Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Fyzici

Fyzici

Autor: Friedrich Dürrenmatt
Postavy: Newton, Einstein, Möbius, inšpektor Voss, sestričky

Príbeh sa odohráva v salóne sanatória. Idylku bežných dní narušila pred troma mesiacmi vražda jednej z opatrovateliek. Takýto prípad sa stal znova. Vtedy bol páchateľom jeden z pacientov. Nazývali ho Newton. Bol to fyzik. Policajný inšpektor Richard Voss ho nemohol zatknúť. Policajti odňali otlačky, fotografovali a súdny lekár urobil obhliadku. Keď policajti odniesli telo sestry Ireny, Voss vypočúval hlavnú sestru. Tá mu poskytla len základné informácie o zavraždenej. Chcel hovoriť aj so šéflekárkou. Hlavná sestra mu vysvetlila, že musí čakať. Doktorka Matilda von Zahndová doprevádzala na klavíri pacienta Einsteina, ktorý hral na husle. To ho upokojovalo. Práve Einstein bol páchateľom druhej vraždy. Pri čakaní sa k inšpektorovi pripojil Newton. Chvíľu sa rozprávali o tom, čo sa práve stalo. Potom Newton vytiahol koňak. Krátko sa pripili, Newton schoval koňak a odišiel. Po chvíli hra na husle a klavír prestala a z Einsteinovej izby vyšla doktorka. Inšpektor sa jej pýtal na okolnosti. Ku koncu rozhovoru nadhodila možný motív a podozrivých. V rozhovore ich prerušil náhly príchod pacienta Einsteina. Ten si však po chvíľke išiel znovu ľahnúť. P tomto rozhovore inšpektor odišiel.

Ešte pred odchodom odporučil doktorke, aby zamestnala ošetrovateľov. Doktorka to prisľúbila. Po inšpektorovom odchode priniesla hlavná sestra fascikel pacienta Möbiusa, ktorý bol tiež fyzikom. Prišla ho navštíviť rodina. Doktora sa s nimi chvíľu rozprávala. Dozvedela sa, že Möbiusova bývalá manželka sa znovu vydala. Jej manžel bol misionár. Prišli sa aj s deťmi rozlúčiť, pretože odchádzali na Marianny. Keď priviedli Möbiusa, iba sa na nich pozeral. Potom sa pokojne rozprávali a manželka mu všetko oznámila. Nakoniec začali jeho synovia hrať na flauty. To Möbiusa rozčúlilo a rozkričal sa. Tak necitlivo sa rozlúčil so svojou rodinou. V izbe zostali len Möbius a sestra Monika. Oznámila mu, že ju preložili do novostavby sanatória. Möbiusa to zarmútilo. Ona vedela, že Möbius sa pred chvíľou pretvaroval. Navzájom si vyznali lásku. Möbius chcel, aby odišla a nechala ho tak. Ona to nechcela spraviť. Chvíľku ticha využil Einstein, ktorý sa znovu zobudil. Zapojil sa do rozhovoru a podporoval Möbiusov návrh. Trocha si zaspomínal ako sa mali radi on a sestra Irena, a potom odišiel spať. Sestra Monika sa snažila presvedčiť Möbiusa o správnosti ich vzťahu. No on nechcel ani počuť. Porozprával jej o vidinách s kráľom Šalamúnom a odradzoval ju. Stál pri okne a Monika ho presviedčala o opaku a povedala, že mu verí. Opísala mu svoj plán na ich šťastný život. Pristúpila k Möbiusovi. Möbius strhol šnúru zo závesu a zahrdúsil sestru Moniku. Pri čine ho pristihol Newton. Prišiel ku kozubu a vytiahol koňak. Einstein opäť hral na husliach.

O hodinu je v blázinci polícia. Inšpektora Vossa tento prípad až tak neprekvapil. Postup pri vyšetrovaní bol rovnaký ako pri prvých dvoch vraždách. Inšpektor ako prvú vypočúval doktorku. Vo výpovedi ich prerušil príchod ošetrovateľov. Inšpektor sa prekvapil, keď ich videl. Boli to bývalí boxeri. Priniesli pacientom večeru. Doktorka odišla preč. Inšpektor nariadil, aby odniesli telo mŕtvej. Policajti odnášali telo, keď ich zastavil Möbius. Vyzeral akoby mu len v tej chvíli svitlo, čo spravil. Policajti odišli. Inšpektor zostal v izbe s Möbiusom. Möbius vytiahol koňak a nalial inšpektorovi zopár pohárikov. Čudoval sa, prečo ho nezatkli. Inšpektor mu to všetko vysvetlil a odišiel. Do salóna vstúpil Newton. Priznal Möbiusovi celú pravdu. Newton nebol skutočný blázon. Bol člen tajnej služby, ktorá chcela získať Möbiusove vynálezy. Považovali ho za geniálneho fyzika. S podobnou pravdou vyšiel von aj Einstein. Pracoval pre inú tajnú službu. Newton a Einstein na seba mierili. Dohodli sa a odložili zbrane. Spolu sa pustili do jedla. Po večeri im Möbius dal jednoduchú otázku. No ani jeden mu nedal odpoveď. Möbius im oznámil, že si vynálezy zapisoval. Keď však zistil následky, spisy spálil. O nejakú chvíľu ich prišli skontrolovať ošetrovatelia. Traja fyzici plánovali útek, no ošetrovatelia im to novým zabezpečením prekazili. Newton aj Einstein povedali Möbiusovi, prečo zabili ošetrovateľky. Tie ich totiž pomaly odhaľovali, a tak museli zomrieť. Möbius im zasa vysvetlil, prečo chcel zostať v úzadí, v blázinci. Najskôr to nechápali, potom ich však presvedčil. Nakoniec si všetci pripijú na mŕtve ošetrovateľky a odídu do svojich izieb.

Do salónu vstúpi doktorka s ošetrovateľmi. Prídu vymeniť obraz. Ošetrovatelia vyvedú všetkých troch pacientov von z izieb. Newtona a Einsteina prekvapí, keď ich doktorka osloví skutočnými menami. Odhalila všetkých troch. Ošetrovatelia ich odzbrojili, vzali im tajné vysielačky a odišli. Doktorka pred nimi odhalila pravdu. Ona na nich nahuckala ošetrovateľky. Tajne fotila Möbiusove spisy. Rozprávala o Šalamúnovi. Spisy využila vo svoj prospech. Fyzici z nej mali pocit, že sa skutočne zbláznila. Po svojom prejave odišla. Newton, Einstein a Möbius sa vrátili do izieb a opakovali stále to isté ako blázni.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk