rozprávať. Potom sa strhla hádka medzi Seamusom a Harrym. Nakoniec prestala až vtedy, keď prišiel Ron a Seamusovi pohrozil. Všetci zaliezli do postelí. Harry premýšľal, či aj Dumbledore zažil toľko útokov kvôli tvrdeniu, že lord Voldemort sa vrátil. Na druhý deň sa Seamus obliekol ako prvý. Vo Veľkej sieni porozprávali Ron a Harry Hermione o tom, čo sa stalo večer. Prišla za nimi Angelina. Vymenovali ju za novú kapitánku chrabromilského metlobalového družstva. Mal sa konať konkurz na chrabromilského strážcu. Chcela, aby tam bol celý tím. Harry súhlasil.

Dostali nové rozvrhy. Ron mal z toho skleslú náladu. Pondelok bol najhorší. Mali dvojhodinovku so Snapom a obranu proti čiernej mágii s Umbridgeovou. Hermiona sa kvôli ulievacím maškrtám pohádala s Fredom a Georgom. Začali sa rozprávať o skúškach na VČÚ /vynikajúcu čarodejnícku úroveň/. Po hodine Dejín mágie vyšli von. Harry sa tu stretol s Čcho. Hneď v prvý deň im dal Snape spraviť ťažký elixír. Harryho sa veľmi nevydaril, tak ostal bez známky. Harrymu vrela krv. Na hodine obrany proti čiernej mágii ich profesorka Umbridgeová privítala príšerne sladko. Kázala im odložiť prútiky a vybrať knihy. Mali čítať. Pozorovala ich. Hermiona sa jej spýtala, či budú aj prakticky precvičovať. Odpoveď bola nie. To spustilo more ďalších otázok. Harryho pohár trpezlivosti pretiekol. Začal sa hádať s Umbridgeovou o návrate Voldemorta. Tvrdil, že nie je klamár ani cvok. Vyslúžili si za to trest. Trieda na nich pozerala so zatajeným dychom. Umbridgeová niečo napísala na pergamen a poslala Harryho, aby ho zaniesol profesorke McGonagallovej. Nahnevalo ju, keď sa Harry pohádal s Umbridgeovou. Netreba na niektoré veci veľmi poukazovať. Mal veľ úloh z celého dňa. Nahnevaná bola aj Angelina. Správa o Harryho hádke s Umbridgeovou sa rozletela rýchlo.

Hagrid stále nebol doma. Harryho čakal trest u Umbridgeovej. Celý týždeň im učitelia dávali veľa domácich úloh. V poslednom čase sa Harry vedel ľahko rozčúliť. Musel sa veľmi ovládať. Malfoy naštval Harryho rečami o Hagridovi. Urážal ho a robil z neho hlupáka. Z hodiny starostlivosti o zázračné tvory kráčali do skleníkov na herbológiu. Pozdravili sa s Ginny. Harry sa chvíľu rozprával s Lunou. Aj Ernie Mcmillan vyjadril dôveru v Harryho rozprávanie o návrate lorda Voldemorta. Angelina bola znovu za Harrym. Chcela, aby bol na výbere. Harry jej len sľúbil, že sa skúsi vypýtať. Vedel, že jeho šance na úspech sú nulové. Umbridgeová privítala Harryho príliš sladko. Spýtala sa jej, no hneď jeho návrh zamietla. Už naňho čakal pergamen. Harry si chcel vybrať brko, ale zastavila ho. Dala mu jedno zo svojich. Bolo čierne s ostrým hrotom. Harry začal písať vetu, čo mu nakázala Umbridgeová. Pocítil bolesť v ruke. Slová, ktoré práve napísal na pergamen, sa mu objavili na ruke. Takto to pokračovalo celý večer. Nakoniec sa Umbridgeová pozrela jeho ruku a prepustila ho. Harrymu ostal na ruke červený fľak. Bolo už po polnoci. Bol taký unavený, že si išiel hneď ľahnúť.

Ráno nešiel ani na raňajky, len aby si mohol spraviť niečo z úloh. Spoločnosť mu robil Ron. Ron sa ho spýtal na trest. Harry iba povedal, že písal. Aj druhý deň bol hrozný. Pri večeri ho vystopovala Angelina a vynadala mu. Nasledoval ďalší večer s Umbridgeovou. Harry už tušil, že rany sa mu nebudú hojiť tak ako večer predtým. Viedol malý osobný boj medzi ním a Umbridgeovou. Nedovolil, aby videla, že ho niečo bolí. Rany na jeho ruke boli viditeľnejšie. Harry písal svoj trest vlastnou krvou. Mohol odísť až po polnoci. Aj v tretí deň prebiehal trest rovnako. Po dvoch hodinách písania Harrymu slová z ruky už nezmizli. Na chodbe sa Harry stretol s Ronom. Ron sa priznal, že trénuje na výber strážcu a Harry sa musel priznať, aký je jeho skutočný trest. Harry Rona podporoval. Hagrid sa ešte nevrátil domov. Na treste sa Harry priblížil k oknu. Dúfal, že uvidí Rona. Počasie sa však rýchlo zhoršilo. Keď prišiel do klubovne, všetci oslavovali. Ron sa stal chrabromilským strážcom. Hermiona v kresle spala. Harry ju zobudil. Chvíľu sa s Ronom rozprávali, a potom išli obaja spať. Bola unavená z pletenia klobúkov a ponožiek pre domácich škriatkov. Chcela ich všetkých oslobodiť.

Harry pocítil bolesť v jazve, keď sa ho Umbridgeová dotkla. Tak to povedal Hermione. Radila mu, aby išiel za Dumbledorom. Harry nesúhlasil. Chcel napísať Siriusovi. Hermiona mu zopakovala Moodyho slová. Na druhý deň sa Harry zobudil ako prvý. Vzal si pergamen, brko a zišiel dole. Hodnú chvíľu mu trvalo, kým napísal Siriusovi taký list, z ktorého sa nedalo nič vyčítať. Prešiel cez otvor v stene a išiel do soviarne. Cestou ho Takmer bezhlavý Nick varoval pred Zloduchom. Vybral sa dlhšou, ale bezpečnejšou cestou. Stretol aj pani Norrisovú, mačku školníka Filcha. Pozrela na Harryho a rozbehla sa za Filchom. Harry mal dojem, že ide žalovať. Chvíľu mu trvalo pokiaľ našiel Hedvigu. Dal jej list do zobáka odniesol ju k oknu. Ešte hodnú chvíľu sa pozeral, ako sa mu stráca z dohľadu. Znovu videl toho čierneho dračieho koňa. Vyletel zo Zakázaného lesa. Z dumania ho vyrušil príchod Čcho. Chvíľu sa rozprávali. Čcho práve priväzovala sove pálenej o nohu darček pre svoju mamu, keď tam vrazil udychčaný Filch. Obvinil ho z objednávania hnojových bômb. Harry to poprel. Filch sa doňho obul. Čcho sa pridala na Harryho stranu. Filch šomrajúc odišiel zo soviarne. Harry a Čcho sa spolu vrátili. Rozišli sa pri klubovniach. Harrymu sa hneď zlepšila nálada.
Po raňajkách sa Ron a Harry pobrali na štadión. Chvíľu tam trénovali. Ronovi to išlo celkom dobre. Vrátili sa a urobili si niečo z úloh. Potom sa pobrali na tréning. Bohužiaľ mali aj divákov. Slizolinčania na Rona pokrikovali, a preto sa mu veľmi nedarilo. Angelina dávala svojim zverencom potrebné pokyny. Ron hodil prehadzovačku Katie a tá začala krvácať z nosa. Fred a George jej dali niečo na zastavenie. Bohužiaľ dali jej nesprávny kus a krvácanie neustalo. Tréning sa skončil. Fred a George odniesli Katie do nemocničného krídla. Ron mal zlú náladu. Vrátili sa naspäť do klubovne. Začali si robiť úlohy, keď k nim prišla Hermiona. Chvíľu po nej priletela Percyho sova Hestia. Priniesla list Ronovi. Ten ho prečítal, a potom ho hodil Harrymu a Hermione. Percy mu gratuloval k prefektskému odznaku. Radil mu, aby sa prestal kamarátiť s Harrym. Mal sa spoľahnúť na Umbridgeovú. Vraj nastanú nejaké zmeny. Nakoniec Ron Percyho list spálil. Hermiona sa ponúkla, že im práce upraví a pomôže im ich dokončiť.

Zrazu sa v ohni na okamih objavila Siriusova hlava. Rozprávali sa o Harryho liste a dokonca aj o Umbridgeovej. Ron spomenul aj Percyho list. Harry sa bál o Hagrida. Sirius im povedal, že madam Maxim sa už vrátila, ale že nemajú mať strach o Hagrida. Sirius sa chcel s nimi stretnúť v Rokville. Harry a Hermiona sa naraz zarazili. Harry nechcel, aby Siriusa chytili a znova ho poslali do Azkabanu. Sirius súhlasil a zmizol. Na druhý deň ráno Hermiona ihneď preletela Denného proroka. Našla tam veľký článok o Umbridgeovej. Stala sa vrchným rokfortským inkvizítorom. Na hodine elixírov dostal od Snapa H z práce. Ďalší elixír sa už Harrymu podaril. S dobrým pocitom mu na stôl položil flakón s elixírom. Na obede sa Harry, Ron a Hermiona rozprávali s Fredom, Georgom a Leem o známkach. Fred ich všetky vymenoval. Harrymu trochu stúpla nálada, pretože nedostal najhoršiu známku. Na hodine veštenia bol u nich Umbridgeová na inšpekcii. Profesorku Trelawneyovú to trochu vyviedlo. Umbridgeová chodila za ňou a kládla otázky jej aj žiakom. Bola to príšerná hodina. Za ňou nasledovala obrana proti čiernej mágii. Umbridgeová kázala žiakom odložiť prútiky a čítať. Nikto sa už neunúval prútik vytiahnuť. Hermiona sa prihlásila. Profesorka Umbridgeová išla k nej. Hermiona jej povedala, že už celú knihu prečítala a naznačila odpor. Trochu si skočili do vlasov. Pripojil sa aj Harry. Vyslúžil si ďalší týždeň po škole.

Trest prebiehal ako predtým. Angelina ho zastihla na raňajkách na druhý deň a rozkričala sa naňho. Prišla ju upokojiť profesorka McGonagallová. Snažila sa Harrymu dohovoriť, a potom strhla Chrabromilu body. To Harryho nahnevalo ešte viac. Umbridgeová prišla na inšpekciu k profesorke McGonagallovej. Tá bola oveľa tvrdší oriešok ako Trelawneyová. Umbridgeovej sa každé prerušenie vypomstilo. McGonagallová jej vždy štipľavo odsekla. Umbridgeová bola aj na starostlivosti o zázračné tvory. Stále sa niečo vypytovala profesorky Grumplovej. Harry viac pozornosti venoval ich rozhovoru, ako tomu čo mal robiť. Harry prišiel so zakrvavenou rukou večer do klubovne. Boli tam iba on, Ron a Hermiona. Hermiona prvýkrát vyslovila myšlienku, že Harry by ich tajne mohol učiť obranu proti čiernej mágii. Harry sľúbil, že si to nechá prejsť hlavou. Harry sa trochu rozčúlil. Hermiona išla radšej spať. O nejakú chvíľu ju Ron nasledoval. Harry ostal v klubovni sám. Sadol si do kresla a aj on potom odišiel do spální. Znovu sa mu snívalo o dlhých chodbách a zamknutých dverách. Keď sa zobudil, pichalo ho znova v jazve.

Dva týždne sa Hermionin nápad nespomenul. Harryho tresty u Umbridgeovej skončili. Harry nakoniec súhlasil. Hermiona ho prekvapila, keď mu povedala, že budú viacerí. Dohodla stretnutie v Rokville U kančej hlavy. V hostinci to nebolo bohvie čo. Všetci traja si objednali ďatelinové pivo. Do hostinca vošiel hlúčik. Boli to záujemcovia o hodiny obrany proti čiernej mágii. Harry sa trochu zľakol. Prvá schôdza prebehla celkom dobre. Ron sa dozvedel s kým chodí Ginny. Správal sa ako typický starší brat. Hermiona si ešte kúpila brko a vrátili sa naspäť do Rokfortu. Harrymu vydržala dobrá nálada celý víkend. V pondelok ho však čakalo nepríjemné prekvapenie. Umbridgeová vydala nový dekrét o vzdelaní. Dekrét zakazoval činnosť všetkých krúžkov, tímov a združení podobného zamerania. Harryho to rozladilo. Angelina prišla nahnevaná. Harry sa hneď bránil, že sa pred Umbridgeovou krotil. Angelina poukázala na dekrét. Bola tu však malá nádej, že sa chrabromilský tím dá znovu do kopy. Pri chrabromilskom stole sa s niektorými členmi DA /Dumbledorova armáda/ dohodli, že budú pokračovať aj naďalej.

Na hodine dejín mágie priletela k oknu Hedviga. Profesora Binnsa to vôbec nevyviedlo z miery. Harry vzal Hedvigu dnu. Potom sa vypýtal do nemocničného krídla. Namiesto neho išiel do zborovne. Otvorila mu profesorka McGonagallová. Myslela si, že dostal ďalší trest. Ukázal jej zranenú Hedvigu. Nakoniec si Harry vzal list a odovzdal sovu profesorke Grumplovej. Pred elixírmi zase Malfoy provokoval Harryho. Avšak vyletel naňho Neville. Draco spomínal nemocnicu svätého Munga. Ron a Harry Nevilla našťastie zastavili. Na hodine mali inšpekciu. Harry znovu nedával pozor na elixír, ale na Umbridgeovú. Elixír znovu nespravil, a tak odišiel bez známky. Hodina veštenia bola úplne iná. Profesorka bola podráždená. Umbridgeová ju podmienečne prepustila profesorku Trelawneyovú, čo sa odrazilo na jej nálade. Angelina bola sklamaná. Umbridgeová im nepovolila činnosť. Povedala, že ešte porozmýšľa. V klubovni Fred, George a Lee predvádzali ulievacie maškrty a brali objednávky. V klubovni ostali už len Harry, Ron a Hermiona. V ohni sa objavila Siriusova hlava. Rozprávali sa o rôznych veciach. Sirius sa obzrel a zmizol. Namiesto neho tam bola niečia ruka. Bola tučná s mnohými škaredými prsteňmi. Harry tú ruku spoznal. Patrila Umbridgeovej.
Na hodine čarovania sa o všetkom porozprávali. Po hodine k nim dobehla nadšená Angelina. Podarilo sa jej získať povolenie. Pomohla aj profesorka McGonagallová s Dumbledorom. Angelina hneď zvolala tréning. Vonku silno pršalo. Viditeľnosť bola veľmi zlá. Asi po hodine Angelina tréning ukončila. Harryho po tréningu pichlo v jazve. Pravdu povedal iba Ronovi. Teraz vnímal aj Voldemortove city a nálady. Harry nevedel ani ako a večer v klubovni zaspal. Snívalo sa mu o dlhej chodbe a o zavretých dverách. Načiahol sa, aby ich otvoril, keď tu zrazu ho niekto zobudil. Bol to Dobby. Priniesol Hedvigu. Mal na sebe Hermionine ponožky a klobúky. Chvíľu sa rozprávali. Harry sa spýtal na nejakú voľnú miestnosť. Dobby takú poznal. Bola to núdzová miestnosť. Harry sa potešil. Najskôr chcel ísť s Dobbym, ale potom si to rozmyslel a radšej išiel spať.

Na druhý deň Harry oznámil Hermione objavenie miestnosti. Potom obchádzali členov DA a oznamovali im miesto stretnutia. Harry, Ron a Hermiona prišli do miestnosti ešte skôr. Harryho miestnosť prekvapila. Prial si niečo, kde bude môcť cvičiť. Miestnosť bola plná vankúšov a potrebných pomôcok. Harry mal krátky príhovor, a potom začali precvičovať kúzla. Harry najskôr cvičil s Nevillom. Potom chodil medzi nimi a radil im. Potom po skupinkách odchádzali do svojich klubovní. Ron, Hermiona a Harry odchádzali poslední. Harry pre istotu kontroloval Záškodnícku mapu. Harry mal radosť zo stretnutí DA. To čo sa ministerstvo snažilo utlmovať, oni robili priamo pod nosom Umbridgeovej. Hermiona vymyslela skvelý spôsob ako sa oboznamovali o termíne ďalšej schôdzky. Stretávali sa nepravidelne. Blížil sa prvý metlobalový zápas. Chrabromil proti Slizolinu.

Profesorka McGonagallová im nedávala úlohy. Slizolinčania sa snažili začarovávať chrabromilských hráčov. V deň zápasu mal Ron skleslú náladu. Raňajok sa ani nedotkol. Na chodbe stretli Lunu. Na hlave mala veľký klobúk v tvare levej hlavy. Zápas neprebiehal podľa predstáv. Slizolinčania vyhrávali. Na Ronovu slávu začali vyspevovať otrasnú pesničku. Ron strácal sebadôveru, a tak púšťal góly. Harry ho pozoroval. Potom sa sústredil na hľadanie ohnivej strely. Harry a Malfoy sa pretekali v chytení strely. Harry ju chytil, no potom ho trafila dorážačka a spadol. Našťastie nebol až tak vysoko. Madam Hoochová tam divoko diskutovala s Crabbom, ktorý dorážačku na Harryho poslal. Medzitým Draco pristál. Podráždený prehrou začal provokovať hnusnými rečami Harryho, a potom aj pána a pani Weasleyovcov. Fred a George sa nevedeli už ovládať. Dievčatá chytili Georga a Harry Freda. Nakoniec pretiekol pohár trpezlivosti a na Malfoya sa hnali Fred aj Harry.
Pustili sa do Malfoya ručne – stručne. Ukončila to madam Hoochová. Ihneď išli za profesorkou McGonagallovou. Nanešťastie ich nasledovala aj Umbridgeová. Profesorka im udelila obom trest. Zasiahla Umbridgeová. Udelila im oveľa horšie tresty. Dokonca aj Georgovi. Všetkým im vzala metly a udelila doživotný zákaz hrať metlobal. Argumentovala to novým dekrétom o vzdelávaní. Harryho pochytil hnev. Ronovu aj tak dosť mizernú náladu to dorazilo. Hneval sa rovnako ako Harry. Fred a George na ňu nadávali. Trochu ich potešila Hermionina správa. Stála pri okne a usmievala sa. Hagrid sa vrátil.

Harry ihneď letel po neviditeľný plášť. Všetci traja sa pod ním skryli a zamierili k Hagridovi. Ten im hneď otvoril. Tesák zavíjal ako o dušu. Hagrid mal kopu rán, modrín a krvácal. Vypytovali sa ho, čo sa mu stalo. V rozhovore ich prerušilo klopanie. Ron, Harry a Hermiona sa skryli pod neviditeľný plášť a utiahli sa do kúta. Hagrid odložil šálky otvoril. Stála tam Umbridgeová. Vypytovala sa Hagrida na rôzne veci. Pohľadom chodila po Hagridovej chalupe. Niekoľkokrát jej pohľad spočinul aj na ukrývajúcu sa trojicu. Nakoniec odišla a Hagrid sa pustil do rozprávania. Rozprával im o dlhej ceste k obrom. Najskôr si uctili ich vodcu darom, a potom odišli. Tak to bolo aj druhý deň. V noci sa však strhal bitka a starého vodcu zabili a zvolili si nového. Išli to znovu vyskúšať. No neuspeli. Potom aj zbadali prečo. Vodcu navštívil nejaký smrťožrút. Podarilo sa im nájsť ostatných dobitých obrov. Nepodarilo sa im ich presvedčiť. No stále im Hagrid nechcel povedať, prečo mu cesta domov trvala tak dlho a prečo je taký dobitý. Bohužiaľ už bolo dosť neskoro, a tak museli ísť. Hermiona cestou do hradu použila kúzlo na zmazanie stôp v snehu. Hermionu znepokojovala návšteva Umbridgeovej. Určite príde na inšpekciu k Hagridovi.

