referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Slavomír
Pondelok, 22. apríla 2024
Dracula
Dátum pridania: 02.04.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Diva0001
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 040
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 10.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 17m 40s
Pomalé čítanie: 26m 30s
 
Dracula

Autor: Bram Stoker
Postavy: Mina, Jonathan, Lucy, Dracula, Arthur, Quincey, Van Helsing, Seward, Renfield

Príbeh sa začína opisom cesty do Draculovho hradu. Jonathan Harker rozpráva príbeh, ktorý sa začína na vlakovej stanici. Páči sa mu okolitá príroda aj rôzni ľudia, ktorí tu žijú. Ubytoval sa v nejakom miestnom hostinci. Pán domáci aj s manželkou mu odovzdali list od grófa. Jonathan si všimol, že sa k nemu správajú veľmi čudne. Nejaký čas pred odchodom ho pani domáca prosila, aby svoj odchod o niekoľko dní odložil. Jonathan tomu nerozumel. Stará pani mu dala ešte krucifix. Nasadol si do kočiaru. Videl ako sa hostinskí rozprávali s inými ľuďmi. Tí sa prežehnávali a niečo si rozprávali. Kočiš sa od začiatku cesty hnal. Kone boli štvané, no pohonič ich hnal stále ďalej. Prišli do priesmyku Borgo. Pohonič bol rád, že prišli o hodinu skôr. Snažil sa Jonathana presvedčiť, aby pokračoval s nimi. Vtom však vedľa nich zastal ďalší koč. Jonathan si doňho presadol. Nasledovala čudná cesta do grófovho hradu. Cestou ich dokonca obklopila aj svorka vlkov. Nakoniec sa im podarilo dostať sa do hradu.

Jonathana privítal samotný gróf. Každý deň sa spolu dlho rozprávali. Gróf chcel vedieť viac o svojom novom domove. Časom si však Jonathan čoraz viac začal uvedomovať, že je grófovým väzňom. Na hrade sa začali diať čudné veci. Gróf dokonca Jonathana zamkýnal v izbách. Jedného večera dokonca videl ako sa gróf plazil cez svoje okno von z izby. Jonathan sa snažil dostať von. Raz zaspal v jednej izbe, kde nemal, čo robiť. Našli ho tam tri hrozné ženy. Začali ho bozkávať v oblasti krku. Zrazu ich prerušil gróf. Správal sa k nim ako netvor. Vzali si vrece, ktoré tam gróf hodil na zem. Niečo sa v ňom hýbalo. Po tom všetkom Jonathan upadol do bezvedomia.
Prebral sa až na druhý deň vo svojej izbe. Gróf ho nútil písať čudné listy. Na hrad prišli robotníci. Jonathan sa ich pokúšal poprosiť o pomoc. Všetky pokusy však zlyhali. Gróf potom vzal Jonathanovi skoro všetky jeho veci. Jonathan prišiel na to, že gróf je v noci hore a cez deň spí. Jedného večera videl ku hradu prichádzať žialiacu ženu. Žena veľmi kričala. Ani sa nenazdal a k žene sa blížili vlci. Potom už len Jonathan videl odchádzať vlkov so zakrvavenými papuľami.

Už to viac nemohol vydržať. Cez deň sa dostal ku grófovmu oknu. Izba bola prázdna a plná prachu. Akoby v nej dlhší čas nikto nebýval. Jonathan prezrel izbu, ale kľúč od dverí v nej nenašiel. Boli tam však dvere. Postupne sa dostal do nejakej starej kaplnky. Zišiel ešte nižšie ku kryptám. Dve boli prázdne, ale v tretej ležal gróf Dracula. Na trávi mal hrozný výraz. Jonathan sa ihneď vrátil hore. Jeho strach zo straty života sa zväčšoval. Jonathan pri stretnutiach s grófom nedal nič neobvyklé najavo. O pár dní znova nabral odvahu a znova sa pobral dolu ku grófovi, aby ho prehľadal. Tentoraz sa mu gróf zdal mladší. Vyrušili ho však robotníci, ktorí grófa pripravili na cestu do Anglicka. Jonathan sa rozhodol, že radšej sa pokúsi dostať nižšie, než by tu s nimi mal ostať sám.

Zatiaľ čo Jonathan bojoval o život v grófovom hrade, bola Mina šťastná. Trávila svoj čas s Lucy vo Whitby. Každý deň chodili na prechádzky. Ako však čas plynul, Mina sa o Jonathana čoraz viac obávala, pretože od neho nedostávala žiadne listy. Často aj s Lucy sedávali na útese a pozorovali okolie. Zoznámili sa tu s milým starčekom. Lucy znova začala trpieť námesačníctvom. Mina musela zamykať dvere. Lucy nedočkavo očakávala príchod svojho snúbenca Arthura. Lucin stav sa čoraz viac zhoršoval. Jedného večera dokonca prišla až na útes na lavičku v cintoríne. Mina sa za ňou ponáhľala ako najrýchlejšie vedela. Keď dorazila na cintorín, pri Lucy stála tajomná čierna postava. Mina ihneď dobehla k Lucy. Nikto tam však už nebol. Zobudila Lucy a odviedla ju domov.
Lucy nebola jediná, ktorej sa diali čudné veci. Aj doktor Seward, jej priateľ, ktorý ju predtým požiadal o ruku, mal čudného pacienta. Volal sa Renfield. Chytal muchy, ktoré potom dával pavúkom. Neskôr si skrotil vrabce a potom ich kŕmil pavúkmi. Neskôr si od doktora chcel vypýtať mačku. Doktor mu to zatrhol. Renfield sa nehneval. Neskôr doktor zistil, že Renfield vrabcov zjedol. Dokonca sa mu podarilo dvakrát ujsť do susedného domu. Rozprával sa s nejakou osobou, ktorú volal majster. Niekedy dostával príšerné záchvaty. Správal sa veľmi čudesne. Raz sa v novinách písalo, že zo zoo dokonca ušiel vlk. To však už Mina nebola doma. Dostala list od Jonathana a od sestry Agáthy. Ihneď sa pobrala za svojím snúbencom, ktorý sa za pár dní mal stať jej manželom.

Všetky čudné veci sa začali diať po príchode jednej lode, ktorá do prístavu priplávala počas divokej búrky. Z lode vyskočil veľký pes, ktorý sa potom akoby stratil zo zemského povrchu. Nákladom lode boli truhly so zeminou. Nikoho okrem kapitána, pripútaného o kormidlo, nenašli. Od tej noci, čo bola Lucy na útese, pomaly začala chradnúť. Jej stav sa čoraz viac zhoršoval. Doktor Seward nevedel čo ďalej. Požiadal o pomoc svojho priateľa Van Helsinga. Ten mu ochotne prišiel pomôcť. Zistili, že Lucy stratila veľa krvi, no podivné bolo, že nevedeli kam tá krv mizla. Aj Arthur pomohol. Daroval Lucy krv, keď ju najviac potrebovala. Trochu sa zotavila a znova bola veselá. Držali pri nej stráž. Niekoľko dní bola v poriadku. No znovu sa jej stav zhoršil. Tentokrát jej transfúziu poskytol doktor Seward. Lucy sa znovu polepšilo. Už sa nebála zaspať. Doktor Van Helsing jej do izby doniesol kvety cesnaku, ktoré ju mali ochrániť. Tak sa aj stalo. Jedného večera však jej matka všetko odstránila. To bolo pre Lucy nebezpečné. Jej stav sa rapídne zhoršil. Opäť musela dostať transfúziu. Tentokrát jej ju daroval doktor Van Helsing, pretože Seward bol vyčerpaný.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Dracula SOŠ 2.9637 1373 slov
Dracula 2.9591 1304 slov
Dracula SOŠ 2.9735 508 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.