referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
David Copperfield
Dátum pridania: 02.04.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Diva0001
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 585
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
David Copperfield

Autor: Charles Dickens
Postavy: David Copperfield, Steerforth, Peggoty, pán Murdstone, Betka Trotwoodová, Agneška, Uriáš Heep, Pán Micawber

David Copperfield si po narodení užíval život so svojou mamičkou a pestúnkou Peggoty. Narodil sa ako pohrobok. O pár rokov si jeho mama Klára vzala za manžela pána Murdstona. Bol to silný muž s čiernymi očami a čiernymi bokombradami. Jeho zásadou bola pevnosť. Po pár dňoch prišla sestra pána Murdstona, Jana Murdstonová. David prežíval zatiaľ najťažšie obdobie svojho života. Keď ho už nemohli zniesť, poslali ho do Salemskej školy s prísnym riaditeľom Creacklom, ktorý rád trestal deti. David sa tu zoznámil so Steerforthom, ktorý sa stal jeho ochrancom a veľmi dobrým priateľom. Keď mu oznámili, že jeho mamička s bračekom bola chorá a neskôr zomrela, do školy sa už nevrátil. Peggoty ho zobrala na návštevu do Yarmouthu. Spoznal tam veľa nových priateľov a prvýkrát sa zaľúbil do Emilky.

Po jeho návrate sa pán Murdstone rozhodol, že ho zamestná vo firme Murdstone a Grinby, aby sa postavil na vlastné nohy. Keď sa to už nedalo zniesť rozhodol sa, že utečie a poprosí o pomoc svoju tetu Betku Trotwoodovú. Jeho cesta bola veľmi namáhavá a plná prekážok. Teta mu pomohla, aby mohol doštudovať. David počas svojho štúdia býval u pána Wickfielda. Tam sa zoznámil s Agneškou. Boli to najlepší priatelia. Býval tam aj slizký Uriáš Heep, ktorý ako sa neskôr ukázalo, bol veľký podliak. David zašiel znovu na návštevu do Yarmouthu so Steerforthom, aby sa poobzeral okolo seba. Mal si totiž vybrať povolanie. Rozhodol sa, že bude proktorom. Zoznámil sa s pánom Spenlowom. Po niekoľkých mesiacoch sa zoznámil s Dorou Spenlowovou. Zaľúbil sa do nej. Davidov priateľ Steerforth utiekol s Emilkou a neskôr sa zabil počas búrky na mori. Zomrel aj pán Barkis, manžel pestúnky Peggoty. Bolo to pre Davida hrozné obdobie. Po smrti pána Spenlowa sa David a Dora vzali. Kanceláriu pána Wickfielda ovládal Uriáš Heep, ktorému slúžil pán Micawber. Jedného dňa pán Micawber, David Copperfield a Thomas Traddle pristihli Uriáša a poslali ho do väzenia. Keď sa David vrátil domov, zistil, že ich slúžka ich okradla a Dora bola vážne chorá. Po čase zomrela a David odišiel. Stal sa známym spisovateľom.
Po niekoľkých rokoch sa vrátil. Stretol pána Murdstona a jeho sestru. Pán Murdstone si nahovoril novú nevestu. David povedal, že napíše knihu o jeho tyranstve. Prvý raz odišiel pán Murdstone ako porazený. David si uvedomil, že miluje Agnešku a aj ona jeho. Dorine posledné slová patrili Agneške. Chcela, aby zastúpila jej miesto po Davidovom boku. Agneška a David sa vzali a kráčali spolu životom.

Takto sa končí príbeh o Davidovi Copperfieldovi. Je to príbeh plný situácii, pri ktorých si zaplačete, zasmejete sa, ale aj nahneváte pre neprávosti a krutý život. Príbeh je veľmi pútavý a niekedy sa zvrtne úplne iným smerom ako by ste čakali. Aj keď je dlhý, stojí zato si ho prečítať.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.