Na druhý deň k nemu Hermiona zašla znovu. Harry a Ron si museli robiť úlohy. Hermiona prišla sklamaná. Nepodarilo sa jej ho presvedčiť. Hagrid ich na svojej hodine vzal do Zakázaného lesa. Niesol so sebou kus kravy. Prišli až na miesto, kde vôbec nesvietilo slnko. Hagrid začal vysvetľovať. Ku krave pribehli testraly. Videl ich iba ten, kto videl niekoho zomrieť. Zrazu sa tam zjavila Umbridgeová a niečo si čmárala do bloku. Hagrid trochu znervóznel. Hodina bola fajn. Harry ju považoval za zaujímavú. Blížili sa Vianoce a aj posledné stretnutie DA pred prázdninami. V tomto čase sa stala čudná vec. Harrymu sa snívalo o dlhej tmavej chodbe. Na zemi sedel nejaký muž. Zrejme spal. Harry sa plazil po podlahe. Vztýčil sa, chcel muža uhryznúť. Vykríkol. Bol v tele hada, ktorý pohrýzol pána Weasleyho. Harry sa zobudil na to, ako ním Ron trasie. Harrymu bolo zle. Začal vystrájať ako blázon. Neville išiel po pomoc. Harry sa snažil vysvetliť, čo sa stalo. Neville sa vrátil s profesorkou McGonagallovou. Ihneď odviedla Harryho a Rona k Dumbledorovi. Ten jej kázal, aby prišla aj pre ostatných Weasleyovcov. Niečo skúmal. Potom prišli aj ostatní. Dumbledore im povedal, čo je zhruba vo veci. Za dverami začuli Umbridgeovú. Dumbledore začaroval starú kanvicu na prenášadlo a rýchlo kázal deťom chytiť sa. Prenieslo ich to na Grimauldovo námestie číslo 12. Sirius ich už očakával.
Museli čakať na mamu. Fred sa aj trochu so Siriusom pochytil. Nakoniec prišla pani Weasleyová a ubezpečila ich, že ich otec sa z toho dostane. Vianoce trávili u Siriusa, ktorému to výrazne zlepšilo náladu. Hneď v ten deň po raňajkách poslali všetkých spať. Harry nemohol zaspať. Na druhý deň prišli kufre. Tonksová chcela od Harryho počuť o jeho vidine. Po raňajkách išli ku svätému Mungovi navštíviť pána Weasleyho. Cítil sa už celkom dobre. Keď sa išli rozprávať dospelí, deti museli ísť von. Počúvali, čo hovorili. Bavili sa aj o Harrym. Harry sa cestou naspäť cítil špinavý. Harry sa zbalil a chystal sa utiecť k Dursleyovcom. Prichytil ho Phineas Nigellus, ktorý pomáhal Dumbledorovi. Poslal po ňom Dumbledore odkaz. Harry mal ostať na Grimauldovom námestí. Harry poslúchol. Harry sa pred ostatnými akoby skrýval. Aj Hermiona tam prišla na prázdniny. Harry sa s ňou rozprával, pretože ho donútila. Rozprávali sa neskôr aj s ostatnými. On si myslel, že ostatní ho nechcú vidieť a oni si mysleli o ňom to isté. Uľavilo sa mu, keď sa to vyjasnilo.

Siriusova dobrá nálada bola nákazlivá. Dom bol celý vyzdobený. Na druhý deň začali otvárať darčeky. Fred a George ich prišli varovať. Pani Weasleyová dole plakala. Percy vrátil vianočný sveter. V ten deň navštívili pána Weasleyho. Aj so svojim liečiteľom vyskúšali muklovské liečenie, čo pani Weasleyovú nahnevalo. Rozkričala sa naňho. Deti sa radšej vyparili a robili sa, že idú na čaj. Narazili tu na svojho známeho profesora Lockharta. Sestrička si myslela, že ho prišli navštíviť, a tak ich aj s pacientom odviedla do jeho izby. Stretli tu aj niekoho iného. Neville so starou mamou prišli navštíviť Nevillových rodičov. Harry vedel, že práve po tomto Neville najmenej túžil. Nevillova stará mama sa s nimi rozprávala. Neville sa nezapojil. Keď odišli, všetci na seba pozreli. Harry vedel o Nevillových rodičoch, ale nikomu nič nepovedal. Poprosil ho o to Dumbledore. Pomaly sa blížil koniec prázdnin a Harry sa musel vrátiť do Rokfortu. Siriusova nálada rázne poklesla. Pani Weasleyová zavolala Harryho. Chcel s ním hovoriť Snape. Harry nechápal prečo. Keď prišiel do kuchyne, videl ako Sirius a Snape na seba vrhajú nenávistné pohľady. Dumbledore chcel, aby Snape učil Harryho oklumeniciu. Aj Harryho, aj Siriusa to zarazilo. Keď Snape odchádzal, podpichol Siriusa. Začali si nadávať. Obidvaja vytiahli prútiky a boli pripravení ich použiť. Harry sa postavil medzi nich. Svedkami tejto scény sa stali Weasleyovci zhŕknutí okolo pána Weasleyho. Obaja zložili prútiky a Snape odišiel.

Nastalo privítanie. Harry potom Hermione a Ronovi povedal, čo od neho Snape chcel. Na druhý deň odchádzali do Rokfortu Rytierskym autobusom. Išli s nimi aj Tonksová s Lupinom. Ron sa na jazdu Rytierskym autobusom veľmi tešil. Po zastavení pri Rokforte svoj názor zmenil. Tu sa rozlúčili s Lupinom a Tonksovou a odišli do hradu. Pri večer sa stretol s Čcho. Nasledujúci víkend v Rokville pripadol na Valentína. Čcho mu niečo chcela naznačiť. Nakoniec ju Harry pozval na rande. Harry sa obával hodiny so Snapom. Snape najskôr stanovil určité pravidlá, a potom vysvetlil Harrymu, čo je to oklumencia a prečo sa ju má učiť. Potom išli trénovať. Snape sa dostal do Harryho mysle. Harry vždy skončil na zemi. Snape nebol vôbec nadšený a Harry ešte menej. Keď sa vrátil do klubovne, bol veľmi unavený. Zistil, že chodba, o ktorej sa mu sníva, je chodba do Oddelenia záhad. V klubovni Fred s Georgom predávali ulievacie maškrty a nové bezhlavé klobúky. Na schodoch do chlapčenských spální ho pochytila bolesť v jazve. Začul šialený smiech, akoby sa podarilo niečo nádherné. Prebral ho úder do tváre. Ten smiech išiel z Harryho úst. Keď si to uvedomil, prestal. Harry ležal na zemi a Ron sa nad ním skláňal. Harry mu o všetkom povedal.

Na druhý deň sa Hermiona v Dennom prorokovi dočítala o úteku niekoľkých smrťožrútov. Harry medzi nimi spoznal Siriusovu sesternicu Bellatrix. Študenti o tom nemali najmenšieho tušenia, no niektorí profesori sa o tom zhovárali. Umbridgeová sa napchávala ovsenou kašou. Hermiona zase zhíkla. V prorokovi sa písalo o podivnej smrti zamestnanca ministerstva mágie. Hermiona to celé prečítala. Po chvíľke vstala a oznámila, že ide poslať list. Cestou z Veľkej siene Harry a Ron stretli Hagrida. Rany sa mu celkom ešte nezahojili. Oznámil im, že je podmienečne prepustený, a potom vyšiel von. Nasledujúci týždeň bol útek smrťožrútov jedinou témou rozhovorov. Aj správa o Hagridovom podmienečnom prepustení sa rýchlo rozniesla. Aj učitelia sa rozprávali o smrťožrútoch, ale akonáhle zazreli študentov, zmĺkli. Umbridgeová vydala ďalší dekrét. Učitelia nemohli podávať žiakom nijaké iné informácie, len také, ktoré sa týkali priamo ich predmetu. Umbridgeová teraz bola na každej hodine veštenia a starostlivosti o zázračné tvory. Hagrid hral divadlo oveľa lepšie ako profesorka Trelawneyová, hoci aj on stratil nervy. Zakázal Harrymu, Ronovi a Hermione, aby ho navštevovali. Držal sa Hermioninej rady a neukázal im nič nebezpečné.

Útek smrťožrútov podnietil členov DA k vyššiemu nasadeniu a úsiliu. Harryho hodiny oklumencie boli hrozné. Kvôli návalu úloh sa stretnutia DA nekonali tak často. Postupne sa blížil termín víkendu v Rokville. Ráno štrnásteho prišla pošta. Hermiona dostala list a poprosila Harryho, aby prišiel k Trom metlám. Ron ani Harry nevedeli, o čo ide. Ron mal metlobalový tréning. Harry sa s Čcho stretol vo vstupnej hale. Navštívili kaviareň vyzdobenú všelijakými čačkami. Všade naokolo boli zamilované páriky. Harrymu to bolo trochu nepríjemné. Zrazu sa Čcho rozplakala a chcela sa rozprávať o Cedricovi. Harry to však odmietol. Na koniec to všetko zaklincoval tým, že sa musí stretnúť s Hermionou. Už na nich pozerala celá kaviareň. Čcho na Harryho kričala a nakoniec odišla. Harry sa ponáhľal za ňou, ale už ju nestihol. Vošiel do Troch metiel. Neočakával, že by tam Hermiona ešte mohla byť. Chvíľu sa rozprával s Hagridom. Počul ako naňho niekto volá. Bola to Hermiona. Sedela pri jednom stole s Lunou Lovegoodovou a Ritou Skeeterovou. Rita spravila pod Hermioninou taktovkou rozhovor o noci, keď sa vrátil lord Voldemort. Lunin otec to potom mal vytlačiť v Sršňovi. Hermiona sa nevedela dočkať, kedy to vydajú. Hermiona sa v pondelok večer rozprávala s Harrym o jeho rande s Čcho. Harry jej všetko porozprával. Ron mal za sebou ďalší ťažký tréning. Potom sa k nim pridala aj Ginny. Ani ona, ani Ron neboli nadšený z tréningu. Vraj to bolo príšerné. Chrabromil bohužiaľ prehral zápas proti Bifľomoru.
Harrymu sa snívalo opäť o dlhej chodbe a dverách. Tentokrát boli dvere pootvorené. Harry ich chcel otvoriť, no vtom ho zobudilo Ronove zachrápanie. Na druhý deň očakávali študenti Denného proroka. Pred Harrym pristála sova. Keďže Harry celý rok nič nedostal, myslel si, že je to omyl. Ale nebol to omyl. Za prvou sovou prišlo ešte niekoľko sov. Všetky boli od čitateľov Sršňa. Lunin otec poslal jeden výtlačok Harrymu. Niektorí mu verili a niektorí ho považovali za blázna alebo sa nevedeli rozhodnúť. Tento rozruch pri chrabromilskom stole upútal aj Umbridgeovú. Prišla k nim a vytrhla Sršňa Harrymu z rúk. Na druhý deň ihneď vydala ďalší dekrét. Nikto nesmel mať ani hovoriť o Sršňovi. Hoci ho u nikoho nenašla, niektorí z neho citovali. Aj učiteľov to povzbudilo. Dávali Harrymu body aj za maličkosti. Už sa zdalo, že Harry a Čcho sa udobria. Harrymu sa snívalo o Voldemortovi, Rookwoodovi a o tajnej zbrani. Voldemort už vedel, ako ju môže získať. Temný pán išiel potrestať nejakého muža. Harry to cítil veľmi jasne. Prebudil sa a aj so závesmi spadol na zem. Sedel pri ňom Ron. Na druhý deň im všetko porozprával.

Vymýšľali všelijaké teórie, ale ani v jednej si neboli istí. Harryho týždeň nebol bohvieaký. Znovu mal hodinu oklumencie. Harrymu sa podarilo zastaviť Snapa a dokonca mu vliezol aj do spomienok. No druhý raz sa už ubrániť nedokázal. Keď Snape znovu použil zaklínadlo, Harry skončil na zemi veľmi rýchlo. Stalo sa však niečo čudné. Harrymu sa o dverách ich snívalo, ale nikdy sa neotvorili a nevstúpil do nich. Snape začal Harrymu nadávať. Prerušil ho nejaký krik. Išlo to zo vstupnej haly. Keď tam prišli, už bola plná ľudí. Uprostred bola profesorka Trelawneyová a hystericky kričala. Umbridgeová ju práve prepustila. Včas zasiahol Dumbledore. Umbridgeová chcela Trelawneyovú vyhnať. Nebolo to však v jej právomoci. A Dumbledore ju celkom odzbrojil, keď priviedol nového učiteľa veštenia kentaura Firenzeho. Hodina s Firenzem bola oveľa zaujímavejšia. V triede to vyzeralo, ako keby boli vonku. Na konci Firenze Harryho trochu zdržal. Mal odkaz pre Hagrida. Umbridgeová stále chodila na Hagridove hodiny, a preto bolo ťažké mu odkaz odovzdať. Nakoniec sa mu to však podarilo. Harry sa pokúšal niečo vyzvedieť, ale Hagrid ho len odbil.

Na stretnutí DA sa učili patronusa. Asi uprostred lekcie sa otvorili dvere a dnu vbehol Dobby. Prišiel Harryho varovať pred Umbridgeovou. Všetci vybehli von. Harry išiel medzi poslednými. Dracovi sa podarilo chytiť Harryho. Harry aj s Umbridgeovou išli do riaditeľovej kancelárie. Boli tam dvaja aurori a Fudge. Harryho obvinili z porušenia dekrétu o spolkoch. Priviedli aj svedka. Bola ňou Marietta, kamarátka Čcho. Na tvári mala vyrážky, ktoré tvorili slovo donášač. Marietta si preto zakrývala tvár. Umbridgeová ju pobádala, aby všetko prezradila. No Marietta vždy len pokrútila hlavou. Umbridgeová ukázala zoznam členov Dumbledorovej armády. Dumbledore to všetko vzal na seba. Fudge ho chcel dať zavrieť. Dumbledore však bojoval ako lev a všetkých porazil. Profesorka McGonagallová prikryla Mariettu a Harryho k zemi. Potom sa s nimi Dumbledore rýchlo rozlúčil a za Fénixovej pomoci odišiel. Potom sa všetci prebrali. Fudge prikázal McGonagallovej, aby deti uložila do postele. Na druhý deň viseli po celej škole nové oznamy. Umbridgeová sa stala novou riaditeľkou Rokfortu.

Od Ernieho Mcmilana sa Harry dozvedel, že Dumbledorova kancelária sa pred ňou zatvorila. Rozprávali sa o tom na ceste z herbológie. Hermiona to trochu nevydržala a frflala na ňu ako iní. Zastavil ich Malfoy. Chcel im strhnúť body. Všetci sa ohradili. Povýšenecky im oznámil, že je člen Inkvizičnej čaty. Strhol im peknú kôpku bodov. Rozprávali sa o tom aj s dvojčatami. Zrazu niekto poklopkal Harryho po pleci. Bol to Filch. Zaviedol Harryho k Umbridgeovej. Umbridgeová mu dala niečo na pitie a začala sa ho vypytovať na Dumbledora, a potom aj na Siriusa. Stále naliehala, aby pil. Harry sa však počas výsluchu iba tváril, že pil. Ich rozhovor prerušilo strašné tresknutie. Umbridgeová vybehla von. Harry nápoj vylial a ponáhľal sa preč. Po škole lietali delobuchy doktora Fillibustera. Harry vedel, že to bola Fredova a Georgova práca. Keď sa ich pokúšali zasiahnuť nejakým kúzlom, bolo to ešte horšie. Umbridgeová lietala po celej škole. Profesori sa jej ani len nepokúšali pomôcť. Stretol sa aj s Čcho. Pohádali sa kvôli Mariette a Hermione. Harry mal znovu hodinu oklumencie so Snapom. Keď chceli začať, prerušil ich Draco. Snape ukončil hodinu a odišiel s ním.

Harry uvidel na Snapovom stole mysľomisu. Bolo to preňho až priveľké pokušenie. Nazrel do Snapovej spomienky. Bol vo Veľkej sieni. Zrejme prebiehali skúšky VČÚ. Zbadal Snapa, Jamesa, Siriusa, Lupina a Pettigrewa. Chcel ísť za svojím otcom po skončení skúšky. Mal šťastie, pretože Snape šiel za nimi. Harryho otec sa stále hral s ohnivou strelou. Snape si sadol do trávy a znovu si čítal otázky. Lupin čítal knihu a Sirius sa nudil. James a on išli za Snapom. Robili si z neho posmech. Zdvihli Snapa hore nohami. Niekto na nich zakričal. Nejaké dievča prišlo od jazera. Bola to Harryho mama. Bránila Snapa. James chcel ukázať ako vie Snapovi stiahnuť nohavice. To už však Harry nevidel, pretože ho niekto držal za rameno a ťahal preč. Opäť bol v Snapovej pracovni. To Snape ho vytiahol. Rozkričal sa na Harryho, odmietol mu ďalej dávať hodiny oklumencie a vyhodil zo z pracovne. Harry nemohol uveriť tomu, že jeho otec bol taký, ako mu ho Snape opisoval. Harry už nevedel, či sa chce naňho ešte podobať. Snape po Harrym dokonca hodil niečo slizké. Nechcelo sa mu tak skoro vrátiť do klubovne.
Blížil sa čas skúšok. Hermiona im trom naplánovala opakovanie. Rona vydesilo, že mu ostáva len niekoľko týždňov. Harry chodil do knižnice a zase naspäť. Cez veľkonočné prázdniny ho tu zastihla Ginny. Zdôveril sa jej, že by sa chcel porozprávať so Siriusom. Snapova spomienka mu nedala pokoja. Ginny povedala, žeby to možno išlo. K tomu všetkému sa pridala ešte aj voľba povolania. Dostali množstvo brožúrok. Fred a George sa rozprávali s Harrym. Mali už pripravený plán. Mohli dať Harrymu asi dvadsať minút. Harryho čakal pohovor s profesorkou McGonagallovou o voľbe povolania. Bol prekvapený, keď tam zbadal Umbridgeovú. Harry chcel byť aurorom. McGonagallová mu hovorila, čo všetko bude musieť spraviť, aké predmety by si mal vybrať a aké výsledky musí dosiahnuť. Až pričasto ju Umbridgeová prerušovala. Keď mohol Harry odísť, odišiel hneď. Ešte videl ako sa McGonagallová háda s Umbridgeovou. Snape od ich posledného stretnutia Harryho ignoroval. Harry mal pred sebou vlámačku do riaditeľskej kancelárie. Nemohol sa dať chytiť. Fred s Georgom začali odpútavací manéver.

Umbridgeová vybehla z triedy na druhý koniec školy. Harry si pomocou Siriusovho noža otvoril dvere. Vzal si za hrsť hop-šup prášku a strčil hlavu do kozuba. Spravil to presne tak, ako keď cestoval s Weasleyovcami. Jeho hlava sa objavila v Siriusovej kuchyni. Sedel tam iba Lupin. Bol dosť prekvapený, keď zbadal Harryho hlavu. Ihneď išiel po Siriusa. Harry sa opýtal na Snapovu spomienku. Bola to otázka, ktorá ho veľmi ťažila. Všetko mu to vysvetlili. Harrymu odľahlo. Niekto ich však prerušil. Harry sa rýchlo stratil. V kancelárii sa skryl pod neviditeľný plášť. Vošiel Filch. Mal veľmi dobrú náladu. Harry chvíľu počkal, a potom ho nasledoval. Vo vstupnej hale bol zase ruch. Uprostred kruhu stáli Fred a George. Umbridgeová sa usmievala, pretože ich prichytila. Fred a George sa však nedali. So všetkými sa rozlúčili, a potom zavolali na svoje metly. Tie sa s rachotom valili z Umbridgeovej kancelárie. Fred kázal Zloduchovi, aby robil neporiadok, a potom odleteli otvorenými dverami. Zloduch ich veru poslúchol. Po dvojčatách ostal veľký močiar. Všetci nasledovali príklad dvojčiat. Najväčší chaos spôsobili ulievacie maškrty. Keďže Umbridgeová nevedela odstrániť močiar, musel Filch cezeň prevádzať študentov. Pravdaže keby boli profesori chceli, ľahko by ho odstránili. Harry sa Ronovi a Hermione priznal, že peniaze dal Fredovi a Georgovi on.

Harrymu sa skoro každú noci snívalo o Oddelení záhad. Bol čoraz bližšie. Blížil sa posledný zápas metlobalu. Krátko potom ako Ron pustil prvý gól, prišiel k Harrymu a Hermione Hagrid. Chcel, aby išli s ním. Zaviedol ich hlboko do Zakázaného lesa. Bol akýsi opatrný. Ukázal im dôvod svojich modrín a neskorého príchodu. Doviedol svojho mladšieho brata Grawpa. Hermiona zhíkla. Poprosil ich, aby ho chodili navštevovať keď tu Hagrid nebude. Myslel tým, keď bude prepustený. Cestou naspäť stretli kentaurov. Nesprávali sa práve najmilšie. Nechali ich prejsť len kvôli Harrymu a Hermione. Bol už koniec zápasu. Harry a Hermiona sa pridali k davu. Znela pesnička Weasley je náš kráľ. Najskôr si mysleli, že to spievajú Slizolinčania. Nebola to však pravda. Spievali to Chrabromilčania. Vďaka Ronovi totiž Chrabromil vyhral metlobalový pohár. Večer sa v klubovni oslavovalo. Ron im potom dokola opakoval všetko, čo robil. Hermiona a Harry sa mu priznali, že zápas nevideli. Povedali mu o Hagridovom bratovi. Ron nemohol uveriť.

Blížil sa čas skúšok. Piataci aj siedmaci začali byť podráždenejší. Zháňali a vymieňali s medzi sebou prostriedky podporujúce mozog. Všetky skúšky prebiehali celkom fajn. Harry si bol istý, že najlepšie spravil skúšku z obrany proti čiernej mágii. Skúška z astronómie sa konala večer. Prerušilo ju dianie dolu. Umbridgeová zašla s auroromi za Hagridom. Strhla sa bitka. Od Hagrida sa omračovacie zaklínadlá odrážali. Na pomoc mu bežala profesorka McGonagallová. Zasiahli ju štyri zaklínadlá a ona spadla na zem. Hagrida bránil aj Tesák. Keď všetkých Hagrid premohol, utiekol s Tesákovým telom. Posledná skúška bola z Dejín mágie. Harrymu sa priveľmi nedarilo. Bol veľmi ospalý. Nakoniec zaspal. Snívalo sa mu o dlhej chodbe. Znovu sa dostal do miestnosti so zaprášenými sklenenými guľami. Videl Voldemorta nad niekým stáť. Chcel, aby ten muž niečo vzal. Muž ale vzdoroval. Voldemort použil na muža cruciatus. Harry muža spoznal. Bol to Sirius. Harry spadol s krikom zo stoličky. Príšerne ho bolela jazva. Skúšajúci profesor ho chcel poslať do nemocničného krídla. Harry sa tomu bránil. Skúšajúci profesor ho vyviedol von z Veľkej siene a vrátil sa späť. Harry bežal do nemocničného krídla. Chcel hovoriť s profesorkou McGonagallovou. Madam Pomfreyová mu oznámila, že ju odviezli k svätému Mungovi. Spomenul si na Rona a Hermionu. Utekal za nimi. Vyrozprával im všetko, čo videl. Hermiona sa ho snažila upokojiť. Veľmi na ňu naliehal a bol nahnevaný. Nakoniec ho prehovorila. Najskôr si museli overiť, či je to pravda, a potom mohli konať. Dohodli si plán.

Ginny a Luna mali zabezpečiť, aby ich nikto nevyrušil. Ron ma odlákať Umbridgeovú. Harry s Hermionou sa vlúpali do Umbridgeovej kancelárie. Hermiona dávala pozor. Harry to spravil tak ako predtým. V kuchyni najskôr nebolo nikoho. Potom sa tam zjavil Kreacher. Harry sa ho vypytoval na Siriusa. Kreacher mu povedal, že z miesta, na ktoré Sirius išiel, sa už nevráti. Harryho ťahalo niečo späť. Bol znovu v kancelárii. Bola tam aj Umbridgeová. Niekoľko Slizolinčanov tam prinieslo Hermionu, Rona, Ginny, Lunu a Nevilla. Aj on sa im pokúsil pomôcť. Umbridgeová chcela niečo z Harryho vytiahnuť. Zavolala si Snapa. Harry naňho zabudol. Myslel si, že už nik z rádu nie je na Rokforte. Keď Snape prišiel, Umbridgeová od neho chcela ďalšie Veritaserum. Snape jej povedal, že už nemá. Harry si v tej chvíli želal, aby Snape čítal jeho myšlienky. Pri odchode na Snapa zakričal. Naznačil mu, že Sirius má problémy. Potom spustila Hermiona. Vravela Umbridgeovej o zbrani, ktorú vyrobili pre Dumbledora. Umbridgeovú to zaujalo. Hermiona povedala, že ju ukáže len jej. Najskôr nesúhlasila, no rozmyslela si to. Vzala Harryho a nasledovala Hermionu. Harry nevedel, o čo Hermione ide. Kráčal krok za ňou a dávali si pozor, aby neprezradil, že nevie kam idú.
Hermiona kráčala do Zakázaného lesa. Harry si pomyslel, že idú za Grawpom. Zmýlil sa. Hermiona išla rýchlejšie a trochu kričala. Jej plán sa podaril. Obklopilo ich stádo kentaurov. Umbridgeová s prútikom pred sebou sa správala ako vždy. Kentaurov to pobúrilo ešte viac. Začala do nich púšťať zaklínadlá. Rozbesnení kentaury zaútočili. Jeden vzal kričiacu Umbridgeovú a utekal s ňou hlbšie do Zakázaného lesa. Kentaury sa sústredili na Harryho a Hermionu. Chceli na nich zaútočiť. Prerušil ich Grawp. Chcel vidieť Hagrida. Spoznal Hermionu a načiahol sa za ňou. Kentaury spustili spŕšku šípov. Grawp zreval od bolesti. Snažil sa šípy si striasť. Pritom na Harryho a Hermionu vyprskla krv. Vyplašení kentaury sa rozutekali do lesa. Grawp sa za nimi zaháňal a reval. Harry a Hermiona sa vracali z hlbín lesa. Stretli Nevilla, Ginny, Lunu a Rona. Harry si spomenul na Siriusa. Ihneď sa musel dostať na Ministerstvo mágie. Luna navrhla, aby leteli na testraloch, ktoré prilákala krv. Začali Hermionin a Harryho habit oblizovať. Podarilo sa všetkým vysadnúť, a potom Harry povedal, kam chcú ísť. Testraly vyštartovali obrovskou rýchlosťou. Boli na ministerstve skôr ako predpokladal.

Nasunuli sa do búdky. Harry povedal Ronovi, čo má robiť. O chvíľu už schádzali do Átria. Výťahom sa dostali do Oddelenia záhad. Harry presne vedel, kam má ísť. Chodbou sa dostali do kruhovej miestnosti a zatvorili za sebou dvere. To však nemali robiť. Kruhová miestnosť sa točila. Už nevedeli, kadiaľ prišli. Náhodne si dvere vyberali. V prvých bola veľká nádrž. Plávali v nej mozgy. Hermiona dvere označila ohnivým krížom. Keď ich zavreli, miestnosť sa znovu pohla. Za druhými dverami bola miestnosť, uprostred ktorej bolo javisko. Stál na ňom oblúk so závesmi. Závesy sa čudesne vlnili a vychádzali z poza nich hlasy. Harry s od toho nemohol skoro odtrhnúť. Hermiona označila ďalšie dvere. Ďalšie boli zamknuté. Na štvrtý pokus sa im podarilo nájsť tie správne. Boli plné hodín. Bol tam aj priesvitný čudný žiariaci zvon. Harry kráčal tak, ako vo sne. Prišli do miestnosti so sklenenými guľami. Zamieril na miesto, kde videl Siriusa. Nikto tu však nebol. Harry tam pobehoval a hľadal Siriusa. Nikto okrem nich tu zjavne nebol. Našli však niečo iné. Nejaké proroctvo, ktoré sa týkalo Harryho. Okolo nich sa objavili smrťožrúti.

Harry si proroctvo tlačil na hruď. Z tmy vystúpil Lucius Malfoy. Pýtal si od Harryho proroctvo. Harry mu ho nechcel dať. Niečo ho napadlo, keď po ňom Bellatrix poslala zaklínadlo, ktoré narazilo do dvoch gúľ. Tie spadli a rozbili si sa. Vychádzali z nich postavy a vraveli proroctvá. Harry hral o čas. Podarilo sa mu oboznámiť so svojím plánom všetkých. Po zaznení signálu vyslali zaklínadlá štyrmi smermi. Tie narazili do poličiek s guľami. Všade sa ozývali vypovedané proroctvá. Rozdelili sa na dve skupiny. Harrymu, Hermione a Nevillovi sa podarilo dostať naspäť do izby s hodinami. Hermiona zablokovala dvere. Až potom zistili, že tam Ron, Luna a Ginny nie sú. Dvaja smrťožrúti vtrhli dnu. Jedného sa im podarilo premôcť a druhému spadla hlava do žiarivého zvonu. Menila sa na detskú a naopak. Keď sa mu ju podarilo vyslobodiť bola jeho hlava detská. Podarilo sa im rozbiť skrinku s časovratmi. Vrátili sa naspäť do siene s proroctvami. Bojovali tu s ďalšími smrťožrútom a ešte aj s tými ostatnými predtým. Hermionu zasiahli zaklínadlom. Ostala tam ležať a Nevillovi rozbili alebo zlomili nos. Počuli Lunin hlas z kruhovej miestnosti. Neville a Harry pomohli Hermione. Už tam boli všetci. Lenže smrťožrúti im boli v pätách. Ginny mala poranený členok a Ron sa stále smial. Vbehli do miestnosti s mozgami. Bolo tam mnoho ďalších dverí. Začali ich uzatvárať. Ron si na seba privolal mozog. Ten ho začal zväzovať. Stihli uzavrieť skoro všetky. Cez posledné voľné dvere vbehli smrťožrúti.

Harry stále chránil proroctvo. Vybehol cez jediné otvorené dvere. Opäť bol v miestnosti s oblúkom. Keď sa už zdalo byť všetko stratené, cez ostatné dvere tam vbehli Lupin, Sirius, Moody a Tonksová. Bojovali so smrťožrútmi. Harrymu pomáhal Neville. Lunu zasiahlo zaklínadlo. Nejaký smrťožrút začaroval Nevillovi nohy. Lietali ako pomätené. Harry dal proroctvo Nevillovi a ťahal ho do miestnosti s mozgami. Všade naokolo lietali zaklínadlá. Ako Harry ťahal Nevilla, roztrhlo sa mu vrecko a proroctvo vypadlo. Nevillovi sa ho podarilo odkopnúť. Dopadlo na zem a rozbilo sa. Z gule vyšla Trelawneyová a vravela proroctvo. Boj utíchal. Nakoniec už len bojovala Bellatrix so Siriusom pred závojom. Zjavil sa tam aj Dumbledore. Bellatrix strčila Siriusa za závoj a utiekla. Harry chcel Siriusovi pomôcť. Lupin ho držal a nechcel ho pustiť. Harry dúfal, že Sirius vyjde z druhej strany závoja. Nestalo sa tak. Nikdy nenechal Harryho čakať. Harryho pochytila zlosť. Vytrhol sa Lupinovi a bežal za Bellatrix. Vbehol do kruhovej miestnosti. Zavrela mu dvere pred nosom. Miestnosť sa pohla. Harry zvolal a miestnosť mu odpovedala. Otvorili sa dvere k výťahom. Dohonil Bellatrix v Átriu. Začali medzi sebou bojovať. Harry na ňu dokonca použil cruciatus. Oznámil jej, že proroctvo sa rozbilo. Nechcela mu uveriť a pokúšala sa mu proroctvo vziať. Zaútočila naňho. Trafila sochu z fontány. Ospravedlňovala sa Temnému pánovi. V okamihu keď jej Harry povedal, že ju Voldemort nepočuje, sa tam zjavil. Sochy však zrazu ožili. Jedna chránila Harryho, druhá zvalila Bellatrix a kentaur obchádzal duelantov. Rarášok a domáci škriatok išli po aurorov. Voldemort stál proti Dumbledorovi.
Bojovali spolu len chvíľu. Voldemort potom splynul s Harryho telom. Vyhnala ho však Harryho spomienka na Siriusa. Keď sa prebral, jeho strážca, kentaur a čarodejnica boli opäť sochami. Voldemort aj s Bellatrix zmizol, práve vo chvíli, keď prišiel Fudge. Stihol ho však ešte vidieť. Dumbledore začaroval hlavu zlatého čarodejníka na prenášadlo. Harry sa ocitol v riaditeľovej pracovni. Nemohol odísť. Dvere sa nechceli otvoriť. Musel iba čakať. Asi o pol hodinu sa Dumbledore vrátil. Harry bol plný hnevu a bolesti. Chcel ísť von, ale nemohol. Rozhadzoval a rozbíjal veci. Keď sa trochu upokojil, Dumbledore sa mu to snažil všetko vysvetliť. Dôvod prečo sa s Harrym nechcel stretnúť a rozprávať. Povedal mu aj o proroctve.

Nasledujúce dni boli pre Harryho ťažké. Vrátila sa aj profesorka McGonagallová. Chodil navštevovať Ginny a Hermionu do nemocničného krídla. Najradšej bol sám. Nešiel ani na rozlúčkovú večeru. Pri balení našiel dar od Siriusa. Bolo to nejaké zrkadlo. Prostredníctvom neho sa mohol rozprávať so Siriusom. Teraz to už však nebolo možné. Fudge sa v Dennom prorokovi Dumbledorovi a Harrymu ospravedlnil. Podal hlásenie a varovanie o Voldemortovom návrate. Umbridgeová ušla z nemocničného krídla a Hagrid sa mohol vrátiť späť. Cesta domov bola tichá. Na stanici na Harryho čakali pán a pani Weasleyovci, Weasleyovie dvojčatá, Lupin, Tonksová, Moody. Chýbal len Sirius. Odprevadili Harryho k Dursleyovcom. Ak by s Harrym zaobchádzali zle, dozvedeli by sa to. Potom sa rozlúčili. Harry odchádzal s Dursleyovcami na Privátnu cestu číslo 4.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk