Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Dracula

Dracula

Autor: Bram Stoker
Postavy: Mina, Jonathan, Lucy, Dracula, Arthur, Quincey, Van Helsing, Seward, Renfield

Príbeh sa začína opisom cesty do Draculovho hradu. Jonathan Harker rozpráva príbeh, ktorý sa začína na vlakovej stanici. Páči sa mu okolitá príroda aj rôzni ľudia, ktorí tu žijú. Ubytoval sa v nejakom miestnom hostinci. Pán domáci aj s manželkou mu odovzdali list od grófa. Jonathan si všimol, že sa k nemu správajú veľmi čudne. Nejaký čas pred odchodom ho pani domáca prosila, aby svoj odchod o niekoľko dní odložil. Jonathan tomu nerozumel. Stará pani mu dala ešte krucifix. Nasadol si do kočiaru. Videl ako sa hostinskí rozprávali s inými ľuďmi. Tí sa prežehnávali a niečo si rozprávali. Kočiš sa od začiatku cesty hnal. Kone boli štvané, no pohonič ich hnal stále ďalej. Prišli do priesmyku Borgo. Pohonič bol rád, že prišli o hodinu skôr. Snažil sa Jonathana presvedčiť, aby pokračoval s nimi. Vtom však vedľa nich zastal ďalší koč. Jonathan si doňho presadol. Nasledovala čudná cesta do grófovho hradu. Cestou ich dokonca obklopila aj svorka vlkov. Nakoniec sa im podarilo dostať sa do hradu.

Jonathana privítal samotný gróf. Každý deň sa spolu dlho rozprávali. Gróf chcel vedieť viac o svojom novom domove. Časom si však Jonathan čoraz viac začal uvedomovať, že je grófovým väzňom. Na hrade sa začali diať čudné veci. Gróf dokonca Jonathana zamkýnal v izbách. Jedného večera dokonca videl ako sa gróf plazil cez svoje okno von z izby. Jonathan sa snažil dostať von. Raz zaspal v jednej izbe, kde nemal, čo robiť. Našli ho tam tri hrozné ženy. Začali ho bozkávať v oblasti krku. Zrazu ich prerušil gróf. Správal sa k nim ako netvor. Vzali si vrece, ktoré tam gróf hodil na zem. Niečo sa v ňom hýbalo. Po tom všetkom Jonathan upadol do bezvedomia.
Prebral sa až na druhý deň vo svojej izbe. Gróf ho nútil písať čudné listy. Na hrad prišli robotníci. Jonathan sa ich pokúšal poprosiť o pomoc. Všetky pokusy však zlyhali. Gróf potom vzal Jonathanovi skoro všetky jeho veci. Jonathan prišiel na to, že gróf je v noci hore a cez deň spí. Jedného večera videl ku hradu prichádzať žialiacu ženu. Žena veľmi kričala. Ani sa nenazdal a k žene sa blížili vlci. Potom už len Jonathan videl odchádzať vlkov so zakrvavenými papuľami.

Už to viac nemohol vydržať. Cez deň sa dostal ku grófovmu oknu. Izba bola prázdna a plná prachu. Akoby v nej dlhší čas nikto nebýval. Jonathan prezrel izbu, ale kľúč od dverí v nej nenašiel. Boli tam však dvere. Postupne sa dostal do nejakej starej kaplnky. Zišiel ešte nižšie ku kryptám. Dve boli prázdne, ale v tretej ležal gróf Dracula. Na trávi mal hrozný výraz. Jonathan sa ihneď vrátil hore. Jeho strach zo straty života sa zväčšoval. Jonathan pri stretnutiach s grófom nedal nič neobvyklé najavo. O pár dní znova nabral odvahu a znova sa pobral dolu ku grófovi, aby ho prehľadal. Tentoraz sa mu gróf zdal mladší. Vyrušili ho však robotníci, ktorí grófa pripravili na cestu do Anglicka. Jonathan sa rozhodol, že radšej sa pokúsi dostať nižšie, než by tu s nimi mal ostať sám.

Zatiaľ čo Jonathan bojoval o život v grófovom hrade, bola Mina šťastná. Trávila svoj čas s Lucy vo Whitby. Každý deň chodili na prechádzky. Ako však čas plynul, Mina sa o Jonathana čoraz viac obávala, pretože od neho nedostávala žiadne listy. Často aj s Lucy sedávali na útese a pozorovali okolie. Zoznámili sa tu s milým starčekom. Lucy znova začala trpieť námesačníctvom. Mina musela zamykať dvere. Lucy nedočkavo očakávala príchod svojho snúbenca Arthura. Lucin stav sa čoraz viac zhoršoval. Jedného večera dokonca prišla až na útes na lavičku v cintoríne. Mina sa za ňou ponáhľala ako najrýchlejšie vedela. Keď dorazila na cintorín, pri Lucy stála tajomná čierna postava. Mina ihneď dobehla k Lucy. Nikto tam však už nebol. Zobudila Lucy a odviedla ju domov.
Lucy nebola jediná, ktorej sa diali čudné veci. Aj doktor Seward, jej priateľ, ktorý ju predtým požiadal o ruku, mal čudného pacienta. Volal sa Renfield. Chytal muchy, ktoré potom dával pavúkom. Neskôr si skrotil vrabce a potom ich kŕmil pavúkmi. Neskôr si od doktora chcel vypýtať mačku. Doktor mu to zatrhol. Renfield sa nehneval. Neskôr doktor zistil, že Renfield vrabcov zjedol. Dokonca sa mu podarilo dvakrát ujsť do susedného domu. Rozprával sa s nejakou osobou, ktorú volal majster. Niekedy dostával príšerné záchvaty. Správal sa veľmi čudesne. Raz sa v novinách písalo, že zo zoo dokonca ušiel vlk. To však už Mina nebola doma. Dostala list od Jonathana a od sestry Agáthy. Ihneď sa pobrala za svojím snúbencom, ktorý sa za pár dní mal stať jej manželom.

Všetky čudné veci sa začali diať po príchode jednej lode, ktorá do prístavu priplávala počas divokej búrky. Z lode vyskočil veľký pes, ktorý sa potom akoby stratil zo zemského povrchu. Nákladom lode boli truhly so zeminou. Nikoho okrem kapitána, pripútaného o kormidlo, nenašli. Od tej noci, čo bola Lucy na útese, pomaly začala chradnúť. Jej stav sa čoraz viac zhoršoval. Doktor Seward nevedel čo ďalej. Požiadal o pomoc svojho priateľa Van Helsinga. Ten mu ochotne prišiel pomôcť. Zistili, že Lucy stratila veľa krvi, no podivné bolo, že nevedeli kam tá krv mizla. Aj Arthur pomohol. Daroval Lucy krv, keď ju najviac potrebovala. Trochu sa zotavila a znova bola veselá. Držali pri nej stráž. Niekoľko dní bola v poriadku. No znovu sa jej stav zhoršil. Tentokrát jej transfúziu poskytol doktor Seward. Lucy sa znovu polepšilo. Už sa nebála zaspať. Doktor Van Helsing jej do izby doniesol kvety cesnaku, ktoré ju mali ochrániť. Tak sa aj stalo. Jedného večera však jej matka všetko odstránila. To bolo pre Lucy nebezpečné. Jej stav sa rapídne zhoršil. Opäť musela dostať transfúziu. Tentokrát jej ju daroval doktor Van Helsing, pretože Seward bol vyčerpaný.
Znovu mal problémy s Renfieldom. Tomu sa podarilo utiecť z jedálne a na doktora zaútočil. Našťastie ho iba trochu poranil. Potom však spravil niečo nezvyčajné. Vypil jeho krv. Celá situácia s Lucy sa dobre vyvíjala. Znovu sa do nej vracal život. Doktor Van Helsing objavil na jej krku dve malé dierky. Začal robiť závery. Musel sa vrátiť do Amsterdamu. Seward sa zasa vrátil do blázinca k pacientom, po tom čo pani Westernovej vysvetlil niektoré veci a dal jej pokyny. Stalo sa však niečo zlé. Lucy mala zase desivé sny. Zobudila sa a na chvíľu vyšla zo svojej izby. Potom sa vrátila a ľahla si. O chvíľu ju prišla pozrieť matka. Po tom čo si k Lucy ľahla, to začalo. Niečo začalo búchať na okno. V blízkosti domu začal vyť vlk. Vytie sa čoraz viac približovalo k ich domu. Aj Lucy, aj jej matka mali strach. Vytie prestalo a zapraskalo sklo. V ich okne sa zjavila hlava vlka. Lucina matka mala slabé srdce, a preto ihneď zomrela. O chvíľu sa vlčia hlava stratila. V izbe začali víriť zrnká prachu. Lucy ihneď zašla po slúžky. Tie na jej mŕtvu mamu položili bielu plachtu. Lucy ich poslala, nech sa idú napiť sherry, lebo boli veľmi rozrušené. Potom dala mame na hruď kvety cesnaku. Zašla po slúžky. Tie však ležali na zemi. Lucy ihneď vybehla na poschodie. V tu hroznú noc ešte stihla o celej situácii napísať list.

Van Helsing poslal Sewardovi telegram, aby sa ponáhľal za Lucy. Telegram mal však meškanie. Hneď ako ho Seward dostal, sa tam ponáhľal. Všetko bolo zamknuté a zatvorené. O chvíľku prišiel aj Van Helsing. Vlámali sa do domu. Našli omámené slúžky. Lucy aj jej matku. Lucy však našťastie bola ešte nažive. Rýchlo je potreli časti tela brandym. Potom ako Seward prebral slúžky, rýchlo pripravili Lucy teplý kúpeľ. Trochu sa jej polepšilo. Medzitým prišiel aj Quincey Morris. Aj on sa uchádzal o Lucinu ruku. Prišiel akurát včas, pretože Lucy potrebovala ďalšiu transfúziu krvi. Ochotne pomohol. Van Helsing a Seward Lucy strážili, keď spala. Quincey zatiaľ akoby strážil dom. Po dlhom spánku sa Lucy prebrala. Na všetko si spomenula. Jej stav sa trochu zlepšil. V spánku si vybrala list, ktorí napísala. Vzala ho a roztrhala. Vtedy bol pri nej Van Helsing. Našťastie list našiel predtým a prečítal si ho. Aj keď ho už pozbieral, Lucy akoby ho ešte hádzala na zem. Bolo to prapodivné. V poslednom čase sa skoro stále strhávala zo sna. Po príchode Arthura bola oveľa pokojnejšia. Často sa spolu rozprávali. Bohužiaľ stávali sa ich rozhovory stále kratšími. Stále pri nej stála stráž. Bolo zrejmé, že Lucy sa už z toho nedostane, no aj tak bojovali o jej život ako najlepšie vedeli. Život drahej Lucy sa im už však nepodarilo zachrániť. Van Helsing pobadal na Lucy zmenu. Vedel, čo sa deje. Arthurovi nedovolil Lucy na rozlúčku pobozkať, pretože to už nebola jeho sladká Lucy. Popri veľkom smútku tohto obdobia sa aspoň niekomu darilo. Mina a Jonathan sa konečne vrátili.

Bývali u Pána Hawkinsa, ktorého si veľmi obľúbili. Daroval im svoj dom a z Jonathana spravil svojho partnera. Bohužiaľ nečakane zomrel. Aj Jonathana, aj Minu to veľmi zasiahlo. Blížil sa deň Lucinho pohrebu. Najviac bol zmorený Arthur. Van Helsing si vzal zápisky a písomnosti slečny Lucy. Chcel si ich podrobne preštudovať. Dúfal, že medzi nimi nájde nejaké informácie alebo nejaké stopy. Vedel, že ešte nie je koniec. Potom ako Arthur odišiel, poprosil Johna, aby mu pripravil súpravu sekčných nožov. Van Helsing chcel Lucy ešte raz operovať. Seward tomu vôbec nerozumel. Stalo sa niečo hrozné. Jedného dňa keď sa Mina a Jonathan prechádzali po Hyde Park Corner, uvidel Jonathan niečo hrozné. Videl muža, ktorý mu pripomínal grófa Draculu. Chvíľu trvalo, kým táto hrôza pominula. Mine prišla správa o smrti Lucy a jej matky. Veľmi ju to zarmútilo. Po tom ako sa Seward a Van Helsing vrátili z pohrebu, sa Van Helsing začal smiať. Ani po vysvetleniach to Seward nechápal.
Po Lucinej smrti sa začali diať čudné veci. Niekto unášal zatúlané deti. Na druhý deň sa vždy ráno našli. Na krku mali dve malé ranky. Deti začali hovoriť o bledej pani. Neskôr sa na bledú pani začali dokonca hrať. Mina sa už viac nemohla pozerať na to, ako sa Jonathan trápi. Vzala si jeho zápisník a začal ho čítať. Nemohla uveriť tomu, čo je tam napísané. Jedného dňa jej prišiel list od doktora Van Helsinga. Žiadal Minu o stretnutie. Po dlhšom rozhodovaní s tým Mina súhlasila. Mala možnosť opýtať sa aj na Jonathanov stav. Z tohto stretnutia Mina vyplynulo, že Van Helsing je obdivuhodný človek. Prišiel Minu požiadať o informácie z tej noci, keď bola Lucy na útese. Odovzdala mu svoj denník. Van Helsing sa potešil. Mina to využila a dala mu prečítať aj Jonathanov zápisník. Všetko čo v ňom bolo napísané, bola pravda.

Van Helsing Jonathana považoval za veľmi statočného človeka. Pri odchode sa Van Helsing trochu preľakol. To čo sa stalo, očakával neskôr. Musel sa poponáhľať. Keď sa vrátil, navštívil Sewarda a ukázal mu niečo neuveriteľné. Navštívili v noci Lucinu hrobku. Na ich prekvapenie Lucy v truhle nebola. Čakali až do rána. Všimli si postavu v bielom. Niečo držala v náručí. Bolo to dieťa. Našťastie ju vyrušili. Podarilo sa im to dieťa zachrániť. Keď znovu na druhý deň prišli do Lucinej hrobky, Lucy bola tam. Seward si to nevedel vysvetliť. Van Helsing mu povedal, že Lucy je Nemŕtva. Seward tomu nechcel uveriť, pretože nenašiel žiadne vedecké vysvetlenie. Van Helsing sa rozhodol, že konať bude s Arthurovým súhlasom. Keby však došlo k najhoršiemu, neváhal by Lucy zabiť. Seward sa vrátil domov a poslal Arthurovi telegram. Potom čakal na ich príchod. Van Helsing zatiaľ strážil pri Lucinej hrobke. Nedovolil, aby z nej Lucy vyšla. Neskôr sa stretol so Sewardom, Arthurom a Quinceym vo svojej izbe. Oboznámil ich s tým, čo chce urobiť. Zvlášť sa prihováral Arthurovi. Žiadal ho o dôveru. Vybrali sa teda večer znovu k Lucinej hrobke. Tentokrát išli všetci štyria. Keď nazreli do rakvy, Lucy tam nebola. Všetkých okrem Van Helsinga to prekvapilo. Potom vyšli z hrobky von. Van Helsing utesnil dvere posvätnou hmotou. Potom sa rozostavili okolo hrobky.
Pred svitaním sa Lucy vrátila k hrobke. Keď ju videli, vyskočili z úkrytu. Lucy mala na perách čerstvú krv. Nebola to však Lucy, ale nejaká hrozná stvora. S roztvoreným náručím kráčala priamo k Arthurovi. Omámil ho jej sladký hlas. Našťastie zakročil Van Helsing včas. Lucy chcela z Arthura spraviť Nemŕtveho. Potom Van Helsing dovolil Lucy, aby sa vrátila do hrobky. Otvorili si dvere. Na Arthurovi bola ťažká úloha. Najskôr však zabezpečili, aby sa dieťa dostalo do nemocnice. Van Helsing dôkladne zabezpečil vstup do hrobky. Na druhý deň sa tam znovu vrátili. Lucy spočívala vo svojej rakve. Van Helsing si pripravil potrebné nástroje. Lucy vybrali von a uskutočnili potrebnú prípravu. Arthur si vzal do rúk kôl a kladivo. Van Helsing začal čítať z biblie. Seward a Quincey opakovali po ňom. Arthur zabodával kôl čoraz hlbšie. Nemŕtva sa začala zmietať. Keď už bolo po všetkom, Arthur smel Lucy pobozkať. Znovu sa jej vrátila jej krása. Jej duša bola voľná. Arthur potom vyšiel von. Van Helsing a Seward potom Lucy odrezali hlavu a ústa naplnili cesnakom. Van Helsing im oznámil príchod dvoch ľudí, ktorí im pomôžu. Potom sa rozlúčili. Van Helsing dostal list od Miny. Písala mu v ňom, že príde.

Van Helsing musel odcestovať, a preto Minu privítal Seward. Ten sa predtým dozvedel o bitke svojho chovanca Renfielda s mužmi, ktorí odvážali niečo z vedľajšieho domu. Seward privítal Minu zdvorilo. Pokiaľ odčítal prepisy denníkov, Mina počúvala na fonografe jeho denník. Potom s jeho dovolením, to celé prepísala. Neskôr prišli aj Arthur s Quinceym. Jonathan a Mina všetky údaje chronologicky uložili. Všetci si to prečítali. Jonathanovi sa podarilo pozisťovať určité informácie. Mina sa dokonca stretala aj s Renfieldom. Správal sa až veľmi čudne. Po večeri sa konala porada. Otvoril ju Van Helsing. Rozprával im o tom, čo všetko Dracula dokáže. Potom rozoberali taktiku boja. Quincey podišiel k oknu. Zrazu cez okno vletela guľka. To strieľal Quincey. Snažil sa zastreliť veľkého netopiera. Rozhodli sa zaútočiť ihneď. Mina však musela ostať u doktora Sewarda. Vydali sa na výpravu. Ešte predtým však musel Seward zájsť za Renfieldom. Ten Sewarda úpenlivo prosil, aby ho prepustil domov. Seward však nesúhlasil. Pomaly vnikli do domu. Dom bol neobývaný. Pomaly ho celý prehľadali. Nikde nič nenašli. Prišli do kaplnky. Z päťdesiatich truhiel našli dvadsaťpäť. Posvätili pôdu, ktorá v nich bola. Zrazu Quincey začal ustupovať. Z tieňa vyšiel muž. Podarilo sa mu ujsť. Nasledovali ho potkany. Rýchlo ich pribúdalo. Art zapískal na striebornej píšťalke. Pribehli traja psi. Art jedného hodil medzi potkany. Prebudila sa jeho bojovnosť. Nasledovali ho aj ďalšie dva psy. Spolu potkanov rozmetali.

Zatiaľ čo boli ostatní na výprave, Mina pozorovala, ako sa k domu čoraz viac blíži jemná hmla. Keď sa vrátili, preberali, čo budú robiť ďalej. Mina bola každým dňom bledšia a otupenejšia. Jonathanovi sa podarilo zistiť, kam boli odoslané ostatné truhly. Našťastie sa im podarilo ich vypátrať. O pár dní počuli z Renfieldovej cely výkrik. Keď tam Seward prišiel, Renfield bol veľmi ťažko ranený. John dal ihneď poslať po Van Helsinga. Renfield musel postúpiť ťažkú operáciu. Do izby prišiel aj Quincey a Arthur. Renfield sa počas operácie trochu prebral. Povedal im o tom, ako ho Dracula zlákal na to, aby ho pustil dnu. Potom si chodil, kedy sa mu zachcelo. Aj dnes večer prišiel v podobe hmly. Renfield sa ho pokúšal dostať a takto dopadol. Ihneď sa ponáhľali k Mine. Jej izba bola zamknutá. Vyrazili teda dvere. Bol tam. Jednou rukou držal obe Minine ruky a druhou rukou ju držal pod krkom. Dal jej napiť zo svojej krvi. Jonathan spal na pohovke. Vyzeral, akoby mal vysokú horúčku. Podarilo sa im Draculu odplašiť. Prebudili aj Jonathana. Mina si musela trochu oddýchnuť. Potom im porozprávala, čo sa tej noci stalo. Rozhodli sa konať rýchlo. Stanovili si plán.

Na druhý deň Minu zabezpečili a vybrali sa zničiť ostatné truhly. Pomocou finty sa im podarilo dostať do domu v Piccadely. Arthur a Quincey odišli posvätiť rakvy ešte na dve ďalšie miesta. Po vykonaní práce prehľadali dom. Našli tam nejaké veci a písomnosti. Zrazu niekto zaklopal na dvere. Poslíček im priniesol telegram od Miny. Videla Draculu odchádzať Carefauxu. Najskôr išiel do ďalších domov a potom mal v pláne ísť do domu v Piccadely. Najskôr však do domu prišli Quincey a Arthur. Úloha bola vykonaná. Zistili však, že jedna truhla chýba. O niečo neskôr do domu prišiel aj gróf. Zaujali bojové postavenie. Chvíľu s ním bojovali. Jonathan sa naňho vrhol so svojou nepálskou dýkou. Draculovi sa podarilo utiecť. Aj ho prenasledovali, no nepodarilo sa im ho chytiť. Van Helsing vzal potrebné listiny, kľúče a zlato. Všetko ostatné spálil. Vrátili sa naspäť k doktorovi Sewardovi. Bolo jasné, že jedinou grófovou šancou je útek do Transylvánie. Vedel to aj Van Helsing z Mininej výpovede v zhypnotizovanom stave. Mali pred ním náskok. Podarilo sa im zistiť, ktorou loďou sa chce vrátiť späť. Pripravili si plán. Po súši tam boli oveľa rýchlejšie ako po vode. Celé dni čakali na nejaké správy. Podľa Mininých výpovedí bola loď stále na vode. Prišla správa, že ju zazreli v Dardanelách. Všetci ju očakávali a chystali sa dať Draculovi rozhodujúci úder.
Prišla však ďalšia správa. Hovorila o zakotvení lode v Galacii. Všetci sa pripravili na cestu. Zaobstarali všetky potrebné povolenia. Bez peňazí by to išlo oveľa ťažšie. Po príchode do Galaci prezreli loď. Nič už na nej nebolo. Podarilo sa im zastihnúť kapitána. Ten im porozprával o ich čudnej plavbe. Nejaký čas po tom ako zakotvil. Prišiel truhlu prevziať jeden muž. Podarilo sa im ho vypátrať. Dozvedeli sa, že truhlu vzal muž menom Skinský a že tým sa to pre neho skončilo. Bohužiaľ sa im Skinského nepodarilo nájsť. Na druhý deň ho našla polícia s podrezaným hrdlom. Stratili stopu a obávali sa, že im Dracula opäť unikne. Mina išla všetko zapísať a pritom sa jej podarilo niečo zistiť. Zistila trasu, ako sa gróf dostane späť do svojho hradu. Jonathan a Arthur ho prenasledovali parníkom po vode, Seward a Quincey išli na koňoch za nimi. Van Helsing a Mina cestovali na Draculov hrad. Van Helsingovi sa už Minu nepodarilo zhypnotizovať. Cesta na parníku, aj na koňoch prebiehala bez väčších ťažkostí. Mine a Van Helsingovi sa podarilo dostať do blízkosti hradu. Van Helsing nakreslil okolo Miny kruh. Ako sa blížila noc, kone čoraz viac erdžali. Van Helsing ich chodil upokojovať. Počasie sa začalo horšiť. Van Helsing chcel priložiť. Mina ho však zastavila. Okolo nich sa začali víriť snehové vločky, ktoré sa potom zhmotnili. Pred nimi sa zjavili tri hrozné ženy. Aj kone prestali erdžať. Tie Nemŕtve za nimi nemohli. Pri prvých slnečných lúčoch sa hneď ukryli do hradu. Keď nastal deň, Mina tvrdo spala v kruhu. Van Helsing sa išiel pozrieť na kone. Boli mŕtve.

Vzal so sebou nejaké veci a celý hrad prehľadal. Našiel tri hrobky. Pri prvej sa nechal uniesť jemnou krásou nemŕtvej. Prebudil ho Minin výkrik. Vykonal svoju prácu. Posvätil aj Draculov hrob, aby sa tam nemohol vrátiť. Vrátil sa k Mine. Potom spoločne vzali niekoľko vecí a pobrali sa Jonathanovi naproti. Podarilo sa im nájsť skrýšu. Vyšplhali sa hore a keď mohli, videli ďalekohľadom ako nejakí ľudia uháňajú s truhlou smerom k nim. Za nimi sa na koňoch hnali ďalší. Boli to ich prenasledovatelia – Jonathan, Arthur, Seward a Quincey. Mina a Van Helsing si pripravili zbrane. Pomaly sa schyľovalo k západu slnka. Muži na koňoch prinútili Slovákov, aby sa zastavili. Podarilo sa im od nich získať truhlu. Jonathan vyviazol bez zranení, ale Quinceyho vážne poranili. Spolu však odstránili veko. Slováci sa vzdali. Slnko už takmer úplne zapadlo. Na Draculovej tvári zažiaril pocit triumfu, no v tej istej chvíli mu Jonathan vrazil svoju dýku do krku a Quincey do srdca. Draculovo telo sa rozpadlo na prach. Slováci sa rozutekali a bežali, čo im sily stačili. Minina jazva zmizla. Nanešťastie Quincey podľahol zraneniu a zomrel.

O niekoľko rokov sa Jonathanovi a Mine narodil synček. Volal sa Quincey. Od tej doby žili všetci šťastne a v bezpečí. Arthur a Seward sa dokonca oženili. Všetko dopadlo dobre.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk